Рішення
від 22.01.2020 по справі 584/1389/19
ПУТИВЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 584/1389/19

Провадження № 2/584/46/20

РІШЕННЯ

Іменем України

22.01.2020 Путивльський районний суд Сумської області в особі : головуючого - судді Токарєва С.М., при секретарі Зікрати Я.В., без участі учасників справи, розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Путивль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Рев`якинської сільської ради Путивльського району Сумської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В :

Позивачі звернулися до суду з вказаним позовом і просили визнати за ними право спільної часткової власності (по 1/2 частці за кожною) на земельну частку (пай) розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), належну ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0100613, та на земельну частку (пай) розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), належну ОСОБА_4 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0100614, із земель ЗСАПТ Маяк , що знаходяться на території Рев`якинської сільської ради Путивльського району Сумської області, у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Рев`якине Путивльського району Сумської області, та який право на одну земельну частку (пай) прийняв, але не оформив за життя, після смерті своєї дружини ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Рев`якине Путивльського району Сумської області.

Свої вимоги обґрунтовували тим, що як спадкоємці за законом першої черги прийняли спадщину після смерті батька ОСОБА_3 , але в той же час, оформити в нотаріальному порядку зазначене майно позивачі позбавлені можливості в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нього.

Посилаючись на зазначене, просили позов задовольнити, а витрати по сплаті судового збору просили з відповідача не стягувати.

Ухвалою судді Путивльського районного суду Сумської області від 17.09.2019 відкрито провадження у даній справі та від приватного нотаріуса Путивльського районного нотаріального округу Фесенка А.О. витребувано письмові докази.

Ухвалою Путивльського районного суду Сумської області від 23.12.2019 підготовче провадження у даній справі було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання позивачі не з`явилися, надали суду письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, свої позовні вимоги підтримали.

Відповідач також не з`явився, надав суду письмову заяву про визнання позову, просив справу розглянути за відсутності його представника. Про правові наслідки визнання позову обізнаний.

В силу ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

З огляду на матеріали справи, на підставі ст. 1261 ЦК України позивачі є спадкоємцями першої черги за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Рев`якине Путивльського району Сумської області.

Позивачі прийняли спадщину після смерті батька: позивач ОСОБА_1 - у додатковий строк, визначений рішенням Путивльського районного суду Сумської області від 25.06.2018, а позивач ОСОБА_2 - зі згоди позивача ОСОБА_1 (приватним нотаріусом заведено спадкову справу № 330/2018 від 10.09.2018.

До спадкового майна входить право на земельну частку (пай) розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах із земель ЗСАПТ Маяк , розташованої на території Рев`якинської сільської ради Путивльського району Сумської області, яке належало ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0100613 від 10.09.1996.

Крім того, до спадкового майна також входить право на земельну частку (пай) розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах із земель ЗСАПТ Маяк , розташованої на території Рев`якинської сільської ради Путивльського району Сумської області, яку ОСОБА_3 прийняв як спадкоємець за законом першої черги, але не оформив за життя, після смерті своєї дружини ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Рев`якине Путивльського району Сумської області та якій вказане майно належало на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0100614 від 10.09.1996.

При цьому, отримати в нотаріальному порядку свідоцтво про право на спадщину на вказане спадкове майно позивачі не можуть з причини відсутності правовстановлюючих документів на нього, що вбачається з постанов нотаріуса від 12.07.2019 №№ 849/02-31 та 850/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

В той же час, з викопіювання з Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Путивльською районною державною адміністрацією членам ЗСАПТ Маяк вбачається, що за № 5 в ній на ім`я ОСОБА_3 рахується отриманий сертифікат серії СМ № 0100613 від 10.09.1996 на право на земельну частку (пай) із землі ЗСАПТ Маяк розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах.

Крім того, за № 6 у зазначеній книзі на ім`я ОСОБА_4 рахується отриманий сертифікат серії СМ № 0100614 від 10.09.1996 на право на земельну частку (пай) із землі ЗСАПТ Маяк розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах.

Відповідно до п.п. 2, 5 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08.08.1995 №720/95 право на земельну частку (пай) мають члени коллективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, щододається до державного акта на право колективної власності на землю. Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їхреєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних ділянок (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є :свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Як роз`яснено в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України 16.04.2004 N 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член коллективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Згідно з ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

У відповідності до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Частиною 1 ст. 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною 1 ст. 1267 ЦК України передбачено, що частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Статтею 55 Конституції України передбачено право кожного на захист своїх прав і свобод від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами.

Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 ЦК України).

В силу ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Права власника майна підлягають захисту шляхом пред`явлення позову про визнання права на належне йому майно за умови, якщо власник не може належним чином реалізувати свої правомочності у зв`язку з наявністю щодо цього права сумнівів або претензій з боку третіх осіб.

Встановивши, що правовстановлюючі документи на право на земельну частку (пай) відсутні, а видача їх дубліката чинним законодавством не передбачена, що унеможливлює реалізацію позивачами своїх спадкових прав, суд вважає, що останні підлягають судовому захисту шляхом визнання за ними права спільної часткової власності (по 1/2 частці за кожною) на зазначене спадкове майно, що є підставою для задоволення позову.

Що стосується судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору, суд дійшов наступного.

Ціна позову у даній справі складає 129 000 грн., а тому, враховуючи вимоги пп. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4, абз. 1 ч. 7 ст. 6 Закону України Про судовий збір , позивачами повинно бути сплачено 1290 грн. судового збору (по 645 грн. кожна).

При подачі даної позовної заяви позивачем ОСОБА_2 було сплачено 768 грн. 40 коп. судового збору, а позивач ОСОБА_1 була звільнена від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір як особа з інвалідністю першої групи.

Судові витрати позивача ОСОБА_2 не розподіляються, враховуючи її відповідне клопотання.

В той же час, за клопотанням позивача ОСОБА_2 на підставі ст. 7 Закону України Про судовий збір підлягає поверненню їй надміру сплачена нею сума судового збору в розмірі 123 грн. 40 коп.

Крім того, в силу ст.ст. 141, 142 ЦПК України, у зв`язку з визнанням відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, слід стягнути з відповідача в дохід держави половину судового збору, від сплати якого позивач ОСОБА_1 була звільнена при подачі позовної заяви.

Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст. 15, 16, 328, 392, 1220, 1261, 1266, 1267, 1268 ЦК України, ч. 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних ділянок (паїв) , п.п. 2, 5 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08.08.1995 №720/95, ст. ст. 141, 142, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_2 , задовольнити повністю.

2. Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право спільної часткової власності (по 1/2 частці за кожною) на земельну частку (пай) розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), належну ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0100613 від 10.09.1996, та на земельну частку (пай) розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), належну ОСОБА_4 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0100614 від 10.09.1996, із земель закритого сільськогосподарського акціонерно-пайового товариства Маяк , що знаходяться на території Рев`якинської сільської ради Путивльського району Сумської області, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Рев`якине Путивльського району Сумської області.

3.Стягнути з Рев`якинської сільської ради Путивльського району Сумської області (с. Рев`якине Путивльського району Сумської області, код ЄДРПОУ 22983730)322 грн. 50 коп. судового збору в дохід держави.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Путивльський районний суд Сумської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: підпис

З оригіналом згідно:

Суддя

Путивльського районного суду С.М.Токарєв

СудПутивльський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення22.01.2020
Оприлюднено24.01.2020
Номер документу87105742
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —584/1389/19

Рішення від 22.01.2020

Цивільне

Путивльський районний суд Сумської області

Токарєв С. М.

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Путивльський районний суд Сумської області

Токарєв С. М.

Ухвала від 17.09.2019

Цивільне

Путивльський районний суд Сумської області

Токарєв С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні