Провадження №2/748/323/19 Єдиний унікальний № 748/485/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" грудня 2019 р.м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області
в складі :
головуючого - судді Меженнікової С.П.
при секретарі Красній О.А.,
розглянувши у підготовчому засіданні в приміщенні суду в місті Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Черниської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звертаючись до суду з вказаним вище позовом, після уточнення позовних вимог просить визначити йому додатковий строк терміном два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги мотивує тим, що у зв`язку з життєвими обставинами ОСОБА_3 знялась з реєстрації та переїхала до Російської Федерації на постійне місце проживання, до своєї дочки, де згодом померла. За життя ОСОБА_3 склала заповіт на все майно на його користь. В зв"язку зі складнощами відносин з Російською Федерацією та затягненим часом щодо передання оригіналу свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , він пропустив строк на прийняття спадщини.
Ухвалою суду від 15 березня 2019 року вказана позовна заява була прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі та вирішено про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 01 квітня 2019 року замінено відповідача - Черниськусільську раду Чернігівського району Чернігівської області належним відповідачем - територіальною громадою в особі Черниської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
Ухвалою суду від 26 квітня 2019 року залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; доручено компетентному органу Російської Федерації вручити ОСОБА_2 копії позовної заяви з додатками, копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію ухвали про заміну первісного відповідача належним відповідачем, при допиті з"ясувати відповідні питання, повідомити її про дату підготовчого засідання на 25 листопада 2019 року на 9-00 год та резервну дату 27 грудня 2019 року о 09 год. 00 хв., та отримати відповідні докази. На час виконання судового доручення провадження по справі було зупинено.
Ухвалою суду від 11 вересня 2019 року провадження по справі було поновлено в зв"язку з виконанням судового доручення.
Учасники справи в підготовче засідання не з`явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином. Позивачем та відповідачем надані клопотання про розгляд справи без їх участі, в якому відповідач зазначив про визнання позову.
Третя особа - ОСОБА_2 , будучи допитаною в порядку судового доручення, позов визнала та пояснила, що її мати - ОСОБА_3 , була зареєстрована та проживала разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 . Оскільки мати хворіла, вона забрала її з України, у 2014 році, і три роки, поки не померла, проживала з нею. Після смерті матері до нотаріальної контори вона не зверталася і звертатися не бажає. Нотаріально оформлену відмову від спадщини, вона надсилала рідним на Україну. Проти розгляду справи у її відсутність не заперечує ( а.с.88).
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Як слідує з положень ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб.
Враховуючи те, що відповідачем позов визнається, про що надані письмові заяви, суд вважає можливим розглянути справу у підготовчому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно копії актового запису про смерть №1691 від 14 листопада 2017 року, виданого відділом запису актів цивільного стану Ленінського району м. Нижній Тагил Свердловської області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Нижній Тагил, Свердловська область, Російська Федерація ( а.с.76).
За життя, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , склала заповіт на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , позивача по справі, яким заповіла йому все своє майно. Даний заповіт було посвідчено 05.05.2014 приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Кезля В.І. і зареєстровано в реєстрі за №324, який не змінювався та не скасовувався, про що свідчить Витяг зі Спадкового реєстру (заповіти/договори) - а.с.6, 25-26.
До спадкового майна ОСОБА_3 відноситься земельна ділянка площею 3,92 га, яка розташована на території Черниської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства та належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЧН № 024333 ( а.с.14).
Згідно довідки виконкому Черниської сільської ради Чернігівського району та області, ОСОБА_3 до 03 липня 2014 року була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_2 , знята з реєстрації в зв`язку з виїздом на постійне місце проживання до Російської Федерації.
Відповідно до довідок ТОВ "УК ГАРАНТ"від 03.07.2019 та Горноуральського міського округу Горноуральської територіальної адміністрації № 543 від 04.07.2019, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 29.02.2016 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею фактично проживала дочка ОСОБА_2 , яка була зареєстрована за вказаною адресою до 03.04.2017 ( а.с.74,78, 85) .
Родинні відносини між спадкодавцем ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , як матері та дочки, підтверджуються копією свідоцтва про народження та копією свідоцтва про укладення шлюбу третьої особи ОСОБА_2 ( а.с.83).
Як вбачається з відповіді нотаріусів нотаріального округу- міста Нижній Тагил Пригородного району Свердловської області Нотаріальної палати Свердловської області Коновалої О.В. та ОСОБА_4 , Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину №54931235 від 30.01.2019, виданого приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Чернігівської області Костюк Ю.В., після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилась ( а.с.27, 90,92).
Відповідно до заяви третьої особи ОСОБА_2 , адресованої нотаріусу міста Чернігова та посвідченої нотаріусом нотаріального округу м. Нижній Тагил Пригородного району Свердловської області, Російська Федерація ОСОБА_5 , копія якої знаходиться в матеріалах справи на а.с.13, ОСОБА_2 повідомила, що строк для прийняття спадщини після смерті матері нею пропущено, фактично в управління спадковим майном вона не вступала, до суду, з приводу визначення додаткового строку для прийняття спадщини звертатися не буде, наслідки відмови від спадщини, їй нотаріусом роз`яснені.
Таким чином, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом.
Статтею 70 Закону України "Про міжнародне приватне право" встановлено, що з урахуванням положень статей 71, 72 цього Закону спадкові відносини регулюються правом держави, у якій спадкодавець мав останнє місце проживання , якщо спадкодавцем не обрано в заповіті право держави, громадянином якої він був. Вибір права спадкодавцем буде недійсним, якщо після складання заповіту його громадянство змінилося.
Відповідно до статті 71 вказаного Закону спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, а майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні, - правом України.
Сттатею 76 цього ж Закону визначенні підстави підсудності справ судам України, де п.6 ч.1 передбачено, що суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадку, якщо у справі про спадщину спадкодавець у момент смерті був громадянином України або мав в Україні останнє місце проживання. В даному випадку спадкодавець ОСОБА_3 у момент смерті була громадянкою України.
Згідно статті 1 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22.01.1993 року, ратифікованої 10.11.1994 року Верховною Радою України (набула чинності для України з 14.07.1995 року), що застосовується у відносинах України з Республікою Білорусь, Азербайджанською Еспублікою, Республікою Узбекистан, Російською Федерацією, Республікою Казахстан, Республікою Таджикистан, Республікою Вірменія, Киргизькою Республікою, Республікою Молдовою, Грузією та Туркменістаном, громадяни кожної з Договірних Сторін, а також особи, що проживають на її території, користуються на територіях всіх інших Договірних Сторін у відношенні своїх особистих і майнових прав таким же правовим захистом, як і власні громадяни цієї Договірної Сторони.
Згідно з частиною 2 статті 45 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних‚ сімейних та кримінальних справах (надалі - Конвенція) від 22.01.1993‚ яка набула чинності для України 14.04.1995‚ право спадкування нерухомого майна визначається законодавством Договірної Сторони‚ на території якої знаходиться це майно. У даному випадку нерухоме майно знаходиться на території України‚ тому право його спадкування визначається за законодавством України.
У статті 1233 ЦК України зазначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Строк звернення за прийняттям спадщини, передбачений ст. 1270 ЦК України, позивачем пропущено.
Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Враховуючи, що у позивача були відсутні для подання нотаріусу документи на підтвердження факту смерті спадкодавця, оскільки та померла на території іншої держави, для отримання таких документів позивачу потрібний був певний проміжок часу, тому в судовому засіданні знайшло підтвердження, що позивач пропустив встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки наведені ним обставини є об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для подання заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, а також те, що спір про спадщину відсутній, суд дійшов висновку, що позивачу має бути встановлений додатковий строк терміном два місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 200, 141, 247, 258, 263-265,354-355 ЦПК України, ст. ст.1235, 1272 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Черниської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий двомісячний строк з моменту набрання законної сили рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач: територіальна громада в особі Черниської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04412047, місцезнаходження: вул. Перемоги, буд. 1-А, с. Черниш, Чернігівський район, Чернігівська область, 15526.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С. П. Меженнікова
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2019 |
Оприлюднено | 03.01.2020 |
Номер документу | 86747240 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Меженнікова С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні