СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка, 41-а, смт Семенівка, Полтавська область, 38200
тел. (05341) 9-17-39, факс (05341) 9-17-39, 9-15-37
Справа №547/1102/19
Провадження №2/547/163/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2020 року смт Семенівка, Полтавська область
Семенівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді В.Ф.Харченка,
за участі секретаря судового засідання Т.В.Зінченко,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань № 1 Семенівського районного суду Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальна громада Худоліївської сільської ради Семенівського району Полтавської області в особі Худоліївської сільської ради Семенівського району Полтавської області, третя особа приватний нотаріус Семенівського районного нотаріального округу Полтавської області Трембач Неля Володимирівна, про встановлення додаткового строку для подання заяви прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся із зазначеним позовом до суду, обґрунтовуючи позовні вимоги неможливістю для позивача, як спадкоємця ОСОБА_4 за заповітом, своєчасно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, оскільки не знав про існування заповіту ОСОБА_4 на своє ім`я.
Позивач позов підтримав, вказав, що про існування заповіту взнав у жовтні 2019 року після того, як отримав телефонний дзвінок із фермерського господарства, яке орендувало земельні ділянки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Через похилий вік ОСОБА_4 позивач разом зі своєю матір`ю забрали ОСОБА_4 проживати до свого будинку у м. Лубни, де ОСОБА_4 і жив до смерті. Вони поховали його. Ні позивач, ні його мати не переглядали особисті папери ОСОБА_4 до отримання дзвінка з фермерського господарства.
Представник позивача позов підтримала, наголосила, що спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заводилася, позивач є єдиним його спадкоємцем за заповітом. Про існування заповіту позивач не знав. Позивача, як спадкоємця за заповітом, ні нотаріус, ні сільська рада, де лежав примірник заповіту, не розшукувала. Тому позивач об`єктивно не знав про наявність заповіту на своє ім`я від померлого ОСОБА_4 .
Відповідач представника у судове засідання не направив, звернувся до суду із заявою про визнання позову і розгляд справи за відсутності свого представника (а.с. 41).
Третя особа звернулася до суду із заявою про розгляд справи за її відсутності і вирішення справи на розсуд суду (а.с. 39)
Неявка представника відповідача і третьої особи відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи по суті.
Відповідно до ч. 4 ст. 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому судовому засіданні судового рішення у разі, зокрема, визнання позову, проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу. Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Виконуючи приписи ст.ст. 198-200, 206, 264 ЦПК України суд зазначає таке.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Лубни Полтавської області (а.с. 9). До дня смерті жив у одному житловому будинку із позивачем і перебував під його доглядом.
Заповітом від 13.11.2006 ОСОБА_4 заповів усе своє майно позивачеві ОСОБА_1 (а.с. 11).
ОСОБА_4 є власником земельної ділянки за державним актом серія ПЛ № 171930 на території Худоліївської сільської ради Семенівського району Полтавської області (а.с. 12).
Позивач не знав про існування згаданого заповіту до жовтня 2019 року.
Спадщина ОСОБА_4 відумерлою не визнавалася, відповідач не здійснював розшук позивача для повідомлення про існування заповіту (а.с. 20).
Третя особа роз`яснила позивачеві право звернутися до суду із позовом про встановлення додаткового строку про прийняття спадщини ОСОБА_4 ; спадкова справа щодо його майна не заводилася (а.с. 21).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1220 Цивільного кодексу України (далі ЦК) спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті (ч. 1 ст. 1223 ЦК). Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК). Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК). Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК).
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК).
Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту, не розшук спадкоємця за заповітом слід вважати поважною причиною для встановлення додаткового строку для подання заяви про вступ у спадщину (постанова Верховного Суду України від 23.08.2017, № 6-1320цс17).
Встановлені судом обставини свідчать про об`єктивність, непереборність, істотність труднощів, внаслідок чого позивач був позбавлений можливості звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини ОСОБА_4 , як його спадкоємець за заповітом.
Визнання відповідачем позову відповідає закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відтак суд задовольняє позов повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 200, 258, 259, 264, 265, 273, 351, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи до Полтаського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення у порядку, передбаченому ст.ст. 351, 352, 354, 355, п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України (через Семенівський районний суд Полтавської області).
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Худоліївська сільська рада Семенівського району Полтавської області (Полтавська обл., Семенівський р-н, с. Худоліївка, вул. Чкалова, 24, код ЄДРПОУ 22544108).
Третя особа - приватний нотаріус Семенівського районного нотаріального округу Полтавської області Трембач Неля Володимирівна (АДРЕСА_2).
Суддя В.Ф.Харченко
Суд | Семенівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2020 |
Оприлюднено | 12.01.2020 |
Номер документу | 86840251 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Семенівський районний суд Полтавської області
Харченко В. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні