СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка, 41-а, смт Семенівка, Полтавська область, 38200
тел. (05341) 9-17-39, факс (05341) 9-17-39, 9-15-37
Справа №547/1181/19
Провадження №2/547/186/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2020 року смт Семенівка, Полтавська область
Семенівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Харченко В.Ф.,
за участі секретаря судового засідання К.А.Вареник,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 2 Семенівського районного суду Полтавської області цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Виконавчого комітету Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Комунальне некомерційне підприємство "Прилуцький обласний будинок дитини "Надія" Чернігівської обласної ради, виконавчий комітет Калинівської сільської ради Носівського району Чернігівської області, Служба у справах дітей Носівської районної державної адміністрації Чернігівської області, ОСОБА_3 , про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на неповнолітню дитину,
ВСТАНОВИВ:
23.12.2019 орган опіки та піклування виконавчого комітету Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , звернувся до суду із зазначеним позовом за місцем проживання відповідача, вказавши на існування підстав для позбавлення батька ОСОБА_1 , батьківських прав та призначення аліментів на утримання його дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на користь осіб чи установ, де буде перебувати дитина, з дня набрання судовим рішенням законної сили.
В обґрунтування позову вказано, що дитина відповідача з січня 2019 року перебуває у будинку дитини після відібрання від матері. Відповідач взагалі не цікавиться дочкою, матеріально її не підтримує. Відповідач за місцем свого проживання не має умов для проживання і виховання дитини. Двічі письмово вказував на позбавлення його батьківських прав стосовно дочки. Орган опіки та піклування ухвалив позитивний висновок щодо доцільності позбавлення відповідача батьківських прав.
Відповідач погодився, що не цікавиться дочкою, письмово двічі просив позбавити його батьківських прав, проте у судовому засіданні просив не позбавляти його батьківських прав. Вважав, що позбавлення прав це тимчасовий захід. Бажає виправитися. Мати дочки ОСОБА_4 певний час зі своїми іншими двома дітьми і ОСОБА_5 жила у с. Оболонь. Потім поїхала із села. З нею він контакти особливо не підтримує. До дочки не їздить, кошти чи подарунки не передає.
Виконавчий комітет Калинівської сільської ради Носівського району Чернігівської області підтримав позовні вимоги, просив розглянути справу за відсутності свого представника (а.с. 51).
Служба у справах дітей Носівської районної державної адміністрації Чернігівської області підтримала позовні вимоги, просить розглянути справу за відсутності свого представника (а.с. 52).
КНП "Прилуцький обласний будинок дитини "Надія" не заперечу проти позбавлення батьківських прав ОСОБА_6 , просить розглянути справу без участі свого представника (а.с. 61).
Третя особа, ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилась, копію позовної заяви з додатками отримала, відзиву чи заперечень до суду не подала (а.с. 55).
Неявка третіх осіб та їх представників відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи по суті.
Виконуючи приписи ст.ст. 264, 265 ЦПК України суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Отже місцезнаходження органу опіки та піклування (позивача) не обов`язково має бути за місцем перебування дитини. Таким може бути і опіки та піклування за місцем проживання одного із батьків.
ОСОБА_7 ОСОБА_6 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6).
Відповідач зареєстрований і проживає у с. Оболонь Семенівського району Полтавської області у будинку матері (а.с. 11). На даний час ніде не працює, на обліку як безробітний не перебуває, соціальної допомоги не отримує (а.с. 13, 14, 16).
Актом обстеження матеріально-побутових умов А ОСОБА_8 М.Оникієнко, встановлено, що умови проживання у житловому буднику незадовільні, відсутні умови для проживання дитини, немає місць для перебування та проведення дозвілля дитини (а.с. 12).
У матері дитини ОСОБА_9 за рішенням виконавчого комітету Калинівської сільської ради Носівського району Чернігівської області "Про негайне відібрання дітей у гр. Л.С.Момот жительки с. Мильники" від 30.08.2018 № 41 відібрано трьох дітей, а саме ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вікторію влаштовано у дитяче відділення Носівської ЦРЛ з подальшим переведенням у будинок дитини " ОСОБА_12 " (а.с.26).
Дитина ОСОБА_13 виховується в КНП "Прилуцький обласний будинок дитини "Надія" з 14.01.2019 і по теперішній час на підставі рішення Носівського районного суду Чернігівської області від 13.11.2018 про відібрання дитини у матері ОСОБА_14 без позбавлення батьківських прав. ОСОБА_15 стягуються аліменти на утримання дочки ОСОБА_5 (а.с. 17, 20, 28-30).
Відповідно до психолого-педагогічної характеристики на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вона малоактивна, емоційний стан позитивний, контакт з дорослими встановлюється поступово (а.с. 21). Дитина має затримку психомовленнєвого розвитку, потребує медико-педагогічної та медико-соціальної корекції (а.с. 22).
За час перебування ОСОБА_16 у будинку дитини її батько ОСОБА_6 її не відвідував. не телефонував, не порушував клопотання про повернення дитини на виховання в сім`ю (а.с. 17).
КНП "Прилуцький обласний будинок дитини "Надія" ініціював питання позбавлення відповідача батьківських прав стосовно дочки ОСОБА_5 та стягнення аліментів її утримання, у т.ч. повідомляючи, що він не відвідував дитину, не телефонував, не ініціює повернення дитини на виховання у сім`ю (а.с. 20).
Відповідач письмовими заявами від 26.09.2019 та від 31.05.2019 дав згоду на позбавлення його батьківських прав щодо малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 18, 19).
Позивач додатком № 1 до рішення виконавчого комітету Оболонської сільської ради визнав доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_6 , визнав доцільним рекомендувати звернутися із позовом про позбавлення батьківських прав та позбавити відповідача батьківських прав стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 27, 28).
Пунктом 2 частини першої статті 164 Сімейного кодексу України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Ураховуючи зазначене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд робить висновок, що відповідач упродовж року ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дочки ОСОБА_5 , а, відтак, суд задовольняє позовну вимогу щодо позбавлення його батьківських прав відносно дочки.
Стосовно стягнення з відповідача аліментів у розмірі прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку на користь осіб чи установ, де буде перебувати дитина ОСОБА_2 , суд зазначає таке.
Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини (ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України - далі СК).
Батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (ст. 180 СК). Способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (ч.ч. 1, 3 ст. 181 СК).
При визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів (ч.ч 1, 2 ст. 182 СК).
Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину (ч.ч. 1, 5 ст. 183 СК).
Отже мінімальна визначена законодавчо частка заробітку (доходу) платника аліментів на одну неповнолітню дитину складає 1/4, яка також не може бути меншою, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв`язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за десять років (ст. 191 СК).
Позивач не ставить питання про присудження аліментів за минулий час. Це не є предметом позовних вимог.
Якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров`я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах (ч. 2 ст. 193 СК).
Відтак суд частково задовольняє позовні вимоги про стягнення з відповідача аліментів на користь закладу, до якого влаштована дитина ОСОБА_5 , але у меншому, аніж вказано у позові розмірі - 1/4 частку його заробітку (доходу) з дня звернення з позовом до суду - з 23.12.2019. Щодо цього суд також зауважує, що існує судове рішення про стягнення аліментів на ОСОБА_5 також із її матері.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265, 273, 351, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Задоволити позов частково.
Позбавити ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав стосовно його дочки, ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 аліменти на утримання його дочки ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь державного або комунального закладу охорони здоров`я, навчального або іншого закладу, до якого влаштована дитина ОСОБА_2 , у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісяця, починаючи з 23.12.2019 і до досягнення дитиною повноліття.
У задоволенні позову у частині стягнення аліментів у більшому розмірі - відмовити.
Допустити негайне виконання рішення суду про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Роз`яснити відповідачеві, що відповідно до ст. 169 Сімейного кодексу України він може звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав після зміни відповідної поведінки як особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи до Полтавського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення у порядку, передбаченому ст.ст. 351, 352, 354, 355, п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України (через Семенівський районний суд Полтавської області).
Позивач - Орган опіки та піклування - виконавчий комітет Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області (Полтавська обл., Семенівський р-н, с. Оболонь, вул. Позена, 1/2, ідентифікаційний код 41853196.
Відповідач - ОСОБА_1 (народився ІНФОРМАЦІЯ_4 ; АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Третя особа - Комунальне некомерційне підприємство "Прилуцький обласний будинок дитини "Надія" Чернігівської обласної ради (Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Богунська, 2а, ідентифікаційний код 02774272).
Третя особа - виконавчий комітет Калинівської сільської ради Носівського району Чернігівської області (Чернігівська обл., Носівський р-н, с. Калинівка, вул. Шевченка, 2а).
Третя особа - Служба у справах дітей Носівської районної державної адміністрації Чернігівської області (Чернігівська обл., Носівський р-н, м. Носівка, вул. Центральна, 19, ідентифікаційний код 04061799).
Третя особа - ОСОБА_3 (народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт НОМЕР_3 виданий 01.10.2008; АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Суддя В.Ф.Харченко
Суд | Семенівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2020 |
Оприлюднено | 02.02.2020 |
Номер документу | 87293480 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Семенівський районний суд Полтавської області
Харченко В. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні