Ухвала
від 29.01.2020 по справі 554/9094/19
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 29.01.2020 Справа № 554/9094/19

Провадження № 2/554/514/2020

РІШЕННЯ

Іменем України

29 січня 2020 року м. Полтава

Октябрський районний суд м.Полтави в складі:

головуючого - судді Гольник Л.В.,

за участю секретаря - Бакулей А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Територіальної громади в особі Полтавської міської ради, Управління майном комунальної власності міста Полтави, треті особи комунальне підприємство Житлово - експлуатаційна організація №2 , Дочірнє підприємство Електромотор - побут Приватного акціонерного товариства Електромотор про встановлення факту проживання та реєстрації на законних підставах та визнання права користування жилим приміщенням, -

в с т а н о в и в:

Позивачі звернулись до суду із вищевказаним позовом до територіальної громади в особі Полтавської міської ради, треті особи Управління майном комунальної власності міста, КП Житлово - експлуатаційна дільниця №2 , Дочірнє підприємство Електромотор - побут ПрАТ Електромотор . В обґрунтування позовних вимог зазначили, що ОСОБА_1 з 10.12.1992 року, його діти ОСОБА_3 та ОСОБА_2 з дати їх народження постійно проживають в кімнаті АДРЕСА_1 на праві користування житлом, що підтверджується наявними документами. У позові вказують, що мають на меті приватизувати вказану кімнату.

Дана кімната була надана позивачу ОСОБА_1 на підставі розпорядження №5 від 10.12.1992 року, оскільки останній працював на Полтавському електромеханічному заводу Електромотор .

У кімнаті №421 даного гуртожитку ОСОБА_1 постійно проживає з 10.12.1992 року, дочка ОСОБА_3 з дати народження - з ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочка ОСОБА_2 з дати народження - з 10.06.1998 року. Проте, згідно відмітки в паспорті ОСОБА_1 , ОСОБА_3 ОСОБА_2 було здійснено реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , але з невідомих причин не було вказано кімнати, в якій вони проживають.

Через відсутність документального підтвердження факту проживання на законних підставах та реєстрації у конкретній кімнаті гуртожитку, 02.08.2019 року Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради відмовило позивачам у реєстрації місця проживання. Оскільки внесення змін в паспортні дані відбуваються на підставі оригіналів документів, а саме на підставі Постанови та ордеру з дати на час звернення, то така реєстрація не буде підтвердженням постійного законного проживання в кімнаті гуртожитку, що і є перешкодою для реалізації законних прав позивачів.

18.10.2019 року ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Представником відповідача Полтавською міською радою 11.11.2019 року надано відзив, у якому зазначено, що відповідач заперечує проти задоволення позову, оскільки Полтавська міська рада не наділена відповідними повноваженнями у спірних правовідносинах, а виконавчим органом Полтавської міської ради для реалізації політики у сфері управлінням майна, що є власністю територіальної громади м. Полтави, та у сфері житлового законодавства, наділене Управління майном комунальної власності міста. Крім того, Управління є органом приватизації державного житлового фонду. Позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, що свідчили б порушення, невизнання чи оспорювання його прав відповідачем.

Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 05.12.2019 року задоволено клопотання представника позивача. Залучено до участі у справі в якості співвідповідача Управління майном комунальної власності міста Полтави Полтавської міської ради та виключено останнє зі складу третіх осіб, призначивши судове засідання на 29.01.2019 року.

В судове засідання представник позивачів не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та позивачів, просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Представники відповідачів та третіх осіб у судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомленими про час та місце судового розгляду.

Третя особа Дочірнє підприємство Електромотор-побут Приватного акціонерного підприємства Електромотор направила заяву, в якій просила суд розглянути справу без їхньої участі.

Відповідачі та третя особа Комунальне підприємство Житлово-експлуатаційна організація №2 клопотань та заяв суду не надавали.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, надавши належну правову оцінку доказам, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з огляду на таке.

Державне підприємство Полтавський електромеханічний завод Електромотор було перетворено в Відкрите акціонерне товариство відповідно до Закону України Про приватизацію державних підприємств , згідно Наказу Фонду державного майна України №30-АТ від 11.05.1994 року та перейменовано в Публічне акціонерне товариство Електромотор на виконання вимог Закону України Про акціонерні товариства №514-VI від 17.09.2008 року, та згідно протоколу загальних зборів акціонерів ПАТ Електромотор №34 від 28.11.2017 року, останнє було перейменовано в Приватне акціонерне товариство Електромотор .

01.11.1998 року ВАТ Електромотор передав на баланс Дочірнього підприємства Електромотор-побут ВАТ Електромотор гуртожиток в АДРЕСА_3 . Полтаві, АДРЕСА_2 ).

Згідно рішення двадцять першої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 19.02.2019 року даний гуртожиток по АДРЕСА_2 було прийнято у комунальну власність територіальної громади міста Полтави.

Згідно рішення позачергової двадцять п`ятої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 12.07.2019 року надано дозвіл мешканцям гуртожитку на приватизацію кімнат в гуртожитку по АДРЕСА_2 .

Наданим правом на приватизацію займаної кімнати та згідно з вимогами ст. 4 Закону України Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків громадяни, які проживають у гуртожитках, що перебувають у власності підприємств, установ, організацій, утворених у процесі корпоратизації чи приватизації, набувають право на приватизацію займаних жилих приміщень після передачі таких гуртожитків у комунальну власність та за умови, що вони фактично проживають у таких гуртожитках правомірно і тривалий час (не менше п`яти років).

Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та іншими міжнародно-правовими документами про права людини закріплено право на повагу до житла. Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини право на повагу до свого житла охоплює насамперед право займати житло, не бути виселеною чи позбавленою свого житла.

Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Згідно з ч.1 ст.12, ч.1 ст.13 ЦК України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд, але у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст.16 ЦК України).

Згідно з положеннями ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Судом встановлено, що кімната №421 гуртожитку по АДРЕСА_2 була надана позивачу ОСОБА_1 на підставі розпорядження №5 від 10.12.1992 року, оскільки останній працював на Полтавському електромеханічному заводу Електромотор з 10.08.1989 року, що підтверджується копією трудової книжки.

Відповідно до довідки від 29.10.2018 року за № 198 про склад сім`ї, виданої Дочірнім підприємством Електромотр-побут уповноваженому наймачу житлового приміщення гуртожитку ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_4 , за даною адресою зареєстровані ОСОБА_1 з 10.12.1992 року, ОСОБА_3 - з 31.07.1995 року, ОСОБА_2 - з 10.06.1998 року.

Довідкою ПрАТ Електромотор від 24.07.2018 року за № 07/906 щодо надання дублікату ордеру, який був підставою для вселення ОСОБА_1 в кімнату № 421 в гуртожиток за адресою: АДРЕСА_2 гуртожиток), від 10.12.1992 року, було повідомлено позивача ОСОБА_1 про неможливість видати дублікат ордеру у зв`язку з тим, що ордер видано Полтавським електромеханічним заводом Електромотор , а книги обліку таких ордерів у зв`язку з реорганізацією підприємства у правонаступника ПрАТ Електромотор в архівах не збереглися.

Відповідно до довідки, виданої КП ЖЕО № 2 від 01.10.2019 року за № 3612, за адресою: АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_5 ) зареєстровані ОСОБА_1 з 10.12.1992 року, ОСОБА_3 - з 31.07.1995 року, ОСОБА_2 - з 10.06.1998 року.

Отже, ОСОБА_1 з 10.12.1992 року, його діти з дати їх народження, а саме ОСОБА_3 - з 31.07.1995 року та ОСОБА_2 - з 10.06.1998 року постійно проживають в кімнаті АДРЕСА_1 на праві користування житлом, що підтверджується наявними документами.

Пунктом 5 ст.16 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкту комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно з п. п. 5, 6 ст. 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських ради належить ведення обліку відповідно до закону, житлового фонду, здійснення контролю за його використанням.

Статтею 127 ЖК України визначено поняття гуртожиток, якою передбачено, що для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання можуть використовуватися гуртожитки. Для гуртожитків надаються спеціально споруджені або переобладнані для цієї мети жилі будинки.

Відповідно до положень Глави 4 ЖК України єдиною підставою для вселення в гуртожиток є спеціальний ордер, який видається адміністрацією підприємства, установи, організації на підставі рішення про надання жилої площі в гуртожитку (ст. 129 ЖК, п. 10 Розділу II Примірного положення про гуртожитки).

Статтею 1 Закону України Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків передбачено, що сфера дії цього Закону поширюється на громадян, які не мають власного житла, більше п`яти років на законних підставах зареєстровані за місцем проживання у гуртожитках та фактично проживають у них.

На осіб, які вселяються у гуртожиток, поширюється процедура реєстрації місця проживання відповідно до вимог Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні .

Доказами того, що позивачі правомірно і тривалий час проживають в гуртожитку та користуються визначеною кімнатою АДРЕСА_1 (гуртожиток) є квитанції про сплачені рахунки за житлово-комунальні послуги вибірково за період проживання у вказаній кімнаті, технічний паспорт на кімнату в гуртожитку.

Позивачі в порядку та на умовах, передбачених нормами Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні зареєстрували своє постійне місце проживання в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2 .

Але станом на теперішній час у позивачів виникають труднощі в реалізації їх житлових прав на вказану кімнату в гуртожитку, пов`язані із встановленням факту проживання на правових підставах та визнанням за ними права користування вказаним жилим приміщенням в гуртожитку на законних підставах, та щодо можливої приватизації житла у подальшому.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підстав у своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Стаття 16 ЦК України визначає, що одним з можливих способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Отже, на підставі оцінки встановлених фактичних обставин та аналізу наведених норм матеріального права суд вважає обґрунтованими і доведеними вимоги про встановлення факту проживання на правових підставах та визнання за позивачами права користування жилим приміщенням в гуртожитку на законних підставах.

Без встановлення факту проживання на правових підставах та визнання права користування жилим приміщенням на законних підставах позивачі не зможуть реалізувати право на приватизацію житла.

Виходячи з принципів верховенства права, змагальності сторін, а також всебічності та повноти з`ясування обставин справи, розумності та справедливості, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.47 Конституції України, ст. ст.15,16 ЦК України, ст. ст. 2, 10,11,12, 13, 76-81,89, 229, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Територіальної громади в особі Полтавської міської ради, Управління майном комунальної власності міста Полтави, треті особи комунальне підприємство Житлово - експлуатаційна дільниця №2 , Дочірнє підприємство Електромотор - побут Приватного акціонерного товариства Електромотор про встановлення факту проживання та реєстрації на законних підставах та визнання права користування жилим приміщенням задовольнити.

Встановити факт постійного проживання та реєстрації на законних підставах ОСОБА_1 в житловому приміщенні - кімнаті (житловій секції) під № АДРЕСА_6 в гуртожитку АДРЕСА_7 адресою: АДРЕСА_2 з 10.12.1992 року.

Визнати за ОСОБА_1 право користування на законних підставах житловим приміщенням - кімнатою (житловою секцією) під № 412 в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2 з 10.12.1992 року.

Встановити факт постійного проживання та реєстрації на законних підставах ОСОБА_2 в житловому приміщенні - кімнаті (житловій секції) під № 412 в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2 з 10.06.1998 року.

Визнати за ОСОБА_2 право користування на законних підставах житловим приміщенням - кімнатою (житловою секцією) під № 412 в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2 з 10.06.1998 року.

Встановити факт постійного проживання та реєстрації на законних підставах ОСОБА_3 в житловому приміщенні - кімнаті (житловій секції) під № 412 в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2 з 31.07.1995 року.

Визнати за ОСОБА_3 право користування на законних підставах житловим приміщенням - кімнатою (житловою секцією) під № 412 в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2 з 31.07.1995 року

Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через відповідний суд, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач 1: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_8 .

Позивач 2: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_8 .

Позивач 3: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_9 .

Відповідач 1: Територіальна громада в особі Полтавської міської ради, ЄДРПОУ 24388285, місцезнаходження: 36000, м. Полтава, вул. Соборності, 36.

Відповідач 2: Управління майном комунальної власності міста, ЄДРПОУ 13967034, місцезнаходження: 36000, м. Полтава, вул. Соборності, 36.

Третя особа: Житлово-експлуатаційна організація №2 Полтавської міської ради, ЄДРПОУ 13961729, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Івана Мазепи, 30.

Третя особа: Дочірнє підприємство Електромотор-побут Приватного акціонерного підприємства Електромотор , ЄДРПОУ: 25170602, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Європейська, 155.

Суддя Л.В.Гольник

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення29.01.2020
Оприлюднено02.02.2020
Номер документу87293397
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —554/9094/19

Ухвала від 30.03.2020

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 29.01.2020

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 05.12.2019

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 18.10.2019

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні