Рішення
від 23.12.2019 по справі 515/510/19
ТАТАРБУНАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 515/510/19

Провадження № 2/515/1083/19

Татарбунарський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2019 року. Татарбунарський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Тимошенка С.В.

за участю: секретаря судового засідання Коренчук О.Е.

представника заявника - адвоката Дімітренка В.Є.

представника відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Татарбунари Одеської області циві- льну справу за позовом ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , до ОСОБА_1

про встановлення факту батьківства та визнання права власності на земельну ділянку,

В С Т А Н О В И В:

01 квітня 2019 р. ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього - ОСОБА_3 пред`явила по- зов до ОСОБА_1 , в якому просила встановити, що ОСОБА_4 є рідним батьком ОСОБА_3 та визнати за ним право власності на земельну ділянку. В обґрунтування позовних вимог посилалася на те, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . До його народження та після народження позивач проживала однією сім`єю з ОСОБА_5 у незареєстрованому шлюбі. Тому у свідоцтві про народження дитини прізвище батька було записано ОСОБА_6 , ім`я та по батькові записано ОСОБА_7 згідно ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5 . Після смерті останнього залишились земельна ділянка для ведення товар- ного сільськогосподарського виробництва площею 4,1122 га, що розташована на території Вишні- вської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 181403, виданого Татарбунарською райдержадміністра- цією Одеської області 13 листопада 2009 р. на ім`я ОСОБА_5 .

Вказану земельну ділянку має право успадкувати діти спадкодавця донька від першого шлюбу - ОСОБА_1 та їх син - ОСОБА_3 , як спадкоємці першої черги за законом. Позивач звер- нулася до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_5 , але отримала відмову у зв`язку з ненаданням доказів родинних відносин між спадкодавцем та його сином ОСОБА_3 . Рекомендовано звернутись до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що нею й було зроблено. Однак, ухвалою Татарбунарського районного суду Одеської області від 18.02.2019 року по справі №515/1856/18 заяву позивачки про встановлення факту батьківства було залишено без розгляду в зв`язку за наявністю спору про право та роз`яснено право звернення до суду в загальному порядку щодо визнання права власності на спадкову земельну ділянку. За таких обставин, позивач просила встановити факт батьківства та внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , вказавши у відповідній графі про батька ОСОБА_5 та визнати за останнім права власності на земельну ділянку, яка залишалась після спадкодавця.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги підтримав.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, надіславши заяву в якій позовні вимоги визнає.

Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. У такому разі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами ч.2 ст.247 ЦПК України, не здійснюється.

Як передбачено ч.3 ст.200 ЦПК України, суд ухвалює рішення за результатами підготовчого провадження за наявними у справі доказами у зв`язку з визнанням позову відповідачем.

Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

В силу ч.1 ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

За загальним правилом (ч.1 ст.13 ЦПК України) суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.5) вбачається, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками записані: ОСОБА_8 та ОСОБА_2 , актовий запис № 15 від 03.10.2005 р., місце реєстрації - Трапівська сільська рада Татарбунарського району Одеської області.

Копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.6) підтверджується, що ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Трапівка Татарбунарського району Одеської області.

Копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 181403 (а.с.7) підтверджується, що земельна ділянка площею 4,1122 га, що розташована на території Вишнівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, передані у власність ОСОБА_5

Вартість земельної ділянки площею 4,1122 га, кадастровий номер якої 5125081200:01:001:0057, становить 940420 грн., що видно зі звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, складеної 14.02.2019 р. (а.с.10-12).

Відповідно до витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження № 00022254459 від 02.03.2019 року (а.с.12) зазначено, що відомості про батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 вересня 2005 року записані відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Копією ухвали Татарбунарського районного суду Одеської області від 18 лютого 2019 року (а.с.13), якою підтверджується, що заяву ОСОБА_8 про встановлення факту батьківства спадщини залишено без розгляду.

Відповідно до ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ст.130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.

Частиною 1 ст.135 СК України передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записується за її вказівкою.

Як з достовірністю встановлено судом запис про батька було проведено у відповідності до зазначеної вимоги закону.

Пленум Верховного Суду України у п.15 своєї постанови «Про судову практику по справам про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 р. № 5 роз`яснив, що заяви про встановлення фактів батьківства або визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження конкретна особа не вказана батьком дитини.

Згідно п. 7 Постанови Пленуму ВСУ від 15.05.2006 року № 3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів встановлено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, яка вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.23 (абз.3) своєї Постанови № 7 від 30.05. 2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

В силу ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, що визначено ч.1 ст.1225 ЦК України.

За змістом ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право спадкування почерго- во. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.

В силу ст.1262 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки..

Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадко- давцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

У судовому засіданні позивачем доведено, що під час спільного проживання у них з ОСОБА_5 народився син, крім того, відповідно до свідоцтва про його народження батьком дитини записаний ОСОБА_8 , що співпадає з ім`ям та по-батькові ОСОБА_5 суд приходить до висновку, що факт батьківства доведено та підлягає встановленню для захисту спадкових прав неповнолітнього ОСОБА_3 і позивач в інтересах останнього вправі вимагати визнання за ним права на земельну ділянку, яка є спадковим майном, тому є підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-80, 82, 200, 206, 211, 258, 259, 263-265, 268, 293, 354 ЦПК України, ст.ст.1216, 1217, 1225, 1258, 1262, 1268 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_9 , до ОСОБА_1 про встановлення факту батькі- вства та визнання права власності на земельну ділянку задовольнити.

Встановити, що ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Вишневе Татарбунарського району Одеської області, був батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Внести зміни до актового запису № 15 від 03.10.2005 р. про народження ОСОБА_3 - ксандровича, здійсненого Трапівською сільською радою Татарбунарського району Одеської облас- ті, в графу «відомості про батька» , записавши ОСОБА_5 батьком дитини - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Трапівка Татарбунар- ського району Одеської області.

Визнати за ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загаль- ною площею 4,1122 га, що розташована на території Вишнівськї сільської ради Татарбунарського району Одеської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 181403, виданого Татарбунарською районною державною адміністрацією Одеської області 13 листопада 2009 р. на ім`я ОСОБА_5 .

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учас- никами справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили піс- ля повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Тимошенко

СудТатарбунарський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення23.12.2019
Оприлюднено29.12.2019
Номер документу86709054
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —515/510/19

Рішення від 23.12.2019

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Тимошенко С. В.

Ухвала від 21.10.2019

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Тимошенко С. В.

Ухвала від 06.06.2019

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Семенюк Л. А.

Ухвала від 08.04.2019

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Семенюк Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні