Справа № 344/11082/19
Провадження № 2/349/11/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23 січня 2020 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Лошак О.О.
з участю секретаря судового засідання Сірко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в порядку заочного розгляду цивільну справу № 344/11082/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третіх оіоб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору (органи державної влади, які беруть участь у справі для подання висновку): служби у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області, служби у справах дітей Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, органу опіки і піклування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про позбавлення батьківських прав,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування позову зазначено, що сторони по справі проживали в зареєстрованому шлюбі, який на даний час розірвано. Вони є батьками малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Фактично шлюбні відносини між сторонами було припинено після народження дитини, оскільки відповідач зловживав алкогольними напоями, в сім`ї часто виникали сварки. Дитина проживає разом із матір`ю, перебуває на її повному утриманні та вихованні. Відповідач не цікавився дитиною, не бере участі у житті сина, не надає коштів на його утримання, таким чином ухиляється від виконання батьківських обов`язків. У зв`язку з цим, позивачка просить позбавити відповідача батьківських прав щодо малолітнього сина ОСОБА_3 .
У судове засідання позивачка не прибула, направила на адресу суду клопотання про слухання справи без її участі. Просила позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не прибув, не повідомив суд про причини своєї неявки, не подав клопотання про відкладення розгляду справи, чи розгляд справи за його відсутності, не подав відзиву на позов, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений в установленому законом порядку.
Суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ч.1 ст.280 ЦПК України.
Представники третіх осіб у судове засідання не прибули, направили на адресу суду письмові клопотання про слухання справи без їх участі.
Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 виданим 21 квітня 2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції.
Згідно рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 травня 2016 року, шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано. Після розірвання шлюбу прізвище позивачки " ОСОБА_1 " змінено на дошлюбне прізвище " ОСОБА_1 ".
Відповідно до довідки КП "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" від 18 червня 2019 року № 02-02/1914, ОСОБА_1 зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом із матір`ю ОСОБА_7 , яка є власником квартири та сином ОСОБА_2 .
Як вбачається з довідки комунального дошкільного навчального закладу ясла-садок № 23 "Дударик" від 18 червня 2019 року № 121, ОСОБА_3 відвідує даний дошкільний навчальний заклад з 28 черпня 2018 року. Дитину в заклад приводить мама або бабуся, батько не відвідує батьківські збори та не цікавиться життям дитини в групі.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 17 грудня 2019 року №1532 визнано доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітнього ОСОБА_3 . У висновку щодо доцільності позбавлення батьківських прав зазначено, що батько протягом чотирьох років не спілкується з сином, його родичі не підтримують стосунків з дитиною. На засідання комісії з питань захисту прав дитини ОСОБА_2 не прибув.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини (п. 1 ч. 1 ст. 164 СК України).
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Статтею 8 Закону України Про охорону дитинства від 26 квітня 2001 р. № 2402-III передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов`язків по вихованню. Належить також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.
Згідно п. 16 Постанови, особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 вихованням малолітнього сина не займається, не виявляє щодо нього батьківського піклування, не бере участі в житті сина та у його вихованні, не спілкується з сином та не відвідує його, а також не надає матеріальної допомоги на його утримання .
Таким чином суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Одночасно суд роз`яснює відповідачу його право в подальшому, за наявності до того підстав, поновити свої батьківські права в судовому порядку відповідно до ст. 169 СК України.
Згідно ч.7 ст.135 ЦПК України у випадку задоволення позову суд ухвалює рішення про повернення позивачу внесеної суми судового збору.
Керуючись ст.ст.81,141, 206, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третіх оіоб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - служби у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області, служби у справах дітей Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, органу опіки і піклування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду після набрання ним законної сили, надіслати до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції для внесення відповідної відмітки в актовий запис № 853 від 21 квітня 2015 року про народження ОСОБА_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 гривень (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня оголошення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Треті особи (органи державної влади, які беруть участь у справі для подання висновку):
Служба у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області, місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. М.Грушевського, буд. № 21, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 36498179.
Орган опіки і піклування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. М.Грушевського, буд. № 21, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04054346.
Служба у справах дітей Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, місцезнаходження м. Рогатин, вул. Галицька, буд. № 65, Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 34158715.
Суддя О.О.Лошак
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2020 |
Оприлюднено | 24.01.2020 |
Номер документу | 87092230 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Лошак О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні