Рішення
від 15.01.2020 по справі 569/23271/19
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/23271/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2020 року

Рівненський міський суд Рівненської області

в особі головуючого-судді Бучко Т.М.

секретар судового засідання Дем`янчук Н.В.

з участю заявника ОСОБА_1

представника заявника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Вілійська сільська рада Острозького району Рівненської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

Заявник звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт його постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заяви покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір ОСОБА_3 , після смерті якої залишилося спадкове майно - земельна ділянка. За життя матір склала заповіт, яким все належне їй майно заповіла йому. Нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки на момент смерті заявник разом зі спадкодавцем постійно не проживав, заяву про прийняття спадщини протягом встановленого строку не подавав. Матір була зареєстрована в с.Вілія Острозького району Рівненської області, однак, останні чотири роки перед смертю проживала з ним та його сім`єю в м.Рівне. Встановлення факту постійного проживання разом з ОСОБА_3 на дату смерті необхідне йому для реалізації свого права на спадкування.

Ухвалою судді від 24 грудня 2019 року заяву прийнято до розгляду та відкрито окреме провадження.

Представником заявника подані клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи та виклик свідків, які судом були задоволені.

В судовому засіданні заявник та його представник заяву підтримали повністю з вказаних у ній підстав. Заявник пояснив, що після смерті чоловіка (його батька) матір залишилася сама, мала проблеми зі здоров`ям, а тому останні роки перед смертю вона проживала з ним та його родиною. Просять заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився. У поданій до суду заяві просить розгляд справи здійснювати за відсутності представника Вілійської сільської ради, проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує.

Свідок ОСОБА_4 показала, що ОСОБА_3 , матір її чоловіка, з вересня 2009 року по серпень 2013 року проживала з ними в м.Рівне, оскільки залишилася сама, пересувалася за допомогою палиць. Через інсульт потрапила в лікарню і там померла.

Свідок ОСОБА_5 дала аналогічні показання.

Суд, заслухавши пояснення заявника та його представника, показання свідків, з`ясувавши обставини та дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_3 являється матір`ю заявника ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження останнього серії НОМЕР_1 від 19 січня 1976 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 14 серпня 2013 року. На день смерті ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 , що вбачається з довідки Вілійської сільської ради № 546 від 1 листопада 2019 року.

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 233749 від 7 жовтня 2008 року матір заявника має на праві приватної власності земельну ділянку площею 1,34 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Вілійської сільської ради Острозького району Рівненської області.

Відповідно до ч.1 ст.1223 ЦК України заявник має право на спадкове майно після смерті матері як спадкоємець за заповітом, посвідченим 13 листопада 2007 року секретарем Вілійської сільської ради та зареєстрованим у Спадковому реєстрі за № 44473458 (витяг зі Спадкового реєстру № 58164497 від 4 листопада 2019 року).

Чоловік матері заявника ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 від 7 грудня 2007 року). Інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину в Спадковому реєстрі відсутня, що підтверджується витягом зі Спадкового реєстру № 58164488 від 4 листопада 2019 року.

За положеннями ч.3, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України (шість місяців), він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

В силу вимог ч.1 ст.1297 ЦК України, з огляду на наявність в складі спадщини нерухомого майна, щодо якого здійснюється державна реєстрація, спадкоємець зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Заявник звернувся до приватного нотаріуса Острозького районного нотаріального округу Сержант Б.М. щодо видачі йому свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку. Проте, нотаріусом листом № 472/01-16 від 4 листопада 2019 року було роз`яснено про пропуск ним строку для прийняття спадщини, оскільки на момент смерті спадкодавця він постійно з спадкодавцем не проживав, заяву про прийняття спадщини протягом встановленого законом строку не подавав.

Відповідно до п.3.21, п.3.22 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї; у разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.

Нормами ч.2 ст.293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження, серед іншого, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Приписами ч.2 ст.315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно роз`яснень, викладених у п.2, п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах спадкування № 7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, в такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини необхідне заявнику для реалізації права на звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за заповітом.

Згідно ст.2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням того, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини ч.3 ст.1268 ЦК України підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів.

Факт постійного проживання заявника разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини підтверджується поясненнями заявника; показаннями свідків; довідкою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 Мій дім № 38 від 5 листопада 2019 року про проживання ОСОБА_3 з 20 вересня 2009 року по 13 серпня 2013 року в сім`ї заявника за адресою АДРЕСА_1 ; лікарським свідоцтвом про смерть № 170 від 13 серпня 2013 року, де місцем смерті ОСОБА_3 вказано м.Рівне.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, оскільки цей факт знайшов підтвердження в судовому засіданні, породжує юридичні наслідки, чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, встановлення факту не пов`язується з вирішенням спору про право.

На підставі наведеного та керуючись ст.10, 89, 258, 264-265, 273, 293, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, ст.1223, 1268 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Вілійська сільська рада Острозького району Рівненської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою : АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник : ОСОБА_1 , АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Заінтересована особа : Вілійська сільська рада Острозького району Рівненської області, 35852, с.Вілія Острозького району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04386965.

Повне судове рішення складено 17 січня 2020 року.

Суддя :

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення15.01.2020
Оприлюднено17.01.2020
Номер документу86965444
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —569/23271/19

Рішення від 15.01.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бучко Т. М.

Рішення від 15.01.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бучко Т. М.

Ухвала від 24.12.2019

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бучко Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні