РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 296/10605/18
Провадження № 2/293/72/2020
29 січня 2020 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Бруховського Є.Б.
секретаря судового засідання Давиденко Л.П.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Черняхові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Андріївської сільської ради Черняхівського району Житомирської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеною позовною заявою, в якій вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Житомир померла її мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина та залишилось спадкове майно, зокрема, право на земельну частку (пай) розміром 5,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Вона та відповідач ОСОБА_2 є єдиними спадкоємицями за законом першої черги права на спадкування після смерті матері. Однак, оформити спадщину після смерті матері не має можливості, оскільки пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини. Даний строк пропустила, в зв`язку з юридичною необізнаністю, так як вважала, що може прийняти спадщину в будь-який час, оскільки останні роки життя мати проживала разом із нею. Крім того, вказала, що на момент відкриття спадщини перебувала в скрутному матеріальному становищі, є інвалідом 2 групи, часто хворіє. Вважає, що дані причини пропуску строку прийняття спадщини є поважними, а тому просила визначити їй додатковий строк, достатній для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті брата терміном в три місяці з дня набрання рішення суду законної сили.
Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява про рогляд справи у його відсутності, заявлений позов підтримав, просив його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з"явилась, звернулась до суду із заявою про слухання справи у її відсутності, проти задоволення позову не заперечувала.
Представник відповідача Андріївської сільської ради в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.
У відповідності до норм п. 1 ч.3 ст. 223 ЦПК України, суд розглядає справу за відсутності відповідача, який не повідомив причини неявки до суду , на підставі наявних в справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд позов задовольняє в повному обсязі, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Житомир Житомирської області померла ОСОБА_3 (а.с.13). Після її смерті відкрилась спадщина та залишилось спадкове майно, зокрема, право на земельну частку (пай) розміром 5,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, що перебувала у колективній власності Відкритого акціонерного товариства "Анріївське", що належало спадкодавцю на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0073877 виданого 22.05.1997 року (а.с.12). ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом першої черги права на спадкування після смерті матері ОСОБА_3 . Заповіт ОСОБА_3 не залишила. Відповідач ОСОБА_2 на спадщину після смерті матері не претендує. Позивач після реєстрації шлюбу отримала прізвище " ОСОБА_5 " (а.с.37). Однак, оформити спадщину позивач не має можливості, оскільки пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини. Даний строк позивач пропустила, в зв`язку з скрутним матеріальним становищем, та юридичною необізнаністю, значні кошти витрачала на лікування, так як є інвалідом 2 групи.
В нотаріальній конторі позивачу відмовлено в оформленні права на спадщину в зв`язку із тим, що вона пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини (а.с.6).
Вказані обставини сторонами не оспорюються, ними визнаються. Крім того, що зазначені обставини сторонами визнаються, вони підтверджуються матеріалами справи.
В зв`язку з цим, судом у відповідності із ст.82 ЦПК України, визнані вказані обставини такими, що не підлягають доказуванню.
В статті 1269 ЦК України зазначається, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
У відповідності із ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З огляду на викладене, суд визнає поважними вказані позивачем причини пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини, та відповідно до ст. 1272 ЦК України визначає їй додатковий строк для подачі такої заяви до нотаріальної контори терміном в три місяці після вступу рішення в законну силу.
Враховуючи те, що позивач звільнена від сплати судового збору за подання позову до суду як інвалід 2 групи, суд стягує судовий збір з відповідачів в дохід держави на підставі ч.6 ст.141 ЦПК України.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.4, 12, 13,14, 82, 200, 206, 265,273,352,354 ЦПК України, ст. ст.1269, 1270, 1272 ч.3 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.08 Про судову практику у справах про спадкування суд, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженкою с.Андріївка, Черняхівського району Житомирської області, прож.: АДРЕСА_1 після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Житомир Житомирської області.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори терміном в три місяці після вступу рішення в законну силу.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_2 та Андріївської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, (Код ЄДРПОУ 04344162), адреса/місцезнаходження: 12321, Житомирська область, Черняхівський район, с.Андріївка, вул.Щорса, 12, судовий збір в розмірі по 352,40 грн. з кожного в дохід держави (адреса: вул.Липська, 18/5, м.Київ, 01601; код ЄДРПОУ 26255795); отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 "Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)".
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Головуючий- суддя: Є.Б. Бруховський
Суд | Черняхівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2020 |
Оприлюднено | 03.02.2020 |
Номер документу | 87249291 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черняхівський районний суд Житомирської області
Бруховський Є. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні