Провадження № 2/742/172/20
Єдиний унікальний № 742/3887/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2020 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Коваленка А.В., за участю секретаря судових засідань Риндя Л.А., позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади Переволочнянської сільської ради, Прилуцького району Чернігівської області, треті особи: Прилуцька міська державна нотаріальна контора, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, приватний нотаріус Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Шрайбер Віталій Васильович, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом , -
ВСТАНОВИВ :
І. Зміст позовних вимог та заперечень сторін.
У листопаді 2019 року позивач звертаючись до суду з заявою просить суд, визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку, що розташована за адресою:АДРЕСА_2, кадастровий номер 7424186400:03:000:0503, площею 2 га.
Свої вимоги аргументує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після його смерті відкрилась спадщина, спадкоємицею якої за законом є позивач.
Позивач частково вступила в володіння спадковим майном після смерті чоловіка, оскільки отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Звернувшись до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , на спадкове майно - земельну ділянку, що розташована за адресою:АДРЕСА_2, кадастровий номер 7424186400:03:000:0503, площею 2 га, позивач отримала відмову, оскільки державна реєстрація земельної ділянки, що зареєстрована на ім`я, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відбулась після смерті спадкодавця ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Тому позивач звернулася з відповідним позовом до суду.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.
Ухвалою судді Прилуцького міськрайонного суду Коваленка А.В. від 20.11.2019 року відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого судового розгляду в загальному провадженні на 09 год. 00 хв. 09 грудня 2019 року.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 09.12.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 08 год.30 хв.08 січня 2020 року.
ІІІ. Позиції сторін.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги, у разі неявки відповідача в судове засідання просив розглянути справу заочно.
Представник відповідача - територіальної громади Переволочнянської сільської ради, Прилуцького району Чернігівської області належним чином повідомлений про день і час розгляду справи в судове засідання не з`явився.
Представник третьої особи Прилуцької міської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, але надав заяву в якій просить розглядати справу без його участі.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не з`явився, але надав заяву в якій просить розглядати справу без його участі.
Третя особа приватний нотаріус Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Шрайбер В.В. в судове засідання не з`явився, хоча був повідомлений про час та місце слухання справи належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Зі згоди позивача, суд на підставі наявних в справі доказів, ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенню ст.280 ЦПК України.
ІV. Фактичні обставини встановлені судом.
26 березня 1998 року ОСОБА_2 зареєстрував шлюб з ОСОБА_1 , про що відділом реєстрації актів громадянського стану Прилуцького міськвиконкому Чернігівської області, про що в книзі реєстрації актів про одруження було зроблено актовий запис №85(а.с.9)
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 в м.Прилуках, Чернігівської області(а.с.10).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 07 березня 2018 року виданого державним нотаріусом Прилуцької міської державної нотаріальної контори спадкоємцем майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є його дружина ОСОБА_1 , спадщина на яку видано свідоцтво складається з квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.16)
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 09.12.2019, на ім`я ОСОБА_2 зареєстровано 25.09.2017 право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7424186400:03:000:0503, площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: АДРЕСА_2(а.с.41)
24 квітня 2018 року Прилуцька міська державна нотаріальна контора винесла постанову №594/02-31, якою відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку, кадастровий номер 7424186400:03:000:0503, площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: АДРЕСА_2(а.с.39-40).
Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку наданої 27.11.2019 Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7424186400:03:000:0503, площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_2 , дата державної реєстрації 25.09.2017 р., номер запису про право (в державному реєстрі прав) - 22550197, орган що здійснив державну реєстрацію права (в державному реєстрі прав) Прилуцький районний нотаріальний округ(а.с.42)
V. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.
За приписами ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
На підставі ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За приписами ч. 1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Ч. 1 ст.1297 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно з ст.182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Згідно з ч.9 ст.18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень датою та часом державної реєстрації прав вважається дата і час реєстрації відповідної заяви, за результатом розгляду якої державним реєстратором прийнято рішення про державну реєстрацію прав.
Ст.1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до п.4 ст.25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи, як здатність мати цивільні права та обов`язки, припиняється у момент її смерті.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України ).
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , державна реєстрація на його ім`я на вищевказану земельну ділянку відбулася після смерті ОСОБА_2 . У момент його смерті припинилася його цивільна дієздатність та здатність набувати цивільні права. До складу спадщини входять права, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини. Позивач є спадкоємцем першої черги після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 , та має право на спадщину за законом, на майно, що належало спадкодавцеві на момент відкриття спадщини. Право власності на вказану земельну ділянку зареєстровано на ім`я ОСОБА_2 після його смерті, у зв`язку з чим відсутні підстави для включення даного об`єкта нерухомого майна до складу спадщини, що відкрилась на час смерті ОСОБА_2 . Будь-яких доказів того, що спадкодавець за свого життя здійснив державну реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку і, таким чином, набув їх у власність, позивачем надано не було. У позивача відсутні підстави для отримання у спадщину цієї земельної ділянки. ЇЇ право, як спадкоємця після смерті чоловіка, за захистом якого вона звернулася в суд, не порушено, тому в позові слід відмовити.
VI. Судові витрати .
Відповідно до ч.2 ст.141 ЦПК України судові витрати покладаються у разі відмови в позові на позивача.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, сплата судового збору на користь держави покладається на позивача.
Керуючись ст.ст.259,263-265,273,280-281,354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до територіальної громади Переволочнянської сільської ради, Прилуцького району Чернігівської області, треті особи: Прилуцька міська державна нотаріальна контора, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, приватний нотаріус Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Шрайбер Віталій Васильович, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - відмовити.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заяв. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя А.В.Коваленко
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2020 |
Оприлюднено | 12.01.2020 |
Номер документу | 86847599 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Коваленко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні