Справа № 681/1571/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 січня 2020 року
Полонський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого - судді Горщар А.Г.
за участю секретаря судових засідань Салюк Т.М.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Полонне за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 , до Полонської міської ради Хмельницької області, третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: комунального підприємства Полонської районної ради Бюро технічної інвентаризації Полонської районної ради Хмельницької області про скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно, визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом, -
встановив:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом, в якому просили визнати за ними право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 .
В обґрунтування вимог вказували, що зазначений вище житловий будинок станом на 15.04.1991 року відносився до колгоспного двору, головою якого був їхній батько ОСОБА_4 , а членами двору їхня мати ОСОБА_5 , вони (позивачі по справі) та їхня сестра ОСОБА_3 (третя особа по справі), а відтак кожному із них належало по 1/5 частині. Після смерті батька, котрий помер у 1999 році, відкрилася спадщина на його 1/5 частину житлового будинку, котру прийняли по 1/15 частині його дружина та вони, позивачі, так як були зареєстровані і проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
У 2017 році померла мати та після її смерті відкрилася спадщина на належні їй 4/15 частини будинку, яку прийняла лише її дочка ОСОБА_1 , оскільки інша дочка ОСОБА_3 із заявами про прийняття або відмову від спадщини не зверталася, а син ОСОБА_2 відмовився від прийняття спадщини.
При цьому, нотаріус відмовив для них, обох позивачів, у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті батьків у зв`язку з відсутністю у покійних ОСОБА_4 та ОСОБА_5 правовстановлюючих документів на належні їм кожному по 1/5 частці у нерухомому майні як членам колгоспного двору.
Також за життя їхній матері ОСОБА_5 , за її заявою, у 2011 році Котюржинецькою сільською радою Полонського району було видано свідоцтво про право на спадщину на Ѕ частину зазначеного житлового будинку, що прямо суперечить даним, котрі містяться в погосподарській книзі № 3 за 1991-1995 роки. Так як у свідоцтві невірно визначена частка нерухомого майна, у зв`язку з чим порушуються права інших власників, зокрема, третій особі ОСОБА_3 відмовлено у державній реєстрації її частки у праві власності як члена колгоспного двору, оскільки було встановлено суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.
За таких обставин вони змушені звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
В підготовче судове засідання сторони не з`явилися, подали клопотання про розгляд справи у їхній відсутності, в яких позивачі та третя особа на стороні позивачів ОСОБА_3 вказали про підтримання позову, а відповідач також вказав про визнання ним позову ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши письмові докази, суд зазначає про наступне.
Встановлено, що згідно відомостей погосподарської книги Котюржинецької сільської ради за 1991 - 1995 роки книга № 3, сторінка 54, у 1985 році на земельній ділянці площею 0,0448 га в АДРЕСА_1 було побудовано житловий будинок з господарськими спорудами, які станом на 15.04.1991 року відносились до колгоспного двору.
Головою двору був ОСОБА_4 (батько позивачів), а членами господарства: його дружина ОСОБА_5 (мати позивачів) та діти ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (позивачі по справі), ОСОБА_3 (третя особа по справі), що стверджується випискою № 593 від 18.10.2018 року, засвідченої старостою Котюржинецького старостинського округу Салацькою А.П.
Відтак, за положеннями ст.123 ЦК УРСР 1963 року вказані особи, як члени колгоспного двору, за час свого проживання до часу існування колгоспних дворів (15.03.1990 рік) набули право спільної часткової власності на домоволодіння кожний на 1/5 частку.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті котрого відкрилася спадщина на належну йому 1/5 частину зазначеного житла. У відповідності з положеннями ст.ст.529, 549 ЦК УРСР 1963 року, шляхом фактичного вступу у володіння спадковим майномяк спадкоємці першої черги спадщину порівну, а саме по 1/15 частині, прийняли його дружина ОСОБА_5 , син ОСОБА_2 та дочка ОСОБА_1 , але свідоцтва про право на спадщину в нотаріальній конторі вони не отримали. Відтак, кожному із них фактично стало належати по 4/15 частині житлового будинку з господарськими спорудами.
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, зокрема, на належні їй 4/15 частини зазначеного житла.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч.1 ст.1217 цього Кодексу спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За положеннями ст.1218 згаданого Кодексу до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1 ст.1268 ЦК).
Позивач ОСОБА_1 , у встановлений ч.1 ст.1270 ЦК України строк у шість місяців з дня відкриття спадщини, як спадкоємець першої черги подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини після смерті матері. Син померлої ОСОБА_2 , який проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, відмовився від прийняття спадщини за законом, а дочка ОСОБА_3 із заявами про відмову від спадщини або прийняття спадщини не зверталася. Вказане стверджується даними повідомлень приватного нотаріуса Полонського районного нотаріального округу Гаврилюк Т.В. від 11.08.2018 року за вих. №№ 319/01-16, 320/01-16.
Разом з тим, ОСОБА_5 , за її життя, згідно поданої нею заяви, виконавчим комітетом бувшої Котюржинецької сільської ради Полонського району на підставі рішення № 53 від 27.07.2011 року видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 04.08.2011 року на Ѕ частину вказаного житлового будинку, про що 11.08.2011 року комунальним підприємством Полонської районної ради Бюро технічної інвентаризації вчинено запис за номером 159 в книзі 43 про державну реєстрацію права власності ОСОБА_5 на вказане домоволодіння (реєстраційний номер майна 34305803).
При вирішення законності підстав видачі вказаного свідоцтва та вчинення запису про державну реєстрацію права власності, суд вказує наступне.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України Про власність (втратив чинність 20.06.2007 року на підставі Закону № 997-V), котрий діяв на час виникнення спірних правовідносин, майно придбане внаслідок спільної праці членів сім`ї, є їх спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено письмовою угодою між ними.
Згідно ч.1 ст.120 ЦК УРСР 1963 року майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності (стаття 112 цього Кодексу).
За положеннями ч.2 ст.123 названого Кодексу розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Як вже зазначалося раніше, житловий будинок з господарським спорудами, розташований по АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991 року відносився до колгоспного двору та ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , як членам колгоспного двору, кожному належало по 1/5 частці у вказаному майні, про що свідчать дані виписки з погосподарської книги.
На підставі ст.2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Отже, видача ОСОБА_5 свідоцтва про право власності на Ѕ частину зазначеного домоволодіння порушує права інших власників при визначенні розміру їхніх часток у майні.
Згідно ч.1 ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
За положеннями статті 328 цього Кодексу право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (частина 1).
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (частина 2).
Враховуючи характер спірних правовідносин сторін, характер порушеного права позивачів та можливість його захисту належним способом, суд знаходить підстави для захисту порушеного права власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на житловий будинок шляхом визнання недійсним і скасування свідоцтва про право власності, скасування запису про проведену державну реєстрацію права власності ОСОБА_5 на Ѕ частину домоволодіння, а також визнання за позивачами права власності на житло.
Приймаючи до уваги, що покійні ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за свого життя не оформили правовстановлюючих документів на належні їм частки у зазначеному вище нерухомому майні, що унеможливлює позивачу ОСОБА_2 після смерті батька, а позивачці ОСОБА_1 після смерті обох батьків оформити свої права на спадщину в нотаріальній конторі.
Відтак, ОСОБА_2 набув право власності на 4/15 частини житлового будинку, з яких: 1/5 частину як член колгоспного двору, 1/15 частину як спадкоємець за законом після смерті батька ОСОБА_4 , а ОСОБА_1 - на 8/15 частини, з яких: 1/5 частину як член колгоспного двору, 1/15 частину як спадкоємець за законом після смерті батька ОСОБА_4 , 4/15 частини як спадкоємець за законом після смерті матері ОСОБА_5 .
Таким чином, суд не знаходить підстав для відмови у прийнятті заяви про визнання відповідачем позову, та з урахуванням наведених обставин позов підлягає задоволенню.
Керуючись наведеним, ст.ст.13, 81, 200, 206, 263-265, ч.1 ст.268, ст.ст.273, 354, 355 ЦПК України суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а саме на Ѕ частку житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 , видане 04.08.2011 року Котюржинецькою сільською радою на ім`я ОСОБА_5 на підставі рішення цієї ж ради від 27.07.2011 року за № 53.
Скасувати запис за номером 159 в книзі 43 про державну реєстрацію права власності ОСОБА_5 на вказане домоволодіння (реєстраційний номер 34305803), вчинений 11.08.2011 року комунальним підприємством Полонської районної ради Бюро технічної інвентаризації .
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 4/15 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 8/15 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду через Полонський районний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення буде складено - 13.01.2020 року.
Позивачі - ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: с. Котюржинці Полонського району Хмельницької області, поштовий індекс 30514;
ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;
Третя особа на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 , паспорт НОМЕР_3 від 17.07.1996 року, місце проживання: АДРЕСА_3 ;
Відповідач - Полонська міська рада Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04060743, місце знаходження: м. Полонне, вул. Лесі Українки, 113, Хмельницької області, поштовий індекс 30500;
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - комунальне підприємство Полонської районної ради Бюро технічної інвентаризації Полонської районної ради Хмельницької області, код ЄДРПОУ 14154735, місце знаходження: м. Полонне, вул. Лесі Українки, 114, Хмельницької області, поштовий індекс 30500.
Головуючий
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.01.2020 |
Оприлюднено | 15.01.2020 |
Номер документу | 86893962 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Горщар А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні