Рішення
від 20.01.2020 по справі 607/23839/19
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.01.2020 Справа №607/23839/19

20 січня 2020 року м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

- головуючого судді Черніцької І.М.

- за участю секретаря судового засідання Бойко І.І.

- сторони в судове засідання не з`явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правила загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Оскоріп Яна Миколаївна до Настасівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Настасівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.

В обгрунтування вимог позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її брат ОСОБА_3 І Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, зокрема, на Ѕ частину земельних ділянок, площею 0,1705 га. та 1,6987 га., які розташовані на території Йосипівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області. Після смерті брата вона пропустила строк для прийняття спадщини, в силу свого похилого віку та стану здоров`я, які перешкоджали своєчасно це зробити.

Посилаючись на наведене та відсутність інших спадкоємців, просила задовольнити заяву.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 08 жовтня 2019 року провадження у справі відкрито та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилась, хоча про час та місце була повідомлена у встановленому законом порядку. Попередньо її представник - адвокат Оскоріп Я.М. подала заяву про слухання справи за їх відсутності, позов підтримують та просять задовольнити.

Представник позивача - адвокат Оскоріп Я.М. була присутня в попередньому судовому засіданні, позов підтримала.

Представник відповідача Настасівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Попередньо подав заяву, про слухання справи у його відсутності, позов підтримує в повному обсязі, не заперечує щодо його задоволення.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась ОСОБА_4 , батьками якої зазначено - ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , що стверджується свідоцтвом серії VІ НОМЕР_1 від 09 лютого 1965 року, виданим рай.загсом Тернопільської області, про що зроблено актовий запис за №193.

ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_2 , батьками якого вказано - ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , що стверджується свідоцтвом про народження № НОМЕР_2 від 03 березня 1955 року, виданим Микулинецьким р/д загсом Тернопільської області, про що зроблено актовий запис за №3.

27 лютого 1965 року ОСОБА_7 уклав шлюб із ОСОБА_4 , якій після укладення шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3 від 24 лютого 1965 року, про що зроблено актовий запис за №5.

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 20 листопада 2002 року, виданим Йосипівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, про що зроблено актовий запис за №6.

Після її смерті відкрилась спадщина за законом на належне їй майно, зокрема на земельні ділянки площею 0,1705 га. та площею 1,6987 га., які розташовані на території Йосипівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Єдиними спадкоємцями її майна за законом є позивач та син ОСОБА_2 .

Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 вересня 2018 року, встановлено факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Після смерті ОСОБА_6 , Тернопільською районною державної нотаріальною конторою заведено спадкову справу за №563/2017 за заявою ОСОБА_1 .

Спадщину після смерті матері прийняли її донька ОСОБА_1 та син ОСОБА_2 , шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном.

З довідки за №315 від 05 грудня 2017 року, виданої Йосипівськю сільською радою Тернопільського району встановлено, що ОСОБА_6 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . На день смерті разом з нею проживав її син ОСОБА_2 .

Таким чином, після смерті ОСОБА_6 спадщину прийняли позивач та її син, успадкувавши кожен по Ѕ частини земельних ділянок.

ОСОБА_1 , після смерті матері ОСОБА_9 оформила спадкові права та отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на Ѕ частку земельних ділянок, площею 0,1705 га. та площею 1,6987 га., які розташовані на території Йосипівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, що підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за законом від 15 квітня 2019 року, посвідченим державним нотаріусом Тернопільської районної державної нотаріальної контори та зареєстрованим в реєстрі за №1-253 та 1-254.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 20 квітня 2017 року, виданим виконавчим комітетом Йосипівської сільської ради Тернопільського району, про що зроблено актовий запис за №08.

Після його смерті відкрилась спадщина за законом на належне йому майно, у тому числі земельні ділянки, які він успадкував від матері.

Згідно довідки за №1555 від 04 вересня 2019 року, виданої Настасівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області встановлено, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживав і на день смерті був зареєстрований в АДРЕСА_1 . Разом з ним ніхто не був зареєстрований і не проживав, ніхто не зареєстрований і не проживає в даний час.

Відповідно до довідки за №2946/02-14 від 04 вересня 2019 року, виданої Тернопільською районною державною нотаріальною конторою вбачається, що ОСОБА_1 , що зареєстрована в с.Йосипівка Тернопільського району Тернопільської області, є спадкоємцем після смерті брата ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у встановлений законом строк не звернулась із заявою про прийняття спадщини, а тому пропустила строк для прийняття спадщини.

Як вбачається з довідки за №917 від 10 вересня 2019 року, виданої Настасівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_1 дійсно доглядала за померлим братом ОСОБА_2 і займалась його похованням.

З листа Тернопільської районної державної нотаріальної контори від 15 листопада 2019 року за №3218/01-16 встановлено, що спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в Тернопільській районній державній нотаріальній конторі не заводилась, свідоцтва не видавались.

Вказаний факт також підтверджується Інформаційною довідкою із Спадкового реєстру за №58275438 від 12.11.2019 року.

Відповідач Настасівська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області визнали позовні вимоги ОСОБА_1 , про що подали відповідні заяви.

Інших спадкоємців за законом чи за заповітом, судом не встановлено.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши в сукупності наявні у справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення.

За нормами ст.1261 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

В силу вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з вимогами ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У законі не міститься визначення поняття поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін.

Встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем майна за законом після смерті брата ОСОБА_2 .

Позивач здійснювала догляд за братом, займалась організацією його поховання.

Як на поважність причин пропуску строку позивач посилається на похилий вік та стан здоров`я, які перешкоджали своєчасно звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Інші спадкоємці за законом чи за заповітом відсутні.

Настасівська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області не заперечили щодо визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк для прийняття спадщини розпочався 19 квітня 2018 року і завершився 19 жовтня 2018 року. Із позовом до суду позивачка звернулась 04 жовтня 2019 року.

З врахуванням наведеного та приймаючи до уваги відсутність інших спадкоємців, які прийняли спадщину, суд вважає, що вказані обставини у сукупності слід визнати поважними причинами пропуску строку.

Судом також враховано те, що відповідач Настасівська сільська рада визнала позовні вимоги, і така процесуальна дія відповідає принципу диспозитивності цивільного процесу, не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи суд вважає, що позивач пропустила строк на прийняття спадщини з поважних причин, а тому їй слід визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата - три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

При цьому, судом враховано, що не визначення судом додаткового строку для прийняття спадщини порушуватиме права позивача, як єдиного спадкоємця за законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1268, 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 89, 141, 263, 264, 265, 268, 354,355 Цивільного процесуального кодексу України,суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_6 ), в інтересах якої діє адвокат Оскоріп Яна Миколаївна (вул.За Рудкою, 33 офіс 110 АДРЕСА_3 . АДРЕСА_2 ) до Настасівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (вул.Центральна, 303 с.Настасів Тернопільського району; код ЄДРПОУ - 04393568) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_6 .

Відповідач: Настасівська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області, вул.Центральна, 303 с.Настасів Тернопільського району; код ЄДРПОУ - 04393568.

Повне рішення складено 30 січня 2020 року.

ГоловуючаІ. М. Черніцька

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення20.01.2020
Оприлюднено02.02.2020
Номер документу87283756
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/23839/19

Рішення від 20.01.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

Рішення від 20.01.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

Ухвала від 08.10.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні