Справа № 161/16273/19
Провадження № 2/161/3851/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
16 грудня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого-судді Олексюка А.В.
при секретарі - Шумиводі О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Острожецької сільської ради Млинівського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшло право на земельну ділянку, яка розташована в с. Липини Луцького району Волинської області, площею 1,7075 з кадастровим номером земельної ділянки 0722883400:01:002:3389, яка належала їй на праві приватної власності згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 104435.
17.03.2017 року ОСОБА_2 належну їй вищевказану земельну ділянку заповіла позивачу.
Однак, про вказаний заповіт позивачу стало відомо 22.09.2019 року від племінника померлої ОСОБА_3 , тоді останній і передав їй оригінал заповіту.
Позивач 23.09.2019 року звернулась до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини за заповітом, оскільки протягом строку, встановленого законом для прийняття спадщини, не подала заяву про прийняття спадщини.
Вважає, що пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин.
Просить суд визначити їй додатковий строк терміном один місяць з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Від представника позивача надійшла заява, в якій він просить розгляд справи проводити за його відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити, не заперечує щодо постановлення заочного рішення.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, проте подав заяву про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами. Позов визнав та не заперечував проти його задоволення.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 104435 від 29.06.2011 року, земельна ділянка, яка розташована в с. Липини Луцького району Волинської області, площею 1,7075 з кадастровим номером земельної ділянки 0722883400:01:002:3389, на праві власності належала ОСОБА_2 (а.с. 10).
Згідно заповіту від 17.03.2017 року, ОСОБА_2 належну їй земельну ділянку, яка розташована в с. Липини Луцького району Волинської області, площею 1,7075 з кадастровим номером земельної ділянки 0722883400:01:002:3389, заповіла позивачу ОСОБА_1 (а.с. 11).
З свідоцтва про смерть від 12.02.2019 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла (а.с. 9).
Частиною першою статті 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220 ЦК України).
Згідно з пунктами 1.2, 1.3, 1.5 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7 роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у встановлений законом шестимісячний строк з поважних причин не подала у нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 через те, що їй не було відомо про наявність заповіту від 17.03.2017 року. Про вказаний заповіт позивачу стало відомо 22.09.2019 року від племінника померлої ОСОБА_3 , тоді останній і передав їй оригінал заповіту.
Отже, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, визнати причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю один місяць з дати набрання рішенням суду законної сили.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 77, 81, 141, 263, 264, 265 ЦПК України, ст. ст. 1262, 1266, 1268 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю один місяць з дати набрання рішенням суду законної сили.
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2019 |
Оприлюднено | 03.01.2020 |
Номер документу | 86744702 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Олексюк А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні