Справа №521/18819/18
Провадження №2/521/1127/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2019 року місто Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси в складі:
головуючий суддя - Плавич І.В.,
секретар судового засідання - Дукіна Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Ленінський-4 про визнання дій незаконними та скасування протоколу загальних зборів, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 ,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні суду знаходиться на розгляді цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Ленінський-4 про визнання дій незаконними та скасування протоколу загальних зборів, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги та пояснюючи підстави звернення до суду сторона позивача посилалась на ті обставини, що у жовтні ОСОБА_2 було здійснено самовільне захоплення влади у будинку АДРЕСА_1 . Позивачем отримано ксерокопію протоколу загальних зборів власників квартир будинку АДРЕСА_1 ЖБК Ленінський-4 №1 від 14 жовтня 2018 року, відповідно до якого, зокрема, керівником правління ЖБК Ленінський-4 обрано Сергієнко ОСОБА_3 . ОСОБА_4 , звільнено із посади керівника ОСОБА_1 . Як стало згодом відомо, 16 жовтня 2018 року було складено протокол загальних зборів власників квартир будинку АДРЕСА_1 ЖБК Ленінський-4 №1, на підставі якого були внесені зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та громадських формувань, згідно із якими керівником ЖБК Ленінський-4 зазначено ОСОБА_2 . Позивач вважає, що при проведенні зборів були допущені порушення вимог закону, у зв`язку з чим ОСОБА_1 , уточнивши позовні вимоги, звернувся з даним позовом до суду, у якому просив суд визнати недійсним та скасувати протокол загальних зборів учасників ЖБК Ленінський-4 №1 від 16 жовтня 2018 року, на підставі якого були внесені зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та громадських формувань, згідно із якими керівником ЖБК Ленінський-4 зазначено ОСОБА_2 .
Голова правління ЖБК Ленінський-4 Сергієнко О.К. скористалася правом подачі відзиву на позовну заяву, надала відзив на позов ОСОБА_1 , у якому, заперечуючи проти позовних вимог, посилалася на те, що загальні збори ЖБК Ленінський-4 , які відбулись у жовтні 2018 року, були зібрані та проведені відповідно до законодавства та з урахуванням інтересів мешканців будинку, а тому просила суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1
ОСОБА_1 та його повноважний представник у відкрите судове засідання не з`явилися, але від представника позивача надійшла заява про проведення судового засідання у її відсутність у порядку ст. 211 ч. 3 ЦПК України.
ОСОБА_2 та її представник у відкрите судове засідання не з`явились, але від сторони надійшла заява про проведення судового засідання за відсутності сторони у порядку ст. 211 ч. 3 ЦПК України.
Вивчивши наявні матеріали справи у їх сукупності, установивши фактичні обставини спору, дослідивши зібрані докази у їх сукупності, надавши правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, належну правову оцінку, суд доходить наступного висновку.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 14 жовтня 2018 року відбулись загальні збори мешканців будинку АДРЕСА_1 , за результатами якого було складено протокол №1 від 14 жовтня 2018 року.
Відповідно до протоколу №1 від 14 жовтня 2018 року, зокрема, вирішено обрати голову правління ЖБК Ленінський-4 . Голосували 40 мешканців, із яких 3 проголосували проти, 0 - утримались.
16 жовтня 2018 року було проведено загальні збори мешканців будинку АДРЕСА_1 , складено протокол загальних зборів власників квартир будинку АДРЕСА_1 ЖБК Ленінський-4 №1, на підставі якого були внесені зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та громадських формувань, згідно із якими керівником ЖБК Ленінський-14 зазначено ОСОБА_2 60 мешканців, із яких 0 проголосували проти, 2 - утримались.
У матеріалах справи знаходиться реєстр членів кооперативу ЖБК Ленінський-4 за адресою будинок АДРЕСА_1 , які брали участь у зборах, що відбулись, із якого вбачається, що 60 мешканців проголосували за , що засвідчено підписами мешканців будинку.
Сторона позивача вказувала, що про проведення зборів не було оголошено у встановленому законом порядку.
Проте, як вбачається із матеріалів справи, мешканці будинку були повідомлені про проведення загальних зборів, відвідали вказаний захід.
Стороною позивача надано до суду копію Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань №12018160470003939 від 15 листопада 2018 року, із якого вбачається, що ОСОБА_5 зверталась до Малиновського ВП в. м. Одесі ГУНП в Одеській області із заявою про те, що ОСОБА_2 підробила її власний підпис у реєстрі членів кооперативу ЖБК Ленінський-4 , які брали участь у зборах 16 жовтня 2018 року.
Крім того, суду стороною позивача представлено протоколи опитування адвокатом осіб за їх згодою від 06 березня 2019 року, 22 березня 2019 року, 01 березня 2019 року, 21 березня 2019 року, 02 березня 2019 року, 05 березня 2019 року, із яких вбачається, що ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 не голосували на зборах мешканців будинку, що відбулись 16 жовтня 2018 року.
Проте, суд критично ставиться до наданих доказів, адже докази подані не у встановленому законом порядку, та вбачає доцільним вважати їх недопустимими.
Перевіряючи обґрунтованість сукупності заявлених вимог, суд звернув увагу на наступне.
Згідно із ст. 97 ЦК України управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
У силу ст. 98 ЦК України загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом. Порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах товариства. Учасники товариства, що володіють не менш як десятьма відсотками голосів, можуть вимагати скликання загальних зборів. Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.
Згідно із ст. 6 ч. 1 п. 2 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку співвласники мають право брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника.
Відповідно до ст. 9 ч. 1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Згідно із ст. 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Як вбачається із ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Для створення об`єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників. Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут.
Відповідно до ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
До компетенції загальних зборів співвласників, зокрема, відноситься: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.
Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.
Якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною чотирнадцятою цієї статті, проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими.
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об`єднання, визначених статутом.
Правління є виконавчим органом об`єднання і підзвітне загальним зборам.
Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами.
До компетенції правління відноситься: підготовка кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; розпорядження коштами об`єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об`єднання кошторису; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об`єднання; скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників; призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.
Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час
підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування
("за" чи "проти").
Згідно з наведеними приписами закону, з врахуванням голосів співвласників, поданих під час проведення зборів і під час письмового опитування, кількість співвласників, які прийняли участь в голосуванні, що відбулось 16 жовтня 2018 року, складає 60 мешканців.
ОСОБА_1 не надав до суду доказів того, що він дійсно є членом ЖБК Ленінський-4 . Він, переконуючи суд в тому, що його права як співвласника ЖБК Ленінський-4 рішеннями загальних зборів від 16 жовтня 2018 року були порушені, не навів у своєму позові конкретний зміст його порушеного права, не обґрунтував вибір способу захисту цього права, а також не скористався належним йому правом ініціювати скликання та проведення загальних зборів співвласників з розглядом актуального, за його уявленням, порядку денного.
Зазначене безумовно вказує на те, що права позивача не були порушені, не потребують судового захисту, але використовуються ним всупереч правам та інтересам решти співвласників будинку. Позивач не надав доказів на підтвердження того, що деякі члени ЖБК Ленінський-4 були піддані примусу, не доказав, що ОСОБА_2 або інша особа здійснювала такий примус.
Слід також зазначити, як передбачає ч. 14 ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , співвласникам надано можливість передбачати в Статуті об`єднання порядок голосування по зазначеним питанням, за яким рішення загальних зборів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість співвласників.
Як вбачається із Статуту ЖБК Ленінський-4 , рішення загальних зборів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш ніж 75% членів товаритсва.
Згідно із ст. 99 ЦК України, загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад. Виконавчий орган товариства може складатися з однієї або кількох осіб. Виконавчий орган, що складається з кількох осіб, приймає рішення у порядку, встановленому абзацом першим частини другої статті 98 цього Кодексу. Повноваження члена виконавчого органу можуть бути в будь-який час припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень.
Правова позиція позивача ОСОБА_1 ґрунтується на тому, що загальні збори учасників ЖБК Ленінський-4 , які відбулись 16 жовтня 2018 року, не були повноважними, оскільки була порушена процедура проведення таких зборів.
Проте, як зобов`язує процесуальний закон, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. (ст.ст. 13, 51 ЦПК України).
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК України). Однак, згідно із ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 81 цього Кодексу.
У параграфі 58 рішення у справі Серявін та інші проти України (заява №4909/04), Європейський суд з прав людини зазначив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії ( Ruiz Torija v. Spain ), заява №18390/91, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі Суомінен проти Фінляндії ( Suominen v. Finland , заява №37801/97, п. 36). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі Гірвісаарі проти Фінляндії ( Hirvisaari v. Finland , заява №49684/99, п. 30).
Однак, стороною позивача не представлено суду доказів на підтвердження того, що був порушений порядок скликання, проведення загальних зборів ЖБК Ленінський-4 , порушений порядок проведення голосування на загальних зборах, а тому суд вбачає обґрунтованим відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
У процесі розгляду даної цивільної справи суд не встановив передбачених законом підстав для задоволення вимоги позивача про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників господарського товариства, у зв`язку з чим стягнення понесених та документально підтверджених судових витрат сторони з відповідача присудженню не підлягає.
Керуючись ст. 10, 11, 12, 13, 19, 76, 81, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, п. 8, 15.5 розділу ХІІІ ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У позові ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Ленінський-4 , про визнання дій незаконними та скасування протоколу загальних зборів, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Одеського апеляційного суду або через Малиновський районний суд міста Одеси протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Дату складення повного судового рішення 09 грудня 2019 року.
Повні відомості про учасників справи згідно ст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_1 - зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , інші відомості не відомі.
Відповідач: ЖБК Ленінський-4 - місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Генерала Петрова, 27/1, код ЄДРПОУ 20996668.
Третя особа: ОСОБА_2 - зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя: І.В. Плавич
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2019 |
Оприлюднено | 28.01.2020 |
Номер документу | 87177829 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Плавич І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні