ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2339/19
08 січня 2020 року м. Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючий суддя Цвіркун О. С.
з участю секретаря Федас І. О.
позивач ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Орган опіки і піклування Золотолинської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Орган опіки і піклування Золотолинської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини, в якому просив суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягнути з неї на його користь аліменти на утримання малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі в розмірі 1000 грн. щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня пред`явлення позовної заяви до суду і до досягнення дитиною повноліття та стягнути з відповідача судові витрати по справі.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 покликається на те, що вони з відповідачкою 11.02.2017 року зареєстрували шлюб. Від шлюбу у них народилася донька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач зазначає, що з вересня 2018 року їхні шлюбні відносини фактично були припинені, вони проживають окремо, дитина проживає разом з ним. ОСОБА_1 вказав, що упродовж останнього року відповідачка не цікавиться життям доньки, не телефонує, не виявляє бажання з нею спілкуватися та приймати участь у її вихованні. Вихованням доньки та забезпеченням її усім необхідним займається він, допомагають його батьки. Жодної матеріальної допомоги на утримання дитини відповідачка не надає. Враховуючи те, що відповідачка повністю ухиляється від своїх батьківських обов`язків відносно доньки, він звернувся в суд із зазначеним вище позовом та на підставі ст. 12 Закону України Про охорону дитинства , ст. 19, 141, 150, 155, 164-166, 181, 182 СК України просить його задоволити в повному обсязі.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві, зазначив, що не заперечує щодо ухвалення заочного рішення у справі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про місце та час розгляду справи повідомлялася належним чином в установленому законом порядку.
Представник третьої особи М.Соломай в судове засідання не з`явився, просив суд проводити розгляд справи у його відсутності, щодо задоволення позову не заперечує.
Враховуючи думку позивача, який не заперечував проти ухвалення заочного рішення та дослідивши докази належного повідомлення відповідача про дату та час розгляду справи, суд дотримуючись вимог ст. 280 ЦПК України дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача та ухвалення заочного рішення по справі.
Суд, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, прийшов до переконання, що позов підлягає до задоволення.
Так, судом встановлено, що сторони 11 лютого 2017 року зареєстрували шлюб у Дубровицькому районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, про що складено актовий запис № 12 (а.с.6).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження останньої серії НОМЕР_1 від 04.10.2017 року (а.с.7).
Судом встановлено, що позивач та відповідач з вересня 2018 року разом не проживають, малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає разом з батьком, що підтверджується Довідкою про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 765 від 02.09.2019 року (а.с.8).
З довідки-характеристики № 764 від 02.09.2019 року, яка видана виконкомом Золотолинської сільської ради Костопільського району Рівненської області на гр. ОСОБА_2 , вбачається, що відповідачка, без реєстрації проживала в с. Золотолин разом з чоловіком та донькою, але на цей час не проживає. Малолітня ОСОБА_3 проживає разом з батьком ОСОБА_1 , мати дитину не провідує, уваги не приділяє та фінансово не забезпечує (а.с.11).
З акту обстеження матеріально-побутових умов та умов виховання в сім`ї від 12.03.2019 року, встановлено, що ОСОБА_2 залишила доньку і чоловіка, місце її перебування не відоме (а.с.16).
Згідно висновку органу опіки та піклування Золотолинської сільської ради, затвердженого Рішенням виконавчого комітету сільської ради від 15.11.2019, № 3, ОСОБА_2 з вересня місяця 2018 року, фактично самоусунулася від виконання своїх батьківських обов`язків, не турбується про фізичний і духовний розвиток дитини, не цікавиться її здоров`ям, не забезпечує харчуванням та медичним доглядом, лікуванням дитини, а тому орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав стосовно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Факт того, що ОСОБА_2 ухиляється від виконання батьківських обов`язків відносно своєї доньки ОСОБА_3 в судовому засіданні також підтвердила свідок ОСОБА_4 .
Так, ОСОБА_4 показала, що вона є матір`ю позивача, і відповідно бабусею малолітньої ОСОБА_3 . Зазначила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та їхня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали разом з нею та чоловіком у с. Золотолин. Вказала, що коли дитині виповнилося 11 місяців відповідачка покинула ОСОБА_1 та їхню дитину, і з того часу не з`являлася, не телефонувала, місце її перебування не відоме. Вихованням дитини, її утриманням займається ОСОБА_1 , вона з чоловіком йому допомагають.
Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Конвенцією про права дитини, ратифікованою Постановою Верховної ради Української РСР № 798 від 27.02.1991 року визначено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дітей та несуть відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про охорону дитинства" предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Крім того, ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ст. 164 СК України батьки можуть бути позбавлені батьківських прав у тому разі, коли вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК). Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Пленум Верховного Суду України в п.п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Судом встановлено, що з вересня місяця 2018 року по цей час ОСОБА_2 не піклуються про фізичний і духовний розвиток своєї малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не забезпечує їй необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання, не спілкується з дитиною, та не виявляє інтересу до її виховання, не надає коштів на її утримання, а тому суд приходить до висновку, що позовна вимога про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.166 СК України, особа позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Згідно ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до ч.3 ст.181 СК України, способом виконання батьками обов`язку утримання дитини, за рішенням суду є аліменти, які присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч.2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Згідно приписів Закону України "Про Державний бюджет України на 2020рік", прожитковий мінімум для дитини вiкoм до 6 років з 1 січня 2020 року по 30 червня 2020 року становить1779 гривень, з 1 липня по 30 листопада 2020 року - 1859 гривень, з 1 грудня 2020 року - 1921 гривня.
У відповідності до ч.1 ст. 182 СК України, при призначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини, стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружину, батьків, дочки, сина, наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів та інші обставини, що мають істотне значення.
Враховуючи, що відповідачка є молодого, працездатного віку, суд, вважає за необхідне стягнути з неї аліменти на утримання неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі в розмірі 1000 грн. щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Окрім того, враховуючи вимоги ст. 141 ЦПК України, з відповідачки підлягає стягненню на користь позивача понесені ним судові витрати на оплату судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп. та в дохід держави судовий збір в розмірі 840 грн. 80 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 164, 166, 180 - 182, 184 СК України, ст. 141, 258, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Орган опіки і піклування Золотолинської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини - задоволити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно дочки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 1000 гривень щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня пред`явлення позову до суду, а саме з 09.09.2019 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати на оплату судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте Костопільським районний судом за письмовою заявою відповідача, шляхом подачі заяви про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущенного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 .
Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Орган опіки та піклування Золотолинської сільської ради, код ЄДРПОУ 04386203, с. Золотолин, вул. Гомелюка, 33, Костопільський район, Рівненської області.
Повний текст рішення складено 10.01.2020 року.
СуддяО. С. Цвіркун
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2020 |
Оприлюднено | 11.01.2020 |
Номер документу | 86822042 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Цвіркун О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні