Рішення
від 15.01.2020 по справі 658/3472/19
КАХОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 658/3472/19

(провадження № 2/658/244/20)

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2020 року м. Каховка Херсонської області

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

в складі головуючого судді Марків Т.А.,

за участю секретаря судового засідання Ганжевої В.Г.,

представника позивача Паламарчук В.П . ,

відповідача ОСОБА_2 ,

у відкритому судовому засіданні розглянувши цивільну справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Зразковий дім на Куликовській до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за витратами на утримання будинку та прибудинкової території,

встановив:

ОСББ Зразковий дім на Куликовській (далі - ОСББ) звернулося з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за витратами на утримання будинку та прибудинкової території.

В позовній заяві (а.с. 3 - 8), відповіді на відзив (а.с. 170 - 173) та поясненнях, наданих в судовому засіданні представником позивача, викладено наступну позицію.

ОСББ було створено в 2016 році, відповідно до Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , з метою забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 , як власник квартири НОМЕР_2 в указаному будинку , отримуючи/споживаючи послуги з утримання будинку та прибудинкової території, неналежно виконує зобов`язання з оплати за надані послуги.

В червні 2019 року ОСББ звернулось до суду із заявою про видачу судового наказу. Судом був виданий судовий наказ у справі за № 658/2383/19 про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості в сумі 5 765,84 грн. Згодом, на підставі ували суду, вказаний судовий наказ був скасований.

Розмір заборгованості ОСОБА_2 за витратами на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01 грудня 2016 року по 01 липня 2019 року, з урахування індексу інфляції та трьох процентів річних, становить 5 765,84 грн.

За вказаних обставин та оскільки в добровільному порядку ОСОБА_2 відмовляється погасити заборгованість, позивач просив стягнути з відповідача 5 765,84 грн.

Відповідачем поданий відзив.

У відзиві (а.с. 165 - 169) та поясненнях, наданих відповідачем в судовому засіданні, викладено наступну позицію.

ОСОБА_2 є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , проте не є членом ОСББ, оскільки участі в загальних зборах не брав та своєї згоди на членство в ОСББ не надавав.

Оскільки договір про надання житлово-комунальних послуг між ним та ОСББ не укладений, він не зобов`язаний нести участь в утриманні будинку та прибудинкової території на умовах, що нав`язані позивачем.

Судом встановлено, що 18 травня 2016 року за рішенням власників квартир у багатоквартирному житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , створено та зареєстровано ОСББ (а.с. 9 - 21, 22, 45 - 48).

Метою створення об`єднання, згідно із п. 1 розділу ІІ статуту ОСББ (далі - Статут; а.с. 9 - 21), є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутом.

16 серпня 2016 року, відповідно до акту приймання-передачі (а.с. 89 - 90), житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . був переданий на баланс ОСББ.

У період своєї діяльності ОСББ із суб`єктами підприємницької діяльності укладались договори, пов`язані із утримання будинку та прибудинкової території, та були понесені відповідні витрати (а.с. 92 - 128).

26 листопада 2016 року рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку (а.с. 129 - 130) з 01 грудня 2016 року встановлено тариф квартплати на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 2,50 грн. за 1 кв.м.

01 квітня 2019 року загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку (а.с. 134 - 135) прийняте рішення про підвищення тарифу квартплати на утримання будинку та прибудинкової території з 01 травня 2019 року до 3,50 грн. за 1 кв.м.

Відповідно до розрахунків позивача (а.с. 141 - 144), за період з 01 грудня 2016 року по 31 червня 2019 року ОСОБА_2 допустив заборгованість з оплати витрат на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 2 898 грн. (за 2016 рік - 90 грн., за 2017 рік - 1 080 грн., за 2018 рік - 1080 грн., за 2019 рік (станом на 01 липня 2019 року) - 648 грн.

Про необхідність погашення заборгованості та її розмір відповідач попереджався позивачем неодноразово (а.с. 146 - 147, 148 - 149).

Згідно з розрахунками позивача (а.с. 145), інфляційні втрати за період з 01 грудня 2016 року по 31 червня 2019 року становлять 2 643,46 грн., а 3% річних - 224,38 грн.

Як встановлено ч. 2 ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Згідно з ч. 1 - 2, ч. 5 та ч. 9 ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Закон), органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників, зокрема, відноситься: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників - ч. 5 ст. 10 Закону.

Для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об`єднання, визначених статутом. Правління є виконавчим органом об`єднання і підзвітне загальним зборам. Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами. До компетенції правління, у тому числі, відноситься: підготовка кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; розпорядження коштами об`єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об`єднання кошторису; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об`єднання; скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників (ч. 17 - 20 ст. 10 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону, п. 2 розділу V Статуту, співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (ч. 1 ст. 15 Закону).

Суд вважає, що відповідач, як співвласник багатоквартирного будинку, зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна та своєчасно сплачувати відповідні внески.

Позивачем доведено, що ОСББ, відповідно до своїх повноважень та на підставі рішення загальних зборів, встановило порядок сплати, перелік та розміри внесків й платежів співвласників багатоквартирного будинку, укладало договори, несло витрати на утримання будинку та прибудинкової території.

Укладення договорів про надання житлово-комунальних послуг між ОСББ та співвласником багатоквартирного будинку чинним законодавством не передбачено. Правовідносини між сторонами регулюються Законом, Статутом та рішеннями загальних зборів, прийнятим відповідно до Статуту.

Розмір заборгованості відповідача за витратами на утримання будинку та прибудинкової території суд визнає обґрунтованим.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, в установлений строк (ст. 526 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) ст. 610 ЦК України.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахування встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

Розмір інфляційних втрат та три проценти річних від простроченої суми позивачем завищені.

На 01 липня 2019 року розмір інфляційних втрат за період та три проценти річних від простроченої суми за витратами, що мали бути сплачені відповідачем:

-за грудень 2016 року, відповідно становить 26,40 грн. та 6,75 грн.;

-за січень 2017 року - 25,13 грн. та 6,52 грн.;

-за лютий 2017 року - 23,99 грн. та 6,31 грн.

-за березень 2017 року - 21,98 грн. та 6,08 грн.;

-за квітень 2017 року - 20,98 грн. та 5,86 грн.;

-за травень 2017 року - 19,55 грн. та 5,63 грн.;

-за червень 2017 року - 17,83 грн. та 5,41 грн.;

-за липень 2017 року - 17,61 грн. та 5,18 грн.;

-за серпень 2017 року - 17,72 грн. та 4,95 грн.;

-за вересень 2017 року - 15,61 грн. та 4,73 грн.;

-за жовтень 2017 року - 14,36 грн. та 4,50 грн.;

-за листопад 2017 року - 13,43 грн. та 4,28 грн.;

-за грудень 2017 року - 12,40 грн. та 4,05 грн.;

-за січень 2018 року - 10,89 грн. та 3,82 грн.;

-за лютий 2018 року - 9,99 грн. та 3,61 грн.;

-за березень 2018 року - 8,90 грн. та 3,38 грн.;

-за квітень 2018 року - 8,12 грн. та 3,16 грн.;

-за травень 2018 року - 8,12 грн. та 2,93 грн.

-за червень 2018 року - 9,12 грн. та 2,71 грн.;

-за липень 2018 року - 8,81 грн. та 2,48 грн.;

-за серпень 2018 року - 8,81 грн. та 2,25 грн.;

-за вересень 2018 року - 6,96 грн. та 2,03 грн.;

-за жовтень 2018 року - 5,34 грн. та 1,80 грн.;

-за листопад 2018 року - 4,03 грн. та 1,58 грн.;

-за грудень 2018 року - 3,28 грн. та 1,35 грн.;

-за січень 2019 року - 2,36 грн. та 1,12 грн.;

-за лютий 2019 року - 1,90 грн. та 0,41 грн.;

-за березень 2019 року - 1,08 грн. та 0,64 грн.;

-за квітень 2019 року - 0,25 грн. та 0,64 грн.

-за травень 2019 року - 0 грн. та 0,32 грн.

Тобто, сума інфляційний втрат, які мають бути стягнути з відповідача за цей період становить 317,55 грн., сума трьох процентів річних від простроченої суми боргу - 98,27 грн.

Сплачений позивачем судовий збір (а.с. 1) має бути стягнутий з відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Витрати на копіювання (а.с. 156) не належать до судових витрат, тому не мають відшкодовуватися відповідачем.

На підтвердження понесення витрат на правничу допомогу позивачем надано рахунок - фактуру (а.с. 150) та акту здачі-приймання робіт (надання послуг) за серпень 2019 року (а.с. 151), згідно з яким ОСББ одержало від ФОП ОСОБА_4 інформаційно-консультативні та юридичні послуги за серпень 2019 року, вартістю 1 650 грн.

Даних, які свідчать про те, що витрати на вказані послуги понесені позивачем у зв`язку із розглядом цієї справи суду не надано, у зв`язку із чим підстави для присудження цих витрат відповідачу відсутні.

Керуючись ст.ст. 3 - 10, 13, 18, 76 - 82, 263 - 265, 268 ЦПК України,

ухвалив:

Позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Зразковий дім на Куликовській (адреса місця знаходження: м. Каховка Херсонської області, вул. Велика Куликовська, 118; код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40490102) до ОСОБА_2 (адреса реєстраційного обліку місця проживання: АДРЕСА_4 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості за витратами на утримання будинку та прибудинкової території задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Зразковий дім на Куликовській заборгованість за витратами на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 2 898 грн., втрати від інфляції - 317,55 грн., суму трьох процентів річних від простроченої суми боргу - 98,27 грн., судовий збір - 1 104,06 грн., всього 4 417,88 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.А. Марків

СудКаховський міськрайонний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення15.01.2020
Оприлюднено22.01.2020
Номер документу87025338
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —658/3472/19

Постанова від 19.05.2020

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Постанова від 19.05.2020

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Ухвала від 14.04.2020

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Ухвала від 06.04.2020

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Ухвала від 23.03.2020

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Ухвала від 11.03.2020

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Ухвала від 19.02.2020

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Рішення від 15.01.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Рішення від 15.01.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

Ухвала від 05.11.2019

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Марків Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні