Справа № 541/2208/19
Провадження №2/541/125/2020
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
20 січня 2020 року м. Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючої судді - Куцин В.М.,
секретаря судових засідань Євдокимової Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Слобідської сільської ради Миргородського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
25 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області з позовом до Слобідської сільської ради Миргородського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В позовній заяві посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_2 , яка постійно проживала в с. Слобідка, Миргородського району.
Внаслідок її смерті відкрилась спадщина, зокрема, на земельну ділянку кадастровий номер 532328700:00:002:0087 площею 2,65 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Слобідської сільської ради.
Нотаріусом йому було роз`яснено, що згідно п. 4,2 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.
Як з`ясувалося при підготовці документів для оформлення спадщини: оригінали свідоцтв (посвідок) про народження його баби ОСОБА_3 та двоюрідної баби ОСОБА_4 втрачено, а, оскільки вони народилися до 1917 року (близько 1900 року), то первинні актові записи не збереглися і до архіву на зберігання не надходили.
У зв`язку з наведеним він не може документально підтвердити родинні відносини між двоюрідною тіткою та ним для отримання свідоцтва про право на спадщину в органах нотаріату і змушений звернутися до суду.
Встановлення факту родинних відносин йому необхідно для оформлення спадщини.
Крім цього у зв`язку з тим, що з 2001 року він перебуває на диспансерному обліку з приводу гіпертонічної хвороби, з 2012 року - на обліку з приводу ішемічної хвороби серця; 15 січня 2013 року звертався на прийом до сімейного лікаря з приводу хвороби серця і йому було призначене діагностичне обстеження та курс лікування; 05 лютого 2013 звертався на прийом за медичною допомогою до сімейного лікаря з приводу хвороби серця і знову було призначено курс лікування на денному стаціонарі до 14 лютого 2013 року, з 10 по 18 березня 2013 року він знаходився на стаціонарному лікуванні в Миргородській ЦРЛ з приводу загострення хронічного панкреатиту, з 05 липня по 12 липня 2013 року він знаходився на стаціонарному лікування в Миргородській ЦРЛ з приводу гострого тромбозу, за станом здоров`я в установлений ст. 1270 ЦК України строк з 11 січня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву нотаріусу про прийняття спадщини не подав.
Він звернувся до приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Наконечної Н.П. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину і його постановою від 25 листопада 2015 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що він в установлений законом строк заяви про прийняття спадщини не подав.
Однак, вказаний строк для прийняття спадщини був пропущений ним з вищезазначених поважних причин.
Зазначена обставина - тривалі хронічні захворювання та їх загострення в кінці строку прийняття спадщини та перебування на стаціонарному лікуванні в цей період, загалом були для нього об`єктивними, непереборними, істотними труднощами на вчинення дій по прийняттю спадщини.
В зв`язку з вищевикладеним змушений звернутися до суду з даною позовною заявою.
Відповідно до ухвали судді від 01 жовтня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання .
Ухвалою суду від 25 листопада 2019 року підготовче провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Слобідської сільської ради Миргородського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, закрити та призначити справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі. Суду пояснив, що ОСОБА_2 була його двоюрідною тіткою і двоюрідною сестрою його матері ОСОБА_5 . Матір`ю ОСОБА_5 була ОСОБА_3 . Свідоцтв (посвідок) про народження його баби ОСОБА_3 та двоюрідної баби ОСОБА_4 втрачено, а, оскільки вони народилися до 1917 року (близько 1900 року), первинні актові записи не збереглися і до архіву на зберігання не надходили. У зв`язку з хворобою та перебуванням на лікуванні пропустив строк прийняття спадщини.
Представник відповідача Слобідської сільської ради Миргородського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, направив заяву про розгляд справи без участі представника, заперечень проти позову не має (а.с. 47).
Свідок ОСОБА_6 суду пояснив, що він знав ОСОБА_2 так як біля неї проживав та разом працювали в КСП. Дітей у ОСОБА_2 не було. Рідних братів та сестер також не було. Стверджував, що ОСОБА_2 була двоюрідною тіткою ОСОБА_1 , який піклувався про неї та здійснив її поховання.
Свідок ОСОБА_7 суду пояснив, що він знав ОСОБА_2 та часто в неї був разом з ОСОБА_1 . Знав, що вона є сестрою матері заявника. За проханням ОСОБА_1 допомагав ремонтувати будинок. Дітей у ОСОБА_2 не було. По господарству їй допомагав ОСОБА_1 .
Свідок ОСОБА_9 стверджував, що ОСОБА_2 була сестрою матері ОСОБА_1 , він давно підтримує дружні відносини із позивачем, разом з ним їздили до ОСОБА_2 в с. Слобідку, допомагали останній по господарству, возили продукти. ОСОБА_2 жила сама.
Заслухавши позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, суд встановив.
Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як встановлено судом на підставі наданих доказів, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 11 січня 2013 року (а.с.8).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, зокрема, на земельну ділянку кадастровий номер 532328700:00:002:0087 площею 2,65 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Слобідської сільської ради (а.с. 9).
Матір`ю ОСОБА_1 є ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 04.05.1948 року (а.с. 10).
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11).
Згідно посвідки про народження батьками ОСОБА_5 зазначені ОСОБА_10 та ОСОБА_3 (а.с. 12).
Відповідно до актового запису про народження ОСОБА_2 , батьками є ОСОБА_11 та ОСОБА_4 (а.с. 14)
Згідно довідки Виконавчого комітету Слобідської сільської ради від 15.03.2019 на момент смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , її племінник ОСОБА_1 , проживав без реєстрації , спільно з нею в будинку АДРЕСА_1 з грудня 2011 року, здійснив догляд за житловим будинком, земельною ділянкою та своєю тіткою, яку поховав 11.01.2013 року (а.с. 17).
Відповідно до довідки державного архіву Полтавської області книги реєстрації метричних і актових записів громадянського стану про народження с. Слобідка за 1802-1937 роки на зберігання до Державного архіву Полтавської області не надходили, у зв`язку з чим немає можливості надати архівну довідку про народження ОСОБА_3 , 1900 року народження, ОСОБА_4 та виявити відомості про їх батьків. Значна кількість документів довоєнного часу втрачена в період тимчасової окупації Полтавщини (1941-1943 роки) нацистськими загарбниками (а.с. 16).
25.11.2015 постановою приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Наконечною Н.П. відмовлено позивачу ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском терміну подачі заяви про прийняття спадщини (а.с. 18).
Позивач з 2001 року перебував на диспансерному обліку з приводу гіпертонічної хвороби, з 2012 року - на обліку з приводу ішемічної хвороби серця; 15 січня 2013 року звертався на прийом до сімейного лікаря з приводу хвороби серця і йому було призначене діагностичне обстеження та курс лікування; 05 лютого 2013 звертався на прийом за медичною допомогою до сімейного лікаря з приводу хвороби серця, було призначено курс лікування на денному стаціонарі до 14 лютого 2013 року, з 10 по 18 березня 2013 року знаходився на стаціонарному лікуванні в Миргородській ЦРЛ з приводу загострення хронічного панкреатиту, з 05 липня по 12 липня 2013 року знаходився на стаціонарному лікування в Миргородській ЦРЛ з приводу гострого тромбозу (а.с. 19-31)
Відповідно до положень ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Положеннями ст. 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно роз`яснень, що містяться у ч.6 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, факт родинних відносин заявника разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини підтверджується встановленими і дослідженими у справі доказами та беззаперечними твердженнями свідків.
За таких обставин, вимоги заявника є обґрунтовані і суд вважає за необхідне встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була двоюрідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця села Кибинці, Миргородського району, Полтавської області, який має для заявника юридичне значення, оскільки дозволяє реалізувати право на спадкування після смерті ОСОБА_2 .
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 повинен був подати заяву про прийняття спадщини у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, тобто день смерті спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Шість місяців закінчується ІНФОРМАЦІЯ_6. Позивач ОСОБА_1 звернулася із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Наконечної Н.П. 25 листопада 2015 року, та пропустив шестимісячний строк для подання такої заяви, оскільки тривалий час перебував на лікуванні, що підтверджується медичною карткою амбулаторного хворого ОСОБА_1 та виписками з медичної картки стаціонарного хворого Миргородської ЦРЛ.
За таких обставин, оскільки пропущений строк, для подачі заяви про прийняття спадщини, є поважним, у зв`язку з перебуванням на лікуванні, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В зв`язку з тим, що позивач не заявляє вимоги про стягнення з відповідача на його користь судових витрат, суд, керуючись принципом диспозитивності цивільного судочинства, закріпленим у ст.13 ЦПК України, не вирішує питання про розподіл судових витрат згідно з ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 293 ч.2, 315 ч.1 п.1, 318, 319, 354ЦПК України, ст.ст. 1216-1218, 1220, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була двоюрідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця села Кибинці, Миргородського району, Полтавської області.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - 2 (два) місяці з часу набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Відповідно до п. 15.5 Розділу 13 Перехідні положення ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець с. Кибинці, Миргородського району Полтавської області, проживаючий за адресою АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 .
Слобідська сільська рада Миргородського району Полтавської області, місцезнаходження с. Слобідка Миргородський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 24833294.
Повне судове рішення складене 30 січня 2020 року.
Суддя: В. М. Куцин
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2020 |
Оприлюднено | 02.02.2020 |
Номер документу | 87293240 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Куцин В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні