Справа № 515/1326/19
Провадження № 2/515/2219/19
Татарбунарський районний суд Одеської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2019 року. Татарбунарський районний суд Одеської області в складі:
головуючого - судді Тимошенка С.В.
за участю: секретаря судового засідання Коренчук О.Е.
представника позивача - адвоката Давиденка К.В.
представника відповідача Мангул Р.Я.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду у м. Татарбунари Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дивізійської сільсь- кої ради Татарбунарського району Одеської області
про визнання права власності на земельну ділянку та визнання права на земельну частку (пай),
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 в особі свого представника пред`явив позов до Дивізійської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, в якому просив визнати за ним право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,78 га, що розташована на території Дивізійської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 702586 виданого Татарбунарською РДА Одеської області 27 січня 2009 р. на ім`я ОСОБА_2 та право на земельну частку (пай) розміром 5,0 га із земель колишнього КСП Україна с.Дивізія Татарбунарського району Одеської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) виданого Татарбунарською РДА Одеської області, згідно свідоцтва про право на спадщину від 10 червня 2008 р. на ім`я ОСОБА_2 , посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , після смерті якої залишилась земельна ділянка та право на земельну частку (пай). Земельну ділянку та земельну частку він має право успадкувати як спадкоємець першої черги за законом.
Нотаріусом йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з тим що він втратив шестимісячний строк для прийняття спадщини та відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно. Він не має гадки де знаходиться оригінали правовстановлюючих документів, про його втрату ним розміщено оголошення в газеті Татарбунарський вісник .
Зважаючи на те, що успадкувати земельні ділянки у нотаріальному порядку він не має можливості, просив визнати за ним право власності на спадкове майно, що залишилась після смерті спадкодавця.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, в.о. сільського голови надала заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, позовні вимоги визнала, відзиву на позов не подала.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. У такому разі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами ч.2 ст.247 ЦПК України, не здійснюється.
Як передбачено ч.3 ст.200 ЦПК України, суд ухвалює рішення за результатами підготовчого провадження за наявними у справі доказами у зв`язку з визнанням позову відповідачем.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
В силу ч.1 ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
З копій: паспорту серії НОМЕР_1 виданого 14.12.18 р. органом № 5146 та свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.4,5) видно, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Дивізія Татарбунарського району Одеської області, його мати зазначена: ОСОБА_2 ..
Згідно копій свідоцтв про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.6), мати позивача - ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дивізія Татарбунарського району Одеської області.
Згідно копії державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 702586 (а.с.9) слідує, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 4,78 га, яка розташована - Дивізійської сільської ради Татарбунари району Одеської області, ділянка № НОМЕР_4 , цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вартість вказаної земельної ділянки, кадастровий номер якої 5125081600:01:001:1478, площею 4,7769 га, становить 132877 грн. 06 коп., що видно з витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянка, складеного 23.07.2019 р. (а.с.10).
Як видно з копії свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого державним нотаріусом Татарбунарської державної нотаріальної контори Одеської області від 10.06.2008 р. та копії сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ОД за № 0146507 від 21.12.1996 р. (а.с.7,8), ОСОБА_2 має право на земельну частку (пай) розміром 5,0 в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває в КСП Україна .
Довідками виконкому Дивізійської сільської ради № 07 та №08 від 08.01.2019 р. (а.с.11,12) підтверджується, що на момент смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею в будинку були зареєстровані: онук - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , онук - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , онук - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та без реєстрації постійно проживав її син - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відмова нотаріуса свідчить про неможливість отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, підтверджуючих право померлої на зазначене нерухоме майно та втратою шестимісячного строку для прийняття спадщини (а.с.13).
Газета "Татарбунарский вестник" № 33 від 31.08.2019 р. та № 42 від 02.11.2019 р. містили оголошення про недійсність сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ОД № 0145507 виданого на ім`я ОСОБА_2 та державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 702586 виданого на ім`я ОСОБА_2 .
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.23 (абз.3) своєї постанови № 7 від 30.05. 2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
В силу ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця ), до інших осіб ( спадкоємців ).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
В силу ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з п.п.16,17 Перехідних положень ЗК України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є сином померлої ОСОБА_2 , а отже, спадкоємцем першої черги за законом, однак отримати свідоцтва про право на спадщину через нотаріальну контору позивач не має можливості у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Отже, за ОСОБА_1 може бути визнано право на земельну частку (пай) розміром 5,0 в умовних кадастрових гектарах та право власності на земельну ділянку площею 4,78 га, що залишилася після смерті матері ОСОБА_2 ..
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-81, 200, 206, 211, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст.1216, 1217, 1225, 1261, 1268 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дивізійської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, про визнання права власності на земельну ділянку та визнання права на земельну частку (пай) - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в с.Дивізія Татарбунарського району Одеської області, право на земельну частку (пай) розміром 5,0 в умовних кадастрових гектарах із земель колишнього КСП Україна , згідно сертифікату на пра- во на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5 , зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) № НОМЕР_6 виданого на ім`я ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в с.Дивізія Татарбунарського району Одеської області, право власності на земельну ділянку площею 4,78 га, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Дивізійської сільської ради Татарбунарського району Одеської об- ласті, ділянка № НОМЕР_4 , згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 702586, виданого Татарбунарською районною державною адміністрацією Одеської області 27 січня 2009 року на ім`я ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учас- никами справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили пі- сля повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Суддя Тимошенко
Суд | Татарбунарський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2019 |
Оприлюднено | 29.12.2019 |
Номер документу | 86709002 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Татарбунарський районний суд Одеської області
Тимошенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні