ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
"08" січня 2020 р. Cправа № 902/13/20
Суддя Господарського суду Вінницької області Тварковський А.А. , розглянувши матеріали
до : Котюжинецької сільської ради Калинівського району Вінницької області (вул. Шкільна, буд.16-а, с. Котюжинці, Калинівський район, Вінницька область, 22447)
про зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Ленд" подано позов до Котюжинецької сільської ради Калинівського району Вінницької області про зобов`язання відповідача: анулювати Свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ VII в„–007549 , виданий Котюжинецькою сільською радою 22.10.2010 на ім`я ОСОБА_1 та анулювати Свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ VII в„–007529 , виданий Котюжинецькою сільською радою 06.10.2010 на імя ОСОБА_1 , про що зробити запис у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.
Розглянувши матеріали позовної заяви вих. №27/12 від 27.12.2019 (вх. № 12/20 від 03.01.2020), суд дійшов до висновку про відмову у відкритті провадження у справі з огляду на таке.
Як стверджує позивач та слідує з матеріалів позовної заяви в обігу наявні свідоцтва про право власності на ті ж самі майнові паї члена колективного сільськогосподарського підприємства КСС ППП "Поділля" (майнові сертифікати), які видані на ім`я ОСОБА_1 та на Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Ленд". При цьому на звернення позивача до Котюжинецької сільської ради Калинівського району Вінницької області остання повідомила, що сертифікати на власника СТОВ "Агро-Ленд" були виписані помилково, а право власності на відповідні паї зареєстровано в установленому порядку Котюжинецькою сільською радою за ОСОБА_1 , про що міститься запис у відповідній книзі реєстрації.
Позовними вимогами у даній справі є анулювання свідоцтв про право власності на майнові паї, зареєстровані за фізичною особою ОСОБА_1 .
Питання про те, чи підвідомча господарському суду справа, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими, та чи відповідає склад сторін у справі вимогам ГПК України у редакції, чинній на момент звернення з цим позовом та розгляду справи місцевим господарським судом.
Відповідно до частини 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Господарський процесуальний кодекс України установлює, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб`єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб`єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; й інші справи у спорах між суб`єктами господарювання (пункти 6, 10, 15 частини першої статті 20 цього Кодексу).
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору , визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа , яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
У такому випадку позовну вимогу про анулювання Свідоцтва про право власності на майновий пай може бути пред`явлено до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення такої позовної вимоги є оспорювання цивільного речового права особи (зокрема, права користування майном).
Оскільки справи у спорах, що виникають із майнових відносин, предметом спору в яких безпосередньо стосується прав і обов`язків фізичних осіб, то такий спір не підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства з урахуванням суб`єктного складу сторін.
Разом з тим зазначення позивачем ОСОБА_1 третьою особою, а не відповідачем у даному спорі не може бути підставою для розгляду справи господарським судом, адже предмет спору безпосередньо стосується прав і обов`язків фізичної особи - ОСОБА_1 .
Відповідно до п.1 ч.1 ст.175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, зокрема, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Зважаючи на вказане, виходячи з аналізу спірних правовідносин, надаючи правову оцінку позову, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, господарський суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи (ч.6 ст.175 ГПК України).
Враховуючи наведене вище суд дійшов висновку, що вказаний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.
Дійшовши висновку про відмову у прийнятті позовної заяви суд також зважає на практику Європейського суду з прав людини, яка згідно із ч. 4 ст. 11 ГПК України підлягає застосуванню судом при розгляді справ як джерело права.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом
Стаття 6 Конвенції встановлює процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі при розгляді цивільного позову в національному суді, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.
Реалізація права на суд залежить як від інституційних та організаційних чинників, так і від особливостей здійснення окремих судових процедур.
У п. 44 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Принц Ліхтенштейну Ганс-Аадам ІІ проти Німеччини" зазначено, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції, не є абсолютним і може підлягати обмеженням; такі обмеження допускаються з огляду на те, що за своїм характером право доступу потребує регулювання з боку держави. У цьому відношенні Високі Договірні Сторони користуються певними межами свободи розсуду, хоч остаточне рішення про те, чи було дотримано вимог Конвенції, має виносити Суд. Суд повинен переконатися, що застосовані обмеження не звужують чи не зменшують залишені особі можливості доступу до суду в такий спосіб або настільки, що це вже спотворює саму суть цього права.
Слід також звернути увагу на іншу складову закріпленого у статті 6 Конвенції права - вимогу щодо законності суду, тобто суду, встановленого законом. Це поняття включає організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції) складову. Порушення під час визначення юрисдикції суду безумовно призводить до порушення права на справедливий суд (постанова Великої Палати Верховного Суду від 03.04.2018 р. у справі № 820/5586/16 ).
З огляду на вказане, відмова господарського суду в прийнятті даної позовної заяви не суперечить ч.3 ст. 124 Конституції України, оскільки це не позбавляє позивача права на захист своїх прав і охоронюваних законом інтересів у спосіб і в порядку встановленому Конституцією України та законами України, зокрема подання відповідної позовної заяви до суду іншої юрисдикції в порядку цивільного судочинства.
Згідно із ч. 3 ст. 175 ГПК України про відмову у відкритті провадження у справі, не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви, постановлюється ухвала. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановляння в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст.175 ГПК України до ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді.
Враховуючи відмову у відкритті провадження у справі, суд не розглядає клопотання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Ленд" про витребування доказів.
Відмовляючи у прийнятті позовної заяви, за відсутності відповідного клопотання позивача, суд не вирішує питання щодо повернення йому судового збору відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст. ст. 4, 20, п. 1 ч. 1 ст. 175, ст. ст. 232-235, 254, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В :
1. Відмовити у відкритті провадження у справі № 902/13/20 за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Ленд" до Котюжинецької сільської ради Калинівського району Вінницької області про зобов`язання відповідача: анулювати Свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ VII в„–007549 , виданий Котюжинецькою сільською радою 22.10.2010 на ім`я ОСОБА_1 та анулювати Свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ VII в„–007529 , виданий Котюжинецькою сільською радою 06.10.2010 на ім`я ОСОБА_1 , про що зробити запис у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.
2. Позовну заяву №27/12 від 27.12.2019 (вх. № 12/20 від 03.01.2020) на 3-х аркушах разом з матеріалами на 18-ти аркушах (в т. ч. платіжне доручення №808347260 від 10.12.2019 про сплату 1921 грн судового збору) повернути позивачу.
3. Копію позовної заяви №27/12 від 27.12.2019 (вх. № 12/20 від 03.01.2020) з усіма додатками долучити до примірника ухвали, яка залишається в справі.
4. Згідно зі ст. 235 ГПК України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення , якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
5. За приписами п. 7 ч. 1 ст. 255 ГПК України ухвала про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржена окремо від рішення суду першої інстанції до Північно-західного апеляційного господарського суду.
6. Відповідно до ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
7. Копію ухвали надіслати сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення (позивачу з матеріалами позовної заяви).
Дата складання повного тексту ухвали 08.01.2020 р.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу - с. Котюжинці, Калинівський район, Вінницька область, 22447;
3 - відповідачу - вул. Шкільна, буд.16-а, с. Котюжинці , Калинівський район , Вінницька область , 22447.
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2020 |
Оприлюднено | 09.01.2020 |
Номер документу | 86776681 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Тварковський А.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні