Рішення
від 14.01.2020 по справі 688/4814/18
ШЕПЕТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 688/4814/18

№ 2/688/19/20

Рішення

Іменем України

14 січня 2020 року м. Шепетівка

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Березюка О.Г.,

з участю секретаря Антонюк І.І.,

прокурора Семенюк Н.В.,

представника відповідача

Головного управління Держгеокадастру

у Хмельницькій області Макарової М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шепетівка за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом Керівника Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу та зобов`язання повернути земельну ділянку,

в с т а н о в и в:

Керівник Шепетівської місцевої прокуратури Хмельницької області в інтересах держави звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу та зобов`язання повернути земельну ділянку. В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12 вересня 2016 року №22-23718-СГ, затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,0000 га (кадастровий номер 6825584600:07:051:0241), що знаходиться за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства. На підставі зазначеного наказу 20 вересня 2016 року за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку. Наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12 вересня 2016 року №22-23718-СГ підлягає визнанню недійсним, а земельна ділянка витребуванню на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, оскільки ОСОБА_1 на підставі наказу свідоцтва про право власності серії НОМЕР_1 отримав у приватну власність (право зареєстровано 05 березня 2014) земельну ділянку площею 2,0 га (кадастровий номер 6825883400:02:007:0205) для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Косогірської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, а тому на час отримання спірної земельної ділянки він вже використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання. Тому, прокурор просить визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12 вересня 2016 року №22-23718-СГ, витребувати у ОСОБА_1 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 2,0 га (кадастровий номер 6825584600:07:051:0241) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області та стягнути з відповідачів судовий збір, сплачений за пред`явлення цього позову.

В судовому засіданні прокурор Семенюк Н.В. позов підтримала, просила його задоволити.

Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Макарова М.В. в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання недійсним наказу, оскільки при розгляді заяв ОСОБА_1 . Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області діяло відповідно до норм чинного земельного законодавства, так як в даних заявах ОСОБА_1 повідомляв, що правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не скористався, а підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передбачених ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, не було. Разом з тим, виданий управлінням наказ про передачу земельної ділянки у власність є актом індивідуальної дії і вичерпав себе в момент прийняття шляхом виконання, тому його скасування не породжує наслідків для власника земельної ділянки. Спірним наказом не лише передавалась земельна ділянка у власність, а й затверджувалась відповідна документація із землеустрою, яка в цілому відповідає законодавству. Також відсутні підстави для стягнення з управління судового збору, оскільки саме ОСОБА_1 ввів в оману Головне управління шляхом шахрайства, тому на нього слід покласти усі судові витрати.

Відповідач ОСОБА_1 , будучи у встановленому законому порядку повідомленим про час, місце та дату розгляду справи, в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов суду не подав.

Заслухавши пояснення прокурора, представника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволеню з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Ч.3 ст. 116 ЗК України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації - державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання (ч. 4 ст. 116 ЗК України).

Відповідно до ст. 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 гектара.

Судом встановлено, що згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12 вересня 2016 року №22-23718-СГ про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність, затверджено проект землеустрою щодо відведення відповідачу ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,0 га (кадастровий номер 6825584600:07:051:0241), що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства.

На підставі зазначеного наказу 20 вересня 2016 року державним реєстратором Соколовської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області Ткачук О.І. зареєстровано право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку. Вищевказаний наказ було прийнято після того, як ОСОБА_1 на підставі наказу свідоцтва про право власності серії НОМЕР_1 отримав у приватну власність (право зареєстровано 05 березня 2014) земельну ділянку площею 2,0 га (кадастровий номер 6825883400:02:007:0205) для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Косогірської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Всупереч вимог ст. ст. 116, 118, 121 ЗК України, ОСОБА_1 при зверненні до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою від 26 червня 2016 року надав недостовірну інформацію про те, що не використав право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Враховуючі викладені вище обставини, з яких видно, що відповідач ОСОБА_1 на час отримання спірної земельної ділянки (наказ від 12 вересня 2016 року №22-23718-СГ) двічі використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання, а тому наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12 вересня 2016 року №22-23718-СГ, який прийнятий із порушенням вимог ч.4 ст.116 ЗК України є неправомірним і підлягає до скасування.

Згідно постанови Верховного Суду України від 18 вересня 2013 у справі за № 6-92цс13 особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності мусить бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.

Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі Трегубенко проти України від 2 листопада 2004 року категорично ствердив, що правильне застосування законодавства незаперечно становить суспільний інтерес (п. 54 рішення).

Стаття 1 Першого протоколу Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і для оцінки додержання справедливого балансу в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за якими майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.

Суспільний інтерес, який полягає в поверненні в розпорядження держави земельної ділянки, що є умовою реалізації функцій держави з забезпечення громадян правом власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, забезпечення рівності можливостей всіх громадян використати своє право на землю, явно переважає приватний інтерес у неправомірному отриманні ОСОБА_1 спірної земельної ділянки, який свідомо порушуючи закон, набув право власності на неї.

Судові витрати, зокрема сплачені позивачем в сумі 3524 грн. 00 коп., суд вважає за необхідне відповідно до вимог ст.141 ЦПК України стягнути з відповідачів на користь позивача, при тому, що ці витрати підтверджені доданим до матеріалів справи платіжним дорученням.

Керуючись ст. ст. 19, 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України Про прокуратуру , ст.ст. 13, 56, 76, 81, 82, 141, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України, ст.ст. 116, 118, 121ЦК України,

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-23718-СГ від 12 вересня 2016 року, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2,0000 га, (кадастровий номер 6825584600:07:051:0241) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.

Зобов?язати ОСОБА_1 повернути державі земельну ділянку загальною площею 2,0000 га (кадастровий номер 6825584600:07:051:0241) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.

Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстрований в АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 від 30 серпня 2001 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) та Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, банк ДКСУ м. Київ, одержувач коштів: Прокуратура Хмельницької області, МФО 820172, р/р UA188201720343120002000002814 ) судовий збір з кожного по 1762 грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення виготовлено 16 січня 2020 року.

Суддя:

СудШепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення14.01.2020
Оприлюднено19.01.2020
Номер документу86978886
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —688/4814/18

Рішення від 14.01.2020

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березюк О. Г.

Рішення від 14.01.2020

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березюк О. Г.

Ухвала від 28.11.2019

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березюк О. Г.

Ухвала від 20.05.2019

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березюк О. Г.

Ухвала від 28.02.2019

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березюк О. Г.

Ухвала від 03.01.2019

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березюк О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні