Ухвала
від 13.01.2020 по справі 917/1860/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

13.01.20 р. Справа № 917/1860/19

Суддя Погрібна С.В., після виходу з відпустки, розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Добробут" забезпечення позову по справі

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Добробут", вул. Остроградського, 8, смт. Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100

до Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, с. Василівка, Кобеляцький район, Полтавська область, 39270

про визнання укладеними додаткових угод до договорів оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Добробут" звернулось до господарського суду з позовом до Василівської сільської ради, в якому просить:

- визнати додаткову угоду № 1 від 27.09.2019 р. про поновлення договору оренди землі № 1 від 01.05.2019 р. між Василівською сільською радою Кобеляцького району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма Добробут укладеною в редакції позивача з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі;

- визнати додаткову угоду № 2 від 27.09.2019 р. про поновлення договору оренди землі № 2 від 01.05.2019 р. між Василівською сільською радою Кобеляцького району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма Добробут укладеною в редакції позивача з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі.

Ухвалою суду від 29.10.2019 р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

24.12.2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Добробут" подано заяву про забезпечення позову (вх. № 14303), в якій просить суд заборонити сільському голові Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області Блискуну М.В. здійснювати дії, спрямовані на передачу у користування (оренду), в тому числі укладати (підписувати) договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що знаходяться на території Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, загальною площею 70,94 гектарів, які були передані товариству з обмеженою відповідальністю Агрофірма Добробут згідно договору оренди земельних часток (паїв) №1 від 01.05.2019 року на загальну площу 16,56 та договору оренди земельних часток (паїв) № 2 від 01.05.2019 року на загальну площу 54,38 га. до набрання законної сили рішенням суду по даній справі.

Відповідно до частини 1 статті 140 ГПК України заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.

В зв`язку з перебуванням судді Погрібної С.В. у щорічній основній відпустці в період з 23.12.2019 р. по 11.01.2020 р. включно, заява про забезпечення позову розглядається після виходу судді з відпустки.

В обґрунтування поданої заяви заявник зазначає, що предметом спору у зазначеній справі є укладання додаткових угод до договору оренди земельних часток (паїв) № 1 та договору оренди земельних часток (паїв) № 2 укладених між Василівською сільською радою Кобеляцького району Полтавської та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма Добробут 01 травня 2019 року, термін дії яких до 31.12.2019 року.

23.12.2019 р. позивачу стало відомо, що рішенням Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області № 75 від 27 вересня 2019 року "Про передачу в оренду земельних часток (паїв)" передано в користування (оренду) спірні земельні ділянки (паї) третій особі - ОСОБА_1 .

Так, на момент дії договорів оренди земельних часток (паїв) № 1 та №2 від 01 травня 2019 року, та звернення з позовом до суду, відповідачем здійснюються недобросовісні дії з передачі спірних земельних ділянок в оренду третім особам.

Пунктом 2 вказаного рішення, № 75 від 27.09.2019 р. "Про передачу в оренду земельних часток (паїв)" зобов`язано сільського голову Блискуна М.В . підписати тимчасовий договір оренди земельних часток (паїв) з орендарем ОСОБА_1 .

Позивач вважає, що передача спірних земельних ділянок в оренду третім особам унеможливлює відновлення порушених прав щодо поновлення договорів оренди землі термін яких закінчується 31.12.2019 року та додатково втягує позивача в інший судовий процес. Так у разі наявності укладених договорів оренди з іншими орендарями та зареєстрованого права оренди за третьою особою на спірні земельні ділянки у разі задоволення позовної заяви ТОВ АФ "Добробут" та продовження дії договорів оренди земельних часток (паїв) фактично призведе до одночасної дійсності двох договорів оренди на ці земельні ділянки. Позивач буде змушений захищати своє порушене право шляхом подання інших позовів до судів різних юрисдикцій, а тому невжиття заходів до забезпечення позову не забезпечить реального захисту прав позивача на оренду спірної земельної ділянки. Отже, вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вчиняти певні дії сприятиме запобіганню порушенню прав позивача та забезпечить можливість реального судового захисту.

При розгляді вказаної заяви судом враховано наступне.

Між Василівською сільською радою Кобеляцького району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма Добробут , укладено договір оренди земельних часток (паїв) № 1 від 01 травня 2019 року та підписано відповідний акт приймання-передачі. Предметом договору є строкове платне користування невитребуваних земельних часток (6 паїв) загальною площею 20,80 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться за межами населених пунктів Василівка, Лесенки, Гаймарівка Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області.

Також, 01 травня 2019 року між Василівською сільською радою Кобеляцького району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма Добробут було укладено договір оренди земельних часток (паїв) № 2 та підписано відповідний акт приймання-передачі. Предметом договору є строкове платне користування невитребуваних земельних часток (10 невитребуваних земельних часток (паїв) загальною площею 54,38 га. для ведення товарногосільськогосподарського виробництва, що знаходяться за межами населених пунктів Мартинівка, Литвини, Сінне Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області.

Пунктом 4 Договору № 1 та № 2 визначено, що термін дії договору: до 31.12.2019 року. Після закінчення строку Договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар зобов`язаний за 1 місяць до спливу строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір укласти договір оренди землі на новий строк (поновлення договору). До листа повідомлення про поновлення договору оренди землі Орендар додає проект додаткової угоди.

28 серпня 2019 року позивач звернувся до відповідача з листом повідомленням про поновлення договорів оренди землі, до якого додано проекти додаткових угод до договору № 1 та № 2.

27 вересня 2019 року на двадцять шостій позачерговій сесії сьомого скликання Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області було прийнято рішення № 73 "Про передачу в оренду земельних часток (паїв)".

Пунктом 1 вказаного рішення відповідач вирішив не продовжувати термін дії договору оренди земельних часток (паїв) №1 від 01 травня 2019 року, укладеного між Василівською сільською радою та ТОВ Агрофірма "Добробут" на земельну ділянку загальною площею 16,56 га (5 невитребуваних земельних часток (паїв) по бувшому КСП імені Петровського.

Пунктом 2 вказаного рішення відповідач вирішив не продовжувати термін дії договору оренди земельних часток (паїв) №2 від 01 травня 2019 року, укладеного між Василівською сільською радою та ТОВ Агрофірма "Добробут" на земельну ділянку загальною площею 54,38 га. (10 невитребуваних земельних часток (паїв) по бувшому КСП імені Шевченка.

Рішенням Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області № 75 від 27 вересня 2019 року "Про передачу в оренду земельних часток (паїв)" передано в тимчасову оренду земельні частки (паї) загальною площею 16,56 га (5паїв на землях колишнього КСП ім. Петровського) та 54,38 га (10 паїв на землях колишнього КСП ім.Шевченка), цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - ОСОБА_1; зобов`язано сільського голову Блискуна М.В. підписати тимчасовий договір оренди земельних часток (паїв).

Відповідно до статті 136 ГПК України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Забезпечення позову є засобом, спрямованим на запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи, що полягає у вжитті заходів, за допомогою яких у подальшому гарантується виконання судових актів. Забезпечення позову застосовується як гарантія задоволення законних вимог позивача.

Вирішуючи питання про забезпечення позову, господарський суд має оцінити обґрунтованість доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку з вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, які не є учасниками цього судового процесу.

Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, для забезпечення яких він вживається.

Заходи до забезпечення позову повинні бути співрозмірними із заявленими позивачем вимогами. Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Метою вжиття заходів щодо забезпечення позову є уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при виконанні у випадку задоволення позову.

Як вбачається з матеріалів справи № 917/1860/19, предметом судового розгляду є вимога про визнання укладеними додаткових угод до договорів оренди землі. Разом з тим, під час дії договорів оренди земельних часток (паїв) № 1 та №2 від 01 травня 2019 року, та звернення з позовом до суду, відповідачем здійснюються дії з передачі спірних земельних ділянок в оренду третім особам.

Таким чином, у даному випадку при вирішенні питання про забезпечення позову має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного судового провадження за його позовом, який має немайновий характер, без нових звернень до суду (відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.08.2018 у справі № 910/1040/18).

Здійснивши оцінку наданих позивачем доказів, зокрема рішення Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області № 75 від 27 вересня 2019 року "Про передачу в оренду земельних часток (паїв)" суд приходить до висновку, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених прав позивача за захистом яких він звернувся.

Суд дослідивши збалансованість інтересів сторін, дійшов висновку, що обраний захід забезпечення позову є адекватним та ефективним, не порушує прав та охоронюваних законом інтересів стягувача у справі чи інших осіб, що не є учасниками даного спору.

В даному випадку, з огляду на характер спірних правовідносин, предмет заявлених позивачем позовних вимог та обраний позивачем вид забезпечення позову, суд не вбачає необхідності в зустрічному забезпеченні.

Керуючись статтями 136, 137, 139, 140, 141, 144, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Полтавської області, -

УХВАЛИВ:

1.Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Добробут" про забезпечення позову - задовольнити.

2. Заборонити Василівській сільській раді Кобеляцького району Полтавської області ( код ЄДРПОУ 21051651) здійснювати дії, спрямовані на передачу у користування (оренду), в тому числі укладати (підписувати) договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що знаходяться на території Василівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, загальною площею 70,94 гектарів, які були передані Товариству з обмеженою відповідальністю Агрофірма Добробут згідно договору оренди земельних часток (паїв) №1 від 01.05.2019 року на загальну площу 16,56 та договору оренди земельних часток (паїв) № 2 від 01.05.2019 року на загальну площу 54,38 га., до набрання законної сили рішенням суду по даній справі.

Стягувач: Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Добробут" (вул. Остроградського, 8, смт. Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100, код ЄДРПОУ 32682703).

Боржник: Василівська сільська рада Кобеляцького району Полтавської області (с. Василівка, Кобеляцький район, Полтавська область, 39270, код ЄДРПОУ 21051651).

3.Ухвала набирає законної сили 13.01.2020 р.

4. Ухвала дійсна до пред`явлення до 14.01.2023 р.

5. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала підписана 13.01.2020 р.

Суддя Погрібна

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення13.01.2020
Оприлюднено14.01.2020
Номер документу86879748
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/1860/19

Судовий наказ від 10.08.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Рішення від 02.06.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Рішення від 02.06.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 14.05.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 31.03.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 28.01.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 13.01.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 14.01.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 26.11.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 04.11.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні