Справа № 369/2879/19
Провадження № 2/369/2298/19
РІШЕННЯ
Іменем України
26.11.2019 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі
головуючої судді Пінкевич Н. С.,
при секретарі Середенко Б.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, про визнання права власності за правом спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до відповідача Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, про визнання права власності на майно в порядку спадкування, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 склала заповіт, який було посвідчено приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Чемериською Н.В. 22 грудня 2009 р. та зареєстровано в реєстрі за № 1459. За цим заповітом ОСОБА_2 заповідала своїй матері позивачу по справі ОСОБА_1 земельну частку (пай), належну спадкодавиці на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РП № 328612, виданого 30 серпня 2000 року Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області, зі змінами від 26 вересня 2007 року, що перебуває у колективній власності КСП ім.. Шевченка Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
У встановлений законом строк спадкоємиця звернулася до державного нотаріуса Першої Київської обласної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак, позивачу ОСОБА_1 Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій № 24/02-31 від 24.01.2018 р. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку. ОСОБА_1 надала нотаріусу лише копію правовстановлюючого документу, оскільки два примірники Державного акту знаходяться в архіві Головного управління Держгеокадастру у Київській області та за життя власником не отримано.
Враховуючи викладене, позивач ОСОБА_1 просила визнати у порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 1,2011 га, кадастровий номер № 3222482000:05:004:0086, цільове призначення якої - ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
04 квітня 2019 року суддею Києво-Святошинського районного суду Київської області було відкрито провадження у вищезазначеній цивільній справі та призначено підготовче судове засідання на 06 червня 2019 року.
06 червня 2019 року розгляд справи здійснювався судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, було задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів, а саме копію спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
12 листопада 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні на 26 листопада 2019 року на 8 год. 30 хв.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву, у якій просила справу розглядати у її відсутності, позов підтримала та просила його задовольнити.
Представник Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в судове засідання не з`явився. Представником відповідача подано до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Відповідно до ч. 2 ст.247Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку про задоволення заявлених позовних вимог з огляду на наступне.
При розгляді справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Відповідно до спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , копія якої наявна в матеріалах справи, за життя ОСОБА_2 склала заповіт, який було посвідчено приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Чемериською Н.В. 22 грудня 2009 р. та зареєстровано в реєстрі за № 1459, за яким ОСОБА_2 заповідала своє майно наступним чином:
- житловий будинок та земельну ділянку, розташовані за адресою: АДРЕСА_3 - ОСОБА_2 заповідала ОСОБА_3 та ОСОБА_3 в рівних частках кожній;
- частку житлового будинку та земельну ділянку, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 ; - ОСОБА_2 заповідала ОСОБА_4 ;
- земельну частку (пай), належну спадкодавці на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РП № 328612, виданого 30 серпня 2000 року Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області, зі змінами від 26 вересня 2007 року, що перебуває у колективній власності КСП ім.. Шевченка Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області - ОСОБА_2 заповідала своїй матері позивачу по справі ОСОБА_1 .
У встановлений законом строк всі спадкоємці звернулися до державного нотаріуса Першої Київської обласної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, після шестимісячного строку їм були видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно зазначене в заповіті ОСОБА_2 від 22 грудня 2009 р.
Однак, позивачу ОСОБА_1 Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій № 24/02-31 від 24.01.2018 р. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 1,2011 га, кадастровий номер № 3222482000:05:004:0086 цільове призначення якої - ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, що належала померлій ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 425937.
Як зазначено у Постанові причиною відмови є той факт, що ОСОБА_1 надала нотаріусу лише копію правовстановлюючого документу, оскільки згідно Довідки № 29-14597/0-18783/6-17 Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 27 листопада 2017 року, два примірники зазначеного Державного акту знаходяться в архіві Управління та за життя власником не отримано.
В матеріалах справи наявна Довідка № 29-14597/0-18783/6-17 Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 27 листопада 2017 року та копія Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯМ № 425937 на ім`я ОСОБА_2 , зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 3222400010194307, однак два примірники Державного акту знаходяться в архіві Управління, тобто за життя спадкодавиця ОСОБА_2 отримати Державний акт не встигла.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.
Відповідно до вимог ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
гідно з вимогами ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно матеріалів спадкової справи, позивач ОСОБА_1 у встановлений законом строк звернулася до державного нотаріуса Першої Київської обласної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, тобто прийняла спадщину.
З огляду на позицію, висвітлену у п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 №24-753/0/4-13, відповідно до ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно аб.3п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 р., у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що, оскільки позивач по справі ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом, прийняла спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 - до неї перейшли всі права та обов`язки, що належали померлому на момент смерті. Як уже було встановлено судом, на момент смерті їй належала земельна частка (пай), на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РП № 328612, виданого 30 серпня 2000 року Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області, зі змінами від 26 вересня 2007 року, що перебуває у колективній власності КСП ім.. Шевченка Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про доведеність та обґрунтованість вимог позивача про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, оскільки таке право спадкодавця підтверджене наявними в матеріалах справи доказами, і тому позов підлягає задоволенню.
Зважаючи на вищевикладене, відповідно до ст.ст. 1218, 1220, 1221, 1222, 1268 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , та керуючись ст.ст. 34, 12, 13, 76-81, 263-265 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_2 ) право власності за правом спадкування за заповітом на земельну ділянку площею 1,2011 га, кадастровий номер № 3222482000:05:004:0086, цільове призначення якої - ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи(вирішення питання) без повідомлення(виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скаргу на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду виготовлено 26 листопада 2019 року.
Суддя Пінкевич Н. С
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2019 |
Оприлюднено | 03.01.2020 |
Номер документу | 86745790 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Пінкевич Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні