Рішення
від 21.01.2020 по справі 910/15297/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.01.2020 р.Справа № 910/15297/19

За позовом Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк

"Хрещатик"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Архітектурне-

Конструкторське Бюро "Віхарєв"

про стягнення 152 017,36 грн.

Суддя Зеленіна Н.І.

Без виклику учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк" Хрещатик" (позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Архітектурне-Конструкторське Бюро "Віхарєв" (відповідач) про стягнення 152 017,36 грн., з яких 135 676,64 грн. заборгованості по орендній платі, 2 127,75 грн. заборгованості по комунальним витратам та 14 212,97 грн. пені.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору оренди №П-2 від 23.06.2018р.

Ухвалою суду від 21.11.2019 р. відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

29.11.2019 р. від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, яке обґрунтовано вагомістю даної справи для відповідача.

Суд встановив, що дана справа не являється складною та не потребує встановлення значного обсягу обставин, у зв`язку з чим суд не вбачає достатніх підстав для проведення судового засідання.

11.12.2019 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, яким останній заперечує проти позову з підстав необґрунтованості заявлених до стягнення сум, неотримання квитанцій для сплати комунальних платежів та нарахування позивачем пені після припинення Договору оренди.

11.01.2020 р. від позивача надійшли відповідь на відзив, у якій позивач обґрунтував заперечення проти доводів відповідача, викладених у відзиві; та клопотання про долучення до матеріалів справи копій виставлених рахунків по відшкодуванню комунальних витрат.

Дослідивши наявні в справі матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

23 червня 2018 року між Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Хрещатик" (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Архітектурне-Конструкторське Бюро "Віхарєв" (Орендар) укладено Договір оренди № П-2 (далі - Договір), за умовами якого позивач передав відповідачу в строкове платне користування частину нежитлового приміщення загальною площею 147,3 кв.м (надалі - Приміщення), яке розташоване в будинку за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 8.

Приміщення передається Орендодавцем та приймається Орендарем за Актом прийманні - передачі, який оформляється у двох примірниках та підписується уповноваженими представниками сторін, і з дати його підписання вважається додатком до цього Договору та його невід`ємною частиною (п.1.6. Договору).

Передання приміщення в користування відповідачу підтверджується Актом приймання - передачі від 23.06.2018, який підписано сторонами та міститься у матеріалах справи.

За умовами п. 2.1.2. Договору строк оренди закінчується 30 квітня 2019 року включно, але в будь-якому разі не може перевищувати граничного строку ліквідації неплатоспроможного банку Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Умовами пункту 2.2.1 Договору передбачено, що загальний розмір орендної плати за орендоване приміщення на місяць становить 19 149,00 грн. у т.ч. ПДВ 3 191,50 грн. Орендна плата сплачується з урахуванням щомісячного індексу інфляції згідно формули, що передбачена в п. 2.2.2 Договору.

Згідно з п. 2.2.2 вказаного Договору орендна плата сплачується щомісячно, шляхом перерахування Орендарем на розрахунковий рахунок орендодавця суми, визначеної відповідно до умов п.2.2.1 Договору.

Відповідно до п. 2.2.3 Договору орендна плата нараховується з дати передачі приміщення Орендарю за Актом приймання-передачі та сплачується Орендарем не пізніше 15 числа поточного місяця на підставі оригіналів або скан-копій рахунків Орендодавця, направлених на електронну адресу Орендаря до 13 числа поточного місяця.

Як передбачено п.2.2.4 Договору, крім орендної плати, Орендар щомісячно відшкодовує (окрім випадку самостійної оплати Орендарем комунальних платежів Орендодавцю вартість спожитої електроенергії, послуг водопостачання, водовідведення. підігріву води і централізованого опалення, утримання будинку і прибудинкової території, охорони (в разі наявності), послуг зв`язку (в разі наявності), інші комунальні та експлуатаційні послуги протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання від Орендодавця відповідних рахунків та актів наданих послуг пропорційно до орендованої площі або показників лічильника. Сторони повинні надавати підтверджуючі документи щодо оплати зазначених послуг.

Відповідно до п. 3.1.1 Договору Орендар сплачує Орендодавцю: а) орендну плату: б) відшкодовує вартість спожитих електроенергії, теплової енергії, водопостачання та водовідведення (каналізації), підігріву води і централізованого опалення, послуг з утримання будинку і прибудинкової території, охорони (в разі наявності), послуг зв`язку (в разі наявності інших комунальних та експлуатаційних послуг; г) пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період невиконання грошових зобов`язань, за кожний день прострочення від суми порушеного зобов`язання по будь-якому з вищезазначених платежів.

07 березня 2019 року між сторонами укладено Додатковий договір про внесення змін до Договору оренди № П-2 від 23.06.2018 р., за умовами якого внесено зміни до п. 1.1. Договору та встановлено, що Орендодавевець передає Орендарю в строкове платне користування частину нежитлового приміщення загальною площею 177,1кв.м , яке розташоване в будинку за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 8.

Згідно з п. 2.2.1 Договору (в редакції Додаткового договору від 07.03.2019 р.) передбачено, що загальний розмір орендної плати за орендоване приміщення на місяць становить 24 631,07 грн. у т.ч. ПДВ 4 105,18 грн. Орендна плата за березень 2019 року повинна бути перерахована з урахуванням індексу інфляції за лютий 2019 року не пізніше 25 березня 2019 року.

Пунктом 2.2.3 Договору (в редакції Додаткового договору від 07.03.2019 р.) сторони погодили, що орендна плата за поточний календарний місяць нараховується з дати передачі Приміщення Орендарю за Актом приймання-передачі та сплачується Орендарем не пізніше 25 (двадцять п`ятого) числа поточного місяця на підставі оригіналів рахунків Орендодавця, направлених на адресу Орендаря рекомендованим листом. У випадку оренди за неповний календарний місяць оренди, орендна плата сплачується пропорційно кількості днів оренди у відповідному місяці. Орендар зобов`язується своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату до дати фактичного повернення Приміщення Орендодавцю за актом приймання-передачі та/або до повного виконання Орендарем всіх зобов`язань за цим Договором. Оригінали рахунків щомісячно направляються Орендодавцем на адресу Орендаря зазначену в цьому Договорі з послідуючим направленням Актів наданих послуг. Неотримання Орендарем рахунку та/або Акту наданих послуг від Орендодавця не звільняє його від сплати орендної плати. Орендна плата за перший та останній місяці строку оренди сплачується протягом 15 (п`ятнадцяти) банківських днів з дати передачі Приміщення Орендарю за Актом приймання-передачі на підставі рахунку. Орендна плата за останній місяць строку оренди може бути зарахована Орендодавцем в погашення прострочених зобов`язань Орендаря за Договором, а також з рахунок погашення невиконаних Орендарем зобов`язань щодо відшкодування вартості комунальних та експлуатаційних послуг, пов`язаних з утриманням Приміщення.

07.03.2019 р. сторони підписали Акт приймання-передачі приміщення в оренду (відповідно до Додаткового договору від 07.03.2019 р.).

19.08.2019 р. сторони уклали Додатковий договір про внесення змін до Договору оренди № П-2 від 23 червня 2018 року, яким погодили, що:

- Строк оренди закінчується "20" вересня 2019 року включно, але в будь-якому разі не може перевищувати граничного строку ліквідації неплатоспроможного банку Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (п. 2.1.2 Договору);

- Сторони дійшли згоди, що відповідно до частини 3 ст. 631 Цивільного кодексу України умови цього Додаткового договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли з 01 травня 2019 року;

- за домовленістю Сторін орендна плата за передане в оренду Приміщення встановлюється в національній валюті України, відповідно до нижченаведеного розрахунку та складається з наступних платежів: а) загальна площа Приміщення складає 177,1 кв.м.; б) починаючи з 01.05.2019р. орендна плата за 1 кв. м орендованої площі у місяць складає 163,00 гривень (сто шістдесят три гривні 00 коп.), у т.ч. ПДВ 27,17 грн (двадцять сім гривень 17 коп.). в) починаючи з 01.05.2019р. загальна сума орендної плати за місяць становить 28 867,30 грн., у т.ч. ПДВ 4 811,22 грн. (п. 2.2.1 Договору);

- Орендар зобов`язується до 31.08.2019 року сплатити заборгованість за орендну плату за фактичне користування Майном та компенсацію комунальних послуг з дати користування Майном та надати Орендодавцеві копії платіжних документів, які підтверджують оплату протягом 3-х днів з моменту оплати;

- інші умови Договору, про які не йде мова у цьому Додатковому договорі, залишаються незмінними, і Сторони підтверджують по них свої зобов`язання.

Зобов`язанням, згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією із підстав виникнення зобов`язань та обов`язковим для виконання сторонами.

В силу ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Згідно до ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України, договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов`язковість договору для виконання сторонами.

В силу положень ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як вказує позивач, відповідач свої зобов`язання за Договором належним чином не виконував, у зв`язку з чим станом на 21 жовтня 2019 року допустив заборгованість по орендній платі (за квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2019 року; та заборгованість по відшкодуванню витрат на утримання нежитлового приміщення (комунальні послуги).

Таким чином, позивач просить суд стягнути з відповідача повинен суму заборгованості по орендній платі в розмірі 135 676,64 гривень, пені за 6 місяців від дня виникнення зобов`язання у розмірі 14 136,49 гривень; за утримання нежитлового приміщення (комунальні послуги) в розмірі 2 127,75 гривень, пені за 6 місяців від дня виникнення зобов`язання у розмірі 76,48 гривень.

Відповідно до п. 5.2.2. Договору, у випадку прострочення сплати по будь-якому з платежів відповідно до умов Договору, Орендар сплачує Орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період невиконання грошових зобов`язань, за кожен день прострочення, від суми невиконаного зобов`язання.

За приписами ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Відповідно до ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочу платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань").

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає про необґрунтованість заявлених позивачем до стягнення сум та нетримання квитанцій для сплати комунальних платежів.

Дослідивши зібрані у матеріалах справи докази, суд зазначає наступне.

Належними і допустимими доказами підтверджується неналежне виконання відповідачем зобов`язань по сплаті орендних платежів за Договором за квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2019 року в загальному розмірі 135 676,64 гривень; та по сплаті комунальних послуг на утримання нежитлового приміщення за цей період в загальному розмірі 2 127,75 гривень.

Водночас, пунктом 2.2.3 Договору (в редакції Додаткового договору від 07.03.2019 р.) сторони погодили, що орендна плата за поточний календарний місяць нараховується з дати передачі Приміщення Орендарю за Актом приймання-передачі та сплачується Орендарем не пізніше 25 (двадцять п`ятого) числа поточного місяця на підставі оригіналів рахунків Орендодавця, направлених на адресу Орендаря рекомендованим листом. У випадку оренди за неповний календарний місяць оренди, орендна плата сплачується пропорційно кількості днів оренди у відповідному місяці. Орендар зобов`язується своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату до дати фактичного повернення Приміщення Орендодавцю за актом приймання-передачі та/або до повного виконання Орендарем всіх зобов`язань за цим Договором. Оригінали рахунків щомісячно направляються Орендодавцем на адресу Орендаря зазначену в цьому Договорі з послідуючим направленням Актів наданих послуг. Неотримання Орендарем рахунку та/або Акту наданих послуг від Орендодавця не звільняє його від сплати орендної плати. Орендна плата за перший та останній місяці строку оренди сплачується протягом 15 (п`ятнадцяти) банківських днів з дати передачі Приміщення Орендарю за Актом приймання-передачі на підставі рахунку. Орендна плата за останній місяць строку оренди може бути зарахована Орендодавцем в погашення прострочених зобов`язань Орендаря за Договором, а також з рахунок погашення невиконаних Орендарем зобов`язань щодо відшкодування вартості комунальних та експлуатаційних послуг, пов`язаних з утриманням Приміщення.

При цьому, позивачем не надано до матеріалів справи жодних доказів направлення на адресу відповідача рахунків на оплату рекомендованим листом, як це встановлено п. 2.2.3 Договору.

Таким чином, відсутні підстави для нарахування та стягнення з відповідача сум пені за прострочення виконання грошових зобов`язань (нарахованих у період з 26.04.2019 р. по 20.10.2019 р.), виходячи з умов Договору та положень ст. 530 Цивільного кодексу України.

Як встановлено ст. ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтями 78, 79 Кодексу передбачено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

В порядку, передбаченому ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача 135 676,64 грн. заборгованості по сплаті орендних платежів та 2 217,75 грн. витрат на утримання приміщення доведеними, обґрунтованими, такими, що відповідають фактичним обставинам справи і не спростовані належним чином та у встановленому законом відповідачем, а відтак, заявлені вимоги підлягають задоволенню. В задоволенні решти позовних вимог суд відмовляє з підстав їх необґрунтованості та невідповідності фактичним обставинам справи.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог у розмірі 2 068,42 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Архітектурне-Конструкторське Бюро "Віхарєв" (01001, м. Київ, вул. Прорізна, буд. 8; код ЄДРПОУ 34186318) на користь Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк" Хрещатик" (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 8-А; код ЄДРПОУ 19364259) 135 676,64 грн. (сто тридцять п`ять тисяч шістсот сімдесят шість гривень 64 копійки) заборгованості по сплаті орендних платежів, 2 217,75 грн. (дві тисячі двісті сімнадцять гривень 75 копійок) витрат на утримання приміщення та 2 068,42 грн. (дві тисячі шістдесят вісім гривень 42 копійки) судового збору.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 20 днів з дня проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27.01.2019 р.

Суддя Н.І. Зеленіна

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.01.2020
Оприлюднено30.01.2020
Номер документу87213747
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/15297/19

Постанова від 09.04.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Попікова О.В.

Ухвала від 04.03.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Попікова О.В.

Ухвала від 04.03.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Попікова О.В.

Рішення від 21.01.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Зеленіна Н.І.

Ухвала від 21.11.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Зеленіна Н.І.

Ухвала від 06.11.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Зеленіна Н.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні