Рішення
від 16.01.2020 по справі 402/1253/19
УЛЬЯНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №402/1253/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2020 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючої судді - Терновенко А.В.

при секретарі - Льошенкові О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Благовіщенське Кіровоградської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кам"янобрідської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

08.10.2019 року ОСОБА_1 звернулась в суд із позовною заявою до Кам"янобрідської сільської ради про поновлення строку для прийняття спадщини після смерті її батька - ОСОБА_2 .

В обгрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Кам"яний Брід помер її батько - ОСОБА_2 , після смерті якого залишилось спадкове майно, а саме - земельна ділянка (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,51 га, кадастровий номер 3525583600:02:000:0222, яка розташована на території Кам"янобрідської сільської ради та належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №339848.

За життя ОСОБА_2 заповіту не складав, а тому позивачка не знала про існування зазначеної спадщини, про яку дізналась лише у липні 2019 року від сусідів померлого.

При зверненні до нотаріуса з питання подання заяви про прийняття спадщини, їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв"язку з пропуском 6-місячного строку для прийняття спадщини. ОСОБА_1 вважає, що зазначений 6-місячний строк вона пропустила з поважних причин, оскільки вона не знала про спадкову земельну ділянку (пай), а тому вимушена звернутись до суду за захистом свого спадкового права.

Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному розмірі та просила суд задовольнити позов. Пояснила суду , що її матір розвелася з батьком , коли їй було два роки. З того часу вони взагалі не спілкувалися,він їй ніяк не допомагав,відносин вони не підтримували. Ставши повнолітньою вона взагалі виїхала з села в іншу місцевість. Доля батька їй була невідома. Матір з нею на цю тему не говорила.Вона була в батька єдиною дитиною. Інших членів сім"ї у батька не було. Про його смерть та наявність спадкового майна вона дізналась неодразу. Коли саме вона не пам"ятає, однак смерть її чоловіка вагітність , народження дитини вплинули на її здоров"я , вона дуже захворіла , тривалий час була лежачою, тож не могла звернутись до нотаріуса.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що підстав для поновлення строку він не вбачає, оскільки він особисто повідомляв матері позивачки про смерть ОСОБА_3 .Однак остання відмовилась його ховати , вказавши що відмовляється від спадщини. При цьому представник відповідача визнав , що позивачку про смерть та про наявність спадкового майна не попереджав, оскільки та виїхала з села.Визнав, що позивачка проживала в іншій місцевосмті і йому було відомо що вона важко захворіла.

Враховуючи викладене та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.8).

ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №339848 (а.с.10) належала земельна ділянка НОМЕР_4 , кадастровий номер 3525583600:02:000:0222, площею 3,51 га, яка знаходиться на території Кам"янобрідської сільської ради.

Позивачка ОСОБА_1 являється донькою померлого ОСОБА_2 , що встановлено судом при дослідженні матеріалів справи (а.с.7,9) та спадкоємицею за законом першої черги.

При зверненні ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Благовіщенського районного нотаріального округу Кіровоградської області - Хлопчанюка Р.В. з питання подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька, їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв"язку з пропуском 6-місячного строку для прийняття спадщини (а.с.11). ОСОБА_1 вважає, що зазначений 6-місячний строк вона пропустила з поважних причин, оскільки вона не знала про зазначену земельну ділянку, про яку дізналась лише у липні 2019 року.

Приймаючи рішення, суд керується наступним.

Відповідно до положень ст.1216 ЦК спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК установлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.У п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Таким чином перевіривши наявність інших спадкоємців, у зв`язку з їх відсутністю за заповітом і за законом Кам`янобрідська сільська рада, як орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини є належним відповідачем у справі.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п.24 постанови Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 №7, вирішуючи питання щодо визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, зокрема пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Судом встановлено , що позивачка на момент смерті спадкодавця проживала Вільховатське лісництво вул.Лісна Гайворонського району .Суд знаходить доводи позивачки про незнання про смерть спадкодавця та наявність спадкового майна, збіг тяжких сімейних обставин, віддаленість від місця спадкового майна ,вагітність та народження дитини , важку хворобу , та як наслідок інвалідність , що підтверджується свідоцтвом про смерть її чоловіка ОСОБА_4 (а.с27),свідоцтвом про народження дитини ОСОБА_5 -її доньки (а.с.33),ксерокопіями довідки про інвалідність (ас.41), копією пенсійного посвідчення (а.с.42) копіями виписок з історії хвороби (43-48)- поважними причинами ,які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій щодо подання заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, суд вважає, що вимога позивачки є законною, тому її вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного та ст.ст.ч.1 ст.1223, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Кам"янобрідської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці, після набрання даним рішенням суду законної сили, для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судові витрати залишити за позивачкою.

Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду через Ульяновський районний суд.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Сторони у справі:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 07.12.1995 року Ульяновським РВ УМВС України в Кіровоградській області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;

відповідач - Кам"янобрідська сільська рада Благовіщенського району Кіровоградської області - код ЄДРПОУ 04364466, КОАТУУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: вул.Адміністративна,3, с.Кам"яний Брід Благовіщенського району Кіровоградської області.

Повний текст рішення складено 20.01.2020 року.

Суддя: А. В. Терновенко

СудУльяновський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.01.2020
Оприлюднено21.01.2020
Номер документу87005291
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —402/1253/19

Рішення від 16.01.2020

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

Рішення від 16.01.2020

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

Ухвала від 16.12.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

Ухвала від 09.10.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні