Рішення
від 13.01.2020 по справі 299/3818/19
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виноградівський районний суд Закарпатської області


Справа № 299/3818/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.01.2020 року м.Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області у складі:

головуючого судді-Надопта А.А.,

секретар судового засідання - Онисько С.С.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Виноградів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Державний нотаріус Виноградівської нотаріальної контори Боричок К.В. про визнання права власності,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом.

Вимоги позову мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача- ОСОБА_1 . Заповіт покійний не залишив. Відповідно до приписів ст.1261 ЦК України спадкоємцями першої черги за законом є позивач та відповідач-мати позивача ОСОБА_2 До складу спадщини входить наступне майно: 1/2 частина житлового будинку з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_1 ; земельні ділянки загальною площею 0,1900 га, цільове призначення - для обслуговування житлового будинку, на території с.Теково; земельна ділянка площею 1,3400 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2121285000:01:001:0104, за межами населених пунктів Теківської сільської ради, контур №64; земельна ділянка площею 0,4900 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2121285000:02:004:0106, за межами населених пунктів Теківської сільської ради, контур №223; право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП Нива (с.Теково Виноградівського району Закарпатської області) розміром 2,9 в умовних кадастрових гектарах та вартістю 7811,00 гривень; - транспортний засіб марки Renault, модель Logan, 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2 .

За прийняттям спадщини позивач ОСОБА_2 звернувся до державного нотаріуса Виноградівської державної нотаріальної контори Боричок К.В. Однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно.

Позивач ОСОБА_1 , в судове засідання не з`явився, однак подав до суду письмову заяву про підтримання позовних вимог та про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 , в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності та про те, що вимоги заявленого позову визнає повністю.

Представник Виноградівської державної нотаріальної контори, будучи належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи в судове засідання не з`явився.

Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, визнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту прав, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача- ОСОБА_1 . Заповіт покійний не залишив.

Відповідно до приписів ст.1261 ЦК України спадкоємцями першої черги за законом є позивач та відповідач-мати позивача ОСОБА_2 До складу спадщини входить наступне майно: 1/2 частина житлового будинку з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_1 ; земельні ділянки загальною площею 0,1900 га, цільове призначення - для обслуговування житлового будинку, на території с.Теково; земельна ділянка площею 1,3400 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2121285000:01:001:0104, за межами населених пунктів Теківської сільської ради, контур №64; земельна ділянка площею 0,4900 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2121285000:02:004:0106, за межами населених пунктів Теківської сільської ради, контур №223; право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП Нива (с.Теково Виноградівського району Закарпатської області) розміром 2,9 в умовних кадастрових гектарах та вартістю 7811,00 гривень; - транспортний засіб марки Renault, модель Logan, 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2 .

За прийняттям спадщини позивач ОСОБА_2 звернувся до державного нотаріуса Виноградівської державної нотаріальної контори Боричок К.В. Однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно.

По смерті спадкодавця віднайти оригінали документів, які посвідчують майнові права на предмет спадщини не вдалося. Відповідач ОСОБА_2 у свою чергу категорично вказує на відсутність у неї цих документів.

В архівних матеріалах Реєстраційної служби Виноградівського РУЮ наявні тільки витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення), а в документації з землеустрою, що перебуває на зберіганні Відділу у Виноградівському районі ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області наявні копії державного акту на право приватної власності на землю (щодо земельної ділянки для обслуговування житлового будинку) та сертифікату на земельну частку (пай), які видавалися на ім`я мого покійного батька. Також з матеріалів договору про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, який перебуває у розпорядженні страхової компанії, було отримано копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, який належав спадкодавцю. Довідкою КП Виноградівське РБТІ від 20.11.2019 року підтверджено належність покійному батьку позивача 1/2 частини спадкового житлового будинку, технічну інвентаризацію цього об`єкту нерухомості проведено.

Відповідно до ч.3 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. У той же час через відсутність необхідних правовстановлюючих документів на спадкове майно позивач позбавлений можливості оформити прийняття спадщини у регламентованому порядку.

Пунктом 1 ч.2 ст.16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права. Саме з вказаних підстав я змушений звернутися до суду з цією позовною заявою.

Відповідно до положень п.3.3. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р. № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем.

Потреба такого способу захисту права власності як пред`явлення позову про його визнання виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється (п.37 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.12.2014 р. №5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав .

Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованого Верховною Радою України 17.07.1997 року (Закон № 475/97-ВР), визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК.

Згідно даних технічної інвентаризації вартість 1/2 частини спадкового житлового будинку складає 89419,00 гривень. Станом на 01.04.2019 року базова вартість одного квадратного метра земель населеного пункту с.Теково складає 58,18 гривень (нормативно- грошова оцінка земельної ділянки для обслуговування житлового будинку площею 0,1900 га складає 110542 гривень). Станом на 01.01.2019 року нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Закарпатській області становить 27268,00 гривень (сукупна нормативно-грошова оцінка земельних ділянок площами 1,3400 га та 0,4900 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва складає 49900,44 гривень). Вартість речового права на земельну частку (пай) визначена у сумі 7811,00 гривень. Ринкова вартість автомобіля Renault Logan, 2010 року випуску базується у грошовому вимірі у межах від 103802,00 гривень до 167532,00 гривень, у зв`язку з відсутністю реєстраційних документів на вказаний транспортний засіб, що виключає можливість проведення експертної оцінки, його вартість з метою сплати судового збору обраховується за середнім значенням у сумі 135667,00 гривень.

Відповідно до приписів ст.41 Конституції України та п.2 ч.1 ст.3, ст.321 ЦК ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.

Таким чином, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позивачем у відповідності до вимог ст., ст. 13, 81 ЦПК України, було доведено належними та допустимими доказами обставини набуття ним права власності вказане нерухоме майно, а відтак позов підлягає до задоволення.

На підставі зазначеного та керуючисьст.,ст. 264, 265, 274 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканцем АДРЕСА_1 , право власності на: 1/2 (одну другу) частину житлового будинку з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_1 , право власності в цілому на земельні ділянки загальною площею 0,1900 га, цільове призначення - для обслуговування житлового будинку, на території с.Теково; земельну ділянку площею 1,3400 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2121285000:01:001:0104, за межами населених пунктів Теківської сільської ради, контур №64, право власності в цілому на земельну ділянку площею 0,4900 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2121285000:02:004:0106, за межами населених пунктів Теківської сільської ради, контур №223, право власності в цілому на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП Нива (с.Теково Виноградівського району Закарпатської області) розміром 2,9 в умовних кадастрових гектарах та вартістю 7811,00 гривень, право власності в цілому на транспортний засіб марки Renault, модель Logan, 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 . номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Закарпатської області. Учасники справи, яким повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ГоловуючийА. А. Надопта

СудВиноградівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення13.01.2020
Оприлюднено15.01.2020
Номер документу86886530
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —299/3818/19

Рішення від 13.01.2020

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 12.12.2019

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 29.11.2019

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні