Рішення
від 20.01.2020 по справі 909/1174/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 909/1174/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.01.2020 м. Івано-Франківськ Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу № 909/1174/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Експрес Логістика Україна" про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Гіс Транс" 12 293 грн 95 коп. за договором перевезення вантажу.

ТОВ "Експрес Логістика Україна" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом про стягнення з ТОВ "Гіс Транс" 12 293 грн 95 коп. за договором перевезення вантажу від 21 лютого 2019 р. № 210219. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення договірних зобов`язань не в повному обсязі оплатив надані позивачем послуги із перевезення вантажу у міжнародному сполученні.

29 жовтня 2019 р., суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху та зобов`язав позивача у десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути виявлені недоліки.

18 листопада 2019 р., у зв`язку із усуненням недоліків позовної заяви суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановив відповідачу строк на подання відзиву на позов - п`ятнадцять днів з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

26 листопада 2019 р., до суду надійшли письмові пояснення ТОВ "Гіс Транс" щодо викладених у позовній заяві обставин. Відповідач, зокрема, зазначив, що оплатив надані позивачем послуги частково у зв`язку із порушенням позивачем строків здійснення завантаження і доставки вантажу, що в свою чергу дає підстави ТОВ "Гіс Транс" стягнути з ТОВ "Експрес Логістика Україна" 400 Євро штрафу.

Дослідивши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

21 лютого 2019 р., ТОВ "Вестіст Агротрейд" (01 березня 2019 р. перейменовано в ТОВ "Гіс Транс") як замовник та ТОВ "Експрес Логістика Україна" як експедитор уклали договір перевезення вантажу, умови якого погодили у документі "Заявка на перевезення вантажу № 210219".

Так, експедитор зобов`язався здійснити перевезення вантажу (4 паллети) маршрутом Польща (Радом) - Україна (Київ); дата завантаження - 22 лютого 2019 р., дата розвантаження - 25-26 лютого 2019 р.

Сторони узгодили ціну договору - 500 Євро по курсу НБУ на день вигрузки, та умови оплати - безготівковий перерахунок протягом 10 - 14 банківських днів після отримання оригіналів документів.

Крім того, у Заявці № 210219 визначено, що партнери несуть відповідальність, зокрема:

1. За збереження вантажу безпосередньо перед власником з моменту прийняття його до перевезення від вантажовідправника до видачі його вантажоодержувачу.

2. За своєчасну подачу належно обладнаного автомобіля зі всіма необхідними для перевезення документами та чітке виконання маршруту, узгодженого у заявці; за несвоєчасну подачу автомобіля штраф 100 Євро/доба.

3. За своєчасну доставку вантажу і збереження всіх документів.

4. Нормативні простої складають: 48 годин - при завантаженні/митному оформленні і 48 годин - при очистці/розвантаженні, вихідні дні не рахуються простоєм.

5. Штрафні санкції за понаднормативний простій 100 Євро по країнах Європи та 50 Євро по території України за кожну закінчену добу.

6. Штрафні санкції за несвоєчасну доставку вантажу - 50 Євро/доба.

25 лютого 2019 р., позивач завантажив ввірений йому відповідачем вантаж та 28 лютого 2019 р. доставив цей вантаж до пункту призначення.

За результатами наданих послуг експедитор склав акт від 28 лютого 2019 р. № ОУ-2000055 на суму 15 366 грн 95 коп., який разом із рахунком фактурою від 28 лютого 2019 р. № СФ-2000056 надіслав керівнику ТОВ "Гіс Транс".

Керівник замовника отримав відповідні документи 07 березня 2019 р., однак надані позивачем послуги відповідач оплатив частково - 25 вересня 2019 р. в розмірі 3 073 грн, мотивуючи свою відмову у повній оплаті понесеними збитками у зв`язку із порушенням позивачем строків здійснення завантаження і доставки вантажу.

Отже, предметом спору у даній справі є вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за договором перевезення вантажу.

За змістом положень ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Як визначено у ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами, що встановлено ст. 629 ЦК України.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 611 ЦК України визначено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до частин 1 - 3 ст. 909 ЦК України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Відповідно до ч. 1 ст. 307 ГК України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Згідно з ч. 1 ст. 920 ЦК України, у разі порушення зобов`язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).

Як визначено в ч. 1 ст. 923 ЦК України, у разі прострочення доставки вантажу перевізник зобов`язаний відшкодувати другій стороні збитки, завдані порушенням строку перевезення, якщо інші форми відповідальності не встановлені договором, транспортними кодексами (статутами).

Із наявних в матеріалах справи документів вбачається, що виконавши свої договірні зобов`язання позивач надав відповідачу послуги із перевезення вантажу, які останній оплатив лише частково.

За наведених обставин, суд прийшов до висновку, що в результаті неповної оплати отриманих послуг відповідач порушив укладений між сторонами договір, що спричинило виникнення боргу відповідача перед позивачем на суму 12 293 грн 95 коп.

Отже, позов ТОВ "Експрес Логістика Україна" слід задовольнити у повному обсязі.

Що ж до заперечень відповідача слід зазначити, що предметом даного спору є вимога про стягнення заборгованості за надані позивачем послуги із перевезення вантажу, отримання яких відповідач не заперечує, у разі ж порушення позивачем договірних строків завантаження/доставки вантажу та/або понесення збитків у зв`язку із таким порушенням, ТОВ "Гіс Транс" не позбавлене права звернутись із відповідними вимогами до ТОВ "Експрес Логістика Україна".

Витрати позивача по сплаті судового збору, згідно з положеннями ст. 129 ГПК України, суд покладає на відповідача.

Керуючись статтями 129, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

позов задовольнити;

з товариства з обмеженою відповідальністю "Гіс Транс" (76005, м. Івано-Франківськ, вул. Довженка, буд. 5А, офіс 22; ідентифікаційний код 41347344) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Експрес Логістика Україна" (43020, Волинська область, м. Луцьк, вул. Електроапаратна, 17; ідентифікаційний код 41868431) стягнути 12 293 (дванадцять тисяч двісті дев`яносто три) грн 95 коп. за договором перевезення вантажу та 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І. В. Ткаченко

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення20.01.2020
Оприлюднено22.01.2020
Номер документу86998206
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/1174/19

Рішення від 20.01.2020

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

Ухвала від 18.11.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

Ухвала від 29.10.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні