Рішення
від 10.01.2020 по справі 571/274/19
РОКИТНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 571/274/19

Провадження № №2/571/43/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2020 року смт. Рокитне

Рокитнівський районний суд Рівненської області в складі: судді одноособово Комзюк А.Ф., при секретарі Колодич Ю.В., за участю позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сновидовицької сільської ради Рокитнівського району Рівненської області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після смерті батька залишилося спадкове майно, а саме: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 . За життя батько ОСОБА_2 зробив розпорядження на випадок своєї смерті, згідно якого все своє майно заповів своїй дочці ОСОБА_1 . Заповіт не змінено і не відмінено. Про існування даного заповіту позивачу стало відомо на початку 2019 року, коли перебирала речі в будинку батька і знайшла заповіт. Звернулась до нотконтори за прийняттям спадщини, але пропустила шестимісячний строк для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини і тому їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. Просить врахувати також, що вона є пенсіонеркою, проживає в іншому регіоні. Вважає, що пропущено строк з поважної причини, просить визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та доповнила, що інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 не має, спір щодо спадкового майна відсутній. Так як позивач не знала про заповіт, а сільська рада після смерті батька не повідомляла про наявність заповіту, вона пропустила строк прийняття спадщини. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача, Сновидовицька сільська рада Рокитнівського району Рівненської області, в судове засідання не з`явився, згідно поданої заяви просять розглянути справу без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнають повністю.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 (а.с.7).

Згідно довідок Сновидовицької сільської ради №52 та №53 від 15.01.2019 року, згідно погосподарської книги №8 особовий рахунок № НОМЕР_2 будинок АДРЕСА_1 із надвірними будівлями рахується за померлим ОСОБА_2 . ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день смерті дійсно був зареєстрований та постійно проживав в АДРЕСА_1 . На день смерті з померлим проживала співмешканка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка 17.09.2018 року вибула в м.Дубно Рівненської області (а.с. 8).

Відповідно до свідоцтва про народження та укладення шлюбу, ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 в с.Будки Сновидовицькі Рокитнівського району Рівненської області, її батьками зазначені - ОСОБА_2 та ОСОБА_5 . 28 грудня 1975 року ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 і змінила дошлюбне прізвище на ОСОБА_1 (а.с. 9,10).

Згідно заповіту зареєстрованого в реєстрі під №(другий) 6 від 09 лютого 2005 року ОСОБА_2 , на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: все своє майно із чого б воно не складалося і де б воно не було і взагалі все те, що буде належати йому на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів своїй дочці ОСОБА_1 . Заповіт не змінено і не відмінено (а.с. 11,40).

Повідомленням Рокитнівської державної нотаріальної контори від 09.09.2019 року № 782/01-16 встановлено, що станом на 09 вересня 2019 року заяв про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину на майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , в нотконтору не надходило (а.с. 33 ).

Згідно повідомлення Сновидовицької сільської ради Рокитнівського району Рівненської області єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , який проживав в с.Будки-Сновидовицькі, Рокитнівського району Рівненської області та помер ІНФОРМАЦІЯ_3 є його дочка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.37).

В силу вимог ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Відповідно до положень статті 63 Закону України Про нотаріат в редакції, яка діяла на момент відкриття спадщини, нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Отже, Закон пов`язує виникнення у нотаріуса або особи, уповноваженої на вчинення нотаріальних дій, обов`язку здійснювати дії щодо сповіщення спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме, з моментом заведення спадкової справи, чому передує звернення спадкоємця із заявою про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 була необізнана про наявність заповіту, складеного на її користь, оскільки спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 не заводилася, й відповідно не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом, тому суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного суду, викладеною у постанові від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17 (провадження № 61-38298св18).

Враховуючи обставини справи та правові норми суд ухвалює рішення про задоволення позову.

Керуючись ст.1272 ЦК України, ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 .

Відповідач: Сновидовицька сільська рада Рокитнівського району Рівненської області, місцезнаходження: с.Сновидовичі, вул.Гагаріна,3, Рокитнівського району Рівненської області, код ЄДРПОУ - 04387639.

Суддя (підпис) Згідно з оригіналом.

Суддя Рокитнівського районного суду

Рівненської області А.Ф.Комзюк

Повне рішення виготовлено 13.01.2020 р.

СудРокитнівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення10.01.2020
Оприлюднено14.01.2020
Номер документу86863008
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —571/274/19

Рішення від 10.01.2020

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Комзюк А. Ф.

Рішення від 10.01.2020

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Комзюк А. Ф.

Ухвала від 05.09.2019

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Комзюк А. Ф.

Ухвала від 18.03.2019

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Комзюк А. Ф.

Ухвала від 19.02.2019

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Комзюк А. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні