Справа № 372/4565/19
Провадження № 2-742/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2020 року Обухівський районний суд Київської області
у складі:
головуючого судді Висоцької Г.В.
при секретарі Євдокімовій В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дерев`янської сільськї ради Обухівського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
20.12.2019 року позивачка звернулась до Обухівського районного суду Київської області з вищезазначеним позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті її баби, ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на три місяці після набрання рішенням суду законної сили.
Обґрунтовуючи подану заяву, позивачка зазначає, що вона не змогла своєчасно подати заяву про прийняття спадщини з поважних причин, в зв`язку з тим, що після смерті її баби їй не було відомо про наявність заповіту на її користь, Деревянською сільською радою не були вжиті дії, направлені на розшук та повідомлення спадкоємців про наявність заповіту ОСОБА_2 . Окрім цього, на момент смерті баби ОСОБА_2 був живий ОСОБА_3 , який доводився сином останньої, та якого позивачка вважала спадкоємцем першої черги за законом.
При зверненні до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за заповітом їй було відмовлено, у зв`язку з пропущенням строку звернення за прийняттям спадщини та запропоновано звернутись до суду з позовом про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини. Враховуючи поважність пропущення строку звернення до нотаріуса щодо подачі заяви про прийняття спадщини, позивачка просить задовольнити її позов.
Ухвалою судді від 23.12.2019 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 13.01.2020 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судове засідання позивач не з`явилась, подала заяву, у якій просить розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити.
Представник позивача в підготовчому судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача, Дерев`янської сільської ради Обухівського району, в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх наданими доказами, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 01 квітня 2004 року Виконавчим комітетом Дерев`янської сільської ради Обухівського району Київської області, актовий запис № 2 (а.с. 5).
Згідно до Заповіту від 03 березня 2000 року (а.с.12), померла ОСОБА_2 , заповіла все належне їй майно в рівних частинах своєму сину ОСОБА_3 та онуці ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , видане 25 червня 2014 року Відділом реєстрації смерті у м. Києві, актовий запис № 10897 (а.с.7).
Згідно доказів наявних в матеріалах справи позивачем доведено родинні відносини між померлими ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з ОСОБА_1 .
Позивач звернулась до нотаріуса для отримання правовстановлюючих документів після смерті своєї баби ОСОБА_2 , на що останній було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадкове майно по причині пропуску строку на подання заяви до нотаріуса для прийняття спадщини (а.с. 16).
Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину ( ч.2 ст.1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
Позивачка зазначає та це не спростовується іншими матеріалами справи, що тільки в листопаді 2019 року нею було знайдено заповіт, складений за життя ОСОБА_2 на її ім`я.
Так, згідно до заповіту від 03 березня 2000 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Дерев`янської сільської ради Обухівського району, ОСОБА_2 заповіла все належне їй майно своєму померлому на даний час сину ОСОБА_3 (батько позивача) та ОСОБА_1 (онучці померлої), тобто позивачці.
З метою перевірки дійсності заповіту позивачем в Дерев`янській сільській раді Обухівського району отримано Довідку № 329 від 25 листопада 2019 року, згідно якої вбачається, що заповіт підписаний ОСОБА_2 , який складений та зареєстрований від 03 березня 2000 року Дерев`янською сільською радою в реєстрі за № 121 не змінений та не скасований.
Відповідачем по справі Деревянською сільською радою Обухівського району Київської області, в свою чергу, не були здійснені дії, направлені на повідомлення спадкоємців про наявність заповіту ОСОБА_2 після її смерті.
Позивачка за часів життя свого батька ОСОБА_3 цілком слушно вважала його спадкоємцем першої черги за законом після смерті його матері ОСОБА_2 , тому не вчинювала дій, пов`язаних із прийняттям спадщини після смерті баби.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини (ВС/КЦС, справа № 565/1145/17 від 26.06.2019).
Зазначені позивачкою доводи про неможливість своєчасного звернення до нотаріуса через необізнаність про наявність заповіту, суд вважає поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 12, 78, 81,263-265 ЦПК України, ст.ст. 1268- 1270, 1272 ЦК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на три місяці після набранням рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Г.В. Висоцька
Суд | Обухівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2020 |
Оприлюднено | 28.01.2020 |
Номер документу | 87156884 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Обухівський районний суд Київської області
Висоцька Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні