Справа 688/3378/19
№ 2/688/1018/19
Рішення
іменем України
24 грудня 2019 року Шепетівський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого - судді Босюка В.А.
при секретарі - Кулеші Л.М.,
з участю відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шепетівка справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання свідоцтва про право на спадщину за законом частково недійсним, скасування його реєстрації та визнання права власності на Ѕ частину земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з даним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина у виді земельної ділянки кадастровий номер 6825588500:07:012:0297 площею 1,7406 га, що розташована на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області. 07.06.2018 року державним нотаріусом Шепетівської районної держаної нотаріальної контори видано свідоцтво про право на спадщину за законом на ім`я відповідача ОСОБА_2 11.05.2019 року вона також звернулась до даного нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом як спадкоємцю першої черги, але їй було відмовлено та рекомендовано для вирішення даного питання звернутись до суду з позовом. Враховуючи те, що вона також є спадкоємцем першої черги, вважає, що спадкове майно має бути поділене між усіма спадкоємцями в рівних частках, тому просить визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом, видане для ОСОБА_2 , в частині Ѕ спадкового майна, скасувати в цій частині державну реєстрацію речового права на земельну ділянку та визнати за нею право власності на Ѕ частину вищевказаної земельної ділянки.
Позивач в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутності та підтримання позову.
Відповідач в судовому засіданні позов визнала, не заперечує спадкування позивачем Ѕ частини належної їх матері спадкової земельної ділянки, свідоцтво про право на спадщину на яку в цілому вона отримала. Позивач не успадкувала вказану земельну ділянку своєчасно із-за перебування за кордоном. Інших спадкоємців першої черги, крім неї та позивача, не має.
Заслухавши відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов задовольнити частково з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 1220, ч.1 ст. 1269 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк тривалістю у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1261 ЦК України передбачено, що в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.1 ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.1 ст. 1280 ЦК України якщо після спливу строку для прийняття спадщини і після розподілу її між спадкоємцями спадщину прийняли інші спадкоємці (частини друга і третя статті 1272 цього Кодексу), вона підлягає перерозподілу між ними.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шепетівка Хмельницької області померла мати позивача ОСОБА_3 , що підтверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 29.11.2017 року виконавчим комітетом Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 1,7406 га., що розташована на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала спадкодавцю на підставі державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 014622, виданого 17.03.2008 року.
Як вбачається з даних довідки № 02-20/1484, виданої 06.06.2018 року виконавчим комітетом Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, ОСОБА_3 на день смерті постійно проживала та була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_2 у встановленому законом порядку прийняла спадщину шляхом подачі 08.02.2018 року відповідної заяви до Шепетівської районної державної нотаріальної контори, на підставі якої була заведена спадкова справа №23/2018.
07.06.2018 року державним нотаріусом Шепетівської районної державної нотаріальної контори Хмельницької області Оскаєвою Л.В. видано свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно якого спадкоємцем вищевказаної земельної ділянки ОСОБА_3 є її дочка - ОСОБА_2 .
Рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 17.10.2018 року, яке набрало законної сили 22.11.2018 року, позивачу ОСОБА_1 визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
30.11.2018 року позивач звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 . Однак, у зв`язку з тим, що державна реєстрація права власності на всю земельну ділянку проведена за ОСОБА_2 , їй рекомендовано звернутись в суд з позовом, що підтверджується відповіддю завідувача Шепетівської районної державної нотаріальної контори Оскаєвої Л.В. за вих. № 574/02-14 від 11.05.2019 року.
Відповідно до ст. 1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.
Статтею 1300 ЦК України передбачено, що за згодою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, нотаріус або в сільських населених пунктах - уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини може внести зміни до свідоцтва про право на спадщину. На вимогу одного із спадкоємців за рішенням суду можуть бути внесені зміни до свідоцтва про право на спадщину. У випадках, встановлених частинами першою і другою цієї статті, нотаріус видає спадкоємцям нові свідоцтва про право на спадщину.
Отже, застосування цього правила є можливим у випадку, коли після видачі свідоцтв про право на спадщину з`являться інші спадкоємці.
У разі настання підстав для внесення змін до свідоцтва про право на спадщину за законом не обумовлюється, що зміни до нього повинні вноситись внаслідок визнання попереднього свідоцтва недійсним. У такому випадку нотаріус повинен вилучити у спадкоємців раніше видані свідоцтва та замість них видати нові, з актуальною інформацією.
За таких обставин, передбачений статтею 1300 ЦК України порядок внесення змін до свідоцтва про право на спадщину є самостійним способом захисту прав спадкоємців.
Якщо документи підтверджують право власності спадкоємців на нерухоме майно, відомості про зміни повинні бути внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в установленому законом порядку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13.11.2019 року (справа № 758/5329/15 провадження № 61-18376св18)
Враховуючи те, що позивач протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини не вчинила юридично значимих дій, направлених на прийняття нею спадщини, та фактично не вступила в управління або володіння спадковим майном, на час видачі нотаріусом спірного свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 вважалась такою, що спадщину не прийняла та спадкових прав не набула, тому суд вважає, що отримання ОСОБА_2 свідоцтва про право на спадщину за законом не порушувало прав чи охоронюваних законом інтересів позивача.
ОСОБА_1 прийняла спадщину після спливу строку для її прийняття та отримання відповідачем свідоцтва про право на спадщину, скориставшись визначеним їй судом додатковим строком для подання до нотаріальної заяви про прийняття спадщини вже після видачі нотаріусом спірного свідоцтва.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пунктах 23, 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування спадкоємець, який прийняв спадщину в наданий судом додатковий строк, має право звернутися до суду з вимогами про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину, якщо спадкоємці, які прийняли спадщину, не дають згоду на внесення нотаріусом за місцем відкриття спадщини цих змін. На підставі рішення суду нотаріус видає спадкоємцям нові свідоцтва про право на спадщину.
Враховуючи вищевикладене, суд знаходить в задоволенні позовних вимог про визнання свідоцтва про право на спадщину за законом частково недійсним відмовити, разом з тим, задовольнити позовні вимоги про внесення змін до даного свідоцтва, вказавши позивача спадкоємцем Ѕ частини спадкового майна, оскільки вона є спадкоємцем першої черги після смерті матері ОСОБА_3 , прийняла спадщину у встановленому законом порядку, однак позбавлена можливості оформити право на спадщину на частину земельної ділянки, тому її право підлягає захисту в судовому порядку.
Щодо позовних вимог про скасування державної реєстрації речового права на Ѕ частину земельної ділянки, суд вважає за необхідне відмовити, оскільки суд відмовляє у задоволенні вимоги про визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину, а відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень підставою для реєстрації речових прав будуть свідоцтва про право на спадщину, які має видати нотаріусом на виконання цього рішення суду.
Керуючись ст.ст. 12 , 13 , 263-265 , 273 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Внести зміни до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 07 червня 2018 року державним нотаріусом Шепетівської районної державної нотаріальної контори Хмельницької області Оскаєвою Л.В. за реєстровим номером 433, вказавши, що спадкоємцями вказаного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_3 , 1938 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є її доньки: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - Ѕ частина, та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - Ѕ частина.
В решті позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення в Хмельницький апеляційний суд через Шепетівський міськрайонний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 28 грудня 2019 року.
Головуючий: Босюк В.А.
Суд | Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2019 |
Оприлюднено | 29.12.2019 |
Номер документу | 86706589 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Босюк В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні