Справа № 673/1546/19
Провадження № 2/673/648/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2019 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.,
з участю секретаря судових засідань Демчишиної Н.Г.
розглянув у підготовчому засіданні в залі суду, за правилами загального позовного провадження відповідно до ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мазниківської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування , -
В С Т А Н О В И В :
У березні 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Мазниківської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно, яким є право на земельну частку (пай) розміром 3,01 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності спілки селян імені Кірова с. Мазники та знаходиться на території Мазниківської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. В управління спадковим майном вступила ОСОБА_3 , а також встановлено, що після смерті останньої також залишилося спадкове майно, яким є право на земельну частку (пай) розміром 3,01 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності спілки селян імені Кірова с. Мазники та знаходиться на території Мазниківської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, проте вона не оформила свої спадкові права померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач, як спадкоємець до майна померлої за законом, фактично вступив в управління спадковим майном, проте при зверненні його до нотаріальної контори із заявою про оформлення своїх спадкових прав на вказану земельну частку (пай) йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, тому він просив задовольнити позовні вимоги.
В підготовче засідання позивач не з`явився, надав клопотання про слухання справи у його відсутності, в якій вимоги позову підтримав.
Представник відповідача - Мазниківської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, в підготовче засідання не з`явився, проте надав заяву про розгляд справи у його відсутності. Зі змісту заяви відповідача, крім того, вбачається, що позовні вимоги він визнає у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Так, судом об`єктивно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Мазниківською сільською радою Деражнянського району Хмельницької області.
В управління спадковим майном після смерті ОСОБА_2 вступила ОСОБА_3 , проте не оформила свої спадкові права померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .
Як вбачається із наявних у справі документів, після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно.
Зокрема, відповідно до довідки виданої відділом Держгеокадастру у Деражнняському районі від 14.08.2019 року на ім`я ОСОБА_4 та ОСОБА_3 був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХМ №0119341 та ХМ №0119342, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 належало право на земельну частку (пай), розміром 3,01 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності спілки селян імені Кірова с. Мазники та знаходиться на території Мазниківської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Однак, як з`ясовано судом, вказані сертифікати на право на земельну частку (пай) були втрачені, що підтверджується оголошенням в газеті Вісник Деражнянщини .
Позивач будучи спадкоємцем до майна померлої ОСОБА_3 за законом, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача.
Водночас, згідно з повідомлення приватного нотаріуса Деражнянського районного нотаріального округу №573/01-16 від 29.08.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), що залишилася після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вказане спадкове майно.
Належність вказаного майна спадкодавцю ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , а також факт видачі на їхнє ім`я вказаного сертифіката на право на земельну частку (пай) підтверджуються довідкою відділу у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 29.08.2019 року, копіями записів у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) Деражнянської райдержадміністрації та копіями державного акту на право колективної власності серії ХМ №005, виданого спілці селян імені Кірова с. Мазники Деражнянського району Хмельницької області та Додатку 1 до нього, з яких вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були включені до списку громадян-членів вказаного господарства за № 547 та №548.
Вказаною довідкою відділу у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області також підтверджується, що державний акт на ім`я ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не видавався.
Відповідно до п.2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. №720/95 Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам, організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП), сільськогосподарського кооперативу (далі СК), сільськогосподарського акціонерного товариства (далі САТ), в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються його членами відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Згідно п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельну частку (пай) здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на земельну частку (пай).
Враховуючи наведене, суд вважає доведеним факт належності ОСОБА_2 та ОСОБА_3 права на земельну частку (пай) розміром по 3,01 умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності спілки селян імені Кірова с. Мазники та знаходиться на території Мазниківської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Статтею 13 Конституції України гарантовано, що держава забезпечує захист прав усіх громадян. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом і, відповідно, громадянам забезпечено рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю.
Статтею 1218 Цивільного кодексу України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Частиною 1 ст.1221 ЦК України передбачено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Статтею 1258 Цивільного кодексу України визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки .
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини і визначені відповідно до них правовідносини, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання за позивачем в порядку спадкування права на земельну частку (пай), яке належало ОСОБА_3 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право на спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яким є право на земельну частку (пай) розміром 3,01 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка знаходилася на території Мазниківської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ХМ №0119341.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право на спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , яким є право на земельну частку (пай) розміром 3,01 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка знаходилася на території Мазниківської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ХМ №0119342.
Складання повного рішення відкладено на строк не більш як десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв`язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
позивач - ОСОБА_1 , с. Мазники Деражнянського району Хмельницької області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ;
відповідач - Мазниківська сільська рада Деражнянського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04406302, адреса: 32265, с. Мазники Деражнянський район, Хмельницька область.
Повне рішення складено 20 .11.2019 року.
Суддя: О. С. Дворнін
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2019 |
Оприлюднено | 19.01.2020 |
Номер документу | 86978237 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні