Рішення
від 03.01.2020 по справі 151/749/19
ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 151/749/19

Провадження № 2-о/151/1/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 січня 2020 року

Чечельницький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Моцного В.С.

при секретарі: Сутовській А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Чечельник Вінницької області цивільну справу №151/749/19 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Лузька сільська рада Чечельницького району, Вінницької області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка була зареєстрована в с.Луги Чечельницького району, Вінницької області та проживала одиноко, а в похилому віці, а саме: з квітня 2002 року, перейшла проживати до заявниці в АДРЕСА_1 , де вона доглядала її до смерті та здійснювала поховання. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на право на земельну частку (пай), згідно сертифікату серії ВН №0181203 від 11 серпня 1997 року, а заявниця являється спадкоємцем четвертої черги за законом.

Коли заявниця звернулася до нотаріальної контори щодо отриманнясвідоцтва про право на спадщину, то листом приватного нотаріуса А.М Мілько від 18.09.2019 року №1096/01-16 у видачі вказаного свідоцтва їй було відмовлено, у зв`язку з не підтвердженням факту проживання разом зі спадкодавцем однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини, тому заявниця звернулася до суду та просить встановити факт постійного проживання однією сім`єю разом із ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 з квітня 2002 року і до дня її смерті.

Заявниця в судове засідання не з`явилася, подавши до суду письмову заяву про слухання справи за її відсутності, заяву підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити.

Представник зацікавленої сторони голова Лузької сільської ради Чечельницького району Вінницької області В.Голоднюк в судове засідання не з`явився, подавши до суду письмову заяву про слухання справи за його відсутності, проти задоволення заяви не заперечує.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.3 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, вважає, що заява підлягає задоволенню, по слідуючих обставинах.

Відповідно до положень ст. 315 ЦПК України, факти, що мають юридичне значення встановлюються судом.

Судом установлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Луги Чечельницького району Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого виконкомом Лузької сільської ради Чечельницького району Вінницької області 21 грудня 2007 року.

Як вбачається із довідки виданої Лузькою сільською радою Чечельницького району Вінницької області від 19.09.2019 року №478, що ОСОБА_1 дійсно на протязі п`яти років, а саме: з квітня 2002 року постійно (без реєстрації) проживала з ОСОБА_2 до дня її смерті, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 та вели спільне господарство.

Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Із роз`яснень викладених у п.п.2,23 Постанови Пленуму ВС України Про судову практику у справах спадкування №7 від 30.05.2008 року, слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

З огляду на те, що в складі спадщини наявне нерухоме майно, у силу вимог ч.1 ст.1299 ЦК України спадкоємці зобов`язані зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, для цього заявниці необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину. Так як, такі документи у заявниці відсутні, то вона звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, маючи за мету оформлення та видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до п.п.3,5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною 2 статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.

Частиною 2 ст.256 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено інший порядок їх встановлення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заявницею доведено обставини, на які вона посилається у заяві, встановлення даного факту має для неї юридичне значення, оскільки від цього залежить реалізація її спадкових прав, іншого порядку чи можливості встановити даний факт чинним законодавством не передбачено, а встановлення такого факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вказаної заяви.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 211, 247, 263, 265, 315, 319 ЦПК України, п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , суд-

ВИРІШИВ :

Заяву задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , картка платника податків НОМЕР_2 , (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) постійно проживала в АДРЕСА_1 однією сім`єю разом із ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Луги, Чечельницького району Вінницької області з квітня 2002 року і до дня смерті останньої.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду .

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлено 08 січня 2020 року.

Суддя

СудЧечельницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення03.01.2020
Оприлюднено11.01.2020
Номер документу86796389
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —151/749/19

Рішення від 03.01.2020

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

Рішення від 03.01.2020

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

Ухвала від 15.11.2019

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні