Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" січня 2020 р. м. Рівне Справа № 918/832/19
Господарський суд Рівненської області у складі головуючої судді Бережнюк В.В., розглянувши матеріали справи
за участю секретаря судового засідання Лиманський А.Ю.,
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "4Профі"
до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Гранд Бейбі"
про стягнення 48 769,23 грн. боргу
За участю представників сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "4Профі" (далі - Позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранд Бейбі" (далі - Відповідач) в якій просить стягнути з останнього 48 769,23 грн., з яких 39 838,30 грн. - заборгованість за товар, 1 235,15 грн. - інфляційних та 7 695,78 грн. - 24 % річних.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що між ТОВ "4Профі"(далі - Постачальник) та ТОВ "Гранд Бейбі"(далі - Покупець) укладено Договір поставки № 15/06 від 15.06.2018 року.
За умовами Договору, Постачальник, який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність Покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а Покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (оплатити Постачальнику вартість товару).
Відповідно до п. 1.2. Договору постачання товару проводиться партіями. Під партією товару розуміється сукупність товарів, що постачаються Постачальником Покупцеві згідно із замовленням Покупця. Періодичність поставок партій товару протягом терміну дії цього Договору, кількість і асортимент кожної партії визначаються за згодою Сторін у письмовій формі на підставі погодженого Замовлення Покупця та узгодженої між Сторонами специфікації або, за її відсутності, підписаної сторонами видаткової накладної, що має юридичну силу Специфікації в розумінні ст. 266 Господарського кодексу України.
Позивач у період з 18 червня 2018 року по 01 березня 2019 року здійснив поставку товару покупцю на загальну суму 71 994,00 грн., проте, Відповідач частково виконав договірні зобов`язання на суму 32 155,70 грн.
Позивач зазначає, що сторони здійснили звіряння розрахунків та підтвердили залишок заборгованості відповідача перед позивачем в сумі 39 838,30 грн. (а.с. 21).
Станом на 22.11.2019 року залишок заборгованості Покупця за товар становить 39 838,30 грн.
Крім того, за період прострочення виконання Відповідачем зобов`язань щодо сплати за товар Позивач нарахував та просить суд стягнути з Відповідача 1 235,15 грн. інфляційних втрат та 7 695,78 грн. - 24 % річних.
Відповідач відзиву у строки і порядку, визначені ухвалою суду від 25.11.2019 року, не надав, а відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами.
Заяв і клопотань від сторін не надходило.
Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 25.11.2019 р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та призначено засідання на "11" грудня 2019 року.
Ухвалою господарського суду від 11.12.2019 року відкладено розгляд справи на "15" січня 2020 р. та запропоновано позивачу подати докази часткової сплати відповідачем суми боргу у розмірі 32 155,70 грн. (банківська виписка тощо); будь-які додаткові докази в обгрунтування позовних вимог (у разі їх наявності).
Представник Позивача в судове засідання 15.01.2020 року не з`явився, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 3301310456935, яке наявне в матеріалах справи.
Представник Відповідача в судове засідання 15.01.2020 року не з`явився, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив. До господарського суду повернулася ухвала суду від 11.12.2019 р., яка направлялися на адресу Відповідача, вказану в позовній заяві, з відміткою поштового відділення "адресат не розшуканий".
Разом з тим, з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 11.12.2019 року вбачається, що місцезнаходження Відповідача - 33028, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця Княгині Ольги, будинок 5.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Водночас законодавство України, в тому числі ГПК, не зобов`язує й сторону у справі, зокрема Позивача, з`ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із згаданою статтею 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.
В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Крім того частиною 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до частини 1 статті 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За таких обставин, Відповідач про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності Відповідача та відзиву з його боку за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши зібрані у справі докази, з`ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
15.06.2018 року між ТОВ "4Профі" (Постачальник) та ТОВ "Гранд Бейбі" (Покупець) укладено Договір поставки № 15/06 (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1 вказаного Договору Постачальник, який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк товар у власність Покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а Покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (оплатити Постачальнику вартість товару). Постачання товару проводиться партіями. Під партією товару розуміється сукупність товарів, що постачаються Постачальником Покупцеві згідно із замовленням Покупця (п. 1.2 Договору).
Відповідно до п. 1.2. Договору постачання товару проводиться партіями. Під партією товару розуміється сукупність товарів, що постачаються Постачальником Покупцеві згідно із замовленням Покупця. Періодичність поставок партій товару протягом терміну дії цього Договору, кількість і асортимент кожної партії визначаються за згодою Сторін у письмовій формі на підставі погодженого Замовлення Покупця та узгодженої між Сторонами специфікації або, за її відсутності, підписаної сторонами видаткової накладної, що має юридичну силу Специфікації в розумінні ст. 266 Господарського кодексу України.
Поставка товару здійснюється відповідно до строків заявлених в Замовленні чи специфікації, які у разі підтвердження Постачальником Замовлення вважаються погодженими Сторонами. Постачальник зобов`язаний укомплектувати товар наступними документами: технічні паспорти та (або) експлуатаційні документи на кожну одиницю товару, гарантійні талони, накладна (п. 2.4 Договору).
Розділом 3 Договору передбачено, що поставка товару здійснюється згідно з базисними умовами СРТ (Інкотерсмс-2010) - доставка на склад або термінал перевізника, обраного Постачальником. Доставка здійснюється на склад або термінал, який розташований в населеному пункті, в якому знаходиться Покупець. При відсутності складу або терміналу в населеному пункті, в якому знаходиться Покупець, доставка здійснюється на склад або термінал, що розташований поблизу населеного пункту, в якому знаходиться Покупець. Отримання та вивезення товару зі складу чи терміналу здійснюється силами та за рахунок Покупця (п.3.1 Договору). Передача товару від Постачальника Покупцю здійснюється за накладною, в якій сторони зазначають найменування товару, що постачається, кількість в одиницях вимірювання, узгоджену ціну та загальну вартість товару (п. 3.2. Договору).
Постачальник зобов`язаний поставити Покупцеві товар у комплектності, погодженої сторонами в Специфікації або замовленні (п.4.3. Договору).
Покупець зобов`язаний сплатити ціну товару, що передбачена в накладній (п. 6.1. Договору).
Розділ 9 Договору регламентує порядок здійснення розрахунків між Сторонами, п. 9.6. Договору встановлює строки в які Покупець зобов`язаний здійснювати оплату Постачальнику вартості отриманого за цим договором товару по мірі його реалізації. При простроченні оплати вартості товару, Постачальник має право в односторонньому порядку змінити порядок оплати на попередню оплату вартості товару, і не здійснювати постачання чергових партій товару без отримання від Покупця повної попередньої оплати вартості партій такого товару. Пункт 9.8 Договору закріплює обов`язок Покупця надавати Постачальнику звіти про реалізацію товару два рази на місяць. У разі прострочення подання звіту більше нуж на 5 (п`ять) днів Постачальник має право вимагати від Покупця оплати всього раніш не оплаченого товару (крім того товару, який повернуто Покупцем Постачальнику).
Договір вступає набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2018 року. Сплив строку дії цього договору не тягне за собою припинення зобов`язань, що виникли з цього договору, та не звільняє сторони від відповідальності за їх невиконання або неналежне виконання. Вказані зобов`язання діють до їх повного виконання сторонами, або до їх припинення у інший передбачений діючим законодавством спосіб (п. 12.1. Договору).
Вказаний Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплено відбитками печаток останніх.
На виконання умов Договору поставки № 15/06 від 15.06.2018 р. Позивач передав Відповідачу товар на загальну суму 71 994 грн. 00 коп., що підтверджується підписаними та скріплено печаткою сторін видатковими накладними: № 343 від 18.06.2018 р. на суму 21 014,40 грн., № 457 від 23.08.2018 р. на суму 14 891,70 грн., № 503 від 18.09.2018 р. на суму 4 108,80 грн. ., № 189 від 01.03.2019 р. на суму 31 979,10 грн. (а.с. 15-20).
Про належне виконання Позивачем своїх зобов`язань за договором також свідчить відсутність з боку Відповідача письмових претензій та повідомлень про порушення продавцем умов договору.
В свою чергу, Відповідачем за переданий товар в сумі 39 838,30 грн. Позивачу не сплачено.
Крім того, як вбачається з акту звіряння розрахунків між ТОВ "4Профі" та ТОВ "ГРАНД БЕЙБІ", поданого Позивачем, наявність заборгованості у сумі 39 838,30 грн. та її розмір підтверджується.
Докази сплати Позивачу Відповідачем заборгованості в сумі 39 838,30 грн. за переданий товар станом на дату розгляду суду не подано.
За таких обставин, враховуючи, що факт передачі Позивачем товару на виконання умов Договору поставки № 15/06 від 15.06.2018 р. підтверджується зібраними у справі матеріалами, строк оплати за який настав, то за відсутності доказів сплати його повної вартості, позовні вимоги про стягнення з ТОВ "ГРАНД БЕЙБІ" 39 838,30 грн. заборгованості судом визнаються обґрунтованими.
Враховуючи, що Відповідач припустився прострочення грошового зобов`язання, Позивач відповідно до розділу 10. Договору та ст. 625 Цивільного кодексу України просить суд стягнути з останнього 1 235,15 грн. інфляційні та 7 695,78 грн. 24 % річних.
Розділом 10 Договору, Сторони досягли згоди про те, що за прострочення грошових зобов`язань за цим Договором, в тому числі за прострочення оплати вартості отриманого товару, Покупець оплачує Постачальнику: пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на дату прострочення оплати поставленого товару від суми неоплаченого в строк Товару, за кожен день прострочення. Суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також двадцять чотири відсотки річних від простроченої суми. Нарахування і сплата відсотків проводиться за період з дня отримання Покупцем товару, оплата якого прострочена, і до дня оплати Покупцем товару, оплата якого була прострочена (п. 10.1. Договору).
Таким чином, Покупець, який прострочив оплату отриманого за видатковими накладними Товару, повинен сплатити суму заборгованості з урахуванням індексу інфляції та 24 % річних.
Керуючись положеннями Договору, заборгованість з урахуванням штрафних санкцій становить: сума основного боргу - 39 838,30 грн., 24% річних - 7 695,78 грн.; індекс інфляції -1 235,15 грн. Загальна сума боргу становить 48 769,23 грн.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини на підставі укладеного Договору в силу статті 11 Цивільного кодексу України, судом враховано законодавство що встановлює та регулює договірні зобов`язання, які виникають на підставі договору купівлі - продажу.
Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
За змістом ч. 1 ст. 509 ЦК України та ч. 1 ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до п. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Положеннями ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
За приписами ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
У відповідності до п. 1 Інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-06/928/2012 від 17.07.2012 р. "Про практику застосування Вищим господарським судом України у розгляді справ окремих норм матеріального права", підписання покупцем видаткової накладної, яка є первинним обліковим документом у розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" і яка відповідає вимогам, зокрема, статті 9 названого Закону і Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку та фіксує факт здійснення господарської операції і встановлення договірних відносин, є підставою виникнення обов`язку щодо здійснення розрахунків за отриманий товар.
Оскільки вказана видаткова накладна містить найменування юридичних осіб, а також підписи осіб, які передають та отримують товар, перелік товару, його вартість, посилання на договір, штамп позивача і відповідача про отримання товару та інші реквізити, вони відповідають вимогам закону та є первинним документом, який фіксує факт здійснення господарської операції.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Також судом взято до уваги положення чинного законодавства що регулюють порядок застосування забезпечення виконання зобов`язання, а також відповідальності за порушення грошового зобов`язання.
Як унормовано положеннями частини 2 статті 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно з приписами статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За таких обставин, враховуючи, що Відповідач припустився прострочення грошового зобов`язання, суд, перевіривши подані розрахунки 24 % річних, визнає їх арифметично вірними, а відтак правомірним та обґрунтованим стягнення 7 695,78 грн. - 24 % річних.
Разом з тим, перевіривши подані розрахунки та період нарахування інфляційних, судом встановлено, що відповідні розрахунки здійснено Позивачем вірно. Відтак, враховуючи, що Відповідач припустився прострочення грошового зобов`язання, інфляційні за період з 23.08.2018 року по 14.11.2019 року складає 1 235 грн. 15 коп. є обґрунтованими, судом визнаються.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених поданими сторонами доказами, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та про стягнення з Відповідача на користь Позивача 39 838,30 грн. заборгованості за товар згідно Договору поставки № 15/06 від 15.06.2018 р., 1 235,15 грн. інфляційних та 7 695,78 грн. 24 % річних.
Суд зазначає, що відповідно до частин 4 та 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позов задоволено, відтак судовий збір в розмірі 1 921,00 грн. покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранд Бейбі" (33014, м. Рівне, вул. Княгині Ольги, 5, код ЄДРПОУ 41178693) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "4Профі" (61001, м. Харків, вул. Державінська, 38, код ЄДРПОУ 39181838) - 39 838 (тридцять дев`ять тисяч вісімсот тридцять вісім) грн. 30 коп. заборгованості згідно Договору поставки № 15/06 від 15.06.2018 р., 1 235 (одна тисяча двісті тридцять п`ять) грн. 15 коп. інфляційних втрат, 7 695 (сім тисяч шістсот дев`яносто п`ять ) грн. 78 коп. 24 % річних та 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 20 січня 2020 року.
Суддя Бережнюк В.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2020 |
Оприлюднено | 22.01.2020 |
Номер документу | 86998818 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Бережнюк В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні