Рішення
від 23.01.2020 по справі 349/2083/19
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/2083/19

Провадження № 2/349/82/20

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23 січня 2020 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого судді Лошак О.О.

з участю секретаря судового засідання Сірко І.В.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кліщівнянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Падучак І.І., звернулася в суд із позовом до Кліщівнянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обгрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Внаслідок його смерті відкрилась спадщина на належне спадкодавцю майно, в тому числі і на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Кліщівнянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області. Позивачка, як спадкоємець за заповітом, звернулась до приватного нотаріуса Рогатинського районного нотаріального округу Данилюк Х.Я. із заявою про прийняття спадщини, проте їй було роз`яснено, що вона пропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду. Зазначає, що своєчасно не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини через те, що вона працює за межами Івано-Франківсько області. Просить вважати причину пропуску строку прийняття спадщини поважною та визначити їй додатковий строк - чотири місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті її батька.

У судове засідання позивачка, представник позивачки ОСОБА_3 не прибули, представник позивачки адвокат Падучак І.І. подала клопотання про слухання справи без її участі, позовні вимоги підтримала повністю із підстав, наведених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача - відзив на позовну заяву до суду не надіслав, у судове засідання не прибув, направив на адресу суду заяву про визнання позову, клопотання про слухання справи без його участі.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

За ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 06 лютого 2018 року виконавчим комітетом Кліщівнянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.

Згідно заповіту, посвідченого секретарем виконавчого комітету Кліщівнянської сільської ради 23 листопада 2012 року, за реєстровим номером 37, ОСОБА_2 все належне йому майно заповів ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки виконавчого комітету Кліщівнянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області № 378 від 08 грудня 2018 року заповіт від імені ОСОБА_2 не змінений і не скасований. Останнім постійним місцем ОСОБА_4 було АДРЕСА_1 , де він проживав один. На даний час, в зазначеному домоволодінні ніхто не проживає.

Приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу Данилюк Х.Я. 05 березня 2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається з державних актів на право власності на земельні ділянки серія ЯЖ № 165229 та серія ЯЛ № 455145 ОСОБА_2 був власником земельних ділянок площею 0,6859 га та площею 0,8972 га., які розташовані на території Кліщівнянської сільської ради, цільове призначення яких - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

За ст. 1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

За частинами першою та третьою статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Законодавцем не надається ніякого значення тривалості періоду, який пройшов з дня закінчення строку для прийняття спадщини, що не виключає можливості одержання своєї частки спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, також і після спливу значного строку. Підставами для прийняття судом рішення про визначення спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини, додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, є визнання причин пропуску строку на прийняття спадщини поважними.

Відповідно до роз`яснень, даних у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.

Відповідно до пунктів 2, 5, 6 частини 1 статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є: неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Враховуючи обставини справи, відсутність спору з приводу спадкового майна, суд приходить до висновку, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини, а тому вважає необхідним визначити їй додатковий строк, який буде достатнім для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст. 12,13,81,259,263-265 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до Кліщівнянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - чотири місяці, з часу набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилась внаслідок смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: с. Кліщівна Рогатинського району Івано-Франківської області.

Відповідач: Кліщівнянська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: с. Кліщівна вул. Шевченка, 140 "а" Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 20563596.

Повне судове рішення складено 23 січня 2020 року.

Суддя О.О.Лошак

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення23.01.2020
Оприлюднено27.01.2020
Номер документу87092250
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —349/2083/19

Рішення від 23.01.2020

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні