709/2252/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2020 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Кваші І.М.,
за участі секретаря судового засідання - Дем`яненко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хрестителевської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи тим, що вона є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 . У визначений законодавством строк не подала заяву про прийняття спадщини у зв`язку з юридичною необізнаністю. Спадкоємці, які прийняли спадщину, відсутні.
В судове засідання позивач не з`явилася, подала до суду заяву в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності, позов підтримала, просила його задовольнити.
Представник Хрестителівської сільської ради Черкаської області в судове засідання не з`явився. 20 січня 2020 року до суду надійшла заява, в якій сільський голова просить розглядати справу без участі їх представника, позов визнають.
Виходячи з приписів ст.ст. 43, 223 ЦПК України суд постановив слухати справу за відсутності сторін.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, приходить до наступних висновків.
Позивач є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, копією свідоцтва про шлюб (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла (копія свідоцтва про смерть серія
НОМЕР_1 а.с. 5).
Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 3,40 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в адміністративних межах Хрестителівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, та належала померлій згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР 19-28-00-738 (а.с. 7).
Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Абзацем 4 п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" встановлено, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З листа Чорнобаївської державної нотаріальної контори № 8/02-16 від 23.01.2020 вбачається, що після смерті ОСОБА_2 заяв про прийняття спадщини та відмови від прийняття спадщини в нотаріальну контору не поступали. Свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с. 25).
Син спадкодавця ОСОБА_2 та брат позивача ОСОБА_4 приняти спадщину після смерті матері відмовився (заява, а.с. 24).
Встановлення поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини здебільшого є оціночним, адже одні і ті самі причини, виходячи з обставин справи, можуть визнаватися як поважними, так і навпаки.
Позивач пропустила встановлений законом строк звернення із заявою про прийняття спадщини, оскільки була юридично не обізнана, що позбавило її можливості вчасно звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги визнання позову відповідачем, відсутність інших спадкоємців, які прийняли спадщину, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Хрестителевської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання до Чорнобаївської державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 - два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про сторін:
позивач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;
відповідач: Хрестителівська сільська рада Чорнобаївського району Черкаської області, код ЄДРПОУ 34177429, місцезнаходження: Черкаська область, Чорнобаївський район, с. Хрестителеве вул. Щорса, 33.
Суддя І.М. Кваша
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2020 |
Оприлюднено | 27.01.2020 |
Номер документу | 87143930 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Кваша І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні