Рішення
від 10.12.2019 по справі 917/1371/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.12.19 Справа № 917/1371/19 м.Полтава

за позовною заявою Кременчуцької міської ради Полтавської області, пл. Перемоги, 2, м.Кременчук Полтавська область,39600

до Обслуговуючого кооперативу "Експлуатація та зберігання весельних плавзасобів особистого користування на станції понтонного типу "Ветеран", вул.Б.Хмельницького, 7, м.Кременчук, Полтавська область,39600

про стягнення 57077,89 грн.

Суддя Кльопов І.Г.

Секретар судового засідання Назаренко Я.А.

Представники сторін згідно протоколу судового засідання.

Обставини справи.

Кременчуцька міська рада Полтавської області звернулася до Господарського суду Полтавської області з позовом до Обслуговуючого кооперативу "Експлуатація та зберігання весельних плавзасобів особистого користування на станції понтонного типу "Ветеран" про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою в сумі 57077,89 грн.

В обгрунтування позову позивач посилається на те, що відповідач в період у період з 01.06.2017 по 11.06.2019 (включно) орендну плату за договором не сплачував, хоча земельна ділянка використовувалася, що призвело до втрат Кременчуцькою міською радою Полтавської області доходу від орендної плати за землю, який остання могла б отримати у разі виконання відповідачем встановлених за згодою сторін умов договору.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 21.08.2019 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі; справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 19.09.2019

Відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданим йому процесуальним правом, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами.

Ухвалою суду від 14.11.2019 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 10.12.2019.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

18 червня 2004 року між Кременчуцькою міською радою (орендодавець) та кооперативом по експлуатації та зберіганню весельних плавзасобів особистого користування на станції понтонного типу (орендар) було укладено договір за умовами якого орендодавець на підставі рішення надає, а орендар приимає в строкове штатне користування земельну ділягку ( кадастровий № 5310436100:08:001:0059) загальною площею 1916 кв.м., для експлуатації та обслуговування човнової станції для пільгових категорій населення не менше 60 місяців (Внутрішнього водного транспорту) по вул. Богдана Хмельницького, б. 7 в. Кременчуці.

10 серпня 2004 року між Кременчуцькою міською радою Полтавської області та Обслуговуючим Кооперативом Експлуатація та зберігання весельних плавзасобів особистого користування на станції понтонного тину Ветеран укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки. .

У зв`язку з закінченням терміну користування земельною ділянкою 28 вересня 2010 року міськрадою вирішено поновити договір оренди з кооперативом по експлуатації та зберіганню весельних плавзасобів особистого користування на станції понтонного типу правонаступником якого є Обслуговуючий Кооператив Експлуатація та зберігання весельних плавзасобів особистого користування на станції понтонного типу Ветеран строком на 5 років.

16 грудня 2010 року між Кременчуцькою міською радою та Обслуговуючим Кооперативом Експлуатація та зберігання весельних плавзасобів особистого користування на станції понтонного типу Ветеран було укладено договір за умовами якого орендодавець на підставі рішення надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий № 5310436100:08:001:0059) загальною площею 1916 кв.м., для експлуатації та обслуговування човнової станції для пільгових категорій населення не менше 60 місяців (Внутрішнього водного транспорту) по вул. Богдана Хмельницького, б. 7 в. Кременчуці.

У зв`язку з закінченням терміну користування земельною ділянкою 23 грудня 2015 року Кременчуцькою міською радою вирішено поновити договір оренди шляхом укладення нового з Обслуговуючим Кооперативом Експлуатація та зберігання весельних плавзасобів особистого користування на станції понтонного тину Ветеран строком на 5 років.

15 лютого 2016 року між Кременчуцькою міською радою та Обслуговуючим Кооперативом Експлуатація та зберігання весельних плавзасобів особистого користування па станції понтонного типу Ветеран було укладено договір за умовами якого орендодавець на підставі рішення надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий № 531 0436100:08:001:0059) загальною площею 1916 кв.м., для експлуатації та обслуговування човнової станції для пільгових категорій населення не менше 60 місяців (Внутрішнього водного транспорту) по вул. Богдана Хмельницького, б. 7 в. Кременчуці.

Відповідно до пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації станом на 18.01.2016 про нормативну грошову земельної ділянки становить 1 483 060 грн 64 коп.

За умовами пункту 9 договору річна, орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки і на час укладання договору становить 44491,82 грн.

Пунктом 11 Договору передбачено, що орендна плата за земельну ділянку сплачується за місцезнаходженням ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця починаючи з дня державної реєстрації договору оренди.

Як зазначає позивач, у період з 01.06.2017 по 11.06.2019 включно відповідач орендну плату за договором не сплачував, хоча земельна ділянка використовувалась, що призводить до втрат Кременчуцькою міською радою Полтавської області доходу від орендної плати за землю, який остання отримала б у разі виконання відповідачем встановлених за згодою сторін умов договору.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відносини, пов`язані з орендою землі, відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про оренду землі" регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, вказаним Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За приписами статті 1 Закону України Про оренду землі , яка кореспондується з положеннями частини 1 статті 93 Земельного кодексу України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з статтею 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором оренди землі, який зареєстрований у встановленому законом порядку та недійсним у судовому порядку не визнавався, у зв`язку з чим, у силу статті 629 Цивільного Кодексу України, він є обов`язковим для виконання сторонами.

Водночас, істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (пункт 3 частина 1 статті 15 ЗУ Про оренду землі ).

У свою чергу, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (стаття 21 Закону України Про оренду землі ).

Зі змісту договору убачається, що сторонами в пунктах 9, 10, 11 договору погоджено, розмір орендної плати.

В пункті 11 Договору передбачено, що орендна плата за земельну ділянку сплачується за місцезнаходженням ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця починаючи з дня державної реєстрації договору оренди.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України, статей 15, 24 Закону України "Про оренду землі" орендар зобов`язаний своєчасно сплачувати орендну плату.

Згідно з статтею 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

За змістом статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Статтею 627 ЦК України передбачена свобода договору.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 210, 232, 233, 236, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Експлуатація та зберігання весельних плавзасобів особистого користування на станції понтонного типу "Ветеран" (вул.Б.Хмельницького, 7, м.Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 36179475) на користь Кременчуцької міської ради Полтавської області ( пл. Перемоги, 2, м.Кременчук Полтавська область,39600, код ЄДРПОУ 24388300) заборгованість у розмірі 57 077,89 грн. та 1921,00грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно ч.1, ч.2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У зв"язку з відпусткою судді повний текст рішення підписано: 13.01.2020

Суддя Кльопов І.Г.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення10.12.2019
Оприлюднено16.01.2020
Номер документу86905877
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/1371/19

Судовий наказ від 10.02.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

Рішення від 10.12.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

Ухвала від 14.11.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

Ухвала від 15.10.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

Ухвала від 19.09.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

Ухвала від 21.08.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

Ухвала від 08.08.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні