Рішення
від 10.01.2020 по справі 942/1827/19
НОВОПСКОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 10.01.2020

ЄУ № 942/1827/19

Провадження №2/942/140/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2020 року Новопсковський районний суд Луганської області

в складі: головуючого судді Проньки В.В.,

за участю секретаря судового засідання Колесник Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков Луганської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк, достатній для звернення до Новопсковського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 , внаслідок смерті якого відкрилася спадщина у вигляді двох земельних ділянок площами по 5,53 га кожна, розташованих на території Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області. Позивач посилається на те, що він є спадкоємцем першої черги за законом після смерті батька та має намір отримати спадщину після нього, однак нотаріусом йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через пропуск ним встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини. Причиною пропуску строку для прийняття спадщини позивач вказує те, що після смерті батька знаходився в тяжкому морально-психологічному стані, так як він є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС, то в нього загострилися хронічні захворювання, у зв`язку з чим він знаходився на лікуванні. Посилаючись на вказані обставини, просить суд визначити йому додатковий строк, достатній для прийняття спадщини після смерті батька.

Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 30.10.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі, розпочато підготовче провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 21.11.2019.

21.11.2019 в підготовчому судовому засіданні було оголошено перерву до 05.12.2019 у зв`язку із витребуванням доказів.

05.12.2019 підготовче засідання відкладено до 23.12.2019 у зв`язку із залученням до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

23.12.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.01.2020.

Учасники справи в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, на позовних вимогах наполягає.

Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи без його участі, з вимогами згоден.

Від третьої особи заяв чи клопотань не надходило.

За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи на підставі наявних матеріалів справи та без фіксування судового засідання технічним засобами, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 91 рік в смт. Новопсков Новопсковського району Луганської області помер ОСОБА_3 , про що складено відповідний актовий запис № 06, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області 26.02.2019.

Внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина.

Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_2 від 17.01.1961, де в графі Батько зазначений ОСОБА_4 (російською мовою).

Таким чином, відповідно до положень ст. 1261 ЦК України позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 .

Крім того, дослідженням спадкової справи № 251/2019 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , яка була заведена 20.09.2019 приватним нотаріусом Новопсковського районного нотаріального округу Луганської області Чернявською І.В. за заявою позивача від 20.09.2019, встановлено, що за життя ОСОБА_3 склав заповіт.

Так, згідно заповіту, посвідченого 20.01.2009 приватним нотаріусом Новопсковського районного нотаріального округу Герасимчук В.О., зареєстрованого в реєстрі за № 25, ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробив наступне розпорядження: автомобіль ВАЗ-2109, тип ТЗ легковий, двигун № НОМЕР_3 , номер шасі НОМЕР_4 , колір червоний, реєстраційний номер НОМЕР_5 , 1988 року випуску; житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 5,53 га, розташовану на території Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, яка належала йому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ЛГ №011393 від 22.02.2002, заповів позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Земельну ділянку площею 5,53 га, розташовану на території Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, яка належала йому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ЛГ №011394 від 22.02.2002, заповів третій особі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №149667969 від 20.09.2019, зазначений вище заповіт є чинним.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Як вбачається з довідки, виданої виконкомом Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області 19.09.2019 за вих. № 1226, ОСОБА_3 на день своєї смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , разом із ним проживали ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (не родичі).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , отже, граничний строк для подання заяви про прийняття спадщини відповідно до ст.1270 ЦК України сплинув 25.08.2019.

Звернувшись 20.09.2019 до приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті батька ОСОБА_3 , позивач отримав відмову, мотивовану пропуском встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини, що підтверджується постановою нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 21.09.2019.

Таким чином, судом встановлено, що у визначений законом шестимісячний строк позивач не подав заяви до нотаріальної контори для прийняття спадщини, у зв`язку із чим не може оформити належним чином свої спадкові права.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно правової позиції, висловленої при розгляді справи № 6-1486цс15, відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутись до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

В якості поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини позивач зазначив те, що у зв`язку зі смертю батька знаходився в тяжкому морально-психологічному стані, у нього загострилися хронічні захворювання, у зв`язку з чим він перебував на лікуванні, що підтверджується довідкою, виданою Новопсковською амбулаторією загальної практики сімейної медицини.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, оцінюючи в сукупності надані позивачем докази, суд знаходить достовірно встановленим, що причина пропуску строку для прийняття спадщини позивачем є поважною, при цьому, суд враховує позицію відповідача та третьої особи, які не заперечують проти позовних вимог, та приходить до висновку про задоволення позову шляхом визначення позивачу додаткового строку тривалістю три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили для подання заяви до нотаріальної контори для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 .

У відповідності до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, понесений ним при зверненні до суду з даним позовом.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 10, 12, 13, 77-81, 89, 229, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_7 , виданий Новопсковським РВ УМВС України в Луганській області 24.12.1997, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , додатковий строк тривалістю три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилися після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Новопсков Новопсковського району Луганської області.

Стягнути з Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, код ЄДРПОУ 04336623, місцезнаходження: вул. Миру, 17, с.Риб`янцеве Новопсковського району Луганської області, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_7 , виданий Новопсковським РВ УМВС України в Луганській області 24.12.1997, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).

Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Новопсковський районний суд Луганської області до Луганського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене).

Суддя: В.В. Пронька

СудНовопсковський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення10.01.2020
Оприлюднено15.01.2020
Номер документу86890622
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —942/1827/19

Рішення від 10.01.2020

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 05.12.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 21.11.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 30.10.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні