Ухвала
від 23.01.2020 по справі 757/2869/20-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/2869/20-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2020 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі судових засідань ОСОБА_2 ,

за участю слідчого ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві судове провадження за клопотанням слідчого першого слідчого відділу Першого управління організації досудових розслідувань Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018100100005143 від 05.05.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 05.01.2021,

В С Т А Н О В И В :

22.01.2020 у провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого першого слідчого відділу Першого управління організації досудових розслідувань Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням із процесуальним керівником у кримінальному провадженні начальником відділу прокуратури Миколаївської області ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018100100005143 від 05.05.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 05.01.2021.

Клопотання обґрунтовано тим, що Першим слідчим відділом Першого управління організації досудових розслідувань Державного бюро розслідувань, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018100100005143 від 05.05.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, за фактом розтрати майна службовими особами ПрАТ «Метробуд» та ПАТ «Київметробуд» в особливо великих розмірах.

Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні спливає 05.02.2020, однак до цього часу слідством не виконані всі необхідні та можливі слідчі та процесуальні дії, спрямовані на забезпечення повного, всебічного та неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення, в зв`язку зі складністю провадження, а тому з метою завершення досудового розслідування, остаточного та беззаперечного доведення вини осіб, які вчинили вказані вище кримінальні правопорушення, виконати процесуальні та слідчі (розшукові) дії потреба в яких може виникнути під час досудового розслідування, необхідно продовжити строк досудового розслідування на 12 місяців, тобто до 05.01.2021.

Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, здійснювалась фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів.

У судовому засідання слідчий клопотання підтримав з викладених підстав та просив продовжити строк досудового розслідування до 05.02.2021 з метою здійснення повного та всебічного досудового розслідування.

Вивчивши клопотання, заслухавши обґрунтування представника сторони обвинувачення, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно ч.1ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.

Відповідно до статті 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості.

Окрім цього, зазначеною статтею встановлено, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину становить вісімнадцять місяців.

Відповідно до статті 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1ст. 295-1 КПК Україниу випадках, передбаченихстаттею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Судовим розглядом встановлено, що Першим слідчим відділом Першого управління організації досудових розслідувань Державного бюро розслідувань, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018100100005143 від 05.05.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, за фактом розтрати майна службовими особами ПрАТ «Метробуд» та ПАТ «Київметробуд» в особливо великих розмірах.

При розгляді даного клопотання слідчий суддя приймає до уваги ч. 4 ст. 295-1 КПК України, якою законодавець передбачив, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.

У відповідності до стандарту доказування «поза розумним сумнівом» (рішення у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»), який застосовується при оцінці доказів, докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення у справі «Коробов проти України»).

Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).

З наданих матеріалів клопотання вбачається, що досудовим розслідуванням встановлено, що 04.05.2018 до Шевченківського УП ГУНП в м. Києві надійшла заява акціонера

ПрАТ «Метробуд», ПАТ «Київметробуд», ПрАТ «Інтровест» та ПрАТ «Вестінтро» ОСОБА_5 про вчинення службовими особами ПрАТ «Метробуд» та ПАТ «Київметробуд», а саме ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , дій, спрямованих на розтрату ввіреного їм майна в особливо великих розмірах.

Так, у рамках кримінального провадження досліджується питання ймовірних протиправних дій службових осіб ПрАТ «Метробуд» та ПАТ «Київметробуд», а також інших афілійованих до вказаних підприємств осіб, які спрямовані на рейдерське захоплення активів ПрАТ «Метробуд» та ПАТ «Київметробуд», а також щодо протиправного фактичного відсторонення акціонерів від управління вказаними підприємствами.

Так, акціонер ПрАТ «Метробуд» ОСОБА_5 показав, що 12.04.2018 він придбав прості іменні акції ПрАТ «Метробуд» у кількості 229830 штук загальною вартістю 373473,75 грн., ПрАТ «Інтровест» у кількості 550160 штук загальною вартістю 894010 грн. та ПрАТ «Вестінтро» у кількості 550160 штук загальною вартістю 894010 грн. Одночасно ПрАТ «Інтровест» та ПрАТ «Вестінтро» володіють по 23% акцій ПАТ «Київметробуд» кожне (тобто разом 46%). Це є вирішальним обсягом, оскільки інші акції

ПАТ «Київметробуд» розмиті між значною кількістю акціонерів. Водночас, фактичним (бенефіціарним) володільцем частини акцій ПАТ «Київметробуд» є ОСОБА_6 , спільно з яким діє ОСОБА_8 , який самовільно привласнив повноваження керівника ПрАТ «Метробуд». Наразі ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , перебуваючи у змові між собою та групою невстановлених осіб, вчиняють дії із заволодіння майном підприємства в особливо великих розмірах, підробляють документи, перешкоджають нормальній діяльності підприємства.

Відповідно до п. 7.1 Статуту ПрАТ «Метробуд» загальні збори акціонерів є вищим органом товариства. Згідно з п.п. 13 п. 7.4 Статуту ПрАТ «Метробуд» до виключної компетенції загальних зборів акціонерів належить укладення значного правочину, тобто у разі коли вартість майна, яке є його предметом, становить більше ніж 25% вартості активів товариства.

У свою чергу, згідно з договором застави рухомого майна від 05.07.2017 № К-16/1, укладеним між ПАТ «Київметробуд» та ПрАТ «Метробуд», усупереч положенням п. 7.1 Статуту у квітні 2018 року було відчужено належне на праві власності ПрАТ «Метробуд» рухоме майно без отримання відповідного дозволу на це акціонерів.

Унаслідок протиправного відчуження майна ПрАТ «Метробуд», у тому числі тунелепрохідних комплексів WIRTH TB628H/EPB та HERRENKNECHT Ф6,35, лише балансова вартість яких складає 54 788 266 грн. та які після укладеного договору були відображені на балансі ПАТ «Київметробуд», акціонерам ПрАТ «Метробуд» було завдано значних збитків.

Окрім цього, ОСОБА_5 показав, що згідно з оприлюдненої на сайті Національного депозитарію України інформації йому стало відомо про те, що він вже не є акціонером ПАТ «Київметробуд».

Зокрема, встановлено, що 20.04.2018 між ПрАТ «Вестінтро» та ТОВ «ІБК-СЕРВІС» укладено договір купівлі-продажу цінних паперів № БВ18-11-4, згідно з яким ПрАТ «Вестінтро» відчужено на користь ТОВ «ІБК-СЕРВІС» 936555 акцій простих бездокументарних іменних (23,3991%) ПАТ «Київметробут». Як зазначено у цьому договорі, директор ПрАТ «Вестінтро» ОСОБА_9 діяв на підставі Статуту підприємства. 20.04.2018 між ПрАТ «Інтровест» та ТОВ «КСУ «Котломонтаж-23» укладено договір купівлі-продажу цінних паперів № БВ18-11-2, згідно з яким ПрАТ «Інтровест» відчужено на користь ТОВ «КСУ «Котломонтаж-23» 936554 акції простих бездокументарних іменних (23,3991%) ПАТ «Київметробут». Як зазначено у цьому договорі директор ПрАТ «Інтровест» ОСОБА_10 діяв на підставі Статуту підприємства. При цьому відповідно до положень Статуту ПрАТ «Вестінтро» та ПрАТ «Інтровест» повноваження директора є обмеженими. Так, згідно з пп. 22 п. 8.2.3 до виключної компетенції загальних зборів акціонерів Товариства належить питання прийняття рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності Товариства. Згідно з пп. 22 п. 8.3.10 наглядова рада Товариства затверджує істотні умови договорів (однієї або кількох пов`язаних угод), пов`язаних з відчуженням (продаж, поставка, міна тощо) продукції Товариства, на суму, що перевищує 50 000 грн.

Незважаючи на вказані обмеження, договір купівлі-продажу цінних паперів № БВ18-11-4, згідно якого ПрАТ «Вестінтро» відчужено на користь ТОВ «ІБК-СЕРВІС» 936555 акцій простих бездокументарних іменних (23,3991%) ПАТ «Київметробут», а також договір купівлі-продажу цінних паперів № БВ18-11-2, згідно якого ПрАТ «Інтровест» відчужено на користь ТОВ «КСУ «Котломонтаж-23» 936554 акцій простих бездокументарних іменних (23,3991%) ПАТ «Київметробут», не мають посилань про надання повноважень ОСОБА_9 загальними зборами або наглядовою радою Товариства вчиняти такого роду правочин.

Під час проведення досудового розслідування встановлено, що співвласниками ПАТ «Київметробуд» є 5 компаній - нерезидентів: компанія-нерезидент ТА Industries LTD (Домініка) (код-8872), місцезнаходження компанії: Victoria Street Roseau Commonwealth of Dominicia, буд. 3 West Indies, яка володіє 935538 акціями простими бездокументарними іменними (23,3737%), компанія-нерезидент «Вантаріс ЛТД» (Vantaris LTD), 1724317, Віргінські острови, яка володіє 91150 акціями простими бездокументарними іменними (22,7733%), компанія «КАТСАНА ЛТД» (CATSANA LTD), НЕ 372940, КІПР, яка є власником 936555 акцій простих бездокументарних іменних (23,3991%) та компанія «КОНТЕМПОРАРІ КОНСТРАКШН СІСТЕМЗ ЛЛП», ОС381129, Велика Британія, яка є власником 936554 акцій простих бездокументарних іменних (23,3991%).

Аналогічні показання за фактом рейдерського захоплення ПАТ «Київметробуд» надали інші акціонери ПАТ «Київметробуд» та підприємств беніфіціарних власників ПАТ «Київметробуд», а саме, ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 .

Під час досудового розслідування проведено наступні слідчі та інші процесуальні дії:

- допитано як потерпілого ОСОБА_5 ;

- допитано як свідка ОСОБА_11 ;

- допитано як свідка ОСОБА_12 ;

- допитано як свідка ОСОБА_15 ;

- допитано як свідка ОСОБА_14 ;

- допитано як свідка ОСОБА_16 ;

- витребувано інформацію з ПАТ «Національний депозитарій України»;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації витребувані копії матеріалів реєстраційної справи ПАТ «Київметрополітен» (ЄДРПОУ 01387432);

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації витребувані копії матеріалів реєстраційної справи ПрАТ «Метробуд» (ЄДРПОУ 32961977);

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації витребувані матеріали реєстраційної справи ТОВ «Київське спеціалізоване управління «Котломонтаж-23» (ЄДРПОУ 34727599);

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації витребувані копії матеріалів реєстраційної справи ПрАТ «Вестінтро» (ЄДРПОУ 39942600);

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації витребувані копії матеріалів реєстраційної справи ПрАТ «Інтровест» (ЄДРПОУ 39934599);

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ГУ Статистики у м. Києві витребувано Звіт про фінансові результати діяльності ПАТ «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432);

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ТОВ «Ті Енд Сі» (ЄДРПОУ 19497799) витребувано документацію щодо відчуження простих іменних акцій ПАТ «Киїметробуд»;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з Печерської районної в м. Києві державної адміністрації витребувані копії матеріалів реєстраційної справи ТОВ «ІБК-Сервіс» (ЄДРПОУ 36521993);

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» витребувано інформацію, яка міститься на депозитарному рахунку НОМЕР_1 , а саме: інформацію стосовно торговців та сторін правовідносин, предметом яких були цінні папери ПрАТ «Метробуд», у період з 12.04.2018 по 04.05.2018;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ТОВ «Домінанта Трейд» (ЄДРПОУ 38726248) витребувано інформацію, яка міститься на депозитарному рахунку НОМЕР_2 , а саме: інформацію стосовно торговців і сторін правовідносин, предметом яких були цінні папери ПрАТ «Вестінтро» у період з 01.01.2018 по 03.12.2018;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ТОВ «Домінанта Трейд» (ЄДРПОУ 38726248) витребувано інформацію, яка міститься на депозитарному рахунку НОМЕР_2 , а саме: інформацію стосовно торговців і сторін правовідносин, предметом яких були цінні папери ПрАТ «Метробуд», у період з 12.04.2018 по 04.05.2018;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ТОВ «Ті Енд Сі» (ЄДРПОУ 19497799) витребувано інформацію, яка міститься на депозитарному рахунку НОМЕР_3 , а саме: інформацію стосовно торговців і сторін правовідносин, предметом яких були цінні папери ПрАТ «Метробуд», у період з 01.01.2018 по 03.12.2018;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ТОВ «Ті Енд Сі» (ЄДРПОУ 19497799) витребувано інформацію, яка міститься на депозитарному рахунку НОМЕР_3 , а саме: інформацію стосовно торговців і сторін правовідносин, предметом яких були цінні папери ПАТ «Київметробуд», у період з 01.01.2018 по 03.12.2018;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з АТ «ОТП Банк» (ЄДРПОУ 21685166) витребувано інформацію, яка міститься на депозитарному рахунку НОМЕР_4 , а саме: інформацію стосовно торговців і сторін правовідносин, предметом яких були цінні папери ПАТ «Київметробуд», у період з 01.01.2018 по 03.12.2018;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ТОВ «Ті Енд Сі» (ЄДРПОУ 19497799) витребувано інформацію, яка міститься на депозитарному рахунку НОМЕР_3 , а саме: інформацію стосовно торговців і сторін правовідносин, предметом яких були цінні папери ПрАТ «Інтровест», у період з 01.01.2018 по 03.12.2018;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ТОВ «ФК «Даліз-Фінанс» (ЄДРПОУ 33400984) витребувано інформацію, яка міститься на депозитарному рахунку НОМЕР_5 , а саме: інформацію стосовно торговців і сторін правовідносин, предметом яких були цінні папери ПАТ «Київметробуд», у період з 01.01.2018 по 03.12.2018;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ПрАТ «Метробуд» (ЄДРПОУ 32961977) витребувано інформацію про майнові активи підприємства;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ПАТ «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432) витребувано інформацію про майнові активи підприємства;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з АТ «Ощадбанк» витребувано інформацію про рух грошових коштів по банківських рахунках ПрАТ «Вестінтро» (ЄДРПОУ 39942600) за період з 20.04.2018 по 17.01.2019;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з АТ «Ощадбанк» витребувано інформацію про рух грошових коштів по банківських рахунках ПрАТ «Інтровест» (ЄДРПОУ 39934599) за період з 30.06.2017 по 18.12.2018;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з ГУ Статистики у м. Києві витребувано копії фінансових звітів за 2017 2018 роки ПАТ «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432), ПАТ «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432), ПрАТ «Інтровест» (ЄДРПОУ 39934599), ПрАТ «Вестінтро» (ЄДРПОУ 39942600) за період з 20.04.2018 по 17.01.2019;

- у порядку тимчасового доступу до речей і документів з Києво-Святошинського управління ГУ ДФС у Київській області витребувано податкову інформацію ПАТ «Київметробуд»;

- накладено арешт на цінні папери, емітовані ПАТ «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432), та встановлено заборону на внесення змін до депозитарного обліку ПАТ «Киїметробуд»;

- накладено арешт на рухоме майно, яке належить ПАТ «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432);

- накладено арешт на нерухоме майно, яке належить ПАТ «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432);

- накладено арешт на нерухоме майно, яке належить ПрАТ «Метробуд» (ЄДРПОУ 32961977);

- накладено арешт на грошові кошти ПАТ «Київметробуд» (ЄДРПОУ 01387432), розміщені на банківських рахунках,

- на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 22.01.2019 у справі № 761/2453/19 призначено судову почеркознавчу експертизу документів, пов`язаних з відчуженням акцій ПрАТ «Метробуд»;

- на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 17.04.2019 у справі № 761/15336/19 призначено судову комплексну товарознавчо-економічну експертизу вартості тунелепрохідних комплексів, її співвідношення з вартістю активів ПрАТ «Метробуд» на момент відчуження;

- на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 29.03.2019 у справі № 761/12581/19 призначено судову економічну експертизу вартості активів ПрАТ «Вестінтро», ПрАТ «Інтровест», ПАТ «Киїметробуд», ПрАТ «Метробуд» та розміру матеріальної шкоди внаслідок відчуження ПАТ «Київметробуд»;

- на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 29.03.2019 у справі № 761/12583/19 призначено комплексну судову товарознавчо-економічну експертизу вартості тунелепрохідних комплексів та відсоткове співвідношення ринкової вартості тунелепрохідних комплексів до вартості активів ПрАТ «Метробуд»;

- проведено комплексну товарознавчо-економічну експертизу, за результатами якої складено висновок експерта № 19/3/1-26-13/2-34/СЕ/19 від 07.06.2019;

- проведено комплексну товарознавчо-економічну експертизу, за результатами якої складено висновок експерта № 19/3/2-33/СЕ/19 від 07.06.2019.

Ухвалою слідчого судді від 31.10.2019 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018100100005143 від 05.05.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, продовжено на три місяці, тобто до 05 лютого 2020 року.

Стороною обвинувачення доведено, що незважаючи на зазначений вище комплекс проведених слідчих (розшукових) дій, завершити досудове розслідування в межах строків досудового розслідування не видалося можливим, у зв`язку з винятковою складністю кримінального провадження, а також необхідністю тривалого часу для проведення судових експертиз і подальшого допиту за їх результатами фігурантів кримінального провадження, свідків, потерпілих.

Слідчий вказує, що з метою завершення досудового розслідування, остаточного та беззаперечного доведення виявлення та доведення осіб, які вчинили вказані вище кримінальні правопорушення, необхідно виконати ряд процесуальних та слідчих (розшукових) дії:

- встановити і допитати як свідків членів керівних органів та акціонерів ПрАТ «Метробуд», ПАТ «Київметробуд», ПрАТ «Інтровест», ПрАТ «Вестінтро», ТОВ "Київське спеціалізоване управління «Котломонтаж-23», ТОВ «ІБК-Сервіс»;

- встановити і допитати службових осіб депозитарної установи ТОВ «Ті Енд Сі» (ЄДРПОУ 19497799), ТОВ «Домінанта Трейд» (ЄДРПОУ 38726248), інших установ та організацій, які ведуть реєстр власників акцій ПрАТ «Метробуд», ПАТ «Київметробуд», ПрАТ «Інтровест», ПрАТ «Вестінтро»;

- встановити і допитати службових осіб депозитарних установ та інших причетних осіб, які брали участь/оформлювали (посвідчували) правочини з відчуження цінних паперів ПрАТ «Метробуд», ПАТ «Київметробуд», ПрАТ «Інтровест», ПрАТ «Вестінтро»;

- провести детальний аналіз та аналітику витребуваної в порядку тимчасового доступу до речей та документів інформації;

- відібрати зразки підписів і почерків осіб, причетних до скоєння злочину, а також відтиску печаток підприємств; відшукати місця зберігання з подальшим вилученням їх вільних зразків; призначити судові почеркознавчі та технічні експертизи документів;

- призначити судові експертизи;

- провести комплекс інших слідчих (розшукових) дій, спрямованих на забезпечення повноти та всебічності досудового розслідування.

Слідчим доведено, що указані слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані слідчими Державного бюро розслідувань раніше з об`єктивних причин у зв`язку з тим, що подальше проведення досудового розслідування у провадженні було доручено слідчим Державного бюро розслідувань, лише 03.01.2020 яке здійснювалося слідчими Територіального управління ДБР, у м. Києві. Однак, фактично матеріали кримінального провадження до Центрального апарату Державного бюро розслідувань надійшли 13.01.2020, тобто майже менше місяця до закінчення строку досудового розслідування.

Крім того, ураховуючи виняткову складність кримінального провадження, зазначені слідчі дії не могли бути виконані раніше з об`єктивних причин, а саме: через їх велику кількість (зокрема, вбачається за необхідне проведення понад 100 допитів у провадженні), необхідність забезпечення в ході досудового розслідування послідовності проведення слідчих (розшукових) і процесуальних дій та витребування великого обсягу документів, необхідних для проведення експертизи, наявність обставин, що унеможливили вчасне вилучення документів, необхідних для призначення судових експертиз; встановлення та допит осіб, відібрання експериментальних зразків рукописного тексту (почерку), підписів фігурантів кримінального провадження, а також відтисків печаток підприємств, відшукання та вилучення їх вільних зразків і подальше призначення і проведення судових почеркознавчих експертиз і судових технічних експертиз документів.

Проте, вказані обставини не можуть бути безумовною підставою, які б все ж спростовували зволікання сторони обвинувачення при здійснення досудового розслідування та доводили, що вказані дії не могли бути виконанні в строк передбаченийст. 219 КПК України та те, що стороні обвинувачення для завершення досудового розслідування необхідно саме не менш як 12 місяців, тобто до 05.02.2021.

Наряду з вказаним, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження №12018100100005143 від 05.05.2018, спрямовані на забезпечення повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.

При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує складність провадження, певне зволікання сторони обвинувачення при здійсненні досудового та разом з тим все ж виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості, що як наслідок свідчить про наявну об`єктивну необхідність у продовженні строку досудового розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).

З огляду на викладене, клопотання слід задовольнити частково, а строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити на 6 місяців, що у світлі встановлених обставин, являється достатнім для отримання достатніх доказів у кримінальному провадженні задля завершення досудового розслідування та прийняття законного рішення.

Керуючись ст.ст. 2, 22, 28, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя -

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого першого слідчого відділу Першого управління організації досудових розслідувань Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018100100005143 від 05.05.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 05.01.2021 задовольнити частково.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018100100005143 від 05.05.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, на шість місяців, а саме до 05.07.2020.

В іншій частині вимоги клопотання залишити без задоволення.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.01.2020
Оприлюднено07.02.2023
Номер документу87172106
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування

Судовий реєстр по справі —757/2869/20-к

Ухвала від 23.01.2020

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Ільєва Т. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні