Рішення
від 30.01.2020 по справі 733/2/20
ІЧНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Справа № 733/2/20

№ 2/733/118/20

Рішення

Іменем України

"30" січня 2020 р. Ічнянський районний суд Чернігівської області

в складі :

головуючого судді Т.В. Карапиш

при секретарі В.Ю. Донченко

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Ічня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожнівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою про визнання в порядку спадкування права на земельну частку (пай) в КПСП ім. Леніна с. Рожнівка Ічнянського району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0089614, виданого та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) 21 жовтня 1997 року за № 368 на ім`я ОСОБА_2 , вказуючи на те, що після смерті матері ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина на дане майно. Позивачка, як спадкоємиця за законом після смерті матері своєчасно прийняла спадщину, але не може її належним чином оформити, оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документу, який би підтверджував право померлої на дану земельну частку(пай). Просить визнати за нею право на вищевказану земельну частку (пай) в порядку спадкування.

В судове засідання позивачка не з`явилася, але надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача Рожнівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області в підготовче судове засідання не з`явився, але надав суду заяву, в якій просить суд справу розглядати без його участі за наявними матеріалами у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.9) та копією свідоцтва про народження (а.с.8). Після її смерті відкрилась спадщина на право на земельну частку (пай) в КПСП ім. Леніна с. Рожнівка Ічнянського району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0089614, виданого та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) 21 жовтня 1997 року за № 368 на ім`я ОСОБА_2 , що підтверджується копією довідки про вартість земельної частки (паю), виданою відділом в Ічнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 13 грудня 2019 року № 31-25-0.26-2559/161-19 (а.с.16), копією повідомлення Ічнянської районної державної адміністрації від 27 листопада 2019 року за № 01-41/2769 (а.с.15), копією виписки з книги реєстрації земельних сертифікатів по Рожнівській сільській раді Ічнянського району Чернігівської області від 01 листопада 2019 року № 375 (а.с.13).

Спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_2 являється позивачка по справі ОСОБА_1 .

Згідно положень ст. ст. 524 ЦК УРСР від 18 липня 1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до вимог ст.ст. 548,549 ЦК УРСР, для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Спадщина вважається прийнятою, якщо спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Статтею 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Згідно п. 3.5 Інформаційного листа Вищого ССУ з розгляду кримінальних та цивільних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Згідно копії повідомлення Ічнянської районної державної нотаріальної контори від 05 листопада 2019 року № 1244/01-16 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі Свідоцтва про право власності на спадкове майно, яке належало ОСОБА_2 , так як позивачкою не надано правовстановлюючого документа на спадкове майно, необхідного для вчинення нотаріальних дій (а.с.14).

Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику в справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Позивачка, як спадкоємиця за законом, своєчасно прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , оскільки фактично вступила в управління та розпорядження спадковим майном, що підтверджується копією довідки Парафіївської селищної ради Чернігівської області від 09 вересня 2019 року № 2-519 (а.с.10) та копією акта від 09 вересня 2019 року (а.с.11), інші спадкоємці відсутні (а.с.28), на даний час користується та розпоряджається спадковим майном, але юридично не може оформити свої спадкові права, оскільки відсутній правовстановлюючий документ, який би підтверджував право померлої на дану земельну частку(пай), а тому суд вважає, що позивачка правомірно набула право на дане спадкове майно, в зв`язку з чим за нею слід визнати право на вищевказану земельну частку (пай), в порядку спадкування.

Керуючись ст. ст. 200,247, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, ст. ст. 524,548-549 ЦК УРСР від 18.07.1963 року, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) суд -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) в КПСП ім. Леніна с. Рожнівка Ічнянського району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0089614, виданого та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) 21 жовтня 1997 року за № 368 на ім`я ОСОБА_2 , яка помела ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування.

Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Рожнівська сільська рада Ічнянського району Чернігівської області, місце знаходження: с. Рожнівка, вул. Першотравнева, 8 Ічнянського району Чернігівської області, ЄДРПОУ 04413259.

Повне судове рішення складено 30 січня 2020 року.

Суддя Т. В. Карапиш

СудІчнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення30.01.2020
Оприлюднено04.02.2020
Номер документу87251613
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —733/2/20

Рішення від 30.01.2020

Цивільне

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Карапиш Т. В.

Ухвала від 08.01.2020

Цивільне

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Карапиш Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні