Рішення
від 30.01.2020 по справі 136/1492/19
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/1492/19

провадження № 2/136/472/19

РІШЕННЯ

іменем України

"30" січня 2020 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Кривенка Д.Т.

за участі секретаря судового засідання Марчук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Липовець цивільну справу за позовом Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: Приборівська сільська рада Липовецького району Вінницької області, Трощанська сільська рада Липовецького району Вінницької області про позбавлення батьківських прав, -

ВСТАНОВИВ:

Представник Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області (далі - позивач, орган якому законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб) звернувся до суду із позовом в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (далі - відповідачі), підставність якого обґрунтували тим, що відповідачі являються батьками дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Як сім`я батьки та діти не проживають з 2015 року. Мати дітей ОСОБА_3 веде аморальний спосіб життя, постійно зловживає алкогольними напоями, неодноразово притягалася до відповідальності за невиконання батьківських обов`язків. Батько ОСОБА_4 про дітей також не турбувався, участі у їхньому житті не брав, ніякої допомоги на утримання дітей не надавав, тому дітей було передано відповідно до реабілітаційного центру та спеціалізованого будинку дитини.

Ураховуючи те, що батьки дітей не цікавляться їх життям, не надають матеріальної допомоги на їх утримання, не приймають участі у їх вихованні, не цікавляться станом їх здоров`я, не піклуються про їх фізичний та духовний розвиток, не забезпечують необхідним харчуванням, медичним доглядом, лікуванням, взагалі не спілкуються з ними, не проявляють будь-якої батьківської турботи, тобто ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо утримання та виховання дітей, що стало підставою для звернення до суду із позовом, в якому орган якому законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб просить суд позбавити відповідачів батьківських прав стосовно їх неповнолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також стягнути із відповідачів на користь дітей аліменти на кожну дитину в розмірі по 50 % прожиткового мінімуму встановленого для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з дати пред`явлення позову до суду і до досягнення дітьми повноліття.

У визначений судом строк відповідачі не надали до суду відзиву.

Ухвалою суду від 27.09.2019 розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження з повідомленням викликом сторін.

23.12.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження у цивільній справі та призначено її до розгляду по суті.

У судове засідання представник позивача не з`явився, надавши суду заяву, про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити у повному обсязі.

Представники третіх осіб надіслали заяви, у яких наполягали на задоволенні позову, розгляд справи просили проводити за відсутності представників органу місцевого самоврядування.

Відповідачі, будучи належним чином повідомленими про день та час розгляду справи в судове засідання не з`явились, про поважність причин своєї неявки не повідомили та заяв про розгляд справи у їх відсутність суду не надали.

Зважаючи на викладене, суд визнає неявку відповідачів в судове засідання не поважною, а з урахуванням наявності заяв інших учасників процесу про розгляд справи у їх відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, тому проводить його в даному судовому засіданні, на підставі зібраних у справі доказів, за відсутності сторін та осіб, які беруть участь у справі, при цьому, не здійснюючи фіксування судового процесу технічними засобами.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши усі зібрані у справі докази в цілому, встановив, що батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , на що вказують свідоцтва про народження дітей № НОМЕР_1 , та № НОМЕР_2 .

Судом встановлено, що з 06.06.2016 дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває у Вінницькому навчально - реабілітаційному центрі Гніздечко Вінницької обласної ради, а дитина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Вінницькому обласному спеціалізованому будинку дитини з ураженням ЦНС та порушенням психіки. Згідно із інформацією наданою вказаними вище закладами батьки дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 жодного разу не провідували дітей, не цікавляться ними та їх життям, не виявляють батьківської турботи, не приймають участі у їх вихованні та утриманні.

Відповідно до довідки виданої Комунальним некомерційнім підприємством Липовецький районний центр первинної медико - санітарне допомоги Липовецької районної ради від 23.07.2019 № 682-01-05, ОСОБА_3 не уклала договори із сімейним лікарем, за медичною допомогою не зверталась, дитина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, на обліку в Приборівській АЗПСМ не стоїть, до сімейного лікаря батьки не звертались.

Відповідно до довідки виданої лікарем ЛЗПСМ ОСОБА_5 , дитина ОСОБА_1 з соціально-неблагополучної сім`ї, мати веде кочівний спосіб життя, дитину залишає без нагляду, медичної документації стосовно дитини не має, дані про щеплення відсутні.

Відповідно до характеристики виданої Приборівською сільською радою Липовецького району від 30.05.2019 за №464, ОСОБА_3 за місцем проживання характеризується негативно, систематично зловживає спиртними напоями, підтримує стосунки з особами, які ведуть аморальний спосіб життя, як мати не виконує своїх обов`язків по догляду за дітьми, вихованню та навчанню дітей не приділяє уваги зовсім. У будинку, в якому проживає сім`я постійний безлад, бруд, антисанітарія, вікна вибиті, домогосподарство захаращене різним непотребом, земельна ділянка не обробляється. ОСОБА_3 жодного дня ніде не працювала за своє життя, на дані їй зауваження змінити спосіб життя не реагує.

Згідно із листом Липовецького відділення поліції Немирівського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області від 23.04.2019 № 2454/229/01-2019, 22.04.2019 ОСОБА_3 , перебуваючи з ознаками алкогольного сп`яніння залишила свою малолітню доньку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, на вулиці в с. Приборівка, а сама пішла до власного будинку, де заснула. Дитину виявили перехожі, які повідомили про даний факт поліцію. В подальшому дитину ОСОБА_6 було госпіталізовано до дитячого відділення Липовецької ЦРЛ.

За інформацією Липовецького відділення поліції Немирівського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області від 26.07.2019 за № 4216/229/01-201, ОСОБА_3 неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП, тобто ухилення від виконання батьківських обов`язків.

Комунальним закладом Липовецький РЦСССДМ з 26.07.2012 сім`ю ОСОБА_3 було поставлено на облік як сім`ю, яка перебуває в складних життєвих обставинах. Також дана сім`я неодноразово перебувала під соціальним супроводом, у зв`язку із чим сім`ї були надані послуги спрямовані на підвищення виховного потенціалу, подолання алкогольної залежності, покращення житлових умов, профілактики правопорушень, утім належних висновків батьки не зробили та продовжували вести звичний спосіб життя.

Питання стосовно неналежного виконання батьківських обов`язків ОСОБА_3 було предметом розгляду опікунською радою Приборівської сільської ради Липовецького району, за наслідками яких було ухвалено рішенням Приборівською сільською радою 29.05.2019 Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав гр. ОСОБА_3 , затверджено висновок опікунської ради про доцільність позбавлення батьківських прав гр. ОСОБА_3 , 1982 року народження, відносно її малолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Трощанської сільської ради від 16.07.2019 Про доцільність позбавлення батьківських прав гр.. ОСОБА_4 , надано згоду щодо позбавлення батьківських прав гр. ОСОБА_4 відносно сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Також встановлено, що ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3 ) рішенням Липовецького районного суду від 12.05.2008, яке набрало законної сили 23.05.2008 (справа № 2-311/08) було позбавлено батьківських прав відносно її дочки ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Статтею 150 СК України передбачені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.

Згідно із ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини (п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України).

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.89 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року N 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Питання про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 та ОСОБА_4 стосовно їх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було предметом розгляду Липовецькою райдержадміністрацією, за наслідками якого було складено висновок 31.07.2019 за №01-19/1374 відповідно до якого визнано за доцільне позбавити ОСОБА_3 та ОСОБА_4 стосовно їх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Суд, оцінивши усі зібрані у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, дійшов висновку, що обставини наведені позивачем у позовній заяві доведені належними, допустимими та достовірними доказами, а їх зв`язок у сукупності є достатнім на підтвердження факту ухилення відповідачів від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей.

За таких обставин, суд вважає, що достатні усі правові підстави для застосування крайніх заходів впливу до відповідачів шляхом позбавлення їх батьківських прав, отож позов в цій частині підлягає до задоволення.

Вирішуючи вимоги про стягнення аліментів на утримання дітей, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.2, 3 ст.166 С України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Статтею 180 ч.1 СК України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

За правилами ч.2, 3 ст.166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789 ХІІ (78912) від 27.02.1991 та набула чинності для України 27.09.1991, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Судом встановлено, що позивач просить суд стягнути із відповідачів на користь дітей аліменти на їх у триманні у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен врахувати обставини визначені частиною 1 статті 182 СК України.

Відповідно до частини 2 ст.182 СК України, передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Як було встановлено відповідачі не надали жодних заперечень проти позову, не повідомили про наявність обставин, що мають істотне значення, які підлягають з`ясуванню при вирішенні питання щодо визначення розміру аліментів.

За встановлених у ході судового розгляду обставин, обставин передбачених ст.182 СК України, суд дійшов висновку, що відповідачі спроможні надавати утримання своїм дітям у частці від їх заробітку (доходу), яка має складати по 1/3 частку із кожного із відповідачів щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов у цій частині підлягає до часткового задоволення, оскільки орган, якому надано право на звернення до суду із даним позовом обрав спосіб стягнення аліментів, не передбачений діючим законодавством.

Відповідно до ст.180, 191 СК України аліменти за рішенням суду присуджуються від дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною повноліття.

Питання розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до Глави 8 ЦПК України.

Керуючись ст. 164, 166, 180-184, 191 СК України, постановою Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів", ст. 2, 12, 13, 259, 263, 268, 273, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області (місце проживання: вул. Героїв Майдану 4, м. Липовець, Липовецький р-н, Вінницька обл., 22500; ЄДРПОУ - 03084701) в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_4 ), треті особи: Приборівська сільська рада Липовецького району Вінницької області (місцезнаходження: вул.. Некрасова, 24, с. Приборівка, Липовецького району, Вінницької області, 22515, ЄДРПОУ - 04329122), Трощанська сільська рада Липовецького району Вінницької області (місцезнаходження: вул.. Шкільна, 3, с. Троща, Липовецького району, Вінницької області, 22552, ЄДРПОУ - 20089114) про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дітей, - задовольнити частково.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , стосовно їх малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на їх утримання у розмірі по 1/3 частці із кожного від їх заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення від дня пред`явлення позову - 09.08.2019 і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Аліменти перераховувати на особистий рахунок дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відділенні Державного ощадного банку України, зобов`язавши орган опіки та піклування Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області відкрити зазначений особистий рахунок дитині у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

В решті позову відмовити.

Рішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць допустити до негайного виконання.

Стягнути із ОСОБА_3 та ОСОБА_4 із кожного в дохід держави судовий збір в розмірі по 1 536, 80 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.Т. Кривенко

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення30.01.2020
Оприлюднено02.02.2020
Номер документу87274047
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —136/1492/19

Рішення від 30.01.2020

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 27.09.2019

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні