Справа №403/617/19
Провадження №2/403/48/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2020 року Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого: Годованець І. А.
при секретарі: Дорошенко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень Олександр Якович, про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом ,- В С Т А Н О В И В :
Позивачем ОСОБА_1 подано до суду позов до відповідача Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської областіпро визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом. Позовні вимоги мотивуються тим, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця правовстановлюючим документом. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, подала письмову заяву про проведення судового розгляду справи по суті у її відсутність, просить задовольнити позовні вимоги до Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом
У судове засідання представник відповідача - Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської областіГордієнко Валентина Степанівна не з`явилася, подала письмову заяву про проведення судового розгляду справи у відсутність представника.
У судове засідання третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень Олександр Якович, не з`явився, подав письмову заяву про проведення судового розгляду справи у його відсутність.
Ознайомившись з матеріалами справи, судом встановлено наступні обставини.
Розпорядженням голови Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області за №305-р від 04 липня 2012 року надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 1.75 га, в тому числі, ріллі 1,75 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (резервного фонду), контур №25, для ведення особистого селянського господарства, на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис про смерть Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області за №1 від 08 січня 2015 року).
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст.1216 ЦК України).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (1217 ЦК України).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (1218 ЦК України).
Внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Відповідно до Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану документами, що підтверджують родинні відносинами між фізичними особами може бути, в тому числі, свідоцтво про укладення шлюбу.
Родинні відносини між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , як чоловік та дружина, підтверджується актовим записом про укладення шлюбу.
ОСОБА_1 є першої черги спадкоємцем за законом на спадщину, яка відкрилася після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , так як відповідно до ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Приватним нотаріусом Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень Олександром Яковичем 08 вересня 2015 року спадкоємцю - дружині ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке складається із нерухомого майна (земельна ділянка) на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Наказом Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області за №11-1243/14-15-СГ від 17 березня 2015 року затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства громадянину ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області. ОСОБА_2 надано у власність земельну ділянку, загальною площею 1,7500 га, у тому числі, 1,7500 га - рілля, кадастровий номер: 3525884700:02:000:5202, для ведення особистого селянського господарства (код класифікатора видів цільового призначення земель: 01.03) за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у резервному фонді, за межами населеного пункту, на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, 28 вересня 2013 року проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку, площею 1,7500 га, кадастровий номер: 3525884700:02:000:5202, на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Приватним нотаріусом Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень Олександром Яковичем, відповідно до положень ст.49 Закону України Про нотаріат , винесено постанову від 22 лютого 2019 року про відмову спадкоємцю ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадкове майно чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , так земельна ділянка, площею 1,7500 га, кадастровий номер: 3525884700:02:000:5202, для ведення особистого селянського господарства території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, надана у власність ОСОБА_2 після смерті спадкодавця, а отже, не може входити до складу спадщини та успадковуватися спадкоємцем.
Документи, які повинен подати спадкоємець для отримання свідоцтва про право на спадщину, зазначені в розділі 22 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 року № 20/5 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 року за №283/8882. Відповідно до п.216 зазначеної Інструкції видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлювального документа, витяг з Реєстру прав власності. Якщо спадкоємець не може надати такі документи, то нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину і єдиним способом захисту прав такого спадкоємця є суд.
Свідоцтво про право на спадщину, відповідно до ст.67 Закону України "Про нотаріат", видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, а тому за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину не підлягають судовому розглядові. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися в суд за правилами позовного провадження. Згідно п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" за №7 від 30 травня 2008 року, за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку. Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом. Відповідно до пункту 43 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №868 від 17 жовтня 2013 року, для проведення державної реєстрації речових прав на земельну ділянку в разі, коли в документах, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку. Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку набув у встановленому законодавством України порядку, але не встиг за свого життя одержати державний акт (правовстановлюючий документ) і самостійно зареєструвати право власності на земельну ділянку. У матеріалах справи відсутні відомості про втрату ОСОБА_2 права на земельну ділянку.
Право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 підтверджується внесенням відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та документом, що підтверджує проведення державної реєстрації права на земельну ділянку. Таким чином, державна реєстрація права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку проведено відповідно до законодавства на момент набуття ним права власності на земельну ділянку. Однією з підстав набуття громадянами України права власності на земельні ділянки є прийняття спадщини (п. г ч.1 ст.81 ЗК України ).
Пунктом 1 ч.3 ст.152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, зокрема і шляхом визнання права.
Частиною 1 статті 1225 ЦК України передбачено, що право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Пунктом 10 Постанови Пленум Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року зазначено, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. У ОСОБА_1 відсутні інші способи захисту цивільних прав та інтересів, чим відповідно до п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, може бути визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
При встановлених обставинах, позовні вимоги ОСОБА_1 до Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом підлягають задоволенню.
Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача. За заявою позивача ОСОБА_1 судові витрати не стягуються (не відшкодовуються) на її користь з другої сторони .
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , першої черги спадкоємцем за законом, право власності на земельну ділянку, площею 1,7500, кадастровий номер: 3525884700:02:000:5202, для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, як спадщину, яка відкрилась внаслідок смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За заявою позивача ОСОБА_1 судові витрати не стягуються (не відшкодовуються) на її користь з другої сторони. На рішення може бути подано апеляційну скаргу на протязі тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Суддя І. А. Годованець
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2020 |
Оприлюднено | 27.01.2020 |
Номер документу | 87140294 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Годованець І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні