ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2/381/25/20
381/3535/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2020 року Фастівський міськрайонний суд Київської області
в складі
головуючого судді: Осаулової Н.А.
за участю секретаря: Слюсар Я.В.,
з участю: представника позивача ОСОБА_1 ,
представника третьої особи - служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської РДА Стеценко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Фастів в приміщенні суду цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Вишгородської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Служба у справах дітей та сім`ї Вишгородської районної державної адміністрації, Служба у справах дітей та сім`ї Фастівської районної державної адміністрації, Малоснітинська сільська рада Фастівського району Київської області, КЗ КОР Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка про позбавлення батьківський прав, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2019 року позивач звернувся до суду з даним позовом. Позов мотивує тим, що 07 вересня 2019 року близько 02 год. 30 хв. на лінію 102 надійшло повідомлення проте, що з кв. АДРЕСА_1 , в якій проживають відповідачі, постійно чутно крики та понад троє діб плаче дитина. Виїздом на місце події працівниками Вишгородського ВП ГУ НП в Київській області було встановлено, що вищевказану квартиру винаймають гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2 , які мають малолітню доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батьки були з ознаками алкогольного сп`яніння, поводилися неадекватно, дитина була в неохайному вигляді, постійно плакала, на голівці були синці, в квартирі було брудно, дитяче ліжко не зібране, дитяче харчування відсутнє. Того ж дня, дитину було госпіталізовано до дитячого відділення КНП Вишгородська центральна районна лікарня . Наказом служби у справах дітей та сім`ї № 218 від 13 вересня 2019 року малолітню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взято на облік як таку, що перебуває у складних життєвих обставинах, батьки якої ухиляються від виконання батьківських обов`язків. Представник органу опіки та піклування зазначає, що подальше перебування дитини з батьками несе загрозу її життю та здоров`ю, а тому розпорядженням виконуючого обов`язків голови Вишгородської РДА від 13 вересня 2019 року № 452, малолітню ОСОБА_4 було відібрано від батьків та тимчасово влаштовано до КЗ КОР Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка . Комісією з питань захисту прав дитини Вишгородської РДА було розглянуто питання про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , щодо малолітньої ОСОБА_4 , та зроблено висновок, що позбавлення батьківських прав є доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини.
Оскільки своєю поведінкою та своїм особистим життям відповідачі об`єктивно не сприяють нормальному вихованню своєї доньки, ухиляються від виконання своїх обов`язків по її вихованню, Орган опіки та піклування, з метою захисту малолітньої дитини змушений звернутися до суду з даним позовом, в якому просити суд позбавити гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 батьківських прав відносно їх малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 22 жовтня 2019 року у справі відкрито загальне позовне провадження та призначено до підготовчого судового засідання.
Протокольною ухвалою суду від 03 грудня 2019 року у справі було закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні 13 січня 2020 року, позов підтримала. Суду пояснила, що відповідачі не виконують своїх батьківських прав по відношенню малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухиляються від обов`язків по вихованню доньки. Окрім того, зазначила, що з часу перебування дитини в обласному будинку дитини, вони жодного разу не відвідали її, не поцікавилися станом здоров`я дитини та умовами її проживання.
Відповідачі, які про час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, повторно в судове засідання не з`явилися, не повідомивши про причини неявки, від них не надійшло заяв про розгляд справи за їх відсутності, тому суд за згодою представника позивача вважає можливим вирішити справу за правилами частини 1 статті 280 ЦПК України за відсутності відповідачів, на підставі наявних у ній доказів.
Представник третьої особи - Служби у справах дітей та сім`ї Фастівської РДА в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом вчасно та належним чином. Через канцелярію суду подав заяву в якій просив суд слухати справу без участі представника служби та прийняти рішення згідно норм чинного законодавства з урахуванням захисту прав та інтересів дитини. Зазначив, що служба позов підтримує.
Представник третьої особи - Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської РДА в судовому засіданні 13 січня 2020 року суду пояснила, що відповідачів слід позбавити батьківських праві відносно малолітньої доньки ОСОБА_4 , через невиконання ними батьківських обов`язків. Більш того, зазначила, що перебування малолітньої ОСОБА_4 разом із своїми батьками, є небезпечним для її життя та здоров`я.
Представник третьої особи Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом вчасно та належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи без участі представника сільської ради до суду не подав.
Представник третьої особи КЗ КОР Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом вчасно та належним чином. Направив на адресу суду листа, в якому просив суд розглядати справу за участі їх представника, зазначив, що позов підтримує в повному обсязі та просить вирішити питання у відповідності до вимог чинного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: якщо відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, відповідач не подав відзив, позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника третьої особи - Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської РДА, вивчивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення по суті, приходить до наступного висновку.
Так, судом встановлено, що відповідачі у справі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є батьками малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено Свідоцтвом про її народження Серія НОМЕР_1 виданим 20 червня 2019 року.
Як вбачається з Повідомлення начальника Вишгородського ВП на ім`я начальника служби у справах дітей та сім`ї ОСОБА_6 від 11 вересня 2019 року, 07 вересня 2019 року близько 02 год. 30 хв. на спец лінію 102 надійшло повідомлення від гр. ОСОБА_7 . 1987 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_2 проте, що з кв. № 18 постійно чути крити та понад троє діб плаче дитина. Виїздом на місце події працівниками поліції було встановлено, що вказану квартиру винаймають гр. ОСОБА_3 , яка перебувала в нетверезому стані та поводила себе неадекватно, разом з малою дитиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебувала в неохайному вигляді, та постійно плакала, а на голові житини були синці. У зв`язку з цим малолітню ОСОБА_4 було доставлено до Вишгородської ЦРЛ .
13 вересня 2019 року Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області було винесено Розпорядження № 452 Про негайне відібрання малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та тимчасово влаштовано малолітню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до КЗ КОР Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка .
Наказом № 218 Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської РДА від 13 вересня 2019 року малолітню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 батьки якої ухиляються від виконання батьківських обов`язків, взято на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Як вбачається з Акту обстеження умов проживання та виховання дітей в сім`ї № 96 у квартирі АДРЕСА_1 , на момент здійснення обстеження даної квартири, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 , гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 вдома не було. Зі слів власників квартири батьки дитини гостювали в них і постійно за даною адресою не проживали, але особисті речі батьків дитини, дитячий візочок ще були у квартирі. Їх місце знаходження невідомо. У зв`язку з чим, зроблено висновок про ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків, а тому з метою мінімізування загрози життю та здоров`ю дитини, ОСОБА_4 тимчасово влаштовано до дитячого відділення КНП Вишгородської районної центральної лікарні ВРР.
Згідно Довідки-характеристики виконавчого комітету Новоборівської селищної ради Хорошівського району Житомирської області № 1437 від 17 вересня 2019 року, гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . Характеризується посередньо, на даний момент її діти: син ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та донька ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживають з бабусею ОСОБА_11 та перебувають на її утриманні. Мама - ОСОБА_3 , впродовж трьох років не бере участі у житті та вихованні власних дітей.
Окрім того, з Характеристики виданої Малоснітинською сільською радою Фастівського району Київської області за № 287 від 17 вересня 2019 року, вбачається, що гр. ОСОБА_3 , 1983 року народження, проживала на території села без реєстрації разом із співмешканцем ОСОБА_2 Зарекомендувала себе з негативної сторони. Після народження дитини вживала спирті напої, вела неправильний спосіб життя. Зауваження щодо її поведінки завжди ігнорувала. В сільську раду надходили скарги від батьків її співмешканця та сусідів.
Разом з тим, 17 вересня 2019 року Малоснітинською сільською радою Фастівського району Київської області надано характеристику за № 286 на громадянина ОСОБА_2 , згідно якої останній зарекомендував себе з негативної сторони, проживав з батьками, офіційно ніколи не працював. Часто зловживав спиртними напоями, зчиняв сварки та бійки, про що неодноразово в сільську раду скаржилися його батьки та сусіди. На зауваження збоку сільської радим та батьків не реагував.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи Висновку органу опіки та піклування Вишгородської районної державної адміністрації за № 7-2082678 від 19 вересня 2019 року, Орган опіки та піклування вважає доцільним та таким, що відповідатиме інтересам дитини, позбавлення батьківських прав гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 щодо їх малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як таких що ухиляються від виконання батьківських обов`язків по вихованню та утриманню дитини.
Відповідно до ч. 9-10 ст. 7 Сімейного Кодексу України (далі за текстом - СК України) сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.
Згідно з ч. 1 ст. 152 СК України право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою держаного контролю, що встановлена законом.
Частиною 2 ст. 150 СК України визначено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Відповідно до ч. 2 ст. 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Згідно до ст. 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.89 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
В п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007р. Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав зазначено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Пунктом 16 зазначеної постанови роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі Савіни проти України встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.
Враховуючи встановлені судом фактичні обставини справи та ті, на яких ґрунтується Висновок органу опіки та піклування № 7-20/26788 від 19 вересня 2019 року, суд вважає останній достатньо обґрунтованим та таким, що містить в собі переконливі аргументи, які вказують на те, що відповідачі ухиляються від виконання батьківських обов`язків.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що відповідачі ухиляються від виконання батьківських обов`язків відносно малолітньої доньки ОСОБА_4 , оскільки за час перебування малолітньої ОСОБА_4 в КЗ КОР Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка , батьки жодного разу не відвідали останню , не цікавилися її здоров`ям та життям, матеріальної допомоги не надавали, жодних спроб повернути доньку в сім`ю не здійснювали.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Проаналізувавши вищевикладені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про доцільність позбавлення батьківських прав громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відносно малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи встановлені судом фактичні обставини справи та норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Крім того, враховуючи положення ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь держави судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп., з кожного.
Керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 р. Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав , ст. ст. 150, 152, 155, 164, 165 Сімейного Кодексу України, ст. ст. 4, 10, 13, 81,141, 258-259, 265, 268, 273, 280-284, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов - задовольнити.
Позбавити батьківських прав громадянина ОСОБА_2 , відносно малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позбавити батьківських прав громадянку ОСОБА_3 , відносно малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою завою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга позивачем на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін:
Орган опіки та піклування Вишгородської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 23569369, адреса місця знаходження: пл. Шевченка, буд. 1, м. Вишгород, Київська область.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , паспорт № НОМЕР_3 виданий органом 3247 виданий 08 листопада 2017 року, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_4 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , паспорт серія НОМЕР_5 виданий Володарсько-Волинським РВ УМВС України в Житомирській області 16 березня 200 року, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 .
Служба у справах дітей та сім`ї Вишгородської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 21680105, адреса місця знаходження: пл. Шевченка, буд. 1, м. Вишгород, Київська область.
Служба у справах дітей та сім`ї Фастівської районної державної адміністрації: код ЄДРПОУ 23569565, адреса місця знаходження: пл. Соборна, буд. 1, м. Фастів, Київська область.
Малоснітинська сільська рада Фастівського району Київської області, код ЄДРПОУ 04361367, адреса місця знаходження, вул. Гагаріна, буд. 134, с. Мала Снітинка, Фастівський район, Київська область.
Комунальний заклад Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка , код ЄДРПОУ 01994681, адреса місця знаходження: вул. Хрещатик, буд. 111, м. Боярка, Києво-Святошинський район, Київська область.
Суддя Осаулова Н.А.
Рішення виготовлено 20.01.2020 р.
Суд | Фастівський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2020 |
Оприлюднено | 22.01.2020 |
Номер документу | 87052668 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Фастівський міськрайонний суд Київської області
Осаулова Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні