Справа № 336/5241/19
Пр. № 2 /336/3107/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 грудня 2019 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Щасливої О.В.,
розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
16 серпня 2019 року позивач звернулася до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом на нерухоме майно.
В заяві зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 сталася смерть її матері ОСОБА_3 , якій належало право власності на частку в праві спільної часткової власності на квартиру АДРЕСА_1 , а також земельну ділянку площею 4,37 гектарів на території Орлянської сільської ради Василівського району Запорізької області. Після смерті матері позивач вчинила дії з прийняття спадщини, звернувшись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але постановою нотаріуса від 07.06.2019 року у видачі свідоцтва про право на спадщину їй відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів на квартиру і земельну ділянку, невизначення часток в праві спільної сумісної власності, учасником якого була спадкодавець, відсутність оригіналу свідоцтва про народження позивача.
Інший спадкоємець за законом померлої - відповідач в справі, який доводився сином ОСОБА_3 , - права на отримання спадщини не реалізував.
У зв`язку з викладеним позивач просить визначити розмір частки учасників права спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1 , якими є позивач, її покійні батьки ОСОБА_3 і ОСОБА_2 , що становить 1/3 частину квартири; визнати за нею право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 на 2/3 частини квартири АДРЕСА_1 , а також на земельну ділянку площею 4,37 гектарів на території Орлянської сільської ради Василівського району Запорізької області з кадастровим номером 2320984400:02:002:0014.
20 серпня 2019 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
Заходи забезпечення позову в справі не вживалися.
Суддею витребувано в П`ятій запорізькій державній нотаріальній конторі копію спадкової справи після смерті ОСОБА_3 .
В судове засідання позивач не з`явилася.
Її представник надала письмове звернення з проханням про задоволення позову, розгляд справи без її участі, яке містить згоду на ухвалення рішення при заочному розгляді справи.
З аналогічною заявою, що містить визнання позову у повному обсязі, звернувся відповідач.
За згаданих обставин суд у відповідності до ст. ст. 211, 223 ЦПК України знаходить за можливе вирішувати справу у відсутність учасників справи, на підставі наданих сторонами фактичних даних про їхні права та взаємовідносини.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що позивач є донькою і спадкоємцем першої черги за законом ОСОБА_3 , смерть якої сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 14, 16). За життя ОСОБА_3 набула права власності на частку в праві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1 , а також на земельну ділянку площею 4,37 гектарів на території Орлянської сільської ради Василівського району Запорізької області (а. с. 19, 27). Іншими учасниками права спільної сумісної власності на означене житло є позивач і ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 20). Його частку в вигляді 1/3 частини квартири АДРЕСА_1 після смерті спадкодавця успадкувала його дружина ОСОБА_3 , отримавши свідоцтво про право на спадщину від 23.07.2008 року (а. с. 21). Постановою державного нотаріуса П`ятої запорізької державної нотаріальної контори від 07.06.2019 року у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу відмовлено (а. с. 91). Інші спадкоємці до нотаріальної контори, як випливає з матеріалів спадкової справи, не звертались (а. с. 72-96).
Відповідно до ст. 355 ЦК України майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
За змістом ст. 356 ЦК України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Згідно із ст. 357 частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом, а відповідно до ст. 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
Вирішуючи вимоги про визначення розміру часток учасників спільної сумісної власності, суд виходить з того, що ані законом, ані договором не встановлено право спільної сумісної власності на житло, яке належало позивачеві та її померлим батькам, тому їхню спільну власність на нерухомість можна вважати частковою.
З урахуванням принципу рівності часток співвласників у праві спільної власності на майно суд знаходить за можливе задовольнити позов в цій частині і визначити, що розмір часток співвласників квартири АДРЕСА_1 є рівним і становить 1/3 частину квартири.
Частину житла, що належала ОСОБА_4 , як зазначено судом, успадкувала його дружина ОСОБА_3 , таким чином набувши право власності на 2/3 частини квартири, на прийняття яких у спадщину і претендує позивач.
В силу ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а відповідно до ст. 1269 ЦК є спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно разом із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов, суд зважає на ті обставини, що позивач, яка є спадкоємцем за законом ОСОБА_3 , здійснила право на спадкування, вчасно звернувшись із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
Інші спадкоємці померлої дій щодо прийняття спадщини не вчинили, як вже зазначено судом.
За роз`ясненнями п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Звернення позивача до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавця увінчалося винесенням постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Разом з тим відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, відсутність оригіналу свідоцтва про народження позивача, а також невизначення частки в праві спільної власності, які зумовили винесення вказаної постанови, не повинно звужувати право учасника цивільних правовідносин, оскільки за правилами законодавства до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Право власності спадкодавця на нерухоме майно підтверджують надані суду фактичні дані, які вже згадані судом.
Наявність вказаної постанови державного нотаріуса п`ятої Запорізької державної нотаріальної контори про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 є підставою для звернення до суду, тому суд не вбачає перешкод для застосування захисту права позивача в обраний нею спосіб.
Встановлені судом обставини справи і відповідні їм правовідносини підтверджуються сукупністю вивчених судом фактичних даних, що дає суду всі підстави для ухвалення рішення на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 1261, 1267, 1268, 1269 ЦК України, ст. ст. 10, 59, 174, 212, 213, 215, 224, 292, 294 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , яка зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_2 , до ОСОБА_2 , який зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_3 , задовольнити.
Встановити, що частки ОСОБА_3 , чия смерть сталася 12 березня 2018 року, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 в праві спільної часткової власності на квартиру АДРЕСА_1 є рівними і становлять 1/3 частину квартири.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 2/3 частини квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 4,37 гектарів на території Орлянської сільської ради Василівського району Запорізької області, кадастровий номер 2320984400:02:002:0014, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Суддя О.В. Щаслива
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2019 |
Оприлюднено | 03.02.2020 |
Номер документу | 87259149 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Щаслива О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні