ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.01.2020 Cправа № 914/1798/19
м. Львів
За позовом: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Приватного виробничо-комерційного підприємства "Львів-Струм", м. Львів
про внесення змін в договір оренди нерухомого майна від 22.05.2002 № Ш-0923.
Суддя Мороз Н.В.
при секретарі Банзулі М. С.
Представники:
Від позивача: Мартиняк Р.М.
Від відповідача: не з`явився
Хід розгляду спору:
Позовну заяву подано Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Приватного виробничо-комерційного підприємства Львів-Струм про внесення змін в договір оренди нерухомого майна від 22.05.2002 № Ш-0923.
Ухвалою суду від 09.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 03.10.2019.
03.10.2019 підготовче засідання відкладено на 15.10.2019, про що відповідача повідомлено ухвалою про виклик в порядку ст.121 ГПК України.
Ухвалою суду від 15.10.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 19.11.2019.
19.11.2019 підготовче засідання відкладено на 10.12.2019, про що відповідача повідомлено ухвалою про виклик в порядку ст.121 ГПК України.
Ухвалою від 10.12.2019 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 24.12.2019.
24.12.2019 судове засідання по суті відкладено на 09.01.2020, про що відповідача повідомлено ухвалою про виклик в порядку ст.121 ГПК України.
В судове засідання 09.01.2020 представник позивача з`явився, дав пояснення по суті спору. Позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві.
Відповідач явку повноважного представника в судові засідання не забезпечив. Вимоги ухвали суду від 09.09.2019 не виконав, відзиву на позов не подав.
Судом встановлено, що згідно безкоштовного витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Приватне виробничо-комерційне підприємство "Львів-Струм" зареєстроване за адресою: 79054, м. Львів, вул. С. Петлюри, буд. 4. кв. 214, куди і скеровувались ухвали господарського суду рекомендованими листами з повідомленням про вручення, котрі повернуті відділенням поштового зв`язку з відмітками за закінченням встановленого строку зберігання та інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення .
Згідно приписів п. 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції від 26.12.2011р. № 18, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Сам лише факт неотримання кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд, у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу (Аналогічної позиції дотримується Верховний суд у постанові від 16.05.2018 у справі № 910/15442/17).
Відповідно до ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Згідно ч. 9 ст.165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи те, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання з розгляду справи по суті, однак не забезпечив явки представника в судові засідання та не повідомив причин неявки, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача та наявними у матеріалах справи доказами.
Правова позиція позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.05.2002 між Управлінням ресурсів Львівської міської ради правонаступником якого є Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, (позивач) та Приватним виробничо-комерційним підприємством Львів-Струм (відповідач), було укладено договір на оренду нежитлових приміщень № Ш-0923, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно (об`єкт оренди) за адресою: м. Львів, вул. Джерельна, 10, загальною площею 49,3 м 2 , для юнацько-спортивного клубу.
Термін дії договору оренди визначено у п. 4.1. договору, а саме, з 22.05.2002 по 22.05.2005 включно.
Позивач стверджує, що відповідно до п. 4.3. договору, договір оренди пролонговувався на той самий термін і на тих самих умовах до 22.05.2020, з урахуванням ухвали Львівської міської ради від 20.11.2014 № 4124 Про впорядкування договірних відносин .
Відповідно до п. 5.1. договору, розмір орендної плати за об`єкт оренди визначається відповідно до чинної на момент укладення договору Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої ухвалою міської ради, і складає 73, 74 грн. без ПДВ за перший місяць оренди. Розмір орендної плати підлягає індексації за відповідний період (місяць, квартал, рік).
За умовами п. 5.7. договору, розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Як зазначає позивач, 27.06.2013 Львівською міською радою прийнято ухвалу № 2472, якою внесено зміни до ухвали міської ради від 07.06.2007 № 897 Про врегулювання питань оренди майна територіальної громади м. Львова . Цією ухвалою затверджено, зокрема, нову редакцію Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова (додаток 2 до ухвали № 2472, далі -Методика). Відповідно до нової Методики орендна ставка за використання нерухомого комунального майна за цільовим призначенням - інше використання нерухомого майна, становить 12 %.
Враховуючи зазначене, позивач вбачає підстави для перегляду розміру орендної плати на вимогу однієї із сторін. З цією метою, на замовлення позивача ЛКП Агенція ресурсів Львівської міської ради проведено оцінку вартості об`єкта оренди за договором від 22.05.2002 № Ш-0923, за результатом якої встановлено ринкову вартість об`єкта оцінки станом на 30.04.2019 в розмірі 430 600 грн. без ПДВ.
На думку позивача, зміна вартості об`єкта оренди тягне за собою і зміну орендної плати за користування ним, оскільки саме вартість об`єкта оренди, визначена способом проведення незалежної оцінки, є базою для розрахунку розміру орендної плати.
Таким чином, провівши розрахунок розміру орендної плати, виходячи із встановленої ринкової вартості об`єкта оцінки станом на 30.04.2019 в розмірі 430 600 грн., із застосуванням формули розрахунку, передбаченої п. 2.1.4 нової редакції Методики, позивач встановив, що розмір орендної плати за травень 2019 року повинен складати 4 336,14 грн.
Оскільки за умовами договору розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни централізованих цін і тарифів, позивач звертався до відповідача із листом від 18.07.2019 з пропозицією про внесення змін до абз. 4 п. 1 та п. 5.1. договору оренди, щодо визначення вартості об`єкта оренди станом на 30.04.2019 в розмірі 430 600 грн без ПДВ та визначення розміру орендної плати на суму 4 336, 14 грн за травень 2019 року, шляхом укладення додаткової угоди. Відповідач на вказаний лист не відповів, та пропозицій щодо внесення відповідних змін у договір оренди не надав.
З метою приведення положень договору оренди нерухомого майна, щодо такої істотної умови як орендна плата, у відповідність до положень законодавства, Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради звернулося до суду із цим позовом, відповідно до якого просить внести зміни в договір оренди нерухомого майна від 22.05.2002 № Ш-0923, укладений між Управлінням ресурсів Львівської міської ради, правонаступником якого є Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Приватним виробничо-комерційним підприємством Львів-Струм , а саме:
- абзац 4 розділу 1 договору викласти в такій редакції: Вартість об`єкта оренди визначена станом на 30.04.2019 та становить 430 600 (чотириста тридцять тисяч шістсот) гривень без ПДВ, відповідно до висновку про вартість майна затвердженого наказом від 19.08.2019 № 3040/е. ;
- пункт 5.1 договору викласти в такій редакції: Розмір орендної плати за об`єкт оренди визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої ухвалою Львівської міської ради № 897 від 07.06.2007 (зі змінами та доповненнями) і складає 4336,14 грн. без ПДВ за травень 2019 року. Розмір орендної плати підлягає індексації за відповідний період (місяць, квартал, рік). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством. .
Правова позиція відповідача.
Відповідач відзиву на позовну заяву чи обґрунтованих письмових пояснень щодо заявленого позову не подав.
Обставини справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази у їх сукупності, створивши у відповідності до ст. 13 ГПК України сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, суд встановив:
22.05.2002 між Управлінням ресурсів Львівської міської ради правонаступником якого є Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, (орендодавцем) та Приватним виробничо-комерційним підприємством Львів-Струм (орендарем), було укладено договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) № Ш-0923 (далі - договір).
Відповідно до умов п. 1 договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно (об`єкт оренди) за адресою: м. Львів, вул. Джерельна, 10, загальною площею 49,3 м 2 , що знаходиться на балансі РКП ЖЕК-403 (балансоутримувача). Вартість об`єкта оренди визначена станом на 01.02.2002 та становить 15 500 грн, відповідно до звіту про експертну оцінку, затвердженого наказом від 28.03.2002 № 202-с. Цільове призначення об`єкта оренди - для юнацько-спортивного клубу (п. 2 договору).
У пункті 4.1. договору визначено термін дії договору оренди - з 22.05.2002 по 22.05.2005 включно. Згідно п. 4.3. договору, у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Так, на підставі зазначеного, договір оренди від 22.05.2002 № Ш-0923 пролонговувався на той самий термін і на тих самих умовах до 22.05.2020, з урахуванням ухвали Львівської міської ради від 20.11.2014 № 4124 Про впорядкування договірних відносин . Доказів зворотнього суду не надано.
За умовами п. 5.1. договору, розмір орендної плати за об`єкт оренди визначається відповідно до чинної на момент укладення договору Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої ухвалою міської ради, і складає 73, 74 грн. без ПДВ за перший місяць оренди. Розмір орендної плати підлягає індексації за відповідний період (місяць, квартал, рік). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.
Як передбачено п. 5.2. договору, розмір орендної плати коригується щомісячно на відповідний індекс інфляції. В інших випадках розмір орендної плати переглядається тільки за згодою сторін або за рішенням суду, господарського суду.
Відповідно до п. 5.7. договору, розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Ухвалою Львівської міської ради від 27.06.2013 № 2472 було внесено зміни до ухвали Львівської міської ради від 07.06.2007 № 897 Про врегулювання питань оренди майна територіальної громади м. Львова . Зокрема, затверджено нову редакцію Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова (додаток 2 до ухвали № 2472, далі - Методика).
У розділі 2 Методики визначено процедуру розрахунку орендної плати та формули для розрахунку. Так, для визначення розміру орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова необхідними є, зокрема, дані про вартість орендованого майна, визначену способом проведення незалежної оцінки та орендна ставка, визначена згідно з додатком 2 до цієї Методики.
Відповідно до положень нової Методики орендна ставка за використання нерухомого комунального майна за цільовим призначенням об`єкта оренди - для юнацько-спортивного клубу не передбачена, відповідно, застосуванню до даного об`єкта оренди підлягає орендна ставка за цільовим призначенням - інше використання нерухомого майна, яка становить 12 %.
На замовлення позивача ЛКП Агенція ресурсів Львівської міської ради (сертифікат суб`єкта оціночної діяльності № 94/19, виданий ФДМУ 04.02.2019) проведено оцінку вартості об`єкта оренди за договором від 22.05.2002 № Ш-0923, за результатом якої встановлено ринкову вартість об`єкта оцінки станом на 30.04.2019 в розмірі 430 600 грн. без ПДВ, що підтверджується висновком про вартість майна, затвердженим наказом Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку ЛМР від 19.08.2019 № 3040/е (копія висновку міститься в матеріалах справи). Термін дії висновку визначено на 6 місяців від дати оцінки, який діяв станом на дату звернення позивача з позовом до суду 03.09.2019.
Згідно розрахунку позивача, проведеного виходячи із встановленої ринкової вартості об`єкта оренди станом на 30.04.2019 в розмірі 430 600 грн., із застосуванням формули розрахунку, передбаченої п. 2.1.4 нової редакції Методики, розмір орендної плати за травень 2019 року визначено на суму 4 336, 14 грн.
Як стверджує позивач, листом від 18.07.2019 він звертався до відповідача з пропозицією про внесення змін до абз. 4 п. 1 та п. 5.1. договору оренди, щодо визначення вартості об`єкта оренди станом на 30.04.2019 в розмірі 430 600 грн. без ПДВ та визначення розміру орендної плати на суму 4 336, 14 грн. за травень 2019 року, шляхом укладення додаткової угоди, на який відповідач не відповів. Однак, суд зауважує, що в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача із зазначеною пропозицією до відповідача.
На підставі наведених обставин, у зв`язку із зміною Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, виходячи із умов п. 5.7. договору оренди, Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради звернулося до суду з даним позовом про внесення змін до абз. 4 розділу 1 та п. 5.1. договору оренди нерухомого майна від 22.05.2002 № Ш-0923, щодо вартості об`єкта оренди та визначення розміру орендної плати.
Оцінка суду.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст. 3 Закону України Про оренду державного та комунального майна (далі - Закон), відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
За умовами ч. 1 ст. 2 Закону, орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно ст. 286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Як визначено у ч. 1 ст. 10 Закону, істотними умовами договору оренди, зокрема, є орендна плата з урахуванням її індексації.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 19 Закону, орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об`єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об`єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об`єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об`єктів, що перебувають у державній власності.
Частинами 1, 2 ст. 21 Закону встановлено, що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об`єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Як передбачено ч. 3 ст. 762 ЦК України, договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
За умовами ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Тобто, орендна плата встановлюється сторонами в договорі, а її зміна відбувається за згодою сторін. Водночас сторони не позбавлені права передбачити в договорі оренди можливість перегляду, зміни (індексації) розміру орендної плати за користування майном на вимогу однієї із сторін, зокрема з підстав зміни тарифів, ставок орендної плати органами місцевого самоврядування. При цьому, чинним законодавством не передбачено положень про зміну розміру орендної плати за користування орендованим майном саме з моменту прийняття законодавцем таких змін, а надається право стороні правовідносин в подальшому ініціювати внесення відповідних змін до договору (Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 03.09.2019 у справі № 912/3564/17).
У пункті 5.7. договору сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Таким чином, при укладенні договору оренди нерухомого майна від 22.05.2002 № Ш-0923 сторони погодили можливість перегляду істотної умови договору (орендної плати) в разі зміни цін і тарифів.
Позивач звернувся з даним позовом до суду про внесення змін до договору оренди нерухомого майна від 22.05.2002 № Ш-0923, при цьому посилаючись в обґрунтування позову на п. 5.7. договору оренди від 22.05.2002 № Ш-0923, ухвалу Львівської міської ради від 27.06.2013 № 2472 про внесення змін до ухвали Львівської міської ради від 07.06.2007 № 897 Про врегулювання питань оренди майна територіальної громади м. Львова , нову редакцію Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова (додаток 2 до ухвали № 2472) та висновок про вартість майна, затверджений наказом Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку ЛМР від 19.08.2019 № 3040/е.
Відповідно до п. 5.1. договору, розмір орендної плати за об`єкт оренди визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої ухвалою міської ради.
Як встановлено судом, ухвалою Львівської міської ради від 27.06.2013 № 2472 було внесено зміни до ухвали Львівської міської ради від 07.06.2007 № 897 Про врегулювання питань оренди майна територіальної громади м. Львова , в тому числі, затверджено нову редакцію Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова (додаток 2 до ухвали № 2472, далі - Методика).
Згідно п. 2.1.1. нової Методики, орендна плата при передачі майна в оренду на засадах некомерційного конкурсу, переукладенні, перегляді умов договору оренди розраховується у такій послідовності:
2.1.1.1 Визначається розмір річної орендної плати.
2.1.1.2. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди, яка фіксується у договорі оренди.
2.1.1.3. З врахуванням розміру орендної плати за перший місяць оренди розраховується розмір орендної плати за наступні місяці оренди.
Відповідно до п. 2.1.3. Методики, розмір річної орендної плати за оренду цілісних майнових комплексів, об`єктів нерухомого майна, а також окремого індивідуального майна визначається за формулою:
Оп.р. = Воц* Сор., де
Оп.р. - розмір річної орендної плати за оренду цілісних майнових комплексів, об`єктів нерухомого майна, а також окремого індивідуального майна;
Воц - вартість орендованого майна, визначена способом проведення незалежної оцінки, грн.;
Сор - орендна ставка, визначена згідно з додатком 2 до цієї Методики.
Згідно п. 2.1.4. Методики, розмір місячної орендної плати за перший місяць після укладення договору оренди чи перегляду розміру орендної плати розраховується за формулою:
Оп.м. = Оп.р. /12* Іп.р. * Ім, де
Оп.м. - розмір місячної орендної плати за перший місяць після укладення договору оренди чи перегляду розміру орендної плати;
Оп.р. - річна орендна плата, визначена за цією Методикою, грн.;
Іп.р. - індекс інфляції за період з дати проведення незалежної оцінки до дати укладення договору оренди або перегляду розміру орендної плати;
Ім - індекс інфляції за перший місяць оренди.
Таким чином, для визначення розмір орендної плати нерухомого майна, що перебуває в комунальній власності, використовується вартість орендованого майна згідно з висновком про вартість майна без ПДВ.
Відповідно до ст. 11 Закону, оцінка об`єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
В результаті проведеної ЛКП Агенція ресурсів Львівської міської ради оцінки вартості об`єкта оренди за договором від 22.05.2002 № Ш-0923, встановлено ринкову вартість об`єкта оцінки станом на 30.04.2019 в розмірі 430 600 грн. без ПДВ, згідно висновку про вартість майна, затвердженого наказом Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку ЛМР від 19.08.2019 № 3040/е.
Згідно положень додатку 2 до нової Методики, орендна ставка за використання нерухомого комунального майна за цільовим призначенням об`єкта оренди становить 12 %.
На підставі наведених даних, із застосуванням вищезазначених формул нової Методики, позивачем правомірно розраховано розмір місячної орендної плати за травень 2019 року на суму 4 336, 14 грн. без ПДВ.
Враховуючи вищенаведене, зважаючи на зміну Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, зміну ціни (вартості) об`єкта оренди, що призвело до зміни розміру орендної плати, суд дійшов висновку про наявність законодавчо визначених та визначених умовами договору підстав для внесення змін до договору оренди від 22.05.2002 № Ш-0923 згідно редакції змін позивача. Зазначений висновок суду відповідає позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду наведеній у постанові від 03.09.2019 за результатами перегляду аналогічного спору у справі № 912/3564/17.
При цьому суд зауважує, що статтею 188 ГК України врегульовано порядок зміни розірвання господарських договорів, за яким сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч.ч. 2-4 ст. 188 ГК України).
Правила, передбачені ч.ч. 2-4 ст. 188 ГК України, є матеріально-правовими, а не процесуальними. Процедура, передбачена ними, не відноситься до випадків обов`язкового досудового врегулювання спору в розумінні частини третьої статті 124 Конституції України та не спричиняє наслідків у вигляді повернення позовної заяви відповідно до приписів пункту 6 частини п`ятої статті 174 ГПК України.
Те, що сторона спору не скористалася процедурою його позасудового врегулювання, не позбавляє її права реалізувати своє суб`єктивне право на зміну чи припинення договору та вирішити існуючий конфлікт у суді в силу прямої вказівки, що міститься у частині другій статті 651 ЦК України.
Право особи на звернення до суду для внесення змін у договір (чи його розірвання) у передбаченому законом випадку відповідає статті 16 ЦК України способам, передбаченим нею (зміна чи припинення правовідношення), та не може ставитися в залежність від поінформованості про позицію іншої сторони чи волевиявлення іншої сторони.
Наведена позиція міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 25.04.2019 у справі № 914/2647/17.
Таким чином, відсутність в матеріалах справи доказів звернення позивача до відповідача із пропозицією про внесення змін до договору оренди від 22.05.2002 № Ш-0923, не є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог у даній справі.
Дослідивши та проаналізувавши подані докази в їх сукупності, суд визнає вірогідними докази позивача, подані на обґрунтування позовних вимог. Відтак, виходячи із вищенаведених мотивів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та про їх задоволення.
Згідно ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Судові витрати.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів судовий збір покладається на сторону яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
Враховуючи результат вирішення даного спору, відшкодування витрат позивача пов`язаних зі сплатою судового збору покладається на відповідача повністю.
Керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76-78, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задоволити повністю.
2. Внести зміни в договір оренди нерухомого майна від 22.05.2002 № Ш-0923, укладений між Управлінням ресурсів Львівської міської ради, правонаступником якого є Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625) та Приватним виробничо-комерційним підприємством Львів-Струм (79054, м. Львів, вул. С. Петлюри, б. 4, кв. 214, код ЄДРПОУ 30053093), а саме:
- абзац 4 розділу 1 договору викласти в такій редакції: Вартість об`єкта оренди визначена станом на 30.04.2019 та становить 430 600 (чотириста тридцять тисяч шістсот) гривень без ПДВ, відповідно до висновку про вартість майна затвердженого наказом від 19.08.2019 № 3040/е. ;
- пункт 5.1 договору викласти в такій редакції: Розмір орендної плати за об`єкт оренди визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої ухвалою Львівської міської ради № 897 від 07.06.2007 (зі змінами та доповненнями) і складає 4336,14 грн. без ПДВ за травень 2019 року. Розмір орендної плати підлягає індексації за відповідний період (місяць, квартал, рік). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством. .
3. Стягнути з Приватного виробничо-комерційного підприємства Львів-Струм (79054, м. Львів, вул. С. Петлюри, б. 4, кв. 214, код ЄДРПОУ 30053093) на користь Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625) 1921, 00 грн. - судового збору.
Рішення виготовлено 14.01.2020.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України .
Суддя Мороз Н.В.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2020 |
Оприлюднено | 15.01.2020 |
Номер документу | 86879495 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Мороз Н.В.