Рішення
від 28.12.2019 по справі 696/1200/19
КАМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

28.12.2019 Справа № 696/1200/19

2/696/321/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2019 року Кам»янський райсуд Черкаської області

в складі головуючого судді- Шкреби В.В.

при секретарі - Луцаєвській Н.В.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м.Кам»янка Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Баландинської сільської ради Кам»янського района Черкаської області про скасування державної реєстрації земельної ділянки та визнання права власності на спадкове майно,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Кам»янського райсуду з позовом до Баландинської сільської ради Кам»янського района Черкаської області про скасування державної реєстрації земельної ділянки та визнання права власності на спадкове майно .Свої позовні вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина окрім іншого і на земельну ділянку, площею 2.03 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Катеринівської сільської ради Кам`янського району Черкаської області.Спадкове майно після смерті ОСОБА_2 успадкував її чоловік ОСОБА_3 в порядку ст.549 ЦК УРСР ( в ред.1963 року) вступивши у фактичне управління та володіння ним. ІНФОРМАЦІЯ_2 він помер. За життя ОСОБА_3 свого речового права на успадковане ним майно не реєстрував до нотаріуса не звертався, однак за життя на випадок своєї смерті зробив розпорядження, заповівши все своє мано позивачу по справі ОСОБА_1 ..

ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_4 частково прийняв спадщину звернувшись у встановлений законом строк з відповідною заявою до нотаріуса, та отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом , а саме майновий пай в колективному сільськогосподарському підприємстві Новий Побут , реорганізованого в СТОВ Катеринівка с.Катеринівка Кам`янського району Черкаської області. Оформити право на спадщину по заповіту на земельну ділянку не має можливості, оскільки відповідно до рішення Кам`янського районного суду Черкаської області від 27 червня 2014 року за позовом прокурора Кам`янського району Черкаської області в інтересах держави в особі Катеринівської сільської ради вищезаначену земельну ділянку(пай), розміром 2.03 га., яка до смерті належала ОСОБА_2 , в порядку ст. 137 ЦК УРСР (в ред.1963 року) було визнано безхазяйним майном та передано його тогочасному суб`єкту державної власності на землю -Катеринівській сільській раді Кам`янського району Черкаської області.

Непогоджуючись з вказаним рішенням позивач оскаржив його у Апеляційному суді Черкаської області. Відповідно до рішення Апеляційного суду від 4 грудня 2018 року, апеляційна скарга задоволена частково, рішення Кам`янського районного суду від 27.06.2014 року скасовано, прийнято нову постанову, якою прокурору Кам`янського району Черкаської області в інтересах держави в особі Катеринівської сільської ради Кам`янського району Черкаської області в задоволенні заяви про визнання спадщини безхазяйним майном відмовлено та стягнуто судові витрати.

Однак при зверненні позивача до нотаріуса з метою успадкувати спірну земельну ділянку, нотаріусом йому було відмовлено, через відсутність оригінала правовстановлюючого документу оформленого на ОСОБА_2 .Дане підтверджено постановою нотаріуса.

Позивач є єдиним спадкоємцями по заповіту.Інші спадкоємці які б вчини дії щодо прийняття спадщини відсутні.

Вважає, що порушене його право на прийняття спадщини після смерті спадкодавців, та просить суд визнати за ним право вланості на спірну земельну ділянку,та оскільки речове право на дану земельну ділянку зареєстроване за Катеринівською сільською радою, просить скасувати дану реєстрацію.

Позивач в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про відкладення розгляду справи.

Представник Баландинської сільської ради в судове засідання не з`явився, однак в матеріалах справи є заява голови сільської ради, в якій він просить провести розгляд справи, без їхнього представника, та що позовні вимоги вони визнають, не заперечують проти задоволення позову. Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову . В силу ч.3 ст.211 ЦПК України, суд вважає за можливе розгляд справи провести за відсутності осіб, які беруть участь у справі на підставі письмових документів.

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України справа розглядається за відсутності сторін, без здійснення технічної фіксації.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з»ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги , об»єктивно оцінивши докази , які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті , суд дійшов до висновку , що цивільний позов підлягає задоволенню повністю .

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.ст.12,13,81 ЦПК України суд розглядає справу не інакше як за заявою осіб, в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів, тобто кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 392 ЦК україни передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати (відсутності) документа який засвідчує його право власності.

Так, матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Катеринівка Кам`янського району Черкаської області померла бабуся позивача ОСОБА_2 .Дане підтверджено свідоцтвом про смерть, серія НОМЕР_1 від 8.12.1994 року, актовий запис № 17.

Після її смерті, спадкоємцем її спадкового майна був її чоловік ОСОБА_3 , який в порядку ст.549 ЦК УРСР ( в ред. 1963 р. який діяв на час відкриття спадщини) успадкував майно померлої вступивши у фактичне управління та володіння ним.Дане підтверджене, довідкою № 151, виданої виконкомом Баландинської сільської ради Кам`янського району Черкаської області с.Катеринівка, за підписом в.о. старости Н ОСОБА_5 , з якої вбачається, що на час смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , в будинку АДРЕСА_1 був зареєстрований та фактично проживав та вів спільне господарство її чоловік ОСОБА_3 .Інших зареєстрованих, та осіб які б проживали за вказаною адресою не було.

Перебування у шлюбних відносинах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтверджено витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей другого з подружжя , № витягу 00021237035 від 19.10.2018 року, з якого вбачається, що вищезазначені особи 08 листопада 1951 року виконавчим комітетом Катеринівської сільської ради Кам`янського району Черкаської області зареєстрували шлюб, актовий запис № 07.Відомостів про розірвання шлюбу відсутні.

Таким чином, судом достеменно встановлений факт прийняття спадщини(спадкового майна) ОСОБА_3 після смерті його дружини ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер. За життя свого речового права на успадковане ним майно після смерті дружини, зокрема на земельну ділянку, площею 2.03 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Катеринівської сільської ради Кам`янського району Черкаської області не реєстрував до нотаріуса не звертався, однак за життя на випадок своєї смерті зробив розпорядження, заповівши все своє мано позивачу по справі ОСОБА_1 ..Дане підтверджено копією заповіту від 20.11.2001 року, зареєстрованого в реєстрі за № 30 та посвідченого секретарем Катеринівської сільської ради Губенко М.Н..

Оскільки, як вбачається з довідки № 56, виданої 05.03.2019 року, на адвокатський запит Баландинським виконавчим комітетом Кам`янського району Черкаської області с.Катеринівка, що спірна земельна ділянка яка є предметом позову, до дня смерті належала ОСОБА_2 , та відповідно увійшла у масу спадкового майна успадкованого її чоловіком ОСОБА_3 .

Отже ОСОБА_3 належало все майно, яким володіла до своєї смерті його дружина ОСОБА_6 , а відповідно майно ОСОБА_3 згідно його заповіту належить позивачу по справі ОСОБА_1 .

Позивач частково прийняв спадщину звернувшись у встановлений законом строк з відповідною заявою до нотаріуса, та отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом , а саме майновий пай в колективному сільськогосподарському підприємстві Новий Побут , реорганізованого в СТОВ Катеринівка с.Катеринівка Кам`янського району Черкаської області.Дане підтверджено свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 21.11.2009 року, виданого державним нотаріусом Кам`янської нотаріальної контори Жовтяковою В.К., зареєстрованого в реєстрі № 2737, спадкова справа № 12 за 2009 рік.

Через визнання після смерті ОСОБА_2 , за рішенням Кам`янського районного суду Черкаської області від 27.06.2014 року, за заявою прокурора Кам`янського району Черкаської області в інтересах держави в особі Катеринівської сільської ради (справа № 696/971/14-ц провадження 2-о/696/21/14) частини спадкового майна померлої у виді земельної ділянки в порядку ст.137 ЦК УРСР (в ред.1963 року) безхазяйним майном та передачі його тогочасному суб`єкту державної власності на землю -Катеринівській сільській раді Кам`янського району Черкаської області, позивач позбавлений права на частину спадщини, яка була йому заповідана на підставі заповіту, а саме на змельну ділянку, площею 2.03 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Катеринівської сільської ради Кам`янського району Черкаської області та яка до смерті належала його бабусі ОСОБА_2 , яка була успадкована його дідусем ОСОБА_3 .

Вищезазначене рішення на підставі постанови Апеляційного суду Черкаської області від 2 грудня 2018 року (справа 22-ц/793/1833/18) було скасоване, та прийняте нове рішення, яким у задоволенні заяви прокурора Кам`янського району Черкаської області в інтересах держави в особі Катеринівської сільської ради про визнання спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 безхазяйним майном -відмовлено.

Однак спірна земельна ділянка залишається комунальною власністю Катеринівської сільської ради,Територіальної громади ЄДРПОУ: 26424387.Дане підтверджено матеріалами справи, зокрема витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку, площею 2,0258 га. з кадастровим номером 7121882200:02:000:0593, індексний номер 36344244 від 16.04.2015, номер запису про право власності 9386237, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 619463271218.

Реєстрація саме спірної земельної ділянки, яка належала ОСОБА_2 з вищевказаним кадастровим номером, також підтверджується вищезазначеною довідкою № 56, виданої 05.03.2019 року, на адвокатський запит Баландинським виконавчим комітетом Кам`янського району Черкаської області с.Катеринівка .

При зверненні позивачем до нотаріуса з метою успадкувати земельну ділянку, йому було відмовлено через відсутність оригінала правовстановлюючого документу оформленого на ОСОБА_2 .Дане підтверджено постановою про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину від 22.06.2019 року, виданої державним нотаріусом Кам`янської нотаріальної контори Жовтяковою В.К.

Обставини встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа , щодо якої встановлені ці обставини, якщо інше не встановлено законом - ч.4 ст.82 ЦПК України.

За змістом ч.1 ст. 1268, 1269, ч.1 ст. 1270 ЦК України спадщина вважається прийнятою спадкоємцем у разі подання ним до нотаріальної контори відповідної заяви на протязі шести місяців з часу відкриття спадщини. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її .

Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.2, ч.5 ст.1268 ЦК України- не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженням.Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Отже спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини , а від іншої частини відмовитись .Спадкоємець , який прийняв частину спадщини , вважається таким , що прийняв усю спадщину .

Згідно з п.1 ч.2 ст.16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права .

Відповідно до висновку про вартість об`єкта оцінки, вартість земельної ділянки з кадастровим номером 7121882200:02:000:0593, площею 2,0258 га. станом на 29.07.2019 року становить 72900 грн.

Відповідно до ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ ( майно ) , яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею , незалежно від волі інших осіб .

Згідно з ст.1 першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 року, ратифікованої 17.07.1997 року- кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» «що умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об»єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно» .

Згідно зі ст. 190 ЦК України майном як особливим об»єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов»язки.Майнові права є неспоживною річчю.Майнові права визначаються речовими правами.

Поняття майнового права визначено статтею 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» .Відповідно до нього майновими правами визначаються будь-які права, пов»язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності, а також інші специфічні права та права вимоги.

Моментом виникнення майнових прав у їх носія вважається загально прийнятий момент набуття права власності.Моментом набуття права власності на майнові права є момент, визначений відповідним правочином.Правочин, який визначає наявність у набувача відповідних прав, відмінних від права власності.

У Постанові Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 30.01.2013 року у справі № 6-168цс12 зроблено висновок, що майнове право, яке можна визначити як «право очікування» , є складовою майна як об»єкта цивільних прав.Майнове право- це обмежене речове право, за яким власник цього права наділений певними, але не всіма правами власника майна, та яке засвідчує правомірність його власника отримати право власності на нерухоме майно чи інше речове право на відповідне майно в майбутньому.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що докази надані позивачем на підтвердження своїх вимог знайшли своє підтвердження у ході розгляду даної справи, а тому суд вважає, що позивач правомірно набув права на спірну земельну ділянку, в порядку спадкування спадщини, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_4 після смерті свого діда ОСОБА_3 .

Відповідно до ч.2 ст.158 ЗК України, виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Згідно ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Та оскільки підстава -рішення суду, на якій набула Катеринівська сільська рада права власності на спірну земельну ділянку відпала, то відповідно до ст.26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень потрібно скасувати державну реєстрацію права власності Катеринівської сільської ради, Територіальної громади на земельну ділянку, площею 2,0258 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7121882200:02:000:0593.

На підставі викладеного та керуючись ст.1 першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 року, ратифікованої 17.07.1997 року, ст.158 Земельного Кодексу України, ст.26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ,ст.ст.15,16, 316,328,1212,1216,1218,1220,1261,1268-1270 ЦК України,ст.ст.4,12, 13, 78, 89, 197,200, 206, 247,259,263,265 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 (прож. по АДРЕСА_2 ) до Баландинської сільської ради Черкаської області (знаходиться по вул. Шевченка, б. 21 в с. Баландине Кам`янського району Черкаської області) про скасування державної реєстрації земельної ділянки та визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування по заповіту - задовольнити повністю.

Скасувати державну реєстрацію права власності Катеринівської сільської ради, Територіальної громадиЄДРПОУ: 26424387 на земельну ділянку, площею 2,0258 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7121882200:02:000:0593, зареєстровану рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 20711173 від 16.04.2015 року.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (прож. по АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Смілянським МРВ УМВС України в Черкаській області 6 липня 1995 року, РНОКПП НОМЕР_3 )право на земельну ділянку, 2,0258 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7121882200:02:000:0593, яка знаходиться в адміністративних межах Катеринівської сільської ради Кам`янського району Черкаської області в порядку спадкування по заповіту після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , та яка на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серія І-ЧР № 029318 належала ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів (ст.ст.354,355,ЦПК України). Особи , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення .

До дня початку функцінування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаютьсясудами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15.5 Розділу XII «Перехідні положення « ЦПК України. Суддя :

СудКам'янський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення28.12.2019
Оприлюднено29.12.2019
Номер документу86719434
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —696/1200/19

Рішення від 28.12.2019

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Шкреба В. В.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Шкреба В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні