Рішення
від 24.12.2019 по справі 916/2669/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"24" грудня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2669/19

Господарський суд Одеської області у складі судді Погребна К.Ф., при секретарі судового засідання Арзуманян В.А. розглянувши справу №916/2669/19

за позовом: Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД» (65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 30, код ЄДРПОУ 36832911)

про стягнення 570 247,22грн., -

Представники:

від позивача - Пучкова Л.А., ордер № 1001692, дата видачі : 01.10.19;

від відповідачів: не з`явились;

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД» про стягнення 570 247,22грн.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за Договором банківського обслуговування від 04.03.2015р.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.04.2019р. провадження по справі №916/2660/19 було відкрито. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.11.2019р. строк підготовчого засідання був продовжений на тридцять днів, в порядку ст. 177 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.11.2019р. підготовче засідання було закрито, розгляд справи призначено по суті в судовому засіданні.

Відповідачі про місце, дату та час судових засідань повідомлявся судом за юридичною адресою. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.

Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за можливості сповістити їх з допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Відповідно до ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку ст. 240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.

04.03.2015р. Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД» (стара назва ТОВ ВІТАЛІС ) було підписано заяву про відкриття поточного рахунку на підставі якої клієнту було відкрито поточний рахунок НОМЕР_1 в національній валюті. Із змісту даної заяви вбачається, що ТОВ «ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД» приєдналось до «Умов та правил надання банківських послуг» , Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://ргіvatbank.ua, які разом із заявою складають Договір банківського обслуговування від 04.03.2015р. та взяв на себе зобов`язання виконувати умови Договору.

04.03.2015р. ТОВ " ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД " та банком заповнено відомості на дозвіл використання факсимільного відтворення печаток банку та підпису особи, уповноваженої на підпис договорів і угод до них від імені банку, здійсненого з допомогою копіювання, також, відповідачем було заповнено лист про учасників підприємства та картку із зразками підпису і відбитками печатки товариства.

До справи позивач подав «Витяг з Умов та правил надання банківських послуг» в ПриватБанку, роздруківку тарифів. Архів Умов та правил надання банківських послуг розміщений на сайті https://privatbank.ua/terms/.

Також до справи позивачем подано довідку про розміри встановлених кредитних лімітів №08.7.0.0.0/190820135234 від 20.08.2019р., відповідно до якої ТОВ «ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД» з 21.12.2016р. встановлено кредитний ліміт 572000грн.

На підтвердження наявності кредитної заборгованості ТОВ «ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД» в сумі 570 247,22грн. позивач подав до справи виписки по рахунку товариства за період з 04.06.2000р. по 20.08.2019р.

Згідно з наданим банком розрахунком, заборгованість ТОВ «ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД» за кредитним договором станом на 19.06.2019р. складає 2 739 967,17грн., із яких: 570 247,22грн. заборгованість за кредитом, 1 077 133,63грн. заборгованість по процентам за користування кредитом, 1 092586,32рн. пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором. Однак, у прохальній частині позову позивач заявив до стягнення лише заборгованість за кредитом в сумі 570 247,22грн.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

З правового аналізу умов укладеного шляхом підписання відповідачем 04.03.2015р. заявки договору, правовідносини сторін за яким регламентуються Умовами та Правилами надання банківських послуг та Тарифами банку, які розміщені в мережі Інтернет на сайті www.pb.ua, вбачається, що між сторонами виникли кредитні правовідносини, оскільки договором банківського обслуговування передбачена можливість кредитування рахунка відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Разом з тим відповідно до частини 1 статті 55 Закону України „Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000 року 2121-III (з наступними змінами і доповненнями) відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про банки і банківську діяльність» банківський кредит - будь-яке зобов`язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов`язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов`язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов`язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.

Укладений між банком та відповідачем договір, який за своєю суттю відноситься до договору банківського обслуговування, є підставою для виникнення у сторін за цим договором кредитних правовідносин відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК України (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України), і згідно ст. 629 ЦК України є обов`язковим для виконання його сторонами.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

При цьому за правилами статті 14 ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Як встановлено судом, відповідно до укладеного між сторонами 04.03.2015р. договору банківського обслуговування позивач зобов`язався надавати клієнту кредитні кошти в межах суми встановленого кредитного ліміту, а відповідач як клієнт зобов`язався повертати ПАТ КБ „ПриватБанк» отримані кредитні кошти, сплачувати відсотки за користування кредитом та комісію (винагороду) в строки та в розмірі, визначеному в Умовах та правилах надання банківських послуг, а також виконувати інші зобов`язання, що передбачені Умовами.

При цьому суд зазначає, що згідно вимог ст. 204 ЦК України укладений сторонами договір банківського обслуговування б/н від 04.03.2015р., як правочин є правомірним на час розгляду справи, оскільки його недійсність прямо не встановлена законом, і його недійсність не була визнана судом, а тому зазначений договір в силу вимог ст. 629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами, і зобов`язання за ним мають виконуватися належним чином відповідно до закону та умов договору.

Частиною 2 ст. 1054 ЦК України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 („Позика» ), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно ч. 1 ст. 1046 ЦК України встановлено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суми позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої якості.

Водночас вимогами ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Як встановлено судом та не спростовано відповідачем, останній прийняті на себе зобов`язання, зокрема, щодо своєчасного повернення кредитних коштів не виконав, в обумовлені строки кредитні кошти за вказаним договором не повернув, у зв`язку з чим, у відповідача виникла заборгованість перед позивачем з погашення отриманого кредиту в розмірі 570 247,22 грн., що має наслідком задоволення позову АТ КБ „ПриватБанк» у названій частині.

У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» є обґрунтовані, підтверджуються належними та допустимими докази, в зв`язку з чим підлягають задоволенню.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача, відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (01001, м. Київ, вул.. Грушевського 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД» (65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 30, код ЄДРПОУ 36832911) - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП-КОНСАЛТ-ВІЗАРД» (65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 30, код ЄДРПОУ 36832911) на Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (01001, м. Київ, вул.. Грушевського 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 570 247 (п`ятсот сімдесят тисяч двісті сорок сім)грн. 22коп. та судовий збір в сумі 8 553 (вісім тисяч п`ятсот п`ятдесят три)грн. 71коп.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 28 грудня 2019 р.

Суддя К.Ф. Погребна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення24.12.2019
Оприлюднено29.12.2019
Номер документу86716706
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2669/19

Ухвала від 18.02.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 11.02.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Рішення від 24.12.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 11.12.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 21.11.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 05.11.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 23.10.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 02.10.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 11.09.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні