копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2019 року Справа № 160/8530/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про скасування висновку та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
04 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якому просить:
Скасувати висновок від 26.07.2019 року за №968/14.25-107 Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про відмову у внесенні доповнень в особові відмітки даних про національність німкеня в актові записи про:
шлюб заявниці, в актовий запис № 248 від 21.12.2002 року, який зареєстровано Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області;
про народження сина, в актовий запис № 59 від 26.02.2004 року на гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області;
про народження доньки, в актовий запис № 64 від 14.03.2009 року на гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
Зобов`язати Тернівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести в відмітки відомості про національність гр. ОСОБА_1 - німкеня до актових записів цивільного стану:
про шлюб № 248 від 21.12.2002 року, який зареєстровано Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області;
про народження сина, в актовий запис № 59 від 26.02.2004 року на гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області;
про народження доньки, в актовий запис № 64 від 14.03.2009 року на гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що висновком від 26 липня 2019 року за вих. № 968/14.25-107 Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області їй було відмовлено у внесенні змін у відмітках даних про національність німкеня до:
актового запису про шлюб № 248 від 21.12.2002 року, який зареєстровано Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області;
актового запису про народження № 59 від 26.02.2004 року на гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (її сина), складений Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області;
актового запису про народження № 64 від 14.03.2009 року. на гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (її доньки), складений Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
Відмову Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області позивач вважає такою, що обмежує її право на приналежність до німецького народу, порушує право на вільне обрання та відновлення своєї національності оскільки відносить себе до німецької національності.
Позивач стверджує, що всі її родичі по лінії батька були німцями, її сім`я дотримується традицій німецького народу, сама володіє німецькою мовою та на даний час бажає відновити та підтвердити свою дійсну німецьку національність.
Будучи громадянкою України позивач ідентифікує себе як німкеня.
Встановлення належної національності у відповідних документах має для позивача юридичне значення з метою подальшого упорядкування документів, це відновлення та збереження етнічного походження свого роду та можливість користуватися пільгами і гарантіями, передбаченими діючим законодавством Німеччини, для громадян колишніх радянських республік німецького походження.
Позивач посилається на норми Закону України Про національні меншини в Україні , згідно якого громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав і свобод громадян за національною ознакою забороняється й карається законом.
Згідно зі статтею 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на індивідуальність. Крім того, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства. Таке право підпадає під захист статті 8 Конвенції Про захист прав людини і основоположних свобод , яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Ухвалою суду від 30 вересня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.
23 жовтня 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в частині визнання дій Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області протиправними та скасування вимоги, у зв`язку з тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 р. № 1025 ( в редакції Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 р. № 755 ) затверджено зразки бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану.
У зв`язку з цим, Тернівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на запит відмовив позивачу, так як графа національність у бланках свідоцтв про народження та шлюб відсутня і у відмітках актових записів не зазначені.
Чинним законодавством України не передбачено зазначення в актових записах цивільного стану та свідоцтвах про ДРАЦС національності батьків дитини чи осіб, які вступають у шлюб. Тим самим забезпечується рівність усіх незалежно від національності чи етнічного походження, а також право особи вільно обирати та відновлювати національність, як це передбачено статтею 11 Закону України Про національні меншини в Україні . Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Однак, за наявності достатніх підстав представник відповідача вважає можливим доповнити національність заявниці "німкеня" в разі підтвердження національності заявниці зібраними документами та внести зміни на підставі рішення суду до особливих відміток відомостей про національність.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_4 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження м. Тернівка, що підтверджується свідоцтвом про народження від 14 серпня 1986 року серії НОМЕР_1 виданого бюро ЗАГС виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області.
У липні 2019 року позивач звернулася із запитом до Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якому просила внести в особливі відмітки даних про національність німці в актові записи: про шлюб №248 від 21.12.2002 р., про народження сина №59 від 26.02.2004 р., про народження доньки №64 від. 14.03.2009 р.
Листом від 26.07.2019 року №968/14.25-107 відповідач відмовив у задоволенні запиту, оскільки графа національність у бланках свідоцтв про народження та шлюб відсутня і у відмітках актових записів не зазначені.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року № 2398-УІ (далі Закон № 2398- VI) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України № 2398- VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обгрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Водночас, пунктом 2.13. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 (далі Правила № 96/5) визначено, що підставами для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.
Згідно Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні № 52/5 від 18.10.2000 р. в редакції від 11.09.2018 року, Розділу І загальних положень п.6 ч.6, про факт державної реєстрації акту цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видаються відповідні свідоцтва про народження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть на бланках, виготовлених за зразками та їх описами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 № 1025 "Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Порядок ведення обліку, звітності та зберігання бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану встановлюється Порядком ведення обліку і звітності про використання бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також їх зберігання, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 29 жовтня 2012 року № 1578/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 2 листопада 2012 року за № 1845/22157.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 р. № 1025 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 р. № 755) затверджено зразки бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану.
У зазначених бланках свідоцтв про народження та шлюб відсутня графа національність .
В постанові Верховного Суду від 25 липня 2019 року у справі №369/4094/16-а Верховний Суд в аналогічній справі дійшов до висновку, що питання зміни національності громадянами України регулювалося Указом Президента України від 31 грудня 1991 року № 24 Про порядок зміни громадянами України національності , відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16- річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності провадилася відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті ради народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалася також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу. Вказаний Указ втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27 січня 1999 року № 70/99.
Чинним законодавством України не передбачено зазначення в актових записах цивільного стану та свідоцтвах про ДРАЦС національності батьків дитини чи осіб, які вступають у шлюб. Тим самим забезпечується рівність усіх незалежно від національності чи етнічного походження, а також право особи вільно обирати та відновлювати національність, як це передбачено статтею 11 Закону України Про національні меншини в Україні . Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
У зв`язку з викладеним суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині скасування висновку від 26.07.2019 року за №968/14.25-107 Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про відмову у внесенні доповнень в особові відмітки даних про національність німкеня в актові записи про шлюб позивача запис №248 від 21.12.2002р., про народження сина запис № 59 від 26.02.2004, про народження доньки запис №64 від 14.03.2009 р.
Щодо іншої частини позовних вимог, суд має зазначити наступне.
Згідно свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 батьком останньої зазначено ОСОБА_5 . У графі національність зазначено - німець.
Всі родичі позивача по лінії батька були німцями.
Також позивач і її сім`я з 2009 року є членами Дніпропетровського обласного товариства німців "Відергебурт". Основною метою товариства є вирішення завдань національно-культурного відродження німецької національності, вивчення втраченої рідної мови. Багато уваги приділяється відродженню, вивченню і популяризації історії німецького етносу в Україні. Товариство об`єднує всіх, хто готовий сприяти відродженню німецької культури.
Відповідно до ст. 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на індивідуальність.
Фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Статтею 11 Конституції України передбачено, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.
На підставі ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються права корінних народів і національних меншин.
Національна належність особи, таким чином, є актом особистого самовизначення особи і жодним чином не впливає на її публічно-правові відносини з державою.
Відтак законодавством прямо передбачене право особи на обрання та відновлення своєї національності.
Відповідно до п. 3 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права корінних народів і національних меншин.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" № 2494-XII від 25.06.1992 р. громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Враховуючи зазначене, а також те, що відповідач у відзиві зазначив, що у разі наявності достатніх підстав не заперечує та вважає можливим доповнити національність заявниці "німкеня" в разі підтвердження національності заявниці зібраними документами, суд приходить до висновку, що вимога позивача, в якій остання просить зобов`язати Тернівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести в відмітки відомості про національність гр. ОСОБА_1 - німкеня до актових записів цивільного стану про шлюб № 248 від 21.12.2002 року, про народження сина в актовий запис № 59 від 26.02.2004 року на гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про народження доньки в актовий запис № 64 від 14.03.2009 року на гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . підлягає задоволенню.
У зв`язку з цим суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов`язати Тернівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести в особливі відмітки відомостей про національність гр. ОСОБА_1 - німкеня до актових записів цивільного стану:
про шлюб № 248 від 21.12.2002 року, який зареєстровано Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області;
про народження сина, актовий запис № 59 від 26.02.2004 року на гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області;
про народження доньки, актовий запис № 64 від 14.03.2009 року на гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений Тернівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.М. Олійник
Рішення не набрало законної сили
02 грудня 2019 року.
Суддя В.М. Олійник
Згідно з оригіналом.
Суддя В.М. Олійник
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2019 |
Оприлюднено | 12.01.2020 |
Номер документу | 86848496 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Олійник Віктор Миколайович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Олійник Віктор Миколайович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Олійник Віктор Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні