Постанова
від 17.04.2007 по справі а5/112-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

А5/112-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

"17" квітня 2007 р.                                                                   Справа № А5/112-07

Господарський суд Київської області в складі судді Подоляка Ю.В., при секретарі Оксаковській М.А., розглянувши адміністративну справу

за позовом          Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця», м. Київ

до                    Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, м. Ірпінь

про                     стягнення 7871,87 грн.

за участю представників:

позивача:          Кучера М.К. –дов. №1060-НЮ від 13.04.2007 р.

відповідача:          Галайчук В.М. –дов. 2074 від 16.04.2007 р.

Обставини справи:

В господарський суд Київської області надійшов адміністративний позов Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»(далі –Позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради (далі –Відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 7871,87 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в жовтні місяці 2006 р. ДТГО «Південно-західна залізниця»відповідно до п. 7 і п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993 р., п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст.9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»від 16.12.1993 р. та інших законодавчих актів, проводила пільгове перевезення окремих категорій громадян, які користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом.

В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача присутній у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, обґрунтовуючи свої заперечення у відзиві на позовну заяву № 2076 від 16.04.2007 р., зокрема, відповідач посилається на той факт, що між ним та позивачем на 2006 рік не було укладено договору про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян у зв'язку з тим, що кошти в місцевому бюджеті на 2006 рік на зазначені цілі передбачені не були.  

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, суд

встановив:

Згідно п. 7 і п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993 р., п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст.9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»від 16.12.1993 р. та інших законодавчих актів, зазначені вище категорії населення користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом.

Статтею 9 Закону України «Про залізничний транспорт»встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян при пасажирських перевезеннях, у тому числі приміського сполучення, можуть передбачатись пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Відповідно до п. 21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 року № 252, оформлення пільгових та безкоштовних проїзних документів здійснюється по пред'явленню документів, що підтверджують відповідне право.

Оформлення, облік та звітність, що супроводжують процес здійснення пасажирських перевезень, в тому числі пільгових на залізниці, врегульовано Порядком оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту України, Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001 року № 712/431 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.02.02р. за № 116/6404 та наказами ДТГО "Південно-Західна Залізниця" від 29.06.2000 року № 135-Н "Про введення обліку перевезень громадян, які згідно з діючим законодавством мають право безкоштовного проїзду у приміському залізничному транспорті", від 28.05.2003 року № 334-Н "Про підвищення приміського тарифу на перевезення пасажирів приміським залізничним транспортом"; зареєстрованим в Київському міському управлінні юстиції від 29.06.2000 року № 69/261, від 02.06.2003 року № 39/525.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 04.03.2002 року № 256 щодо пільгового перевезення окремих категорій громадян –мешканців м. Ірпінь, залізниця щомісячно вела список таких громадян, на підставі чого складались акти звірки та передавались відповідачеві, копії яких містяться в матеріалах справи.

В матеріалах справи містяться розрахунки витрат на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг за жовтень місяць 2006 р. з зазначенням видів пільговиків, кількості квитків, розміру загального тарифу помісячно із зазначенням станції призначення.

          Як встановлено матеріалами справи, позивачем протягом жовтня 2006 року було здійснено перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами, у зв'язку з чим останній зазнав збитків на суму 7871,87 грн.

Згідно із ч. 3 ст. 51 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік», компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюються шляхом надання субвенцій з державного бюджету України місцевим бюджетам. У додатку №7 „Показники міжбюджетних взаємовідносин державного бюджету з місцевими бюджетами на 2006 рік" передбачено субвенцію на надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян в розрізі по обласних бюджетах кожної області України. Для обласного бюджету Київської області така субвенція складає 45907,1 тис. грн.

З листа Державного казначейства України № 2.4-04/64-432 від 16.01.2007 р. вбачається, що у 2006 році зазначена субвенція місцевим бюджетам Київської області перерахована у обсязі 44444,9 тис. грн. та зокрема місцевому бюджету м. Ірпінь –2401,3 тис. грн.  

Згідно п.п. 2, 3, 5-8 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 (далі - Постанова), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів затверджених у обласних та районних бюджетах на зазначені цілі.

Відповідно до п. п. 3, 5-8 Постанови, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісячно готують дані про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд підприємствам-постачальникам відповідних соціальних послуг і направляють їх до фінансових органів районних державних адміністрацій. Фінансові органи районних державних адміністрацій на підставі отриманих актів щомісячно готують реєстри нарахованих сум щодо компенсаційних виплат на пільговий проїзд окремих категорій громадян та направляють їх фінансовим органам обласних державних адміністрацій, які після отримання коштів субвенцій, надають органам Державного казначейства

України платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів. Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються на рахунки постачальників відповідних соціальних послуг.

Таким чином, діючим законодавством передбачено чіткий порядок компенсації витрат підприємств транспорту на пільговий проїзд громадян окремих категорій, а також відповідна сума коштів, у вигляді бюджетної субвенції, для такої компенсації.

Відповідно до п. 3 Положення про управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради основними завданнями управління є, зокрема, забезпечення у межах своїх повноважень дотримання законодавства про працю, охорону праці, зайнятість, пенсійне забезпечення, соціальний захист населення; призначення та виплата встановлених законодавством соціальних допомог, компенсаційних виплат; сприяння органам місцевого самоврядування у вирішенні питань соціально-економічного розвитку відповідної території, інше.

Управління відповідно до покладених на нього завдань розробляє комплексні програми з питань праці та соціального захисту населення, готує проекти рішень для розгляду на засіданні виконавчого комітету та сесії міської ради, розпоряджень міського голови; забезпечує цільове використання бюджетних асигнувань, передбачених на соціальний захист населення та ін.

Відповідно до частини першої ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.

Згідно частини третьої ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. А відповідно до частин другої та четвертої цієї статті, актами цивільного законодавства є закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та Постанови Кабінету Міністрів України.

Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана  вчинити на користь другої сторони  (кредитора)  певну  дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися  від певної дії, а кредитор має право вимагати від  боржника  виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Заперечення відповідача судом не приймаються, оскільки спростовуються матеріалами справи в їх сукупності. При цьому, відсутність між позивачем та відповідачем відповідного договору про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян не може підтверджувати той факт, що у відповідача немає обов'язку щодо компенсації позивачу грошових коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Крім того, відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати не лише з договору, а і безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність. У даному випадку право позивача на отримання компенсації передбачено Законами України „Про залізничний транспорт", „Про Державний бюджет України на 2006 рік" та Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 „Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".

Зважаючи на викладене та обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 7871,87 грн. є правомірними та обґрунтованими, документально підтверджуються, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 128, 158, 160 - 163, 167, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -

постановив:

1.   Позовні вимоги задовольнити.

2.  Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради  (08200, Київська область, м. Ірпінь, вул. Д. Попова, 26, код 03317252) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна Залізниця»(01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6, р/р 2600030162121, МФО 322153, ЗКПО 01069713 ПІБ залізничне відділення «Промінвестбанку») 7871 (сім тисяч вісімсот сімдесят одна) грн. 87 коп. заборгованості.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.  ст.  185-187 КАС України.

Суддя                                                                                                  

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення17.04.2007
Оприлюднено29.08.2007
Номер документу868001
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —а5/112-07

Ухвала від 19.03.2007

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Постанова від 17.04.2007

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Постанова від 02.03.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Шевченко С.Л.

Ухвала від 25.01.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Шевченко С.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні