Рішення
від 03.01.2020 по справі 384/651/19
ВІЛЬШАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 384/651/19

(ЗАОЧНЕ) №пр. 2/384/4/2020

03 січня 2020 року Вільшанський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Галицького В.В.,

зі секретарем судового засідання Лалаян А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Вільшанка справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до фермерського господарства Успіх , ОСОБА_3 про визнання прав засновника в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в:

Позивачі звернулися до суду з позовною заявою до фермерського господарства "Успіх" про визнання прав засновника в порядку спадкування, посилаючись на те, що фермерське господарство Успіх зареєстровано як юридична особа 07.12.1999 року, засновником якого зазначено ОСОБА_4 . Розмір статутного капіталу господарства становить 0,00грн.. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, після смерті якого заведена спадкова справа № 34/2018, спадкоємцями, які прийняли спадщину є: дружина спадкодавця ОСОБА_3 , дочка спадкодавця ОСОБА_1 , дочка спадкодавця ОСОБА_2 .. Протоколом загальних зборів членів ФГ Успіх № 1 від 18.12.2018 року вирішено створити статутний капітал господарства у розмірі 600 грн., який буде сформований за рахунок грошових внесків членів господарства, які є спадкоємцями-правонаступниками голови і засновника господарства та виявили бажання продовжити діяльність господарства у порядку, визначеному законом, а саме ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у рівних частках по 300 грн. та вирішено затвердити нову редакцію статуту ФГ Успіх . ОСОБА_1 звернулась як уповноважена особа до державного реєстратора для проведення реєстраційної дії Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи , на що отримано повідомлення про зупинення розгляду документів у зв`язку із відсутністю документа, передбаченого п. 10 ч. 4 ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань . ОСОБА_1 . 10.05.2019 року звернулась до приватного нотаріуса Вільшанського районного нотаріального округу із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на частку у ФГ Успіх після смерті засновника господарства, її батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Постановою нотаріуса від 10.05.2019 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва у зв`язку із відсутністю документів. З аналогічних підстав нотаріусом 22.05.2019 року відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину на частку у ФГ Успіх . Позивачі вважають, що оскільки право засновника фермерського господарства Успіх , є майновим правом, яке не є невід`ємним від фізичної особи, а відтак, воно має входити до складу спадщини та враховуючи обставини викладені в позовній заяві та те, що позивачі є спадкоємцями за законом ОСОБА_4 , і останні висловили бажання продовжити діяльність господарства, то до останніх повинні перейти права засновників фермерського господарства Успіх . У зв`язку з наведеним, позивачі просять визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , майнове право рівноправних засновників Фермерського господарства Успіх (код за ЄДРПОУ 30119049, місцезнаходження: АДРЕСА_1) в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву, в якій просить справу слухати у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, не заперечує проти винесення заочного рішення.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про час, та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.

Представник позивачів адвокат Науменко І.Ф. надав до суду клопотання, в якому просить провести судовий розгляд справи без участі позивачів та їх представника, додаткових заяв та/або клопотань не має. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.

Представник відповідача фермерського господарства Успіх адвокат Боруш А.О. надав суду заяву в якій просить проводити судовий розгляд у справі без участі представника фермерського господарства Успіх та вказав, що господарство не заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання прав засновника в порядку спадкування. Наслідки подання такої заяви усвідомлює та розуміє.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомила. Відзив на позовну заяву не надала.

Зі згоди позивача суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки позивачі не заперечують проти такого вирішення справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

У зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, в порядку ст. 280 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспорюваного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

У відповідності зі ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Стаття 13 ЦПК України вказує на те, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч.1 ст. 15 ЦК України - кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: визнання права (частина 2 статті 16 ЦК України).

Частина 1 ст. 20 ЦК України визначає, що право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Згідно з п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У частині другій статті 1223 ЦК України зазначено, що у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Відповідно до ст. 1267 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

У відповідності до ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження виданого 19 березня 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану Вільшанського районного управління юстиції Кіровоградської області, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народилася в с. Вівсяники Вільшанського району Кіровоградської області. У вказаному свідоцтві про народження батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_7 .

У відповідності до копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00019714868 від 07.03.2018 року, ОСОБА_8 та ОСОБА_6 29.10.2000 року зареєстрували шлюб, прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_9 .

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 10 жовтня 1985 року Вівсяниківською сільською радою Вільшанського району Кіровоградської області, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народилася в с. Вівсяники Вільшанського району Кіровоградської області. У вказаному свідоцтві про народження батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_7 .

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 , повторно виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Вільшанського районного управління юстиції Кіровоградської області 07.03.2007 року, ОСОБА_11 та ОСОБА_10 зареєстрували шлюб 17.02.2007 року, актовий запис №02. Прізвище після реєстрації шлюбу дружини ОСОБА_12 .

У відповідності до копії свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 виданого Вівсяниківською сільською радою Вільшанського району Кіровоградської області 25.11.1996 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уклали шлюб 25.11.1996 року. Після укладення шлюбу присвоєні прізвища: чоловікові ОСОБА_4 , дружині ОСОБА_2 .

У відповідності до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , повторно виданого Вільшанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 06.02.2019 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Вівсяники Вільшанського району Кіровоградської області (а.с.11).

Згідно копії довідки приватного нотаріуса Вільшанського районного нотаріального округу Науменка Ф.С. за №786/01-16 від 27.09.2018 року, після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 заведена спадкова справа - номер у Спадковому реєстрі 62110807. Із матеріалів зазначеної спадкової справи вбачається, що спадкоємцями ОСОБА_4 , які прийняли спадщину є: дружина спадкодавця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; дочка спадкодавця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; дочка спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , що також підтверджується копією спадкової справи №34/2018 заведеної приватним нотаріусом Вільшанського районного нотаріального округу Науменко Ф.С., після смерті ОСОБА_4 .. Спадкова справа відкрита за заявою про прийняття спадщини, яку подала дружина спадкодавця ОСОБА_15 , дочка спадкодавця ОСОБА_1 і дочка спадкодавця ОСОБА_2 (заяви від 07.03.2018 року. 18.04.2018 року № 111, 112, 196), які є спадкоємцями за законом. Інший спадкоємець, мати спадкодавця ОСОБА_16 , відмовилася від прийняття спадщини на користь дітей спадкодавця ОСОБА_1 і ОСОБА_2 (заява від 25.07.2018 року № 405). Інформації про наявність інших спадкоємців в спадковій справі немає (а.с.12).

Відповідно до інформації приватного нотаріуса Вільшанського районного нотаріального округу Науменка Ф.С. за №797/01-09 від 24.10.2019 року та наданими інформаційними довідками зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) та Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), відносно ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена спадкова справа №34/2018 від 07 березня 2018 року та інформація про будь-які заповіти чи спадкові договори відсутня.

Протоколом загальних зборів членів ФГ Успіх № 1 від 18.12.2018 року вирішено одноголосно обрати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , головою ФГ Успіх , створити статутний капітал господарства у розмірі 600 грн., який буде сформований за рахунок грошових внесків членів господарства, які є спадкоємцями-правонаступниками голови і засновника господарства та виявили бажання продовжити діяльність господарства у порядку визначеному законом, а саме ОСОБА_1 та ОСОБА_17 у рівних частках по 300 грн., тобто частки у складеному капіталі кожної із них 50% його вартості. Також вирішено затвердити нову редакцію статуту ФГ Успіх (а.с.20-22, 23-28).

15.04.2019 року позивач ОСОБА_1 звернулась до державного реєстратора із пакетом документів вищезазначених, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи , що підтверджується копією опису (а.с.29).

Згідно копії повідомлення про зупинення розгляду документів від 16.04.2019 року державним реєстратором повідомлено ОСОБА_1 , що підставою зупинення розгляду документів є відсутність документа, передбаченого п. 10 ч. 4 ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань , іншого документу про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи), який не був наданий (а.с.30).

Крім того, державним реєстратором листом №01-1/8/2 від 03.05.2019 року повідомлено, що таким документом може бути свідоцтво про право на спадщину або рішення суду про визнання права власності на господарство в порядку спадкування (а.с.32).

Відповідно до постанов про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Вільшанського районного нотаріального округу Кіровоградської області Науменка Ф.С. від 10.05.2019 року та від 22.05.2019 року, відмовлено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку у фермерському господарстві Успіх та на фермерське господарство Успіх , після смерті їхнього батька, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , який був засновником фермерського господарства Успіх , оскільки спадкоємцями не надано документи, що підтверджують наявність складеного капіталу фермерського господарства, а також документи, що підтверджують внесення засновником до складеного капіталу майна, та/або акту прийому-передачі майна до складеного капіталу фермерського господарства, та/або правовстановлюючих документів, на підставі яких виникло право власності у юридичної особи на майно та свідоцтво про право власності на це майно, баланс господарства, який є формою бухгалтерського обліку та визначає склад та вартість майна, обсяг фінансових зобов`язань на конкретну дату (заснування фермерського господарства), та/або нерозподілений прибуток (а.с. 33, 34).

Згідно п.11.1. копії Статуту ФГ Успіх (нова редакція) передбачено, що управління господарством здійснює його голова. Головою господарства може бути один із засновників, або інша визначена у Статуті особа призначена (обрана) за рішенням загальних зборів (а.с.23-28).

Відповідно до копії протоколу загальних зборів членів ФГ Успіх №1 від 18.12.2018 року, з числа спадкоємців, які прийняли спадщину, бажають продовжити діяльність господарства ОСОБА_1 та ОСОБА_17 (а.с.20-22).

Згідно копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1004606672 від 02.11.2018 року, код ЄДРПОУ 30119049; повне найменування юридичної особи та скорочене: ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО УСПІХ , ФГ УСПІХ ; ідентифікаційний код юридичної особи 30119049; організаційно-правова форма: фермерське господарство; місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1; перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі частки кожного із засновників (учасників); прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання, якщо засновник - фізична особа: ОСОБА_4 , АДРЕСА_1, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн.; дата державної реєстрації 07.12.1999 (а.с.8-10).

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , був одноособовим засновником фермерського господарства Успіх , в якому не було сформовано статутний фонд, що виключає можливість вирішити питання про спадкування прав засновника підприємства у позасудовому порядку.

Пленум Верховного суду України у п. 9 постанови Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року роз`яснив, що спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК ( 435-15 ), статтями 55, 69 Закону України від 19 вересня 1991 року № 1576-XII (1576-12) "Про господарські товариства" і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.

Відповідно до листа Міністерства юстиції України №31-32-1736 від 12.08.2008 року, майно приватного підприємства і майно фізичної особи - його засновника не можна ототожнювати, оскільки ці особи є різними суб`єктами цивільних правовідносин, які у вчиненні правочинів виступають кожен від свого імені та несуть самостійну відповідальність. Крім того, у разі смерті засновника приватне підприємство не припиняє свого існування та продовжує діяльність. Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Отже, успадковуються права та обов`язки, які належали фізичній особі, а не юридичній особі, що була створена цією фізичною особою. Відповідно до вимог статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. З аналізу положень чинного законодавства вбачається, що доцільність формування статутного фонду приватного підприємства вирішується засновником підприємства. У разі наявності статутного фонду свідоцтво про право на спадщину може бути видано на майно, внесене до статутного фонду приватного підприємства. Якщо ж статутний фонд у приватному підприємстві не сформовано, то питання спадкування необхідно вирішувати у суді.

У відповідності до ст. 178 ЦК України, об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

Дослідивши обставини справи та перевіривши обґрунтованість заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне задовольнити заявлені вимоги позивачів, оскільки спірне право на спадщину належало спадкодавцю. Позивачі є спадкоємцями за законом, у встановленому законом порядку прийняли спадщину, і відсутні будь-які докази на спростування законності заявлених позивачами позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12-13, 258, 259, 263-268, 280-282 ЦПК України, - в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до фермерського господарства Успіх , ОСОБА_3 про визнання прав засновника в порядку спадкуваннязадовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , майнове право рівноправних засновників ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УСПІХ (код за ЄДРПОУ 30119049, місцезнаходження: АДРЕСА_1) в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене у судову палату у цивільних справах Кропивницького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Вільшанський районний суд Кіровоградської області).

Суддя:

СудВільшанський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення03.01.2020
Оприлюднено14.01.2020
Номер документу86863065
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —384/651/19

Рішення від 03.01.2020

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Ухвала від 03.01.2020

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Ухвала від 19.11.2019

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Ухвала від 06.11.2019

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Ухвала від 18.10.2019

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні