ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" січня 2020 р. Справа № 924/950/19
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Смаровоза М.В. при секретарі судового засідання Желіхівській О.О., розглянувши справу
за позовом акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця"
про зобов"язання повернути безпідставно набуте майно; стягнення 65876,48 грн. вартості безпідставно набутого майна
за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз"
за участю представників:
позивача: Мотлях О.О. - за довіреністю;
відповідача: Дмитришин П.Ф. - керівник; Адамчук Л.В. - за ордером;
третьої особи: Канюка Т.В. - за довіреністю.
У судовому засіданні 13.01.2020р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Позивач звернувся до суду з позовом до об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця", в якому просить суд: зобов"язати об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" повернути акціонерному товариству "Укртрансгаз" в натурі безпідставно набуте майно - природний газ в обсязі 9,858 тис. куб. метрів; стягнути з об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" 65876,48 грн., що є вартістю безпідставно набутого майна - природного газу в обсязі 9,858 тис. куб. метрів.
В обгрунтування позовних вимог представник позивача відзначив, зокрема, що у березні 2017р. об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" безпідставно набуло з газотранспортної системи 9,858 тис. куб. м. природного газу, власником якого є AT Укртрансгаз (позивач). Так, для відбору відповідачем у березні 2017р. природного газу з газотранспортної системи, оператором якої є позивач, через газорозподільну систему, оператором якої є ПАТ Хмельницькгаз , відповідач повинен був мати постачальника відповідних обсягів природного газу, а за його відсутності відповідач не мав підстав здійснювати відбір природного газу та повинен був самостійно припинити власне газоспоживання, як це передбачено абз. 2 п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30,09.2015р. № 2493, та п. 10 розділу 2 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015р. № 2496.
Однак, як стверджує представник позивача, відповідач, незважаючи на відсутність у нього постачальника природного газу та будь-яких підстав для його відбору з газотранспортної системи, безпідставно та без оформлення будь-яких договірних відносин з позивачем здійснив відбір 9,858 тис. куб. м. природного газу, що підтверджується звітами ПАТ Хмельницькгаз про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за березень 2017 року, в якому в графі Фактично спожитий обсяг за місяць всього порядку Категорія/Назва постачальника вказано фактично відібраний відповідачем з газотранспортної системи в березні 2017 року обсяг природного газу в розмірі 9,858 тис, куб. метрів.
При цьому, представник позивача вказує на те, що оскільки відповідачу в березні 2017 року не було подано до газотранспортної системи жодного обсягу природного газу жодним постачальником, то відбір 9,858 тис куб. м природного газу відповідачем був здійснений з обсягів природного газу позивача, що були придбані останнім за результатами проведення публічних закупівель та подані до газотранспортної системи на виконання функцій Оператора ГТС (підтверджується довідкою Головного бухгалтера AT Укртрансгаз ).
Відтак, стверджує представник позивача, відповідач набув природний газ позивача у березні 2017 року в обсязі 9,858 тис. куб. м. без будь-якої підстави.
Крім того, представник позивача заперечує проти тверджень відповідача, вказуючи на те, що за спірний період до газотранспортної системи не було подано жодного обсягу природного газу жодним постачальником, а отже відбір природного газу в обсязі 9,858 тис. куб. метрів був здійснений відповідачем з обсягів природного газу позивача, що були придбані останнім за результатами проведення публічних закупівель та подані до газотранспортної системи на виконання функцій оператора ГТС. Також, представником позивача зазначено, що здійснений відповідачем відбір природного газу у вищезазначених обсягах, підтверджується звітом ПАТ Хмельницькгаз про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за березень 2017 року та вказаний доказ не був спростований відповідачем. Як стверджує представник позивача, відповідач набув природний газ позивача за спірний період в загальному обсязі 9,858 тис. куб. метрів без будь-якої підстави.
Як стверджує представник позивача, оскільки відповідачу в березні 2017р. не було подано до газотранспортної системи жодного обсягу природного газу жодним постачальником, то відбір 9,858 тис. куб. м. природного газу відповідачем був здійснений з обсягів природного газу позивача, що були придбані останнім за результатами проведення публічних закупівель та подані до газотранспортної системи на виконання функцій оператора ГТС, що підтверджується довідкою Головного бухгалтера AT Укртрансгаз . Таким чином, ПАТ Хмельницькгаз , як суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність виключно із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) та жодним чином не міг і не був постачальником природного газу для відповідача, що також підтверджується і наданим ПАТ Хмельницькгаз звітом про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за березень 2017 року, у зв`язку з чим, посилання відповідача, що у березні 2017р. відповідач провів оплату за спожитий природний газу розмірі 187428,18грн. ПАТ Хмельницькгаз не може братися до уваги, вважає позивач.
Разом з тим, представник позивача звертає увагу на те, що відповідач не підтверджує здійснення оплати за спожитий природній газ у березні 2017 року у сумі 187428,18 грн. ПАТ Хмельницькгаз .
Враховуючи вищевикладене, посилаючись на положення ст.ст.1212-1214 ЦК України, представник позивача просить задовольнити позов у повному обсязі.
У засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечує, відзначивши, зокрема, що на думку позивача, зазначений природний газ, в обсязі 9,858 тис.куб метрів був відібраний з обсягів природного газу, що є власністю позивача. Однак, представник відповідача не погоджується із зазначеними твердженнями з тих підстав, що спір про спожитий відповідачем природний газ в обсязі 9,858 тис. куб. метрів за березень 2017 року вже був предметом розгляду господарського суду Хмельницької області у справі №924/829/17 зa позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Сонячна світлиця" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - публічного акціонерного товариства Акціонерна Компанія "Нафтогаз України", Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз". При цьому, як зазначив представник відповідача, позивач (ПАТ "Хмельницькгаз") звернувся з позовом до суду про стягнення з об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Сонячна світлиця" компенсації вартості об`єму спожитого природного газу об`ємом 9,858 тис. м.куб. за березень 2017 року у розмірі 187428,18 грн. Таким чином, позивач в позовній заяві зазначав про те, що відповідачем було здійснено несанкціонований відбір природного газу в об`ємі, що відповідно до даних вузлів обліку природного газу, становить 9,858 м. куб. Даний об`єм газу є неврегульованим небалансом, віднесеним на небаланс ПАТ "Хмельницькгаз" вартість якого становить: за 9,858 тис.м. куб. - 187428,18 грн.
Також, представник відповідача вказує на те, що рішенням господарського суду Хмельницької області від 17.11.2017р. по зазначеній вище справі було встановлено, що оскільки обсяг спожитого газу ОСББ "Сонячна світлиця" не було погоджено, про що повідомлено останнього, то в даному випадку має місце несанкціонований відбір природного газу з газопостачальної системи без наявності спеціального дозволу у березні 2017 року об`ємом 9,858 тис.м.куб. Об`єм газу спожитий ОСББ у березні 2017р. є неврегульованим небалансом, віднесеним на небаланс ПАТ "Хмельницькгаз". При цьому, представник відповідача зауважив, що якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об`єкта споживача для здійснення оператором ГРМ припинення розподілу природного газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.
Як вбачається із наданого позивачем акта приймання-передавання природного газу від 31.03.2017р., об`єм (обсяг) природного газу, спожитого відповідачем в березні 2017 року становив 9,858 тис.куб.м, що також не заперечується відповідачем. При цьому, представник відповідача звертає увагу на те, що на виконання рішення суду від 17.11.2017р. по справі № 924/829/17, яке набрало законної сили, ОСББ "Сонячна світлиця" сплатило ПАТ "Хмельницькгаз" компенсацію вартості об`єму спожитого природного газу об`ємом 9,858 тис.куб.м. за березень 2017р. у розмірі 187428,18 грн., що підтверджується карткою рахунку 631, копіями платіжних доручень №477 від 26.01.2018 року, №479 від 30.01.2018 року, №494 від 20.02.2018 року, №497 від 23.02.2018 року, №504 від 28.02.2018 року, №509 від 13.03.2018 року, №545 від 05.06.2018 року, №552 від 05.07.2018 року, №582 від 17.10.2018 року, №584 від 18.10.2018 року, №585 від 22.10.2018 року, №586 від 23.10.2018 року.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 17.11.2017р. встановлено, що відповідачем здійснено несанкціонований відбір природного газу в обсязі 9,858 тис.куб. метрів за березень 2017р. з газорозподільної системи без наявності підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період. Представник відповідача зазначив, що у ході розгляду справи судом, зокрема, досліджувалося питання також щодо можливості отримання спірного газу відповідачем від ПАТ "Укртрансгаз", однак суд прийшов до висновку, що ПАТ "Укртрансгаз" надавало послуги виключно щодо транспортування газу, розподіл газу віднесено до функцій оператора газорозподільної мережі - ПАТ "Хмельницькгаз", а тому саме останньому було завдано збитків через несанкціонований відбір газу ОСББ "Сонячна світлиця".
Представник відповідача вважає, що ОСББ "Сонячна світлиця" не є належним відповідачем за позовом акціонерного товариства "Укртрансгаз", оскільки за несанкціонований відбір природного газу об`ємом 9,858 м.куб. за березень 2017 року було виплачено встановлену законодавством компенсацію вартості оператору ГРМ-ПАТ "Хмельиицьгаз", тому зазначений спір мав би вирішуватися між AT "Укртрансгаз" та ПАТ "Хмельницькгаз.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача просить відмовити у позові.
У засіданнях представник відповідача проти позову заперечує та просить відмовити у позові.
13.01.2020р. представником відповідача подано заяву про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, в якій, посилаючись на ст. 126, ч. 4 ст. 129 ГПК України, у разі відмови у позові, просить стягнути з позивача розмір витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 6000 грн.
Представником третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" пояснено, що рішенням господарського суду Хмельницької області від 15.11.2017р. прийнято рішення по справі №924/829/17 за позовом AT "Хмельницькгаз" до об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Сонячна світлиця" про стягнення компенсації вартості об`єму спожитого природного газу в розмірі 187 428,18 грн., яким позов AT "Хмельницькгаз" задоволено. При цьому, як зазначено представником третьої особи, заявляючи даний позов, позивач заявляє вимогу про стягнення з відповідача природного газу, несанкціоновано відібраного відповідачем у березні 2017р., в обсязі 9,858 тис.куб.метрів.
Рішення господарського суду Хмельницької області від 15.11.2017р. по справі №924/829/17 мотивовано тим, що несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу (глава 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем). Щодо твердження AT Укртрансгаз , що природний газ в обсязі 9,858 тис.куб.м. є безпідставно набутим майном, представник третьої особи вказує на те, що системний аналіз положень частини першої, пункту 1 частини другої статті 11, частини першої статті 177, частини першої статті 202, частин першої, другої статті 205, частини першої статті 207, частини першої статті 1212 ЦК України дає можливість дійти висновку про те, що чинний договір чи інший правочин є достатньою та належною правовою підставою набуття майна (отримання грошей). Майно не може вважатися набутим чи збереженим без достатніх правових підстав, якщо це відбулося в не заборонений цивільним законодавством спосіб з метою забезпечення породження учасниками відповідних правовідносин у майбутньому певних цивільних прав та обов`язків, зокрема внаслідок тих чи інших юридичних фактів, правомірних дій, які прямо передбачені частиною другою статті 11 ЦК України.
Загальна умова частини першої статті 1212 ЦК України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов`язальних (договірних) відносинах, бо отримане однією зі сторін у зобов`язанні підлягає поверненню іншій стороні на підставі цієї тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання. Набуття однією зі сторін зобов`язання майна за рахунок іншої сторони в порядку виконання договірного зобов`язання не вважається безпідставним. Тобто, як стверджує представник третьої особи в разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, статтю 1212 ЦК України можна застосовувати тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.
Таким чином, як вважає представник третьої особи, наявність укладеного діючого договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами між AT Укртрансгаз та об`єднанням співвласників багатоквартирного житлового будинку "Сонячна світлиця" виключає можливість застосування у даних правовідносинах ст.1212 ЦК України; при цьому, позивачем пред`явлено дві взаємовиключні умови: повернення спожитого природного газу та стягнення вартості цього ж самого обсягу природного газу. Крім того, як стверджує представник третьої особи, позивачем заявлено позов до відповідача про стягнення несанкціоновано відібраного останнім природного газу в березні 2017 року в обсязі 9,858 тис. куб. метрів, позивачем також заявлено позов до AT "Хмельницькгаз (справа №924/538/18) про стягнення 238 27767,15 грн. (до позовних вимог якого включені обсяги відібраного природного газу у березні 2017 року в обсязі 9,858 тис.куб.метрів).
Враховуючи вищевикладене, представник третьої особи просить відмовити у позові повністю.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено та враховується наступне.
31.01.2017р. між публічним акціонерним товариством Національна акціонерна компанія Нафтогаз України (продавцем) та публічним акціонерним товариством Укртрансгаз (покупцем) укладено договір про закупівлю природного газу № 17101001564-ВТВ (далі договір), відповідно до умов якого продавець зобов`язується передати у власність покупцеві у січні-квітні 2017 року газ природний, скраплений або в газоподібному стані (природний газ (природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), а покупець зобов`язується прийняти та оплатити газ на умовах договору (п. 1.1. договору).
Згідно з п. 2.1. договору продавець передає покупцеві у січні-квітні 2017 року газ в загальному обсязі 1600000 тис. куб. м газу, у тому числі по місяцях: січень - 610000, лютий - 490000, березень - 310000, квітень 190000.
Як передбачено п. 3.2. договору, приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу.
Підписаний сторонами акт приймання-передачі газу підтверджує виконання продавцем своїх зобов`язань в частіші поставки природного газу у відповідному місяці в обсязі, зазначеному в акті приймання-передачі газу.
Відповідно до п. 3.3. договору не пізніше 10-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобов`язується падати продавцеві підписані та скріплені печаткою Покупця два примірники акту приймання-передачі газу, у якому зазначаються обсяги газу, його ціна та вартість. Продавець не пізніше 12-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, зобов`язується повернути покупцеві один примірник оригіналу акту, підписаного уповноваженим представником та скріпленого печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту. Підписані акти с підставою для остаточних розрахунків між сторонами.
Згідно із п. 4.1. договору ціна за 1000 куб. м газу становить 6979 грн., без урахування податку на додану вартість, крім того податок на додану вартість за ставкою - 20%, якщо інша ставка податку не передбачена чинним законодавством. До сплати ціна за 1000 куб.м газу з урахуванням ПДВ - 8374,80 грн. Ціпа за 1000 куб. м газу може змінюватися з урахуванням вимог статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі".
Як передбачено п. 4.2. договору, загальна сума вартості газу за договором па момент його укладення складає 13399680000 грн. Загальна сума вартості газу за договором може змінюватися з урахуванням вимог Закону України "Про публічні закупівлі".
Розділом 5 договору визначений порядок та умови проведення розрахунків, де в п. 5.1. вказано, що оплата за газ здійснюється покупцем шляхом перерахування грошових коштів на рахунок продавця на підставі акту приймання-передачі газу до 25-го числа місяця, наступного за звітнім.
Розділом 6 договору визначені права та обов`язки сторін, де в п. 6.1. вказано, що покупець зобов`язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений газ.
В свою чергу продавець має право: своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за поставлений газ на умовах договору (п. 6.4.).
Розділом 7 договору встановлена відповідальність сторін, де в п. 7.1. вказано, що за невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України та договором.
Цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє у частині поставки газу до 30.04.2017р. включно, а у частині розрахунків - до їх повного здійснення (п. 11.1.).
Договір скріплений підписами та печатками сторін.
Відповідно до акту приймання-передачі природного газу від 31.03.2017р., підписаного та скріпленого представника сторін Національна акціонерна компанія Нафтогаз України передає, а публічне акціонерне товариство Укртрансгаз приймає у березні 2017р. імпортований природний газ за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711210000, ввезений на митну територію України ПАТ Національна акціонерна компанія Нафтогаз України , для забезпечення виробничо-технологічних потреб, власних потреб та для забезпечення балансування всього обсяг 143355 куб.м. на суму 1353156516 грн.
Крім того, позивачем додано алокацію (звіт) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ Хмельницькгаз між замовниками послуг транспортного (постачання) за березень 2017 року, звіту про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ Хмельницькгаз між замовниками послуг транспортного (постачання) в розрізі їх контрагентів за березень 2017 року та Інформацію по точках входу та розподілу по точках виходу обсягів природного газу, віднесених на операторів газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за березень 2017р.; обсяг небалансу об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Сонячна світлиця" (в т.ч. без підтверджених номінацій) визначений в об`ємі 9,858 тис. куб. м.
15.11.2017р. господарським судом Хмельницької області ухвалено рішення по справі № 924/829/17 за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Сонячна світлиця", за участю третіх осіб, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - публічного акціонерного товариства "Національна Акціонерна Компанія "Нафтогаз України", Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз", про стягнення компенсації вартості об`єму спожитого природного газу за березень 2017р. у розмірі 187428,18 грн., відповідно до якого позов задоволено.
Як встановлено судом у рішенні, між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та відповідачем було укладено договір № 2462/1617-ТЕ-34 постачання природного газу від 23.09.2016р., відповідно до якого ПАТ "НАК "Нафтогаз України" зобов`язався поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а відповідач - оплатити на умовах цього договору, в тому числі, у березні 2017 року в розмірі 20 тис. куб. м.
01.09.2016р. шляхом підписання заяви-приєднання відповідач уклав договір розподілу природного газу з ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз". Проте, згідно акту від 31.03.2017 року приймання-передачі природного газу, відповідачем спожито 9858 куб.м. за березень 2017 року.
З огляду на зазначене, на думку суду, оскільки обсяг спожитого газу ОСББ "Сонячна світлиця" не було погоджено, про що повідомлено останнього, то в даному випадку має місце несанкціонований відбір природного газу з газопостачальної системи без наявності спеціального дозволу у березні 2017р. об`ємом 9858 м.куб.
При цьому, як зазначено у рішенні, оскільки у відповідача був відсутній підтверджений обсяг природного газу на березень 2017р., самостійно не припинив власне газоспоживання, тому порушив п. 17 р. ІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015р., відповідно до п.п. 2.3, 7.4 договору та п. 4 гл. 5 р. VI Кодексу ГРС позивачем було правомірно нараховано відповідачу та включено до акта від 16.08.2017 року № 1 компенсації вартості природного газу на суму 187428,18 грн.
Крім того, як вказано у рішенні, в разі перерахування відповідачем третій особі (публічному акціонерному товариству Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України") коштів за спожитий у березні газ, відповідач не позбавлений можливості повернути дані кошти, оскільки об`єм газу спожитий ОСББ у березні 2017 р. є неврегульованим небалансом, віднесеним на небаланс ПАТ "Хмельницькгаз". При цьому сам факт перерахування коштів акціонерній компанії не спростовує встановлене вище стосовно несанкціонованого відбору природного газу.
Разом з тим, судом відзначено, що наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником.
При цьому, зазначено, що за відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
У листі публічного акціонерного товариства "Національна Акціонерна Компанія "Нафтогаз України", адресованого ОСББ "Сонячна світлиця" зазначено про те, що Національна Акціонерна Компанія "Нафтогаз України" отримала від ОСББ "Сонячна світлиця" акти приймання-передачі природного газу за березень 2017р. для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню у обсязі 9,858 тис.куб.м.
При цьому повідомлено, що у зв`язку із невиконанням умов пункту 17 постанови Кабінету Міністрів України № 758 від 10.01.2015р. ОСББ "Сонячна світлиця" не були підтверджені планові обсяги (номінації) природного газу на березень 2017 року. Таким чином, компанія не здійснювала постачання природного газу у вказаному періоді для вище категорії споживачів.
Враховуючи вищенаведене, публічне акціонерне товариство "Національна Акціонерна Компанія "Нафтогаз України" повертає надані ОСББ "Сонячна світлиця" акти приймання-передачі природного газу за березень 2017р. відповідно до договору постачання природного газу № 2462/1617-ТЕ-34 без підписання.
Відповідно до акту № 03-17-1609000338 наданих послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 31.03.2017р. зазначено, що у березні 2017р. ОСББ "Сонячна світлиця" отримало послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від ПАТ Укртрансгаз обсягом 9,858 тис. куб.м., загальною вартістю 1626,58 грн.
Відповідно до картки рахунку № 631 ПАТ Хмельницькгаз реструктуризація за 2018р. ОСББ "Сонячна світлиця" сплатило ПАТ Хмельницькгаз компенсацію вартості об`єму спожитого природного газу об`ємом 9,858 тис. куб.м. за березень 2017р. у розмірі 187428,18 грн.
Відповідно до платіжних доручень №477 від 26.01.2018р. на суму 40000 грн., №479 від 30.01.2018р. на суму 10000 грн., №494 від 20.02.2018р. на суму 5000 грн., №497 від 23.02.2018р. на суму 5000 грн., №504 від 28.02.2018р. на суму 3000 грн., №509 від 13.03.2018р. на суму 18000 грн., №545 від 05.06.2018р. на суму 15000 грн., №552 від 05.07.2018р. на суму 8000 грн., №582 від 17.10.2018р. на суму 27000 грн., №584 від 18.10.2018р. на суму 15000 грн., №585 від 22.10.2018р. на суму 30000 грн., №586 від 23.10.2018р. на суму 11428,18 грн. об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" перерахувало рахунок акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" 187428,18 грн. за погашення заборгованості за природний газ згідно договору про реструктуризацію від 02.01.2018р.
В матеріалах справи також наявні копії: графіку списання газу на балансування 01.01.2016р. по 30.06.2018р. тощо.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги таке.
Згідно зі ст. 15 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права і свого законного інтересу.
Як передбачено ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно із ст.11 ЦК України та ст.174 ГК України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ч. 1 ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 525 ЦК України).
Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно із ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відносини, які виникають між газопостачальними, газорозподільними, газотранспортними підприємствами та споживачами природного газу (крім населення), а також взаємовідносини між суб`єктами господарювання під час передачі з газорозподільних мереж споживачу природного газу, у тому числі видобутого з газових і газоконденсатних родовищ, та нафтового газу, отриманого з нафтових родовищ, регламентовані Законом України "Про ринок природного газу", Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015 року, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року, Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими Наказом міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 618.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст.1212 Цивільного кодексу України, які визначають умови задоволення вимог у кондикційних зобов`язаннях, обов`язковою умовою для повернення майна передбачають одночасну сукупність трьох елементів:
- збільшення (набуття) майна у набувача (або збереження такого майна) з одночасним зменшенням майна у потерпілого у відповідному розмірі (або не збільшення такого майна);
- збільшення (збереження) майна у набувача за рахунок потерпілого;
- первісна відсутність правових підстав для збільшення (збереження) майна у набувача, або відпадіння таких підстав у подальшому (як у розглядуваному випадку стверджує Позивач).
Умови застосування кондиційного способу судового захисту, виходячи зі змісту ст.1212 Цивільного кодексу України, серед іншого передбачають доказування позивачем як факту фізичного отримання відповідачем спірного майна, так і відсутності належних правових підстав для такого отримання.
Згідно із ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин судом враховуються висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, судом відзначається, що Верховним Судом у постанові від 17.04.2019р. по справі №757/16163/17 наголошено, що ознаки, характерні для кондикції, свідчать про те, що пред`явлення кондикційної вимоги можна визнати належним самостійним способом захисту порушеного права власності, якщо: 1) річ є такою, що визначена родовими ознаками, в тому числі грошові кошти; 2) потерпілий домагається повернення йому речі, визначеної родовими ознаками (грошових коштів) від тієї особи (набувача), з якою він не пов`язаний договірними правовідносинами щодо речі.
Відтак, суд приходить до висновку про те, що кондикція - позадоговірний зобов`язальний спосіб захисту права власності або іншого речового права, який може бути застосований самостійно. Кондикція також застосовується субсидіарно до реституції та віндикації як спосіб захисту порушеного права у тому випадку, коли певна вимога власника (титульного володільця) майна не охоплюється нормативним урегулюванням основного способу захисту права, але за характерними ознаками, умовами та суб`єктним складом підпадає під визначення зобов`язання з набуття або збереження майна без достатньої правової підстави.
Крім того, статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Як встановлено судом, 01.09.2016р. шляхом підписання заяви-приєднання відповідач уклав договір розподілу природного газу з ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз". Згідно акту від 31.03.2017 року приймання-передачі природного газу, відповідачем спожито 9858 куб.м. за березень 2017 року.
Позивач як доказ споживання відповідачем у березні 2017 року природного газу надав до матеріалів справи довідку начальника управління комерційного обліку та транспортування природного газу філії ОГТС України "Інформація про надходження в точках виходу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж, з зазначення обсягів небалансу за 2017 рік", відповідно до якої у березні 2017 року за замовником послуг транспортування - ПАТ "Хмельницькгаз" рахується обсяг небалансу (в т.ч. без підтверджених номінацій) - 9,858 по контрагенту ОСББ "Сонячна світлиця".
Пунктом 3 Глави 3 Розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом. Пунктами 2, 3 Глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС передбачено, що при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів). Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом.
Як передбачено п.п. 1, 2 глави 3 розділу ХІV Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи.
Відповідно до пунктів 4, 7 глави 3 розділу ХІV Кодексу ГТС, у разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання небалансу за цей газовий місяць. Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи при негативному місячному небалансі - за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування в рамках послуги балансування для покриття ним неврегульованого обсягу природного газу.
Главою 4 розділу ХІV Кодексу ГТС визначено, що розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3-5 глави 3 цього розділу. Оператор газотранспортної системи визначає базову ціну газу щомісяця у строк до 10-го числа поточного місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлений оператором газотранспортної системи відповідно до умов договору транспортування природного газу. Оператор газотранспортної системи до 14-го числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування односторонній акт про надання послуг балансування на обсяги природного газу, місячного небалансу замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3-5 глави 3 цього розділу, рахунок на оплату, звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (що має містити деталізацію по споживачах замовника послуг транспортування на точках виходу). Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів.
Враховуючи вищенаведені положення Кодексу ГТС, суд дійшов до висновку, що акціонерне товариство "Укртрансгаз" як оператор газотранспортної системи у разі перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу розраховує місячний небаланс на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює ПАТ "Хмельницькгаз" як оператор газорозподільних мереж, та в рамках послуги балансування позивач здійснює покриття неврегульованого обсягу природного газу за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування з наступним надсиланням одностороннього акту про надання послуг балансування обсягів природного газу для проведення розрахунку замовником послуг транспортування.
Судом встановлено, що доказів наявності у відповідача майна, про повернення якого ставить питання позивач, станом на дату ухвалення рішення до матеріалів справи позивачем не додано. Також, судом звертається увага на те, що зі змісту доданої довідки начальника управління комерційного обліку та транспортування природного газу філії ОГТС України "Інформація про надходження в точках виходу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж, з зазначення обсягів небалансу за 2017 рік" Акціонерне товариство "Укртрансгаз" визначило замовником послуг транспортування у березні 2017 року - ПАТ "Хмельницькгаз", на якого позивачем віднесено обсяг небалансу контрагента ОСББ "Сонячна світлиця" у розмірі 9858 куб.м.
Зважаючи на викладене, зміст наявних матеріалів справи, надання позивачем складених ним документів обліку, у тому числі й стосовно спірного обсягу природного газу, свідчить про наявність договірних відносин з оператором газорозподільної системи (ПАТ "Хмельницькгаз"), які регламентують відносини небалансу по такому газу, що спростовує твердження позивача про відсутність жодних правових підстав відносно передачі такого спірного газу з газотранспортної системи позивача відповідачу.
Відтак, враховуючи, що врегулювання місячного небалансу відбувається між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування в рамках послуги балансування, вимога про стягнення відібраного природного газу у березні 2017 року з кінцевого споживача є необґрунтованою.
Судом звертається увага на те, що спір про спожитий відповідачем природний газ в обсязі 9,858 тис. куб. метрів за березень 2017р. був предметом розгляду господарського суду Хмельницької області у справі №924/829/17.
При цьому, 15.11.2017р. господарським судом Хмельницької області ухвалено рішення по справі № 924/829/17 за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Сонячна світлиця", за участю третіх осіб, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - публічного акціонерного товариства "Національна Акціонерна Компанія "Нафтогаз України", Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз", про стягнення компенсації вартості об`єму спожитого природного газу за березень 2017р. у розмірі 187428,18 грн., відповідно до якого позов задоволено.
Судом у рішенні встановлено, що між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та відповідачем було укладено договір № 2462/1617-ТЕ-34 постачання природного газу від 23.09.2016р., відповідно до якого ПАТ "НАК "Нафтогаз України" зобов`язався поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а відповідач - оплатити на умовах цього договору, в тому числі, у березні 2017 року в розмірі 20 тис. куб. м.
01.09.2016р. шляхом підписання заяви-приєднання відповідач уклав договір розподілу природного газу із позивачем. Проте, згідно акту від 31.03.2017 року приймання-передачі природного газу, відповідачем спожито 9858 куб.м. за березень 2017 року.
З огляду на зазначене, на думку суду, оскільки обсяг спожитого газу ОСББ "Сонячна світлиця" не було погоджено, про що повідомлено останнього, тому в даному випадку має місце несанкціонований відбір природного газу з газопостачальної системи без наявності спеціального дозволу у березні 2017р. об`ємом 9858 м.куб.
Як зазначено у рішенні, оскільки у відповідача був відсутній підтверджений обсяг природного газу на березень 2017р., самостійно не припинено власне газоспоживання, тому порушив п. 17 р. ІІ Правил постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015р. При цьому, судом зазначено, що відповідно до п.п. 2.3, 7.4 договору та п. 4 гл. 5 р. VI Кодексу ГРС позивачем було правомірно нараховано відповідачу та включено до акта від 16.08.2017р. № 1 компенсації вартості природного газу на суму 187428,18 грн.
Крім того, як вказано у рішенні, в разі перерахування відповідачем третій особі (публічному акціонерному товариству Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України") коштів за спожитий у березні газ, відповідач не позбавлений можливості повернути дані кошти, оскільки об`єм газу спожитий ОСББ у березні 2017р. є неврегульованим небалансом, віднесеним на небаланс ПАТ "Хмельницькгаз". При цьому сам факт перерахування коштів акціонерній компанії не спростовує встановлене вище стосовно несанкціонованого відбору природного газу.
Разом з тим, судом відзначено, що наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником.
Водночас, у рішенні вказано, що за відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
Як вбачається із наявної в матеріалах справи картки рахунку № 631 ПАТ Хмельницькгаз реструктуризація за 2018р. ОСББ "Сонячна світлиця" сплатило ПАТ Хмельницькгаз компенсацію вартості об`єму спожитого природного газу об`ємом 9,858 тис. куб.м. за березень 2017р. у розмірі 187428,18 грн.
Також, судом встановлено, що відповідно до платіжних доручень №477 від 26.01.2018р. на суму 40000 грн., №479 від 30.01.2018р. на суму 10000 грн., №494 від 20.02.2018р. на суму 5000 грн., №497 від 23.02.2018р. на суму 5000 грн., №504 від 28.02.2018р. на суму 3000 грн., №509 від 13.03.2018р. на суму 18000 грн., №545 від 05.06.2018р. на суму 15000 грн., №552 від 05.07.2018р. на суму 8000 грн., №582 від 17.10.2018р. на суму 27000 грн., №584 від 18.10.2018р. на суму 15000 грн., №585 від 22.10.2018р. на суму 30000 грн., №586 від 23.10.2018р. на суму 11428,18 грн. об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" перерахувало на рахунок акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" 187428,18 грн. за погашення заборгованості за природний газ згідно договору про реструктуризацію від 02.01.2018р.
Таким чином, судом наголошується, що рішенням у справі № 924/829/17 позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Сонячна світлиця" про стягнення компенсації вартості об`єму спожитого природного газу за березень 2017р. у розмірі 187428,18 грн. задоволено, означена сума погашена у повному обсязі. При цьому, згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає, що позовні вимоги безпідставні та такі, що не підлягають задоволенню. Доводи позивача не можуть слугувати підставою для задоволення позову. Відтак, у позові слід відмовити.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на позивача у зв`язку з відмовою в позові.
Щодо заяви представника об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, судом відзначається таке.
03.12.2019р. між адвокатом Адамчук Людмилою Володимирівною (адвокатом) та об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Сонячна світлиця" в особі голови правління Дмитришина Павла Феофановича (клієнта) укладено договір про надання правової допомоги (далі договір), відповідно до умов якого адвокат бере на себе зобов`язання надавати правову допомогу клієнту, що заяв включає підготовку заяв по суті спору, інших заяв з процесуальних питань та представництво інтересів клієнта як відповідача у господарському суді Хмельницької області у справі № 924/950/19 про зобов`язання повернути в натурі безпідставно набуте майно.
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до прийняття рішення Господарським судом Хмельницької області за результатами розгляду справи № 924/950/19 (п. 2.1.).
Як передбачено п. 3.1. договору, за правову допомогу, передбачену в п.п. 1.1, 1.2, договору, клієнт сплачує адвокату гонорар, розмір якого згідно з ч. 2 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлюється у фіксованому розмірі та становить 6000 грн., які клієнт зобов`язується сплатити впродовж 10 днів після прийняття рішення Хмельницької області за результатами розгляду справи № 924/950/19.
Відповідно до п. 3.2. договору в ціну договору не включені фактичні витрати щодо виконання адвокатом зобов`язань за договором.
До договору доданий акт наданих послуг згідно договору про правову допомогу від 03.12.2019р.: 1) 03.12.2019р. - вивчення матеріалів справи, правовий аналіз обставин справи, надання правової інформації та консультації (3 год.) 3000 грн.; 06.12.2019р. - опрацювання відповіді на відзив та підготовка заперечення, оформлення додатків (2 год.) 2000 грн.; 13.12.2019р. - представництво інтересів клієнта в судді 1000 грн., всього вартість наданих послуг складає 6000 грн.
Також до договору доданий розрахунок витрат за надання правової допомоги та рахунок № 1 від 11.01.2020р., де зазначено, що гонорар за надання правової допомоги складає 6000 грн.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).
Згідно із ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Як передбачено п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч. 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Як вбачається із доданого до матеріалів заяви акту наданих послуг згідно договору про правову допомогу від 03.12.2019р.: 1) 03.12.2019р. - вивчення матеріалів справи, правовий аналіз обставин справи, надання правової інформації та консультації (3 год.) вартість послуг складає 3000 грн.; 2) 06.12.2019р. - опрацювання відповіді на відзив та підготовка заперечення, оформлення додатків (2 год.) вартість послуг складає 2000 грн.; 3) представництво інтересів клієнтав судді вартість послуг складає 1000 грн. Всього вартість наданих послуг складає 6000 грн.
Для відшкодування стороні витрат по оплаті послуг адвоката за договором про надання правової допомоги необхідним є як факт їх надання позивачу, так і те, що зміст наданих послуг є необхідним для розгляду справи у господарському суді.
Відповідно до ст. 126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Крім того, судом зауважується, що для включення всієї суми гонорару у відшкодування за рахунок відповідача відповідно до положень ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, має бути встановлено, що за цих обставин справи такі витрати позивача були необхідними, а розмір цих витрат є розумним та виправданим.
На підставі частини 4 статті 234 Господарського процесуального кодексу України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 03.10.2019р. у справі № 922/445/19.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням змісту прийнятого рішення, ціни позову, принципу співрозмірності, критеріїв пропорційності та розумності, рівня складності справи, судом вважаються обґрунтованими витрати, пов`язані з розглядом справи № 924/950/19 (а саме витрати на професійну правничу допомогу адвоката), у загальному розмірі 6000 грн.
Відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" про стягнення з акціонерного товариства "Укртрансгаз" на користь об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" 6000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У позові відмовити.
Стягнути з акціонерного товариства "Укртрансгаз" (м. Київ, Кловський узвіз, буд. 9/1, ідентифікаційний код 30019801) на користь об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" (м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, буд. 26/2, ідентифікаційний код 39815967) 6000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повний текст рішення складено 23.01.2020р.
Суддя М.В. Смаровоз
Віддруков. 4 прим. (рек. з пов. про вруч.): 1 - до справи; 2 - позивачу (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, буд. 9/1); 3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, буд. 26/2); 4 - третій особі - акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" ( 29000, м. Хмельницький, Проспект Миру, буд. 41).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2020 |
Оприлюднено | 24.01.2020 |
Номер документу | 87086144 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Смаровоз М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні