Рішення
від 10.01.2020 по справі 349/1917/19
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/1917/19

Провадження № 2/349/49/20

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10 січня 2020 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

у складі головуючого судді Лошак О.О.

з участю секретаря судового засідання Сірко І.В.

розглянувши у підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу №349/1917/18 за позовом ОСОБА_1 до Васючинської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Падучак І.І.. звернувся в суд із позовом до Васючинської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської РДА Івано-Франківської області про визнання права власності на земельну частку (пай), у землі, яка перебуває у колективній власності спілки власників селянських господарств Васючин в порядку спадкування за законом після смерті його бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У позовній заяві зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 . Внаслідок її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, а саме земельну частку (пай) розміром 42,51 умовних кадастрових гектарів у спілці власників селянських господарств Васючин на території Васючинської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області. За життя спадкодавицею було складено заповіт, яким все своє майно вона заповіла своєму синові, батькові позивача ОСОБА_3 . Батько спадщини не прийняв, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за життя заповіту не залишив. Таким чином, позивач по справі є єдиним спадкоємцем за законом на майно ОСОБА_2 . Фактично прийняв спадщину, оскільки вступив в управління та володіння спадковим майном у 1997 році. На даний час бажає оформити свої спадкові права, про що подав відповідну заяву у нотаріальну контору. Однак через те, що сертифікат на право на земельну частку (пай) виданий на ім`я ОСОБА_2 втрачено, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом. За вказаних обставин він змушений звернутись до суду з позовом про визнання права власності на земельну частку (пай), в порядку спадкування.

У підготовче засідання позивач не прибув, представник позивача направила на адресу суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності сторони позивача. Позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задовольнити.

Представники відповідачів, у підготовче засідання не прибули, направили на адресу суду письмове клопотання про слухання справи без їх участі. Позовні вимоги визнають повністю, не заперечують проти задоволення позову.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 10 лютого 1997 року Васючинською сільською радою Рогатинського району Івано-Франківської області.

Згідно заповіту, посвідченого 21 березня 1993 року ОСОБА_4 , секретарем виконавчого комітету Васючинської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, за реєстровим № 8, ОСОБА_2 все належне їй майно і все майно на яке вона матиме право на день смерті, заповіла своєму синові ОСОБА_3

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданим 24 червня 2003 року Васючинською сільською радою Рогатинського району Івано-Франківської області.

Згідно довідок виконавчого комітету Васючинської сільської ради № № 462, 463 від 30 вересня 2019 року, останнім постійним місцем проживання ОСОБА_2 було с. Васючин Рогатинського району Івано-Франківської області. На день смерті ОСОБА_2 проживала одна. Заповіт від її імені не змінено і не скасовано. ОСОБА_1 вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті бабусі ОСОБА_2 у 1997 році.

Згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Рогатинською районною державною адміністрацією села Васючин, ОСОБА_2 одержала сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ІФ № 0043241 в селі Васючин, селянська спілка Васючин розміром 42,51 умовних кадастрових гектарів.

За довідкою відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 17 жовтня 2019 року № 0-9-0.26-121/107-19, розмір середньої земельної частки (паю) на території Васючинською сільської ради, згідно розпорядження Рогатинської РДА від 09 березня 2000 року становить 40,10 умовних кадастрових гектарів. Нормативна грошова оцінка земельної частки (паю) станом на 01 січня 2019 року становить 29822,33 гривень.

Приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу Данилюк Х.Я. 07 жовтня 2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на право на земельну частку (пай), через відсутність документів, що посвідчують право власності спадкодавця на земельну частку (пай). У постанові зазначено, що згідно з матеріалами спадкової справи № 97/2019, єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_2 є ОСОБА_1

У газеті "Голос опілля" № 41 (1994) від 25 жовтня 2019 року опубліковано оголошення про втрату сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ІФ № 0043241 виданого на підставі розпорядження Рогатинської РДА № 392 від 09 березня 2000 року на ім`я ОСОБА_2 .

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

Право власності на землю гарантується відповідно до положень ст.14 Конституції України.

Відповідно до п. г ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі прийняття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до п.1 ст.1 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Згідно статті 2 зазначеного Закону, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) .

Згідно з роз`ясненнями Пленуму ВСУ, наданими в п. 11 постанови № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , та відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Спадкуванням за ст.1216 ЦК України є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (статті 1218 ЦК України).

Згідно ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч.1 ст.1221 ЦК України).

За ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (ст. 1296 ЦК України). Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно (ч.1 ст. 1297 ЦК України).

Відповідно до ст. 392 ЦК України спеціальне визнання судом права власності на майно необхідне тоді, коли щодо його належності у позивача відсутні відповідні правовстановлюючі документи.

У відповідності до пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

З огляду на викладене, враховуючи, що позивач, який є єдиним спадкоємцем за законом, прийняв спадщину, але не може реалізувати своє право на оформлення спадкових прав в позасудовому порядку, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 12,13,81,259,263-265 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до Васючинської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, про визнання права власності на земельну частку (пай), в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай) розміром 42,51 умовних кадастрових гектарів у спілці власників селянських господарств Васючин на території Васючинської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, в порядку спадкування за законом після смерті його бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони по справі

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Васючинська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: с. Васючин Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04354806.

Відповідач: Рогатинська районна державна адміністрація Івано-Франківської області, місцезнаходження: м. Рогатин, вул. Галицька,65, Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 23805775.

Повне судове рішення складено 10 січня 2020 року.

Суддя О.О.Лошак

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення10.01.2020
Оприлюднено12.01.2020
Номер документу86838681
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —349/1917/19

Рішення від 10.01.2020

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 06.11.2019

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні